advertentien. öhtncnlanïu Gemengde Berigten. JONGMEUÏSCH Burgerlijke Stand. verlangt KOST en INWONING Raderstoomboot (l I.fsscl. geprivilegieerde schuld volstrekt geen grootere en meer ,nb- stantiele zekerheid, dan aan de andere creditenren wordt {--ge ven door de goede trouw, de gunstige omstandigheden o de voornitzigten van het land. Het kanaal-eskader, onder bevel van den admiraal 'Var- den, rat eertsdaags naar zee gaan; als plaats van verzam ling wordt de Taag genoemd. Te Liverpool rijn gisteren al de vloeren van een pak.iuis, waarin 50 a 60 ton lijnzaad was opgeslagen, onder dies last bezweken, waarbij vier arbeiders onder het zaad zijn gesti ct. De City of Baltimore is uit New-York aangekome'me debrengende berigten loopende tot 24 october. De hr. Se; taour was bezig aanspraken te houden tot de burgers van B .ffalo, Dunkirk, Erie en Cleveland. Hij trok in zijne redevoe-ingen voornamelijk te velde tegen het nationale banksysteem, tegen de door het congres gevolgde politiek tot reconstruct e der unie. Hij spreekt ter gunste van een gematigde beiasu ig op den eigendom, ook op de staatsschuldbrieven, bereken l vol gens den koers, wanneer zij in papiergeld betaalbaar ujn, eu volgens de nominale waarde in good. Aan de Times wordt uit Parijs het volgende ges «reven Terwijl geneld wordt dal in Spanje door ijverige dienaren van evangelische genootschappen ongehinderd bijbels worden ver- spreiJ, vernemen wij dat de Israëlieten, in het volle ver rouwen op de beloften der voorloopige regering, aanstalten m -ken om terug te keeren naar het land, waarvan zij sedert eeuv en door de met zelfmoord gelijk te stellen staatkunde van dv eepzieke regeringet uitgcsloteu zijn. In vele oorden van Et opa, in Bohemen bij voorbeeld en zelfs in Konstantinopel, at mede in Tttuan en andere noortl-afrikaansche steden zijn nog ie Israë liten v.iti spzansche afkomst, velen rijk en nog bij vc trkeur de spaansehe taai sprekende. Parijs, 1 Nov. Naar men verhaalt, heeft de ïeizer van Rusland aan don t .rlos den raad gegeven, om gem beroep op de wapens 'e deen, maar geduldig de uitbreidi g der re volutionaire beweging af te wachten en gebruik te laake van «1e anarchie, waarin, naar het oordeel van den cz ar, Sp„nje vervallen zal, om zijn programma van regering c jenbanr te maken. Men verneemt voorts, dat den Carlos van .ijne agen ten in Spanje zeer ongunstige berigten ontvangt nopens de kan sen, die zijne kandidatuur heeft. 2 Nov. Het bevestigt zich, dat de heer Oio aga binnen kort zal worden benoemd tot gezant alhier. Tot diplomatiek vertegenwoordiger van Spanje te Landen zal worden benoemd de heer Patricio de la Escosasa. De heer Rios osas zal als gezant te YVeenen optreden, de hertog de Tetuan ris gezant te Lissabon en de hertog de Fernan Nunez als gezant 11 Petersburg. De Constiiutionnel bevat het volgendeV.' j ontvingen een nieuw manifest van de geheime vereeniging die zich de „Commune re'volutionnaire vau Parijs" noemt. He- is eene op roeping tot moord en doodslag. Wij hebben eer ge dagen ge draald met gewag te maken van dat stuk, waar>an elke regel vorstenmoord ademt en als van bloed druiptimmers het was weinig anders dan eene herhaling van het vorige manifest der Commune révolutionnaire. Welligt zoudeu wij niet hebben be sloten het publiek met het bestaan van dat s.uk bekend te maken, ware het niet dat onze dagbladen meertndeels dienstig hadden gcach. er van te spreken. Wij behoefden dat stnk niet om te weten, dat er te Parijs en in eenige - an onze grooie steden eene horde bestaat van koelbloedige dv eepers, die mis daad prediken in tooneelmatige bewoordinge klinkende als de valbijl lier guillotine, maar opgesierd me: beeldspraak eu effect makende tegenstellingen. Berlijn, 1 Nov. Onze jonkerpartij stelt hare uiterste po gingen in het werk, om in de oogen van het pruisische en duitsche publiek de beweging in Spanje te discrediteren. Zij verheugt zieli thans over de door de priesters ondernomen contra-revolutie. In werkelijkheid gaat het echter in Spanje, volgens «le bij onze regering ontvangen berigten, op de meest gewenschte wijze voorwaarts. 