i Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENTIES. VERKOOPING Marktberigten. Burgerlijke Stand. <éJ3 U? 13$ gs-. <s>. ggl- Raderstoomboot d' IJssel. Openbare Vrijwillige ild. schutterij ter gelegenheid der installatie van de nieuw benoemde officieren der schutterij. In de zitting van de tweede kamer van woensdag is de beraUlagiug aangevangen over de ontwerpen van wet tot vaststelling der begrooting van Nel. iudie voor 1869. De heer van Sypestein gaf zijn leedwezen te kennen dat de mi nister blijkbaar het koloniaal debat wilde vermijden, want hij zeg. in de memorie van beantwoording dat hij gaarne toegeeft aan het oordeel der meerderheid, «lat het beter is bij hoofdst. IX der staatsbegrooting de koloniale politiek te behandelen. Spreker zag daarin bezwaar, omdat men dan afgemat was en geen tijd meer over had; hij hoopte niet dat de kamer zich op het dwaalspoor zou laten brengen en van het debat zou afzien. IIij zag ook in de memurie van beantwoording een volslagen weigering om te antwoordeu op de vragen om in lichtingen of om verlangde stukken over te leggen; het scheen of de minister eene soort van watervrees had voor de gemeen st* met het parlement. Spreker kan zijne slem niet aan de begroot mg geven, als hij niet oordeeien mag over de details. Eene eindbeslissing omtrent den toestand van Java achtte hij dringen I noodig. Voorts vond hij in de begrooting geen spoor van bezuiniging, maar alleen een systeem van schrap pen en bcsuoeijeu. De heer koorücrs had mede aanmerking op den toon van de memorie van beantwoording, maar be sprak hoofdzakelijk het financieel beleid en het staatkundig belei.l van den minister" De vermindering op de begrooting was niet clan M-'i-jn en zeer kunstmatig verkregen, hetgeen hij trachtte in I) 'onderbeden aan te toonen. Omtrent het staatkundig beleid van den mii.iïter gaf de memorie hem geeu licht, dan alleen op ren punt, utmelijk de heereudiensten, waaromtrent de mi: «*er zich in ronde taal uitdrukte. Welke was des mi nister riding? Het gerucht zeule, dat de minister op koloniaal «reb.t ThoMisttieh W-as. Ill twee punten vond hij hrmo- geiiiteit tusï-cheii den iriuister de Waal en ihorbecke, l. w. in de zucht om a .es wettelijk te regelen, en in talent om iu raad selachtige en duistere volzinnen zijne gedachten te verbergen. Verder betoogde spreker, dat het een der eerste pligten van den minister was, de drukpersvrijheid in ludie te beteugelen; die drukpers ging voort haat tegen de nederi. natie en tegen de vertegenwoordiging in den boezem der iudische maatschappij aan te kweeken. Ten slotte gaf spreker een ongunstige schets van den toestand in Ind;c, volgens hem de vruchten van een liberaal bestuur. Opstand in Celebes, opstand in Baii, op Me- nado vrees voor r pstand, in Padaug vrees voor verwikkeling, over g.msch Java beroering. De heer Nierstrasz gaf te kennen dat hij met het door de vorige sprekers aangevoerde, instemde en constateerde, dat meer en meer bleek het moegelijke om de indUcbe begrooting bij de wet vast te stellen. Tegenover een toestand, die steed- hagchelijker werd, stond den minister, vol gens hem, slechts te doen, of de conservatieve beginselen te volgeu of mede te werken tot sloopiug en vernieling. De hr. Gefken verklaarde zijne stem tegen de begrooting te zullen uitbrengen, omdat bet eindcijfer te hoog was. Op verlangen van den minister van koloniën, die daarna aan het woord was, werden de beraadslagingen tot den volgenden dag verdaagd. In de zitting van donderdag heeft de heer Fransen