öuttcnlflnö. BtnnenUnö. Gemengde Berigten. Varia B. n. Marktberigten. Burgerlijke Stand- Bij deze Courant behoort een afzon derlijk bladhoudende eene plaatselijke verordening en het verslag van den ge meenteraad. London, 22 Oct. Uit New-Orleans meldt en telegram van 21 tiener, dat de partij der democraten alle zelfvertrouwen verloren heeft en dat de verkiezing van (irant voor zeker geacht wordt. lie koningin der Nederlanden is heden ochtend ten 9J/£ ure te Dover aangekomen en heeft met den middagtrein de reis naar Londen voortgezet. [Ie cae/.uelaansche consul alhier heeft meJegedeeld, dat volgens de jongste berigten uit Venezuela reeds in la staten, die Zich bij de door de revolutie tot stand gekomen regering hebben aangesloten, rost en orde heerschen en dat er alle grond is om te gelooven, dat de staten Zaïnora en Portuguesa eerst daags ook Lot de revolutie zulien toetreden. Het bestuur van den minister van financien werkt gunstig op den gang van zaken; de handel is verlevendigd en het geld is ruimer. Parijs, 22 Oct. Men meldt uit Madrid, dat de junta aan e Loof 1st ol gisteren heeft gepubliceerd eene proclamatie, waarin w.Jird wordt, dat, daar de opeuoare orde en de veiligheid r burger» volkomen verzekerd zijn, het verder de taak der 1 ring is o.n de beginselen der revolutie moedig toe te passen cu 1. praktijk te brengen; de junta verklaart zich ontbonden e.. ..ui...igt de junta's, welke in andere steden van Spanje be staai., om haar voorbeeld te volgen. Serrano heeft ,.aar hier geschreven, dat de revolutie, die 1 .i.istaan, het land zijne souvereiniteit wil laten 'j etcne.i en zich het gouvernement kiezen, dat het 't meest r..g oordeelen. De chefs der beweging zijn vast be- vn ,11 revolutionnaire programma te doen eerbiedigen. liet ;iti..eiin ran den Moniteur zegt, dat de junta van S n Sv -istiau voor dat zij scheidde,, is overgegaan tot de in- s' I.ii.g van een s'e.lelijkeu raad, welke geroepsn zal zijn om voor.ooptg, totdat door het algemeen stemregt een definitieve «institutie en brstuursiurigting zal zijn ingesteld, de functien waar te nemen, die dan aan deu aicade zullen worden toe vertrouwd. De brochure van don Carlos, waarin hij zijne kandida tuur stelt eu die tot titel draagt: „De spaansche anarchie," is verschenen. Zij is een waar preteudeuts-mamfest, dat meer boter dan brood beloott. Don Carlos belooft daarin dat hij de katholieke eeuheid zal conciliereu met de internationale ver- plig' ingen des Lands, dat hij den verkoop der nationale goe deren, die Rome door eeo concordaat heeft erkend, zal aanne men, dat hij de vrijheid van drukpers, wier hamlelingen door de geregelde regtbanken zuilen worden beoordeeld zal handha ven. H.j is niet de vorst van het rerledeue maar de vorst der toekomst. Enz., enz. Er is weder een nieuwe kandidaat voor den spaanschen troon ontdekt, te weten de hertog van Coimbro, broeder van den koning van Poriugal. Men zegt ook dat de ex-koning, Ferdiuand van Saksen-C oburg, de kandidatuur aanneemt. Het gerucht loopt, dat de minister van financiën zich bezig houdt met een plan om de -l'/jpCt. rente m eene van 3pCt. te converteren. Indien dit gerucht zich bevestigt, zou het een tamelijk vredelievend teeken zijn. Berlijn, 2! October. l)e Provincial Correspondenz zegt, betrekkelijk bet deficit op de staatsbegrooting van 1S69, dat het wenschelijk is, dat de regering dit te kort aanmerkt als van voorbijtraauden aard, en het niet zal dekken door nieuwe bt- lastingen, maar door maatregelen evenzeer van tijdelijken aard. Hamburg, 22 Oct. De BörseDhalle bevat een particulier telegram uit Sm Francisco, meldende dat aldaar eene hevige aardbeving heeft plaats gehad, waardoor vele huizen verwoest of beschadigd en eentge, hoewel niet vele, menschen omge komen zijn. Weenen, 22 Oct. De tweede kamer van den rijksraad heeft het geaigtigste artikel van het door de commissie voor de confes-tonnele wetten ingediende ontwerp betreffende de ge mengde huwei,ken met 63 tegen 56 stemmen verworpen. Madrid, 31 Oct De Ga.