t NA, gn° 3. Zondag, 8 November. Buitenland. Binnenland. Overzlgt. fiSGS. V' 690. ENZ. ïhenen Uitgave van A. BRINKMAN. I e k t e. tting. op wiens goede gezindheid met verraderlijke sluwheid het verloren terrein jij en 1 Voorspel. het getneenebest. RINKMAN. IBOOT OUDSCHE COURANT. Lange TiendewegD. n0. 60. es ■$S. 1 V. V. st hetzelfde, al. tiddag ten 4.*/a namiddag ver. i uur in plaats E DIRECTIE. *8 16 7’/a uren, uren. tATSEN: Rang 0.50. Sociëteit ligt De loting der der voorstelling tats hebben des cies, en kunnen itsen besproken gs te 3 uren. weerbaarheid anders worden. Zijn wij geheel Rampzab'g het land, lijk uitspreekt over nisters begunstigden GOUDA, 7 November. Wij vernemen dat morgen (zondag) namiddag ten een ure bij gunstig weder parade gehouden zal worden door de Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Londen, 5 November. Den 11° dezer zal in de London- Tavern eene vergadering plaats hebben van houders van alle soorten van builen landsebe effecten, ten einde een raad te be noemen voor de bescherming hunner gemeenschappelijke be langen en ook om aan buitenlandsche regeringen het wijzigen van aangegane verpligtingen moeijelijk te maken. De londen- sche en amsterdamsche beurscomités zijn de ontwerpers van het plan. Rothschild is uitgenoodigd het voorzitterschap te wij meer j zich verpligt rekenschap te geven jQ ckixr* -JI.W. regering blijft voortgaan in het nemen bekleeden. Men meldt uit New-York van 3 dezer, de verkiezing van Grant en Colfax, de republikeinsche kandidaten, voor president en vice-president, is zeker. Bij de gehouden verkiezingen van het kies-collegie heeft de republikeinsche partij in nagenoeg al de noordelijke staten de zege behaald met grooter meerder heid van stemmen, dan zij vroeger verkreeg. Uit de volledige opgaven omtrent de presidents-verkie zing blijkt, dat Grant voor het presidentschap en Colfax voor vice-president in 25 staten 206 stemmen, en Seymour en Blair in 9 staten 88 stemmen behaald hebben. Berlijn, 4 Nov. De koning heeft den landdag geopend. Z. M. zeide in de openingsrede o. a. het volgende: Het budget voor het volgende jaar zal u onmiddellijk worden overgelegd. Ten ge volge van de samenwerking van verschillende ongunstige omstan- digbedn is het noodzakeiijk geweest, om tot algeheele dekking der uitgaven ten behoeve van den staat, ofschoon zij zooveel doenlijk zijn ingekrompen, buitengewone middelen te bezigen. Ik hoop ten stelligste, dat de voorstellen tot vermeerdering der ontvangsten van den bond als noodzakelijk erkend en niet weder verworpen zullen worden. Wanneer men in het vervolg, naar verhouding der omstandigheden, verwachten mag, dat door de vermeerdering van den handel en het verkeer, en den gunsti- gen invloed daardoor uitgeoefend, eene verhooging der staats- ontvangsten zal ontstaan, dan sluit zich hierby ook de hoop aan, dat binnen kort ook de middelen zullen voorhanden zijn om het evenwigt tusschen de geregelde staats-inkomsten en uitgaven te herstellen en dat het mogelijk zal wezen om voor de behoeften van den staat milder te zorgen dan thans moge lijk geweest is. Met het oog op deze omstandigheden zult gij geene zwarigheid maken om de voorstellen mijner regering tot dekking der behoeften voor het volgende jaar goed te keuren. Weenen, 5 Nov. In de zitting van den rijksraad heden ter beraadslaging over de wet tot het nemen van exceptionnele maat regelen in Bohemen, heeft de heer Kuranda een additionneel voorstel gedaan om terstond de buitengewone voor Bohemen te maken wet buiten werking te doeu verklaren, indien een der beide huizen van den rijksraad haar ontregtvaardig mogt verklaren. Een ander voorstel, dat de regering, wanneer de buitengewone wetgeving anderzins mogt komen te vervallen, dadelijk aan den rijksraad kennis zou moeten geven, is door de regering ondersteund en met groote meerderheid aan gen o man, na verwerping van het voorstel van Kuranda met 78 tegen 76 stemmen. De overige paragrafen van het ontwerp zijn zonder discussie aangenomen. De prijs der Advertentien van één tot zee regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. - - bet hoogste woord