van de Putte in eene uitvoerige rede het ongegronde van de be schuldigingen tegen den minister ingebragt, aangetoond. De heer de Casembroot heeft nog enkele bijzondere punten bespro ken, maar werd teikeus door deu voorzitter in de rede gevallen. De 'minister van koloniën heeft na de pauze in eene breede re devoering z'bie denkbeelden omtrent koloniale politiek ontvouwd. Zijn programma is: de weg van bedaarde ontwikkeling met groote zorg voor de financiën en eerbiediging der maatschap pelijke toestanden geen geweld van wetten en geen geweld van willekeurige dwangopleggingherziening van art. 56, re- erin^s-reglement en aanbieding van wetsontwerpen, allen de strekking hebbende om voor te bereiden een toestand van vrij heid. Ook moet de wetgevende magt vaststellen wat Indie aan Nederland dirtct verschuldigd is. De heer van Sypcsteyn, als ambtenaar-volksvertegenwoordiger, door den miuister be antwoord, heeft zich van het verwijt van gemis van parlemen tairen zin trachten te zuiveren. De hh. Rochussen en J. K. van Goltstein voerden daarna nog het woerd. De laatste we- derlegde de rede des ministers. lc de zitting van gisteren zijn de algemeene beraadsla gingen voortgezet, doch niet ten einde gebragt. Vier nieuwe sprekers hebben het woord gevoerd de hh. Pijnappel, van der Hnchl, de Bosch Kemper en van Nispen. De drie eersten hebben zich meer ter gunste van het koloniaal beleid verklaard dan de oppositie. De hh. Koorders, Kochussen, Gefken, van de Putte en v. Sypestein hebben hunne opinien nader uitgelegd en aangedrongen. Het debat tussehen den heer van Sypestein en den minister was zeer levendig eu de oppositie laat het niet ontbreken aan tal van hatelijke iusinuatieu. Het geheel levert een tooneel van onwaardige kijverij, die weinig bevorderlijk kan zijn aan de afdoening der zaken, die zoo dringend reee ling vereischen. De prov. staten nebben in de woensdag gehouden zitting de werkzaamheden ten einde gebragt. Een aantal voorstellen van gedep. staten werden aangenomen, ook dat om den termijn van de opheffing der ambachten in Rijnland te verlengen tot 1 jan. 1871, en d? deswege benoemde commissie diligent te verklaren. De heer Leon heeft zijn vroeger vermeid voorstel in dien geest gewijzigd, dat er audermaal een adres aan den koning zal worden aangeboden met verzoek lot verhoogd van het cijfer op de staatsbegrooting voor de traktementen°der ambtenaren ter prov. griffie uitgetrokken, hetzij tot wijzig* der prov. wet te dier zake. Dat voorstel is aangenomen en daarna de najaars-vergadering gesloten. Door de hh. Fransen van de Putte en Sloet is op hoofd, stuk II der begrooting van Nederi. Indie voor 1869 (uitga, ven in Nederi. Indie) een amendement voorgesteld, strekkende om de afd. IV (depart, van binnenl. bestuur), onder-afdeelin» 43, kojij, te verboogen met 490,101), en alzoo te brengen op 15,036,453. Het Staatsblad n°. 143 bevat een koninklijk besluit van den 24sten oct. 1868, waarbij worden ingetrokken en buiten werking gesteld het koninklijk besluit dd. 16 aug. 1824 (Staats- blad n°. 45), de bepalingen sub lit. M. in het koninklijk be- sluit dd. 25 maart 1828, n°. 124. en sub 2° in dat van 26 januarij 1841, u° 141, alsmede het koninklijk besluit dd. 25 aug. 1843 (Staatsblad n°. 