-eta maakt eene circulaire bekend van den heer Lorenzana, minister van bnitenl. zaken, wan Spanje's vertegenwoordigers in het buitenland. De tninisier zet de redenen uiteen, die tot de revolutie geleid hebben en schetst het bestuur onder de twee laatste souvereinen in Spanje, die het trouwe volk slechts een schoaavspel van verkwisting van 's Uwh gelden en van de zwartste ondankbaarheid geleverd lebben. De tegenwoordige regering, zegt de minister verder, s voor de overige staten geen reden van verontrusting. De minister van financien heeft een besluit geleekend, waarbij het slaan van nieuwe munt op den grondslag van de 11-6" tn-sehen Frankrijk, Belgie, Italië en Zwitserland ge- r. overeet,kouist, bevolen wordt, He r ..isle gedeelte der junta's is ontbonden. De junta van jLrccMUi* zet de redenen uiteen, die zij heeft om te blijven. -22 Oct. Er is beden onder voorzitterschap van Ulo.aga eene meeting in aet cirque gehouden. Olozaga hield eene red- ter gunste van de onmiddellijke afschaffing der slavernij in ,je Antilles. De Gaceta kondigt de gemeentewet eti de orgnuieke pro- vinci.ile wel van 1S54 roet eenige geringe wijzigingen af. Bij decreet is de opening van de inrigtingen voor het middelbaar onderwijs op l nov. bepaald. Aan alle Spanjaarden word', het regt toegestaan inrigtingen van onderwijs te openen GO I'D A 24 October. Z M. heeft benoemd P. A Koorevaar alhier, tot sluis- meester by het kanna i van Zuid-Bevelend. Dingsdag avond was schipper Kiele, in de onmiddellijke nabijheid dezer stad mei zijn vaartuig liggende, gedurende kor- teu tijd op het naast hem liggende schip met zijn knecht een pijp gaan rooken. De schipper keerde welhaast naar boord doch de knecht een half uur later mede weggaande viei door de duisternis in de rivier en werd met vele inspanning gered eu ging ter ruste. Toen hij des morgens den schipper wilde wekken, bleek het, dat die niet te bed was gekomen en spoedig vond men het lijk van den braven man, die even als zijn knecht in het water was gevallen, maar wiens ongeval door niemand was opgemerkt. Uit de achterstaande advertentie blijkt, dat het tooneel»e- zeischap vau den heer Victor Dr;essens nogmaals eene voorstel ling zal geven op zondag 1 november. Wij vertrouwen dat de opvoert..g -.an „de Voddenraper van Parijs" aan de gunstige verwachting zal beantwoorden; de hr. Driessens heeft met dit drama allerwegen steeds deu meestert lof ingeoogst en liet dr laatste voorstelliug sommigen over het geheel minder voldaan, weliigt is dit te wijten aan het opgevoerde stuk of bijkomende omstandigheden, maar Victor Driessens onmiskenbare verdienste zal zich zeker bandhaven bij de opvoeriug vau eeu stuk, waar in hij reeds zoo dikwerf heeft geschitterd. Bij de tweede kamer is ingekomen een weis-outwerp tot wijziging der wet op het regt van successie en van overgau? bij overlijden. Bij resolutie van den minister van financiën, van den 16» dezer, is vastgesteld de 26Se staala-loterij. Die