WANDGEDIERTE. CmiLlA* OinncnUno. Gemengde Berigten. ADVERTENTÏEN. Openbare Verknoping Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Gouda, 15 Oct. Tarwe werd weiier iets lager afgegeten, gerst en haver prijshoudend, boekweit hooger. Winkelhuis en Erve Onfeilbaar Middel In zake der parlementaire vrijheid van spreken, bevestigt het zich, dat indien de regering niet het initiatief neemt en een voorstel indient, eene interpellatie in het huis der afgevaar digden zal worden gedaan met het oog op de herhaaldelijk besproken redevoering van graaf v. Bismarck in de;i rijksdag. De half officiële Correspon dance Russe zegtThans kan een algemeen berigt omtrent den graanoogst in Bnslaud gegeven worden. De gouvernementen aan de Wolga hebben een en uit muntenden oogst, vooral die welke de Wolga in het midden van haren loop doorstroomt; zoo ook de laudstreken langs de Azowsche Z e, welke groote hoeveelheden graan voor den uitvoer zuilen kun. en leveren. De gouvernementen in het midden en in het westen des rijks zijn minder goed bedeeld; de eerstge- melde hebben door de drooge weersgesteldheid nadeel geleden; in de wesie jke is het graan door stortregens over eene groote uitgestrektheid lands neergeslagen. In het bereik der havens Odessa en X kolajeff heeft men slechts eenen halven oogst, die, bij de tegenwoordige daling der prijzen, geetie genoegzame be looning voor de producenten zal kunnen opleveren. Alles te zamen genomen, kan gezegd worden, dat er genoeg voor de volksvoeding hier te lande is geoogst, maar dat er geen voor raad van belang voor de toekomst zal kunnen worden weggelegd. Uit Zxutserland ontvangt men van de overstroomde stre ken, vooral uit het kanton Tessino, steeds de meest bedroevende berigt en. De verwoestingen, de ellende, de moedeloosheid, welke in die streken heerschen, zijn niet te beschrijven. Het Lago Maggiore heeft nog steeds een boogen waterstand, en de reeds zoo zwaar geteisterde dalen van den Tessino, den Brenuer en de Versa ska worden, naar men uit Belünzona meldf, bedreigd door de ontzaggelijke massa's losgeweekte rots, die op de om liggende gebergte l.ggen en bij verderen regen ligtelijk in be weging en ot vallen g eb ragt kunnen worden. Daarbij de na derende w inter, lien men in vele dorpen, waarvan de voorraad door het water t door bergval is vernield, met angst te gemoet /iet; de bezorg.ïl.eid voor het volgende jaar, dat alle arbeids krachten zal etschen, om de verwoeste landerijen weder te be bouwen, en in vele streken niet he. ïnmste uitzigt op den ge- ringsten oogst. Geen wonder derhalve, dat men ieder oogenblik het woord landverhuizing hoort uitspreken, als het eenige uit zigt voor de toekomst. Uit het Kijndai melden officiële berigten, dat bij de gemelde overstroomiDg de nieuwe rijndijken zich over het algemeen goed hebben ge1 uden en dat de doorbraken bijna uitsluitend aau de ow hebben plaats gevonden. Weenen, Oct. De Wiener Abendpost zegt, dat dein - z* voorkomende mededeeling, dat de oostenrijk- te Berlijn eene bijzondere mededeeling heeft ge- ui-:.. «r aanleiding van de pruisisehe of rusaische agitatien in Bohemen en Gallicie, van allen grond ontbloot is, alsook dat de rijkskanselier in den jongsten tijd een onderhoud zou hebben gehad met den franscheu gezant over de noord-slees- wijksche kwestie. Madrid, 14 October. De junta, in overweging nemende dat verscheidene municipaliteiten voortgaan me; hare functien uit te oefenen zender eenigen anderen grond van bevoegdheid dan dat zij adhaesie hebben betuigd aan de revolutie, en oor- deelende dat deze toestand reden