PELEN. CIIENK pt te berigten der OXEN VAN genmantels, ZE2ST, lantelstoffen, N’É, BLCSK1N, tDSB'Jiïinan. roote partij IMBN, en KATOENEN uies. Donderdag, 22 October. öuttenlflnb. est Vleesch. «houder, 1868. iV 685. steeling- 1 Uitgave van A. BRINKMAN. jor Asrarl verzegeld if.ge- ■n A brinkman staan keinen. Lange TiendewegD. n°. 60. ipondentie uit Ma- gt_:j ou_ het /an vóór de revolutie, om te van on- spouibel hebbende, den tot het B’j- 3ken. Adres me: lener H bij den lergeteekende maakt ichten Begunstigers e verkrijgen is best 45 Cts. bet Ned. Cts. het Ned Cts. het Xed. u ma kwaliteit, 36 P. vas BEEK, tt en Heerengracbt. 68. ?n 21» OCTOBER 10 ure, zal door van het gedeelte Infanterie, in gar- r nadere goedkeu- inderenden Officer, de leverantie 1LEN. gen van af heden ter t-Onderofficier van azerue van genoemd GOUDSCHE COURANT. Londen, 18 Oct. Vier houten schepen der britsche ma rine zullen binnenkort in openbare veiling worden verkocht. Vroeger geschiedde dit ondershands, doch de ondervinding heeft geleerd, dat de admiraliteit met meer voordeel de sche pen kon verbranden dan verkoopen. Door een honderdtal invloedrijke personen waaronder sommige parlementsleden, is een adres aangeboden aan keizer Napoleon, om het plan te ondersteunen tot aanleg van een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk. Daily News zegt met betrekking tot de waarschijnlijke overwinning der republikeinsche partij in Amerika over de de mocraten, dat deze laatsten altijd te hoog opgeven van hunne kracht. Sints het einde van den burgeroorlog is telkens voor speld, dat eene groote democratische reactie op handen was. Dat dit niet is gebeurd is echter voornamelijk te wijten aan de onverstandige tactiek der democraten. Zij hechten zich aan -2 overwinning der noordelijke 4Zij willen de nederlaag een fait accompli aannemen en eenige der duurst gekochte vruchten In de van Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. Advertentien van 1-6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Peperstraat, aanstaan- en 21“ OCTOBER, urevoorganger de van Amsterdam. HET BESTUUR- De prijs der Advertentien van één tot ze» regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. de twee serieuse kandidaten voor den troon van ,Spanje zouden zijn de koning van Portugal en de hertog van Montpensier. De verschijning van het gouvernementeel programma zon worden vertraagd door verschillen, betrekking hebbende op het proclameren van het beginsel van vrijheid der eeredienslen. De France berigt, dat de rivieren in het zuiden des land» sterk wassen. De telegraphische gemeenschap tusschen Lyou en Marseille en die tusschen laatstgenoemde plaats en Nice is dientengevolge gestoord. Weenen, 19 Oct. De minister van justitie heeft zaturdag in de zitting van het huis der afgevaardigden medegedeeld, dat de wijzigingen der wet op de drukpers, welke zoolang met verlangen te gemoet werden gezien, door den keizer wa ren bekrachtigd. Madrid, 18 October. De Gaceta maakt eene verklaring van de centrale junta openbaar, die ten doel heeft om elke overhaaste meening ten aanzien van bet plebiscit over den re geringsvorm des lands te voorkomen. De junta protesteert te gen zoodanig plebiscit, op grond dat het de waarborgen van rijp overleg, van bedaarde overweging mist. De junta stelt dus aan de voorloopige regering voor om te verklaren, dat het regt om over den regeringsvorm uitspraak te doen, alleen aan de constituerende cones toekomt, gelijk in het manifest, te Cadix uitgevaardigd, reeds geproclameerd went Serrano, Olozaga en Topete zijn Guadaloupe gepas seerd. Olozaga heeft eene redevoering uitgesproken, waarin hij wees op de voordeelen der constitutionele monarchie. Ser rano en Topete hebben zich daarbij, voor zoover hun persoon lijk gevoelen betreft, aangesloten. De democraten Marto» ea Asqnerino hebben verklaard, dat zij de monarchie zouden eer biediger, indien het volk in dien zin, bij het algemeen stemregt beslootdaarentegen hebben Olozaga, Serrano en Topete ver klaard, dat zij hunnerzijds de republiek zouden erkennen, ais in dien geest door het algemeen stemregt uitspraak werd gedaan. Heden ochtend zijn Serrano, Topete en Olozaga alhier aangekomen. Hun is een dejeuner aangeboden, waarbij ver schillende toasten werden uitgebragt. Olozaga beeft de meening geuit, dat de monarchie bepaald moest blijven bestaan, aar.ge- zien voor de republiek eene voorbereiding in de opvoeding uoodig was. Spanje zal vrij kunnen zijn met een mor*a ..».d gouvernement. Het