voeren, en verlichte goedgezinden flaauw en bevreesd slechts droomen van matiging en bedaardheid, en waar zij geroepen worden tot het bewind, niet wagen de noodigste bezuinigingen voor te stellen en steeds voortgaan erkende misbruiken te ontzien. Zoude men anders de uitzui ging en onderdrukking van Indie niet opheffeu en de doel- looze uitputting door het krijgswezen voor goed doen eindigen GOUDA, 7 November. De berigten uit de vereenigde staten brengen de bevestiging van de algemeen verwachte zegepraal der republikeinsche op de democratische partij. De generaal Grant is tot president eu J de voorzitter van het congres, Colfax, is tot vice-president be stemd. Er bestaat geen twijfel aan de definitieve keuze. Het is een hoogst belangrijk feit. De tegenwoordige president heeft het vertrouwen niet weten te winnen en eindelijk allen van zich vervreemdhem was het onmogelijk het land tot eenige rust te brengen. Grant is een gematigd en bedachtzaam man, die groote populariteit bezit en op wiens goede gezindheid t groot vertrouwen is te stellen. De koning van Pruisen heeft den landdag geopend met eene zeer geruststellende aanspraak, zoo als men gewoon is. Over de bezwaren geen woord, de diplomatie kan geene bespreking dulden. Zelfs over Spanje zoete en zachte woorden. In Pruisen is het constitutionneel beginsel nog niet vast genoeg gewor teld om van de discussie veel opheldering te verwachten. Als het nieuwe engeische parlement bijeenkomt, vernemen van den stand der zakendaar achten de ministers 1 van hunne handelingen. Spanje blijft alles tot np goed gaan. De voorloopige x-- -j van gOe(je maatregelen en strekt die zorg uit tot de koloniën. Maar het komt bijna ondenkbaar voor, hoe dat schandelijk verdrukte volk zoo rustig blijft en gehoorzaam de leiding volgt der verlichte mannen, die zich aan het hoofd der beweging stelden. De strijd kan echter niet uit blij ven, men is wel oogenblikkelijk versuft ge weest door de ploiselinge uitbarsting der algemeene veront waardiging en heeft zich dood stil gehouden. Dit is een groot geluk voor Spanje; want indien de absolutisten en fanatieken zich verzet hadden, zouden er verschrikkelijke dingen voorge vallen zijn. Nu zullen de strijdige elementen weder langzaam opkomen en met verraderlijke sluwheid het verloren terrein trachten te herwinnen. Wat er ook gebeure, wij leven in het vertrouwen, dat het verbroken juk niet weder gelegd zal worden op de schouders van het fiere volk, dat eindelijk uit den sluimer ontwaakte. De tijd eener ernstige beslissing nadertde keuze van het I gouvernement. De zaak is zoo uitgemaakt riet, als men veelal dacht. Een constitutionneel gouvernement is zoo het hoogste punt der hedendaagsche wijsheid, dat onze flaauwheid niets beters weet te bedenken, en wjj zouden gaarne willen vergeten, dat Hollands naam en grootheid geheel republikeinsch is. Maar het strijdigste voor het gezond verstand is dat hunkerend din gen naar een troon. Zij kan rusten op het oude bijgeloof der godenzonen, op historische herinneringen en op de verdiensten van een groot soldaat; maar kandidaten, naar een postje met de aanbevelingen in den zak, door kuiperij en omkooping tot het doel te naderen en zoo een geliefd en geëerbiedigd vorsten huis te stichten, dat is ongerijmd en on waardig en dan worden zij als Otto uitgestooten en brengen geen schaduw van eenig goed te weeg, ^us het hoofd der revolutie, Prim, als koning of zonder dat bezwaar de proef genomen van Het rotterdamsche tumult is eene beschaming voor geheel Nederland. Het gebeurde schijnt ons ongelooflijkde tweede stad van het rustige Nederland door het ergste bedreigd en dat zonder blijkbare aanleiding, zonder kennelijk doel. Wat weten wij weinig, waar wij staan hoe groot is onze verblin ding. Het verlichte Rotterdam kweekt zoo groote duisternis in zijnen boezem. En niets daartegen dan politie. Schutterij en weerbaarheid zijn dan geheel nul van waarde. Dat moet vermolmd en uitgedoofd J, waar brutaal fanatisme den vloek opent- instelling en wet, waar onbeschaamde mi en omkochten; waar onverbeterlijke egoïsten

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1