moet geven tot bedenkingen, beeft bepaald, dat alle gemeentebesturen bij algemeen stemregt moeten worden gekozen. Er is een decreet verschenen tot opheffing der gemeen- te-accijnsen in .Spanje en op de eilanden en hunne vervanging door eene belasting op de individuen van beide seksen boven de 14 jareD, gecvenredigd naar den prijs der woningen. Bij een ander decreet ziju opgeheven de provinciale raden en de afdeel ing v.,n den raad van state voor geschillen. o.sens een gerucht maakt het gouvernement een manifest gereed tot uiteenzetting van zijne inzigten aangaande het toe kom- g gouvernement. Dit manifest zou spoedig te verwach- teu zi.n. 15 Oct. De municipaiiteit heeft de groudslagen gelegd van en. orp -a:;e der nationale miliiie te Madrid en in de üi-reten. IX junta van Madrid zal waarschijnlijk binnen west je dagen aftreden. Bij het besluit tot regeling van eene iiirü e :»ela»:ing in de plaats van de stedelijke aecijnsen wor den mbita.reu onder den rang van kolonel vrijgesteld. Men verwacht eerstd tags de afkondiging van eene nieuwe wet op het operbaar onderwijs. Eer.tdoags zal een decreet worden afgekondigd, waarbij zal bepaaid worden op welke wijze de verkiezingen voor de constituerende cortes in de koloniën zal plaats hebben. De negers zulien van het kiesregt zijn uitgesloten, zoolang er sla vernij zal beslaan. Aan de afgevaardigden uit de koloniën zal volmagt gegeven worden om het beste middel aan te ge ven tot afschaffing der slavernij. -—16 Oct. Er is een amnestie voor de drukpersdelicten uitge vaardigd. De junta heeft bij acclamatie besloten een vorstel te doen om aan de koloniën vier vertegenwoordigers t >e te staan. De junta heeft een voorstel gedaan om alle kinderen wier moeder slavin is, vrij te verklaren van 7 sept. 11. af. Lissabon, 16 Oct. Er zijn berigten uit Paraguay ov'erge- bragt, de volgende bijzonderheden behelzende; De stad Tabri- cuary is ingenomen. Lopez is gevlugt naar Villarica. Twee vreemde korvetten zijn den stroom opgezeild. Vermoedelijk ij Lopez op eene dier korvetten ontsnapt. Kopenhagen, 1» Oct. Bij den rijksdag is een ontwerp, adres op de troonrede ingediend, waarin wordt gezegd, dat men in de verlooving van den scandinaviscben prins en prin ses een waarborg zag voor de eenheid en de handhaving der zelfstandigheid. GOUDA, 17 October. Z. M. heeft benoemd bij de dd. schutterij alhier tot lsten luit.-kwanierm. D. J. van Vreuraiugen, thans 1ste luit.- tot off. van gei. 2de kl. J. Reutinger, thaus off. van gez. 3de kl tot kapit. A. Nortier, thans 1ste luit.; tot lsten li»'\-effect D. I). Luiius van Goor, thans 1ste luit. a la suite, YV dé Wilde en M. Spruit, beiden thans 2de luit.; tot lsten luit. a la suite J. F. C. Prince, thans 2de luit.; tot 2deu luit. G C. Fortuiju Droogleever, W. F. C. van Essen en J. M. Noot hoven van Goor. Z. M. heeft benoemd bij de algemeene rekenkamer: tot lid, in plaats van jhr. M. B. H. YV. Gevers van Kethel en Spal.iiid, jhr. E. YV. J. Six tot Oterleek, referendaris bij het dep. van binueol. zaken lot voorzitter, ter vervanging v,1D jhr. M. B. H. YV. Gevers van Kethel en Spaland, CL 11. Ho ra Siecama; tot adjunct-commiesen J. L. C. M. Na»t<*las en C. L. Pabbruwé, thans 1ste klerken. l)e tweede kamer hield woensdag eene zitting, waarin o. a. zijn ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet van 2b aug. 1851, regelende de militaire pensioenen bij de laiidmagt; een tot verhooging van de begrooting der lands drukkerij voor 136b, een tot regeling der ontvangsten en uit gaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1S6S, tu