2 Nov. Hier was dezer dagen een gerucht in omloop, dat er een verschil van gevoelen bestond tnsschen graaf von Bismarck en zijne collega's, en dat dit de reden was waarom by zich van de staatszaken onthoudt. De Kreuz-Zeitnttg ver klaart thans evenwel, dat d.t feit slechts aan zyn slechten ge zondheidstoestand toe te schrijven is. Frankfort, i November. De jongste overstroomingen in Zwitserland hebben daar te lande het plan ter sprake gebragt van eene aSgemeene verzekering tegen schade, door hoog water en aardbevingen veroorzaakt, omvattende al de kantons, welke aan dergelijke gevaren zijn blootgesteld. De liefdegiften, te Bazel b ij een ge o ragt tot ondersteuning van Beden, die door de overstroomingen schade hebben gele den, hadden tot 24 dezer eene som van 216,000 frs. bereikt. XVeeHOH, 1 Nov. De nienwe groote constilntionnele partij h ""ar In* schrot. zullen de deswege aangewende pogingen niet tot het gewenseh'e doei leiden. Dit zou te betreuren zijn. Slechts wanneer in den rijksraad zich eene groote, krachtige partij aaneensluit, kan ook in wijderen kring het vertrouwen in de handhaving onzer con- stitutie veld winnen. Het pessimismus is in alle klassen onzer bevolking doorgedrongen, en het gevoelen, dat alles slechts voorbijgaande is, wordt overal vernomen. 2 Nov. De commissie vin controle over de staatsschuld heeft bekend gemaakt, dat tot uit0, junij 1868 de geheele gecon solideerde staatsschuld in 5p<'ls. kapitaal O. W. herleid bedroe» 2564 miilioen met een jaarlijksehen rentenlast van 102 milli- oen. Dit is vergeleken met het vorige jaar eene verminderm» van 20 miilioen. De vlottende Cis-leithaansche schuld bedroe* 112 miilioen met jaarlijksche rente van 5 miilioen. De ge- meenscbappelijke vlottende staatsschuld in muntbiljetten eu staatsnoten bedraagt 111 müloen, hypotheekbewijzen 99 miilioen. 3 Nov. De Neue Freie Presse verneemt, dat Engeland, in overleg met de andere kabinetten, die in betrekking tot de ooslen-che kwestie op hetzelfde standpunt staan, te konstan tinopel een formelen stap heeft gedaan, om, nadat het gevaar geconstateerd zal zijn, dat uit den toestand in de Donuu-vor- stendommen voortkomt, de porte te bewegen, om overeenkom stig artikel 22 van het parijsche verdrag het initiatief te nemen, ten einde van de zijde der garanderende mogendheden ernstige vertoogen uit te lokken. Madrid, 3 Nov. De Gaceta bevat een ministerieel decreet tot regeling van het regt van vereeniging voor vredelievende vergaderingen, waarvan 24 uren te voren aan de bevoegde auto riteit keunis zal zijn gegeven. Die vergaderingen zullen noch periodiek, noch permanent kunnen zijn. Zij zullen gerekend worden haar vredelievend karakter te hebben verloren, zoodra zij door gewapemle personen worden bijgewoond, De Gaceta zal morgen het besluit bevatten, dat de corles verkozen en bijeengeroepen zullen worden. De verkiezingen zullen bij provinciën en sectien gehouden worden. De reg- ters zullen voorzitters zijn van de bureaux vau stemopneming, llusland heeft de regering nog niet erkend. 