loterij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premieu. De collecte wordt geopend op maandag 10 november aaust. en gesloten op zaturdag 28 November daaraanvolgende. De trekking der eer ste klasse zal aanvangen op 14 december aanst. eu de Inatsie 100 nomraers zullen worden getrokken op zaturdag 0 maar: 1869. Naar men uit Hellevoetsluis meldt, is de minister van marine voornemens aan 's rijks werf aldaar groote bezuinigin gen in te voeren en zelfs vele afdeel ingen lot de helft in te krimpeu. Ingevolge de bepalingen van de prov. wet, zal de herfst- vergadering van de staten der onderscheidene provinciën inde hoofdplaatsen der gewesten worden geopend op dingsdag den 3n November aanstaande. Door de provinciale-stateu vau Zuid holland zal o. a. w orden behandeld: rapport van de commissie, benoemd bij besluit van 5 november 1867, tot onderzoek van een nieuw outwerp-beslu:: tot opheffing der ambachten in Rijnland, gemeenschappelijk door de staten der provinciën Zuid- en Noordholland vaat u stellen. De commissie zegt in haar rapport, dat zij keiiEU heeft genomen van dat ontwerp en de daartegen zoowel vuef hare benoeming als daarna bij heereo ged. staten ingekomen bezwaren dat die kennisneming haar heeft doen inzien, dat ter rigtige beoordeeling van dit ontwerp noodig was een lokaói onderzoek in elk ambacht naar de aan bet ambacht oinslagplif- tige gronden, naar de werkelijke onderhouds-kosteo van de door bet ambacht onderhouden werken, en naar het al of niet be staan van zulke plaatselijke behoeften, waarin bij opheffing der ambachten niet wel anders dan door eenig ander te scheppen plaalselijk bestuur mogt kunuen worden voorzien, en dat vergadering ligt beseden zal dal zulk veelomvattend plaatsel^ onderzoek eenigen tijd vordertten einde de daartoe noodig* tijd worde verschaft, stelt de commissie aan de stateu voor 1°. door aanneming van een ontwerp-besluit den termijn, als die voor de opheffing der ambachten werd gesteld in besluit van 8 november 1S66, te verlengen tot I jan. 1871» en 2°. de commissie diligent te verklaren. De Kamper Courant ze^t „Wij begrijpen thans, waarom de heer Hasselman zoo ang stig was voor de openbaarmaking van zijne voordragt aan dea koning W ie »^1 ua de lezing dier voordragt er nog aan ta felen of de //missie0 was uitgedacht alleen om met eeuig fatsoen de 3000 uit de schatkist te kunnen géven 9 „Maar ook buitendien wordt de zaak thans nog verzwaren- der voor den heer Kas.' .man. „Vooreerst blijkt nu, dat hij met den heer Buskeu Huët heeft znmengespa tuien tegen de vrijheid van drukpers in Iudie. „In de tweede plaats blijkt, dat hij, de 3000 uit de schat kist caiieuu geveude, wist, dat hij daarmede de optreding in Iudie bevorderde van een journalist, die met hem overtuigd was, dat de pers in Indie op een atider terrein moest worden geleid dat wil zeggen van het liberale teirein moest worden afgeleid. De 3000 uit de schatkist dienden dus om partij belang ie bevorderen. „Hoe men deze zaak ook keere of weude, zij blijft eeue uit verschillend oogpunt hoogst lakenswaardige, ergerlijke zaak en levert eene treffende bijdrage tot de kennis der conservatieve politiek." Men schrijft uit Leyden Teu gevolge van eene hevige ziekte, die onder de varkeus heeft geheerscht, waardoor er velen zijn ges'orveu of, half vol wassen, zijn opgeruimd, ziju de vette varkens schaarsch en niet dan tegen zeer hooge prijzen te verkrijgen. De vette koeijeu, die, wegens den droogen zomer, gebrek hebben geleden aan het noodige voeder, hebben minder