een tot verhooging van hoofdstuk VIII der staats- begrooting over 1368. Deze verhooging, ten bedrage van 127,61)3, is het gevolg van den brauu, die in een der stal- leu te Amersfoort heeft plaats gehad, waarbij, behalve eeae aanzienlijke hoeveelheid zadels, tuigen enz., 7 officiers-paarden en 118 troepenpaarden zijn verbrand en 4 officiers-paarden en 5 troepenpaarden door zware brandwonden ongeschikt voorde dienst zijn geworden. De kosten van het bouwen van een nieuwen stal zullen 70,000 bedragen. In de zittiDg der staten generaal zijn gisteren ingekomen twee koninklijke boodschappen, tea geleide van wetsontwerpen: 1°. Tot herziening der wetten op zeebrie ven en turksehe paspoorten en afschaffing van het registratie-regt op vreemde zeeschepen. 2°. lot afschaffing van het zegel regt op drukwerken en ad ver- tentien in nieuwspapieren; verhoogu.g der belasting op den verkoop in het klein van tabak, ihee en sterken drank, en ver hooging der invoerregten op de thee. Verzonden naar de afdeeli ugeu. Nog is ingekomen eene missive van deD minister van oorlog ten geleide van inlichtingen op het adres van den heer Stiel tjes wegens vestingwerken te Nijmegen enz. In handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren de Boo, Storm, Taets vau Amerongen, van YYassenaer Catwijck en Heijden- rijek. Y oons is berigt van de benoeming van rapporteurs en vac de eindverslagen, waarvoor de dag der beraadslaging nader zal bepaald worden. De groote kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente te 'sGraveuhage heeft gisteren avond het volgende drietal ge formeerd ter vervulling van de vacature voor eene predikant®- plaats: ds. Barbiers te Gouda; ds. Michelsen te Middelburg, en ds. Statius Muller te Schiedam. Uit dat drietal is onmid- delijk tot predikant verkozen ds. Michelsen. Het olksblad zegt, ter gelegenheid der uitspraak van de synode in zake dr. Zaalberg: YV ij verheugeu ons zeer over de uitspraak van de synode in de zaak van den 's gra* venhaagschen predikant Zaalberg. YYaar men geschil vene ver ordeningen heeft, moet men overeenkomstig dezelve regt spreken. Dat is regtvaardig. Dat de synode zich door de petitionaris- sen niet heeft laten verontrusten, pleit voor de standvastigheid van hare leden. De uitspraak van de synode zal in dit opzigt in de ge* schiedenis der vaderlandsche hervormde kerk met eere genoemd worden. „Het is echter zeer te hopen, dat thans ook de heer Zaal berg diep de verpligtingen zal gevoelen, die op hem rusten, om tot den opbouw van het Godsrijk door liefde en gema tigdheid mede te werken.' In de vergadering van den kerkeraad der nedcrlandsche hervormde gemeente te *s Gravenh ige, woensdag gehouden, is besloten1°. om zich op nieuw tot het klassikaal bestuur te wenden, met verzoek om ds. Zaalberg te ontslaan als leeraar, op grond van immoraliteit, blijkens zijne bewering in zijn af scheidsgroet, dat zijn geweten hein verbood langer die kerk als leeraar te dienen, waarvan, naar zijne latere verklaringen, o. a. in de „verboden preek" niets is teruggenomenen 2°. om, in afwachting der uitspraak, ds. Zaalberg reeds dadelijk voorloopig te schorsen. Van het gewas der inlar.dsche tabak in dit jaar koesterde men in den beginne de beste verwachting, maar de aanhou dende droogte en tropische hitte van de/en zomer veroorzaak ten stilstand in den groei der planten, waardoor de tabak op de hooge gronden vooral zeer veel heeft geleden; de plant kon zich niet ontwikkelen, waardoor het blad kort, dik en smal bleef. Over het algemeen zal vau dit jaar het gewas niet meer dan half gewas