3 Nov. De Gaceta bevat een besluit van den minister van marine, waarbij aan de matrozen en zeesoldaten, die van 18 tot 29 september jl. in active dienst zijn geweest, eene vermindering vati diensttijd van twee jaren, en aan de onder officieren onderscheidene belooningen toegekend worden. De officieren hebben voor alle gunstbewijzen ter zake van hunne deelneming aan de revolutie bedankt. GOUDA, 4 November. Hadden, door de vrikjevige beschikking van onzen ge- eerden burgemeester, de leeningen der armenschool op maan dag een alleraangenaamst kinderfeest, ook aan de weeskinderen zal Zijn Edele op morgen een blijden feestdag bereide». Waar de aanzienlijken hunne familiefeesten op deze wijze dienst baar maken aan de opwekking tot vreugde bij armen en wee- zen, ontslaat voorzeker eene hartelijke deelneming, die zich openbaart in de welmeenendste gelukweusehen der ingezetenen. Ter gewone groote kaasmarkt werden heden aangerjeri 96 partijen, die tegen den prijs vau 26 tot 32 goed vac de hand gingen. Volgens achterstaande advertentie zal de heer Eloy U- maire op aanstaanden dingsdag alhier eene tooneel-voorstelling geven, en het zal voorzeker velen hoogst aangenaam zijn, me- jufvrouw Beersmans weder alhier te zien optreden, wier onmis kenbare talenten door ons publiek op zoo boogen prijs worden gesteld, zoodat wij vertrouwen dat ook deze voorstelling bewijs zal geven van toenemende belangstelling. Z. M. heeft benoemd tot adspirant-ingenieur van den waterstaat den surnumerair K. F. XV. Booseboom. In de zitting van de tweede kamer van dingsdag is in gekomen een ontwerp van wet tot gedeeltelijke invoering d# wet van 1861, nopens de nieuwe regterlijke inrigting. stukken in zake Huët zijn in handen gesteld eener commissie besta.mde uit de heeren Storm, Dnliert, de Bosch Kempen van Goltstein en Bots. De raadsbcslaging over de indisehe begrooting voor 1869 zijn bepaald op morgen. De Goesscbe Courant zegt Zal de afschaffing van het dagbladzegel bevorderlijk zij11 eene mildere verspreiding van kennis, op onderscheiden geb«*|j zal daardoor ook voor onze mindere standen de gelegenbei gegeven worden om te lezen, om aan de algemeene belange° deel te nemen*, om zich te ontwikkelen en daardoor gevorm te worden tot staatsburgers, die den staat werkelijk van diens die nnttig zijn dan mag dit zelfs tegen eene meer drukken belasting dan de nu voorgestelde, opwegen. Werden alleen zij gef>aat, die nu couranten lezen, wij z°ucie weinig prijs stellen op de afschaffing van het dagbladzegel, maar de maatschappij omvat nicenlerrn en zal grooter nut opleveren. En wij spraken nog niet van het voordcel, dat 7ooral de kleinhandelaars genieten zullen, als zij, naar den geest des tijds ruim adverteerende, zich en hunne koopwaren gedurig in ge dachtenis kunnen doen blijven en aanbevelen. Zeker zal de gelegenheid daartoe worden gebruikt en de voordeelen daarvan zuilen voor koopers en verkoopers niet uitblijveu. Wij meenen daarom, dat ook van dezen kant geene gegronde bezwaren in te brengen zijn tegen de voorgestelde afschaffing, en kunnen niet nalaten den wensch uit te spreken, dat het wets ontwerp bij de staten-generaal een gunstig onthaal moge vin den, en dat men daar niet wederom de leer zal verkondigen, dat de dagbladpers eene industrie is, die men beperken moet, maar wel een hoog te waarderen middel om industrie aar. ie wakkeren, kennis te vermeerderen en deugd en goede zeden te bevorderen. Naar men met zekerheid verneemt, is dr. J. C. Zaalberg voornemens zijn predikdienst weder te aanvaarden op zondag 15 november e. k. des voormiddags ten 10 ure, in de Wil lemskerk. De eerste op hem vallende beurt, namelijk de na- middagdienst in de kloosterkerk op zondag 8 nov. e. k., zal worden waargenomen door zijn broeder, den heer XV. Zaalberg, pred. te Bergum. Bij die gelegenheid zal hij echter zelf de doopplegtigheid bedienen. Wij achten bet onnoodig verslag te geven van de treu rige ongeregeldheden, die in het laatst der vorige week le Bot terdam hebben plaats gegrepen. Het verschijnsel is zoo geheel vreemd en wekt zoozeer de algemeene verbazing, dat de bij zonderheden van een dollen volksoploop en de gepleegde bal dadigheden ernstige bedenking wekken, en de opmerkzaamheid meer gevestigd is op het onderzoek der oorzaak en der aan leiding tot die groote verbittering, waarvan het gebeurde ge tuigenis gaf. Het Handelsblad telt als de voornaamste oorzaken van het rotterd. tumult op.