vet in dan andere jaren. De Candioteu beginnen huiswaarts te keeren. Een wetsontwerp bepaalt het oostenrijksche leger tot 800,000 man. Rendsburg zal niet versterkt worden Isabella weegt 225 poud. Napoleon zal na rijp beraad alles laten bij het oude; het moet maar duren zoolang bet kau. De afschaf fing der doodstraf is voorgesteld te Madrid. Von Bismarck deukt nog aan geen U i ugkeer De democraten in N. Amerika houden de caudi- datuur vol vau bt-ymour eu Blair. De France beweert dat de mogend heden de spaansche revolutie niet erkennen zullen, voor zij afgeloopen is. In Japan is eeu premie gesteld op het aanwijzen van inlandsche christenen. De oo-tenrijksche rijksraad is zoo traag opgekomen, dat van de 203 leden, uaaunelijks 100 aanwezig waren, die vereischt worden om een besluit te ncinen. De pruisische regeriug heeft 327,794.37 fl. als aandeel in de winsten der speelbanken te Wiesbaden en Ems. Von Bismarck wordt te Varzin houtpapiermaker. De kuiperijen om de spaansche kroon beginnen in gaug te komen. De inkrimping van het spaansche leger tot op de helft wordt aan het ministerie voorbereid. De orga nisatie der mobiele garde wordt in Frankrijk ijverig doorgezet Eene strike der gaswerkers beeft Philadelphia gedurende eenigen tijd in egyptische duisternis gehuld. In Egypte is men bezig onderaardsthe grafkamers te photographeren bij magnesium-licht. De Loire is buiten hare oevers getreden, de overstrooming veroorzaakt groote schade. De vereeniging van Vinceutius a Paulo is in bpauje afgeschaft bij decreet. Een jezui- tenkerk is te Madrid Veranderd in een vrrjheidsclub. Marfori is de zoon vau een kok eu ziju liefhebbeiij-vak is bet barbieren. De huur koetsiers te Stettin weigeren dienst. L De reactionnniren maakten onlangs de aanmerking dat de wetsontwerpen omtrent het regtswezen, bij de twee,le kamer ingediend, afkomstig waren vau het vorige kabinet. Zij waren uiterst verbaasd, dat er toch nog iets goeds kwam uit de na latenschap, en niet alles „gewogen en te ligt bevonden w»9." De minister van financien diende maandag het wetsontwerp in tot afschaffing van het zcgelregt op de gedrukte stukken en de advertentien in de nieuwspapieren. Als een der redenen daartoe wordt in de memorie van toelichting opgegeven, dat et*, e belasting, die de uiting der gedachte belemmert, in ons land i9 misplaatst. III. Dingsdag werden aan de tweede kamer de stukken overge legd, betrekking hebbende op de toekenning voor 's iands r>- kening van vrijen overtogt naar Java. Het blijkt ons daaruit, dat het den heer Hasselmar bezorgd heid verwekte, dat de journalistiek in Ned. Indie eene schade lijke strekking kreeg en de toon heftiger werd. Men wisselde met het indisch bestuur van gedachten en daar men in de Oost ook het versje van v. Alphen kent Zietdaar, lieve wichtjes, EeD bundel gedichtjes, Vermaakt er u mèe zoo zond men den heer Hasselman een lijvige bundel bescheiden verrijkt met adviezen van den gouverneur-generaal eu andere autoriteiten. De lijvige bundelde adviezen van den gouv.