opleveren. Te Amsterdam had dingsdag op het leesmuseum een treffend voorval plaats. De heer mr. M. des Amorie van der Hoeven, hoogleeraar in de regten aan het athenaeum illustre aldaar, die reeds een geruimen tijd lijdende was, werd, terwijl hij op de bovenzaal zat te lezen, door eene bloedspuwing over vallen, waaraan hij onmiddellijk bezweek. Hij had den ou derdom van 45 jaren bereikt. In den nacht van 10 Oct. zijn schokken van aardbeving gevoeld 'n Dal- matig. Noordelijk Indie, ^ooral eigentlijk Hiudostan. wordt weder bedreigd met hongersnood. De koningin van Engeland heeft aan zes feniens gratie verleend vau gevangenisstraf. Men ver/.i 'ert dat de opengevallen spaan- sche kroou bij openbare mededinging begeven zal worden. Bij üchude in Hanover is bij het zoeken naar petroleum een steenkolenmijn ontdekt. Te Madrid heeft het volk reeds bij herhaling geroepen: Leve de itnperador Prim. Kaptein Seinmes zal zijn kaapvaart uitvoerig beschrijven. De keizer van Oostenrijk geeft uit zijn eigen kas 10,000 gulden voor den watersnood in Tyrol. In Spanje huisde soms een tiende deel der bevol king in kloosters. Spanje zond jaarlijks voor de schatkist en onder scheidene clericale instellngen 32 millioen fr. naar Rome. Bij Antwer pen is eene sedert vijf weken in werking zijnde petroleum-raffinaderij af gebrand. Te Dresden is een oploop van kruïjers voorgekomen, die met moeite door Je militaire magt is uiteen gedreven. De landgoederen van den Prins van Oranje ouder Zwammerdam hebben in veiling opgebragt 40000 gulden. Turkije heeft een nieuwe leening gesloten van 123 milli oen en Spauii heeft een eng. bankier 500 millioen frs. aangeboden. Men wil te Parijs iu 1870 weder eene iuternationale tentoonstelling houden. In de laatste zestig jaren hebben in Spanje zevenenveertig militaire opstan den plaats gehad. Eugelsche, fransche en duitsche baukiers wedijveren om der voorloopige regering in Spanje geld aan te bieden. De verkiezin gen in Engeland zullen medio November plaats grijpen De spaansche consuls in Italië hebben de wapenen van het huis Bourbon afgenomen. Vrijdag, 16 October. Tegenwoordig de heeren vau Bergen IJzeudoorn, voorz.tter, de Grave, Y iruly, Luyteii, Prince, Braggaar, YYcsterbaan, Buchoer, Droogleerer, vaa Gennep, Kist, van Straaten en Peeters. De uotulen der vorige vergadering worden gelezen en, nadat de heer Kist eene aanmerking had gemaakt over het door hem 'u de vorige ver gadering medegedeelde en dit gewijzigd was, goedgekeurd. Zijn ingekjmen: eeu rapport vau B. en YV., berigtei.de dat zij zich veremigen roet bet voorgestelde door de commissie vau begrooting. betrt&ude dc verwijzing van den commissaris van politie naar deu koningde afwijzende beschik king ten tanzieu van Scholing en de andere -i ai-.knechten zij bevelen aan de verandering van de brug m de Groeceudaal, geraamd op f IKK» stellen voor de goedkeuring der verhoogiog met 3ü(J, door dt pl schoolcom missie aangevraagd voor schoolbehoeftcn eindelijk om f V) beschikbaar te stellen tot het huren van eeue piano en kleine uitgaven voor bet zangonderwijs. Het rapport wordt ter \isie gelegd; eer. adres van P. vau Schaik en de wed Batfiuk, brugwachters op de haven, verzoekende eene kleine verhoogiug van tmrtemert, ter visie. zijn aau de orde de staten vau begroot iug der inkomsten ea uit gaven vau de instellingen van weldadigheid, dieu=t ISO'J. B. en YV. stellen voor de goedkeuring der staten *an het wees- en ffiemoezeniershuis eoz., en ten aanzim der gasthuizen deden zij mede, dat de gevraagde verhooging dienen «noet voor een tweeden ziekenoppasser