- 1°. Zijn er vele ontevreden schippers, die hunne drijvende woningen door den krachtigen arm buiten de gemeente naar de Botte zagen vervoeren, ofschoon verschil lende pottenschuiten, aan Duitschers toebehoorende, in de ge meente blijven, door nu hier dan daar ligplaats te kiezen. 2°. Voor de vele processen-verbaal tegen fruitscbippers opgemaakt, die sedert onheugelijke jaren aan de vischraarkt hunne waren mogten uitventen. 3°. Door verschillende verplaatsingen van marktkramers, die zich daardoor zeer benadeeld achten, terwijl de kérmisplaatsing velen niet naar den zin was. 4°. De in- rigting der politie, die voor het meereudeel uit niet-Botterdam- itiers bestaat, kostbaarder is dan voorheen, en met eene vroeger ongekende gestrengheid de verordeningen handhaaft. 5°. De hooge lands- en stedelijke belastingen, die door de Iccning van 6 miilioen nog met eene riolen-belasting verzwaard zal u orden, waartegen door velen wordt te velde getrokken. C®. Eene brochure van Jacob de Vletter, waarin verschillende feilen voor komen,. die niet publiek weersproken zijn, en daarom bij het gepeupel ingang vinden. Aan het Handelsblad werd ADiandag nog uit Botterdam berigt: De afgeloopen nacht is tegen verwachting rustig voorbij ge gaan, het was zelfs stiller dan gewoonlijk des zondags. Alleen heeft zicir nu en dan eene talrijke volksmenigte verzameld voor dc gevangenis, waarheen Jacob de Vletter dezen middag (bloois- hoofd, in overhemd en op pantoffels) is overgebragt, doch de daar geposteerde dragonders en grenadiers hebben alle daden van geweld voorkomen. De kaasmarkt was door kavnllerie en grenadiers afgezet. De schutterij heeft de w acht aan het stad huis betrokken, terwijl talrijke patrouilles de stad in alle rig- tingen doorkruisten, waardoor verdere baldadigheden zijn voor komen. In de Zevenhuip&icrg is een schippersgezel dien men voor een geheimen politic-dienaar schijnt te hebben aangezien, uit een hois ernstig aau het hoofd gewond, zonder dat het gelukt is den dader te ontdekken, lntusschen is men den ge- heelen nacht door bezig geweest met de herstelling der straten en glasruiten, om zoodra mogelijk de sporen der aangerigte verwoestingen te doen verdwijnen. De vrijwilligers van bet corps der weerbaarheid hebben zich volgens de aangeplakte oproepingen tegen 7 ure aan de kazerne in uniform verzameld, en hebben ten getale van 90 ten 8 ure de wacht aan het huis van den heer burgemeester betrokken, na elk voorzien te zijn van 10 scherpe patronen. Naar men thans verneemt, zijn er 107 personen gearresteerd, waaronder 34 op beeter daad en zijn er nog enkele anderen ter arrestatie aangewezen. Den ge- heelen dag liep er een gerucht, dat polderjongens van den om trek en uit Schiedam voor on geregeld hedeo zouden komen op dagen, doch niels daarvan is gebleken waar te zijn, zoodat bet oproer ais geëindigd is te beschouwen. Dc rekenkamer maakt bezwaar tegen het bagatel aan Huct geschonken. Men bewijst dat de kav.aieric nutteloos is geworden, wc hopen hetzelfde van de infanterie. Men meldt oit Rusland dat de constitnlionnelc begin selen niet goed gedijen op dien koudeu en harden grond. Dc belgiscbe kroonprins neemt toe in beterschap. Prof. Vrccde begint verstandige woordeu te schrijven. liet opengevallen baantje ran aartsbisschop van Canterbury geeft jaarlijks behalve de