43), allen betrekking hebbende op de kerkbesturen eu kerkelijke adrainistratieu bij de verschillende eeredieuslen. - Men schrijft uit Leyden dd. 5 nov. Met leedwezen hebben wij gezien dat het gisteren- en eergisteren-avond langs verschil lende straten niet zoo rustig was als gewoonlijk, zoodat het elders gebeurde als coutagieus mag beschouwd worden. Troepen jon gens doorkruisten zingende en schreeuwende sommige straten, daarbij zich niet ontziende bij enkele ingezeteneu glazen in te werpen en zich tegenover de policie uittartende bewoordin gen veroorloovende. De policie werd gisteren avond gesteund door een detachement huzaren, dat patrouillerende aan de za- men rotting spoedig een einde maakte. Een drietal jongens werd voorlooptg aangehouden. Men mag vertrouwen dat ou ders en meesters, die eeuig gezag over de jeugd uitoefenen, met het bestuur zullen zameuwerken om dergelijke uitspattin gen te voorkomen eu tegen te gaan. Uit eene buitengewone Leydsche Courant van gisteren (vrijdag) blijkt, dat de burgemeester het noodig heeft geacht alle vereenigingen op de openbare straat van meer dan 5 per sonen te verbieden van 's avonds 6 tot 's morgens 6 ure. Naar men uit Rotterdam meldt schijnt het aldaar dat de vroegere kalmte weder is teruggekeerd. Bij voortduring hekben er echter gevangennemingen plaats, die het gevolg zijn van een voortgezet onderzoek. De N. Utr. Courant den wensch uitsprekende, dat er spoedig een wetsontwerp op de schutterijen moge ingediend worden, voegt o. a. daarbij de volgende aanmerking: Er is thans een aandrang te meer tot bespoediging der afdoening dezer aangelegenheid. Volgens art. 188 d^r grondwet dienen de schutterijen niet slechts in tijd van oorlog tot verdediging vaa het vaderland, maar ook tot behoud der inwendige rust, ia tijd van gevaar. Terwijl de aanzienlijke kosten ten behoeve der dienstdoende schutterijen in tijd van vrede door de stedelijke kassen wordea gedragen, hebben de besturen in die schutterij een krachtigen steun, bij gelegenheid van onvoorziene rampen en volksbewe gingen. Wij zien dan ook hoe, bij brand, steeds daartoe be stemde afdeeiingen der schutterij tegenwoordig zijn. Maar nu vragen w ij waar bleef de schutterij bij de jongste volksbewegingeu te Rotterdam 'r Eene stad, die drie bataillons dezer gewapende burgers bezit, voor wier uitrusting de ge meente zich eene uitgave van duizende gulden 's jaars moet getroosten, levert een beschamend voorbeeld op, wat vau de opvolging van dezen eersten pligt van de tegenwoordige schutlenj is te verwachten. Men kan toch eene afdeeling van het brand- piket aan het raadhuis geplaatst, niet wel beschouwen als te voldoen aan de eiscben der schutterij gesteld In het Volksblad leest men //Droevige onlusten hebben te Rotterdam plaats gehad. Zoo aan de eene zijde de herstelling der orde eene strenge les n voor diegenen, die uit baldadigheid woelingen veroor/aken, aan de andere zijde mag het gezegde niet vergelen worden: //liet hollandsche volk is een volk van boterdie het wel be handelen wil, moet er zacht mede omgaan. z,En zachtheid behoeft niet met zwakheid gepaard te gaan. Juist dan is een policie het sterkst, wanneer zij haar zedelijk gezag weet te doen gelden. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard, dd. 5 nov.: Door bet gure en natte weder ondervinden de veehouders eene gestadige vermindering van de melkerij. Sommige koeijen is het der moeite niet waardig te gaan melken. Gelukkig dat de kaas f 28 de 50 ned. ponden, de goeboter 1.40 en de weiboter tegen 1.20 opbrengt. Sommige producenten be dongen zelfs nog meer. V'oor de zware vette varkens vraagt men hier tot 30 et. vuil. Ligtere soorten 25 et. de 5 ons. Aardappelen, goeda soorten, gelden van 2.40 tot 2.80 het mud. Beste soorten van appelen 1.50. Peren van 2.90 3.40. liet