en eene tweede ziekenraeid, waaraan behoefte is. De heer Priuce als lid vau d- commissie van onderzoek, verklaart, even als de andere leden, na deze gegeven inlichting, geen verder be zwaar te hebben, en worden de stateu daarop goedgekeurd. Voorts komt in behaudcling een voorstel van B en YV tot het in gebruikgeviug van door de riolering van eene zijl verkregen grond, aan den heer Kortenoev erna gegeveue inlichtingen omtrent deze zaak wordt daartoe besloten. Eindelijk wordt besloten tot de nitvoering der besluiten zonder resumtie. Hierna eindigt de vergadering. Tirwe Poolsche per 2400 kilo 3S0.a 410.Roo tle Kieefsciir f 395. Zeeuwsche per inud 10.75 a f 12.35. Kogge 7 25 b. f S.75. Gerst 0.25 a 7.90. Haver 4 a 5.60. Boekweit Fransche per 2100 kilo 235 a 250. Noordbr. f 260 a 290. Bruine boenen 12 a 13.50. Paardeb. 8.50 a 9.Duiveboonen 9.50 a f 10. De veemarkt met goeden aanvoer, de handel vooral in eerste kwaliteit vlug, zoomede die in schapen, terwijl varkens en biggen door overvoerde markt moegelijk te verkoopeu waren. Kaas. Aangevoerd 4t* partijen, prijs 26.a 30. Goeboter 1.36 a 1.46. YVeiboier f 1.13 a 1.26. Gliioee.n 11 Oct. Susanna, ouders D. Bakker en I. de Jong. 14 Cornelis, ouders H. Slange tn J. M Jansen. Johanna, cudtrs J. Nieuw- veld en YV. Abbema. Anna Elizabeth Maria, ouders YV. J. vaa Leeu wen en A. vau de Pavoordt. Pitter, ouders A. van Balen en E. van den Berg. OvLKLhDEN: 13 Oct. M. Palmboom, hoisvr van J. A YV van Kluij-. veu, 64 j. 14. F Blom, 9. j. 10 m. P de Jong, 5 ra. Gmivwd: 14 Oct. P Bul en A. van der Net. H. Spruijt en E. Nieowveld. YV. de Ruiter en D. Haescn. J J. vau der >aoden en H. van der Geest. Bevallen vaD eene Dochter A. van de PAVOORDT, geliefde Echtgenoot vau YV. J. van LEEUWEN. Gouda, 14 Oct. 1868. BIJ HEEVEILING, op VRIJDAG 30 OCTOBER 1868, des voormiclilags ten II ure, iu het Logement „de Paauw" te Gouda, van eeu te Gouda, aan den Langen Tienden-eg, wijk D n°. 32, kadastraal sectie C n0s. 1513 en 615. Te aanvaarden 20 Novem ber 1868. Te bezigtigen drie werkdagen vóór en op den dag der veiling, mits be let vragende. Inlichtingen te bekomen ten kantore van de Notarissen MONTIJN en KIST te Gouda. Ondergeteekende brengt bij deze ter keunis van het algemeen, dat de Leden van het Zanggezelschap C.EC1LIA het aantal Zangers en Zangeressen willende vergrooten, de navolgende wijzigingen in bun reglement gemaakt hebben: 1°. Is de ballotage afgeschaft en kan ieder ingezetene dezer stad zich bij het Bestuur aanmelden. 2°. Is de contribotie voor ieder werkend lid tot op Vijf gulden, verminderd en bedraagt voor ieder werkend lid daarenboven uit hetzelfde huisgezin slechts de helft. Bij het toenemen der werkende en buitengewone leden zal de contributie nog lager gesteld werden. Diensvolgens noodigt het Bestuur van C.ECILIA allen, die werkend lid wen- schen te worden, beleefdelijk uit zich spoedig aan te melden bij Gouda, D. TERPSTRA, 16 Oct. 1S68. Secretaris. TEGEN* Gevestigd als Depothouder van boven genoemd middel der Gebrs. L. J. tze HALL te Ouderkerk ajd IJ snel, heb ik de eer mij door deze gelegenheid aan te bevelen tot het zuiveren van panden, meubelen, enz. Ingeval men ook zelve iets dergelijks zou willen reinigen, zijn de middelen per f kan of per halve kan met gebruiksaan wijzing bij raij verkrijgbaar gesteld. Belanghebbenden gelieven zich alsdan te adresseren per brief onder het motto SECRET bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN, alhier. (Vaa de stipste geheimhouding kam men verzekerd zijn.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2