emolumenten ISO duizend gulden. Ook in Engeland ziju schokken van aardbeving waargenomen. De jnnta te Barcelona is onthouden. -Uit ISpauje is versterking gezonden naar Cuba. De bey van Tunis wil niet betalen, meu zal hem tot beter lozigt doen komen. Te New—York is eene rnachu ne tea loou gesteld, die 20*K) sigaren per dag maakt. De oorlogskosten der geallieerden in Zuid-A- nurika bedragen IS miilioen gulden per xnaaud. Isabella komt 6 dezer te Parijs. Voor 5 miilioen scholieren worden in Amerika 20 ïmllüoen boeken gekocht. Te bingapore is in het begin van October door brand eene schade van 375 duizend gulden veroorzaakt. Mm heeft troepen gezoudcu naar Navarra om de Carlistcn in toom te honden. De cholfï* heeft tu Batavia opgehouden. Tc Madrid zijn drie kiste" „«ugeboudrn met kostbaarheden, die uit Araujuez waren verzonden aau het adres van zuster Patrocinio. In 1867 is edelmoedig voor overtogt naar ïndie f 5000 ver-trekt aan ierssud, die regt had op f 1500. De rust is hersteld op Celebes. In geheel Spanje worden volks-lecsbibliothekeu opgerigt. Von Bcust verbaast zich dat men zijue woorden over de legerorganisatie in ernst opneemt. De stroohocdenvlechtcrs te Ikrfordsbire t er keeren in grootcn nood door het verandtren der mode; zij zullen aan Victoria en bare dochter een extra stroohoed aanbieden. Het eng. parlement zal 12 dezer worden ontbonden. Aan de officieren van leger en vloot is in de Ver een. Staten verboden zich te bemoeijeu met de verkiezingen. Op de kust van Peiu is een schip met man ca muis vergaan. Dc lading bestond nit doctoren, liefdezusters, ziekenoppassers en 3 miilioen frs. voor de nood lijdenden door dc aardbeving. Te Roermond heeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen burgers en militairen. Uit den wijnkelder in Chateau— Lafittc rijn flcsschen wijn verkocht van 121 irs. per flesch en doorgaans 35-70 frs. Dc onlangs overleden eng. graaf Normarton laat circa 81 j miilioen gulden na. Uit Soerabaya is eene expeditie van circa 900 man vertrokken naar Bali. Men wil de spaausche armee verminderen tot op 25UÜ0 man. Het personeel der koninklijke kapel is afgedankt in Spanje. GOUDA. Gkboeen: 30 Oct. Christina Josephiim, ondere C. W. ran Gc »t en M. Zuijdveld. Heudrieos, ouders C. Boat en M. van Dijk. 31. Marrttjc, ouders D. Tober en E. van den Bosch. Johanna Maria Elizabeth, ouderJ. T. Jaspers eu E. van Beuzekom. Cornelia Agnetha, ouders J. Kramers en C. L. B. van Heijst. Diderika Johanna Adriana, oudera CL Kerkhof en P. A. Kolloos. Ovkkledlk 29 Oct. G. Hagcman. 18 w. P. de Zitter wed. A. tan IJzendoorn, 66 j. C. henk wed. A. van Dijk. 79 j. I Nov. N. Dongelmans, 62 j. H. W. Rabouw, 3 j. 10 m. 4. van Vliet, C j. 6 m. Oudergeïeekende, gevoelig voor de vele bewijzen van belangstelling, hem betoond door vrienden en vriendinnen, bij het feest zijner vijftigjarige ambtsver vulling, brengt zijn hartelyken dank, ook namens zijne familie, aan allen, die door woord of daad blyjk gaven van hunne deelneming. W. R E H L, Gouda, 1 Nov. 1868. Ondermijzer. Meu verlangt ecu fatsoenlijk in een IJZERWINKEL. Adres frauco on der lett. W aan het bureau dezer Courant. Een JONG MENSCH, van de P. G., die zijn bezigheden buiten huis heeft, by Burgerlieden, met of zonder huiselijk verkeer. Adres met opgaaf van pry's, franco onder lett. Z aan het Bureau de- zer Courant. Een fatsoenlijk BURGERMEISJE, 25 jaren oud, van de P. G., wenscht dade lijk geplaatst te worden als K I NDP.R- of TWEEDE MEID, of tot adsis- t en tie in een huishouden. Van Gouda Maandag en I)ingtdag 'smor gens 6 uren, de overige werkdagen mor gens 7 uren. Van Rotterdam op gelijke «lagen 'sna middags 2 uren. Dagelyks Bctonrkaarten.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2