klassik. bestuur van 'sGravenbage heeft in beschik king op de nieuwe aanklagt door den kerkeraad tegen dr. Zaal berg ingediend, geoordeeld, ofschoon geenszins het oog sluitende voor de bezwaren, die bij den kerkeraad tegen het hervatten vau de dienst door dr. Zaalberg blijven bestaan, deze zaak op de aangevoerde gronden niet op nieuw in behandeling te kun nen of mogen nemen, en den kerkeraad in zijn aanklagt en eisch niet ontvankelijk verklaard. Catalonie wil Espartero candidaat stellen voor den troon. Cassagnac bekomt als redacteur van de Put/s 50,000'i'rs. De keizer is voor dom Fernando en de keizerin voor don Carlos. Mazzini heeft zich voor de republiek verklaard. Niettegenstaande alle moeite kunnen de docteron von Bismarck niet in slaap krijgen. In het oosten van Cuba bevinden zich 6000 opstandelingen De voorloopige spaansche regering heeft de mexicaansche republiek erkend. De Persigny wil zijne gedenkschriften uitgeven. Volgens het Handelsblad is Grant te Colfax gekozenhet vergat er bij te voegen, dat Colfax te Grant is benoemd. De runder pest heerscht thans sterk in Hongarije, Galicie, Zevenbergen, Netkr-Oos- tenrijk en de Bukowina. Te Blackburn hebben ernstige onlusten plaats gehad ter gelegenheid van meetings voor de verkiezingen. De in Frank rijk verboden Lanterne en de geschriften vaa ictor Hugo worden te Brussel bij duizenden verkocht. Het eerste wapenfeit der baliuesche expeditie is met een treurig resultaat bekroond, een luitenant is met 14 Europeanen gesneuveld. De indianen hebben een gedeelte van den Pacific-spoor- weg vernield. Prins Napoleon heeft te Torquay een bezoek gebragt aan onze koningin. De bey van Tunis heeft 00 duizend frs. uaar Parijs gezonden om verdeeld te worden ouder zijne sthuldeischcrs. De verja ring van den slag te Xlentana is te Florence met eene volksdemoustratie gevierd. De spaansche olliciereu verlangen geeue belooning voor üet oproer maken. Te Napels hebben demoustratien plaats gehad ter gunste der republiek. Garibaldi is te Madrid ten b.zock gevraagd. Men vreest nieuwe overstrooiuingen vau de Po. De pastoor vau Real de Moulroz iu Valencia koudigt het eiude aan der wereld ten gevolge van de gruwelen der revolutie. - lu Noorwegen en Zweden begint de winter reeds Lopez, de dictator van Paraguay heeft de bemiddeling van Engeland ingeroepen. Het stoomschip Galatea is de reis om de wereld begonnen met het stooteu op een rif en is terstond naar Plymouth terug gekeerd. Vijf spaansche jezuiten zijn te Praag aangekomen als kwar tiermakers van eene menigte anderen. Het pruisische deficit zal gedekt worden uit batige saldo's van vroegere diensten. \oor de noodlijdenden in Zw itserland is reeds meer dan een millioenj frs. bijeeugebragt. De koning van Pruisen heeft \oor den herbouw van den dom te Frankfurt eene bijdrage geschonken vau 2U.OÜO thlr jaarlijks, tien jaar lang, vau lb»59 af. l)e parte heeft de spaansche regeriug erkend. Hoogstwaarschijn lijk is de loodsboot van Terschelling vergaan met schipper en knecht, zes loodsen en twee leerlingen, nalatende acht weduwen met 2? kiudereu. Te Odessa heerscht ccne handelspaniek zonder bekende oorzaak De voorgestelde rotterdamsche riool-belasting is iu het tumult gesmoord. EEN IEDER WACHTE ZICH VOOR SCHADE. Heden morgen was iemand behoorlijk voorzien van de daar voor benoodigdc akte en met vergunning van den e*genaar, in diens water met gezelschap naauwelijks aan bet visschen of de rijks veldwachter de Jong verscheen, haalde een schakel uit het water eu met zijne ringer* de