bestuur zal gebaseerd zijn op het algemeen stemregt. Topete was dezelfde meening toegedaan, ouuer bij voeging echter, dat hij de republiek zal ondersteunen, indien de cortes een republikeinschen regeringsvorm in het leven ne pen. Serrano zeide, dat het voorloopig gouvernement deu ua- tionalen wil zal eerbiedigen. De democraat Maras verklaarde, dat de democraten het denkbeeld van het vestige» der repu bliek als een schoon ideaal verwezentlijkt wenschen te zien, maar dat zij als trouwe wachters voor de vrijheid des lands, eiken regeringsvorm zouden eerbiedigen, die door de r.atie gewenscht werd. De Gaceta bevat een decreet van het voorloopig bestuur, waarbij Rios Rosas benoemd wordt tot president van den sta. tsraad. De minister van justitie heefteen besluit genomen, strekkende tot onmiddellijke opheffing van de kloosters, de colle ges, congregatiën en andere godsdienstige instellingen van beider sekse, die sedert 29 julij 1837 gesticht zijn. AI de goederen dezer instellingen, roerende zoowel als onroerende, komen aan den staat. De geestelijke broeders en zusters van gezegde kloosters zullen hun ordekleed kunnen behouden en in andere kloosters overgaan, of, zoo zij bun ordekleed afleggen, de ga ven bij het intreden van het klooster door hen gegeven, kunnen opeischen. De kloosters, die vóór 1837 gesticht zijn, zullen tot de helft verminderd worden. De civiele gouverneurs zullen in overeenstemming met de bisschoppen bepalen, welke kloos ters zullen blijven bestaan. Alle vrouwen-congregatiën u.len in wezen blijven onder jurisdictie der gewone geest*- tijkhe._, ieder in zijne diocese. Het is voortaan verboden om novice* in de vervallen verklaarde kloosters op te nemeu. De geeste lijke zusters, die de voorregten ran seculiere willen ontvangen. eene staatkunde, welke door de staten een anachronisme is geworden, der zuidelijke staten niet als vragen aan het volk om van den oorlog aan de vroegere slavenstaten af te staan, tusschen wisten de democraten in het zuiden wat zij van negers te wachten hadden, indien zij weder in het genot meer magt wierden gesteld. De anticipatie alleen van de over winning der democraten bij de verkiezingendeed eene ■soort van schrikbewind in eenigen der zuidelijke staten oni- Van daar de groote reactie ten voordeele der republi- Hunne candidaten worden gekozen, niet zoo zeer om dat het volk hunne staatkunde in alles goedkeurt, maar om dat het ten sterkste de plannen hunner tegenpartij veroordeelt. De Morning Post is van oordeel, dat de spaansche re volutie de merkwaardigste en best bestuurde beweging is, waar door een verdrukt volk eene ondragelijke dwingelandij van de schouders heeft geschud. De overwinning is volkomen en het volk heeft niet de minste neiging getoond om zich over het geieden onregt te wreken. Het is eene ergernis voor alle voorstanders der regeringswijze van Isabella dat het volk zich op zulk eene voorbeeldige wijze gedraagt. Parijs, 18 Oct. Eene particuliere corresj drid bevestigt de tijding, dat de volledige vrijheid van derwijs is geproclameerd, zoowel voor het lager als voor middelbaar onderwijs. Men moet eenig denkbeeld hebben hetgeen in Spanje het onderwijs was begrijpen welk een kolossalen vooruitgang de vrijheid derwijs in dat land zal te weeg brengen, waar het clericale régime tot dusver het onderwijs geheel aan zich onderworpeu had. De heer Luiz Zorilla, de minister van onderwijs, heeft door dezen gewigtigen maatregel eene dienst aan zijn land be wezen, waarvoor het hem niet genoeg dankbaar kan zijn. De maarschalk Niel wordt gezegd zeer misnoegd te zijn over de vreedzame politiek, die thans het gouvernement volgt en vooral over het stelsel van verloven, waardoor zijn leger wordt gedesorganiseerd. In den Moniteur is opgenomen een btaat van de op brengst der indirecte belastingen over de negen eerste maan den van 1868. Die opbrengst is bijna 11 millioen frs. hooger dan over hetzelfde tijdperk van 1867. Over bet geheel biedt deze staat gunstige uitkomsten en men maakt daaruit op dat de nijverheid langzamerhand uit haren kwijnenden toestand ontwaakt. Volgens de berigten uit Madrid is het waarschijnlijk, dat de beslissing omtrent dm vorm van het toekomstige gou vernement bij plebiscit zal worden genomen. Zoo ooit een plebiscit op zijne plaats is. dan schijnt het zeker wel in deze gewigtige kwestie en onder de bestaande omstandigheden. 19 Oct. Een brief uit Madrid van den 17den zegt, dat

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1