Donderdag, 5 November, 9 S6S» 6S9. Ouitenlflnö. koop: P “lanus ITER. De Begroeting. [•maak.” Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewbgD. n°. 60. WONING LAND -■geven, de GOUDSCHE COURANT ff instr. Rotterdam, H U ,LING op i 1868, ebben. G. BROU- 'M. Brieven osijn eu L. J. Everling. af, 19 m. J. Kunst, op aangelegd is, het raadsel op Europa. Onder oneerlijkheid en a 30.— a ƒ1.30. De prijs der Advertentiën van één tot xe# regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend raar plaatsruimte. reuhaven ds. weg CHLÜTER, üstraat C°. Utrecht. in ons rijk. BRINKMAN. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maarden is/2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Kleefsche 0. Rogge 4.a a 245. I a 13.50. 10.—. □del, vooral verknopen, Beetwortel en Dec. te co bij den Heer aar in Beet- Zoom. en water is een ingeu der we- ?ht om alle oo- welke door den omstandigheden ;ing, afmatting, Iroode en drui- ichts toekleven, Ie en stekende nen zien of le- jspieren of ade- j tranen, vooral te bij een sterke et goed kunnen ere ooggebreken ter hersteld en ogen tegen die i stand, zoodat om geen bril zal voorloopig ver- .8. per flacon bij ouda. eyden. Lond.GH, 1 Nov. Men berigt uit Bombay, dat de emir van Afghanistan, Shere Ali, vriendschappelijke voorstellen ge daan had aan het britsche gouvernement, welke natuurlijk door den gouverneur-gcneraal zeer gunstig waren opgenomen. Om het belang te begrijpen van deze tijding, moet men weten, dat zij, die nieuwe annexation in Indie prediken, Engeland steeds vrees trachten aan te jagen met de russische veroveringsplan nen in Centraal Azië, welke worden begunstigd door de kui perijen van den emir van Afghanistan. Indien nu deze tijding waarheid bevat en Engeland eene bevriende mogendheid in Afghanistan naast zich krijgt, dan kunnen de voortdurende kostbare grensoorlogcn als geëindigd worden beschouwd en de nieuwe annexatie-plannen ten eenenmale worden verijdeld. De kans op een russischen oorlog in Indie wordt daardoor nog geringer dan zij reeds was. De czaar heeft wel aan andere zaken zijne aandacht te wijden dan aan het beginnen van een oorlog met het magtige en rijke Engeland. Groot opzien baart in Engeland de tijding, dat het vol gende jaar wel ligt geenc Derby-wedren non zullen gehouden worden. De eigenaar van de renbaan eischt een huurprijs van 1000, terwijl hij vroeger 300 kreeg, en deze vordering wil men niet toestaan. 2 Nov. De driedubbele keizerlijke kaart, die in Frankryk ^pzien gebaard heeft, wordt door de engelsche bladen thans besproken. De Times vat haar geheel vredelievend op, doch wordt daarin door weinige andere bladen gevolgd. Vooral de Daily News staat met hare beschouwing daar lijnregt tegen over. Zij gelooft, dat de kaart meer ten behoeve van het leger dan voor het volk gemaakt is, en hoe zij de bedoeling ten opzigte van het leger opvat, blijkt uit de volgende ironische regels„Zonder in het minst Lodewijk Napoleon te verdenken, dat hij daarbij het machiavellistische plan bedoelt, om de ligt- geraaktheid van het leger gaande te maken, in plaats van te dempen, met de nieuwe magt van Pruisen aldus voor aller oogen openbaar te maken, ten einde ieder soldaat in het land zich vernederd gevoelc en om wraak roepezonder hem tot zoo iets in staat te rekenen, kunnen wij ons toch niet vrij houden van den indruk, dat deze kaart er i om het publiek in verwarring te brengen en te geven.a Volgens de dagbladen en brieven heeft de aardbeving te Leamington, in den nacht van vrijdag op zaterdag zich wel over West-Engeland, Zuid-Wallis, Glochestershire en Devonshire uit gestrekt, doch geen schade veroorzaakt. De Times bespreekt de kans van slagen, welke de nieuw uitgeschreven spaansche leening heeft, en toont aan met welke ernstige moe ijelijk heden het voorloopig bewind in Spanje heeft te kampen. Op dit oogenbiik verkeert de spaansche natie in eene soort van ban op de geldmarkten van haar clericaal gouvernement is de smet van slechte trouw haar aangewreven, en het behoort de eerste taak te zijn van het nieuwe bewind, om die smet weg te nemen. Het vertrouwen in de nationale eer moet hersteld worden. Aangaande de belofte van hel voorloopig bewind, dat bet de eigendommen van de kerk en de kroon verpandt, als waar borgen voor de nieuwe leening, wenscht de Times in herinne ring te brengen, hetgeen dat blad zijnen lezers reeds zoo vaak heeft voorgehouden. Behalve dat het City-orgaan