-generaal en an dere autoriteiten deden deu minister evenwel duidelijk zien, dat men er niet op de hoogte was. Een persoon, bekend met de journalistiek, moest als ambas sadeur afgezonden worden, om het indiscb bestuur tc dienen met zijns- coiisideratien en adviezen, om op de beste manier de uitspattingen der drukpers te breidelen, zonder ze de vryheid te ontnemen om hare gedachten en gevoeleus te uiten en opent* lijk mede te deelen. Dat is juist een taak, als of men t"gen den beul zeide: „hang hem op met den strop om den hals, dat er de dood op volgt, doch draag zorg, dat hij niet sterve." Voorwaar, geen werk voor een gewoon sterveling; natuur lijk, dat men dan ook niemand vonJ, die daartoe de vereisebte capaciteiten bezat. Doch ja, men dook eiodelijk iemand op, die vertrouw' was met de journalistiek in het algemeen en met die vau Nederland in het bijzonder. De heer Busken Huët, de betrekking van redacteur van de Java Bode aanvaard hebbende, en op het punt staande naar Java te vertrekken, werd in den arm genomen en als Geheih Bode geëngageerdwel is waar, was hij niet t* huis in de „opregte iudische journalistiek," maar men gaf hem tijd tot hij zich er van nabij mede zou bekend gemaakt hebben. Hij ge noot daarvoor, met zijne familie, vrijen overtogt met deu zoo- genaamden overlandweg.dat niet meer kosste dan f 2967.50. Hut; was op weg naar de Oost en nu was Ha-seiman gerust. Weinig tijds daarna was evenwel het oogenbiik gekomen dat hij moest aftreden, en zijne opvolgers, in plaats van dankbaar te zijn voor het begonnen werk, in plaats van op deze gelegde grondslagen voort te bouwen en zoodoende de laatste hand te leggen aan het breideleu der uitspattingenverbreken zij dtn laatste» band, die de journalistiek omkluistert, ai in ons land misplaatst. Voor sommige menschen is de zaak thans opgehelderd, voor ons evenwel is zij nog altijd duister. Wat beieekent het, na ontvangst van eeu lijvigen bundel bescheiden en adviezen van deu gouv.-generaal en andere auto riteiten uit het iand zelf, waarin men het kwaad wil stallen, iemand te zenden otn adviezen te geven over eene zaak, waar mede hij zich nog bekend moei maken Wij vragen mee het Handelsblad, na al de ophelderingen en ophelderende stukkeu gelezen te hebben „of de vrije overtogt is verleend voor de missie, dan of de missie is opgedragen om den vrijen overtogt?" IV. In maart 1868 beproeft een reactionair minister de drukpers aan banden te leggen, als of men uog iu de zestiende eeuw leefde. Zeven maanden daarna neemt een liberaal minister maat re gelen om de laatste banden van belemmering te ver breken;..... de liberalen kunnen dus met gerustheid zeggen, dat zij hare tegenpartij 200 jaren vooruit zijn op den weg der beschaving. Nath. Gouda, 22 Oct. Tarwe werd weder iets lager afgegeven, gerst en haver prijshoudend, boekweit hooger. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 390.a 410."Roo- de Kleefschr 370. Zeeuwsche per mud f 11.a 12.40. Rogge 7.85 a 9.60. Gerst 6.30 a 7.80. Haver 4 a 5.50. Boekweit Frausche per 2100 kilo 240 a 245. Noordbr. f 265 a 280. Bruine boonen 12 a 13.50. Paardeb. 8.50 a 9.60. Duivebooneu 9.50 a 10 40. De aanvoer ter veemarkt was zeer voldoende, toch ging alles vlug van de hand, vooral waren graskalverea gezocht, ook in varkens en biggen zoowel als in schapen was goede kooplust. Kaas. Asu gevoerd 54 part yen, prijs 25.a 30. (joeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.30. GOUDi Geboren; 20 Oct Cornelia Josina, ouders J Bot t erop en A. W. Bot- terop 21. Hendrik, ouders H van der Maas en J. rza der Pool 22. Gerardns, ouders A. Husselson en M de final. Vt ilhrlmina. on- ders J. de Hoop en M. Foemana. 23. Daniel, onders O J. Maman en A. J. van Rijswijk. Pieter, ouders L. Klaverveld en A. de Frank- rijker. Overleden 22 Oct. C. B. van Teken, £7 j Gehuwd 21 Oct. A. Schriek en P. Bij». Y. Boe- en M. IKnlg^aat. •i- P. Sterkenburg en A. M. Verdouw. - - -

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2