hoegrootheid der aiazea metende, achtte hij zich verpligt bedoelden persoon (met het gebruikelijke woord) te calaugeren. Deze. na eenige woorden wisseling over het in beslag nemen van het vischwant als an- derzins met genoemden rijksveidu achter, en na afspraak om ge noemd net aan zekeren persoon in bewaring te geven, ten einde de ambtenaar de daarvoor bestemde matt van zijn huis ging halen, en, na terugkomst metende, gevoelde hij zich verpligt to erkennen, dat de mazen niet te klein «aren. Wij vragen du op onze beurt, hoeveel arme menschen zijn op deze wijze door genoemden beledigden persoon al niet beboet en daardoor on wettig gestraft ol op kosten gejaagd. Het zal dan ook wel niemand verwonderen, dat de bevoegde autoriteit hiervan in kennis is gesteld. Gouda, 6 Nov. 1S68. B. O. V. GoudP 5 Nov. Uitgezonderd haver, die tot vorige prijs goed de band ging, werden de overige artikelen minder afg 0e?en. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 400. Roode Kleefsche 365. Zeeuwsche per mud 10.75 a f 12.Rogge J 7.60 a 9.30. Gerst 6.10 a 7.75. Haver f 4.a 5.55. Boekweit Franscfce per 2100 kilo 240 a 245. Noordbr. f 275 a 280. Bruine booneu 12 a 13.50. De aanvoer ter veemarkt was weder vrij aanzienlijkalleen de eerste kwaliteit ging vlug van de hand, terwijl de mindere soorten moeijelijk waren te verkoopen. Overigens was er goede vraag naar schapen, alsmede naar varkens en biggen. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.30. GOUDA. Gebobex: 2 Nov. Fredrik Charles en Johanna Maria, ouders A. vau Gastel en W. M. Pinkse 4. Leendcrt, ouders G. Berlijn eti A- Riedo- man. 5 Adriaua, ouders E. F. van der Draai- en A. W. Heerken* Overleden 3 Nov G. vau der Huur hnisvr van H. H Klopper, 65 j. 5. A. de Vet, huisvr. van J. Kastelein, 57 j. J. ran kleef, 14 j. 6. A. kloppert, huisvr. van A. Salboonntl, 46 j. Gehlwd4 Nov. C. Maree en A. Zuijtwijk. ging D. Kaptijn en M. P. Rond. 5. A T A. Uzeudoorn. J Bik en J. Hoogeno- van Aken en E. A. M. Getrouwd: °SP Dr. A. T. van AKEN en E. A. M. A. IJZENDOORN. Gouda, 5 Nov. 1868. Vj.'.aiaalU» Ondertrouwd J. P. L. KAMSTEEG J. J. DIJXHOORN. Gouda, 5 November 1S68. Receptie 15 November. Ondertrouwd M. G. BLOEMENDAAL cu oiê M. M. DEBCKSEN, eg van Gouda, ejjj Harderwijk, 6 Nov. 186S. c. *U :-£' - Ca yc/ O* QfcicjyaCs'Civefe Heden overleed zeer onverwacht onze waarde Vader en Behuwdvader, de WelEdele Heer JAN PBINCE, in den ouderdom van bijna 71 jaren. Uit aller naam, C. J. C. PBINCE. Gouda, 6 November 1868. Benige kennvujermg Van Gouda Maandag en Dingsdag 'smor gens 6 uren, de overige werkdagen 's mor gens 7 uren. Van Rotterdam op gelijke dagen 's na middags 2 uren. Dagelijks lietourkaarteu. ten overstaan van den Notaris G. J. SPKUIJT, residerende te Ouderkerk aan den IJseel, op VRIJDAG den 27» NO VEMBER 1668, des voortniddags ten 10 ure, ten huize van GERR1T van DAM, Herbergier te Stolrijk, van eene BOUW MANSWONING met Ho Mberg en Erf, benevens diverse Landerijen in de gemeente Stolwijk, in het Beyerscbe, te zameu groot ruim 11 Bunders; en eene partij LAND in dezelfde gemeente, in Benedenheul. ter grootte van p. m. 3 Bunders 75 Roeden; alles bij biljetten breeder omschreven. De Woning en Landerijen in het Beijer- sche zijn verhuurd tot den 1» Mei 1870, terwijl bet Land in Benedenheul te aan vaarden is dadelijk na de betaling der Kooppenningen op I Februarij 1869. Nadere infonnatien zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. Brieven franco.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2