gelooft, dat deze ontvangsten reeds bestemd zijn voor de amortisatie van de passieve schuld, moet men niet vergeten, dat, indien een land zelf geen crediet heeft, het verpanden van bijzondere in komsten niets beteekent. Mexico, Turkije en andere half be schaafde landen hebben op verschillende tijden verschillend# bronnen van inkomsten gehypothekeerd, maar vermits de ge trouwe administratie van het pand altijd toevertrouwd blijft aan het gouvernement zelf, heeft de houder van d Spoedig zullen de wetten weder vastgesteld worden tot re geling uer uitgaven en inkomsten voor een volgend jaar. Gelijk gewoonlijk, zal het nedcrlandsche volk dan weder vergast wor den op tal van redevoeringen, waarvan het drie vierde gedeelte zeker gemist zoude kunnen worden zonder eenig belang te be- nadeelcn maar dit is nu eenmaal een aangeuomen gebruik en men zal zich daarin moeten schikken. De voorloopige ver slagen geven reeds een voorsmaak. Tal van kwestien worden in herinnering gebragt, die zeker dit jaar niet afgedaan zullen kunnen worden, en waarschijnlijk nog wel eenige jaren onop gelost zullen blijven. Oude zaken worden opgcrakeld en zullen wel weder besproken worden, zonder-dat die bespreking even min als vroeger tot eenig praktisch nut zal leiden, en toch ademen de verslagen over bet algemeen een geest, die gunstig is voor het ministerie. De groote meerderheid der vertegen woordigers schijnt gezind het ministerie te steunen, en men mag dan ook verwachten, dat alle begroetingen, na een kruis vuur van redevoeringen doorgestaan te hebben, zullen worden aangenomen. Twee kwestien zullen waarschijnlijk het uitvoerigst behandeld worden, namelijk de schoolkwestie en de koloniale kwestie. De agitatcurs in de kamer zullen van de gelegenheid, hun bij de behandeling der begrooting gegeven, gretig gebruik maken om tal van ongemotiveerde beschuldigingen tegen de openbare school te uiten, en zoo mogelijk den minister tot het doen van beloften over te halen. Wij mogen echter van dezen minister verwachten, dat hij even goed als zijn heiligheid te Rome bet non possmnue zal handhaven cn niet in het minste zal afwijken van zijn vroeger uitgesproken overtuiging. Hand having der wet op het onderwijs is zijn leuze, daarmede staat of valt hij, eu met hem dit ministerie. Gevolgen zal evenwel die discussie niet hebben, want voor eerst zullen die agitatcurs er niet toe overgaan om een wets ontwerp te formuleren; daarmede zal men wachten tot datde tijd der verkiezingen nadert. Een grondige discussie over de zaak, en deze had men na een tijdig indienen van dergelijk voorstel te wachten, schijnt niet op den weg der agitatie te liggen. Ook de koloniale kwestie geeft gewoonlijk aanleiding tot veel woordenwisseling, en toch is in weerwil dier discussien de toestand op Java nog niet verbeterd. Nog altijd wordt Java ten behoeve van het moederland geëxploiteerd, nog altijd blijft het een waarheid, al is het ook een treurige waarheid, dal er een roofstaat aan de zee ligt tusschen den Dollard en de Schelde. Hierin zal geen verandering komen door discussien bij de be grooting. Grondige behandeling van wetsontwerpen, die de verbetering van Indie’s toestand ten doel hebben, kan daarin alleen verbetering brengen. Moge dit ministerie daartoe het zyne doen en bij de vertegenwoordigers daarvoor een open oor vinden 1 Wal de cijfers der begrooting betreft, ook deze zullen met een enkele verandering wel goedgekeurd worden voor radicale maatregelen schijnt de tijd nog niet gekomen. De sommen, voor oorlog en marine aangevraagd, zullen worden toegestaan, omdat dit zoo in het beschaafde Europa behoort, en waarom zouden wij nu juist een uitzondering maken Ook de begroo ting voor buitenlandsche zaken zal worden goedgekeurd, want nog altijd heerscht het oude geloof aan de onmisbaarheid van hoogbezoldigde gezanten en den daarbij behoorenden nasleep. Daarin behooren wij ons nog te schikken, al blijkt het meer en meer dat er meningen in het verschiet zijn en het indi- sche geld volstrekt niet door ons kan gemist worden. Hoe het ook zij, is eenmaal de behandeling der begrooting afgeloopen, dan kunnen de ministers van hun zijde rustig het werk der wetgeving beginnen en door de indiening van be langrijke wetsontwerpen toonen, dat zij ten volle beantwoorden aan de gunstige verwachting, die een groot deel der natie, sedert hun optreden, van hen gekoesterd heeft.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1