JLDEN. 1 1S6S. Zondag, 15 November. IV? 699. BEKENDMAKING. OuitenlanlJ. LIER. zekeringen, im. aagpiilen. Overzigt. HUIZEN. 1 Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewtgD. n°. 60. EL! in de WINST, an. I bet lager* om elkander te handhaven, en de volken executeerden, die de on- BRINKMAN. litgestelde. IN KAPITALEN X. 301. 20 en 25 jaar. IFRENTEN. denten kosteloos Ie Hoogstraat. ?oon, Spuistraat. ius. »g- i, Haarlemmerstr. er. ,f, korte Hoofdsteeg, en Numan. I. W. Hakntjis Burgemeester. in van dek Hoop Zoon. Loopvijt C°. lclus Kikkert. KOENEVELB. e sinds vele jaren tegen de slijm irkend gebruikt te werking spijs- ivorderen, bij- ;al en zeer zacht tegen 32*/J eeot t van het gebruik, n Hart. i en Zoon, apothe- 255. Vegte. den Steenweg over 372. ’erwerff. lGPILLEN, bereid •ept, zijn door mij tuitend verkrijgbaar L. SCHENK op GOUDSCHE COURANT. Dexe Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post ƒ2,25. Advertentien van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. waarmede het doosje e daar wel attent op iten voor het ge- jel, dat men tracht (24 en sints on- mkte Slijm- biljet, voorzien met J. SCHREUDER, teekening zich ook stelling der unie, onder het beleid van den bedachtzamen aan gesteld. Nimmer geschikt daarvoor en Spanje niet dulden, heilige verbond, toen de vorsten zich solidairjverbonden achtten De prijs der Advertentien van één tot sei regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. derdrukking moede waren. Dit heeft men te danken aan den overwegenden invloed van Engeland en aan de positie van den franschen keizer. Niemand zal hem gaan herstellen, als hij heeft uitgediend, en nu moet hij zelf wel het beginsel huldi gen, waarop zijn gezag heet te rusten de volkskeuze. Als Spanje nu wij zei ijk inziet, dat geen vreemde prinsjes heil aanbrengen, dan mogen zij het beproeven met eene republiek, en als de president onhandig is als Johnson, dan kunnen zy zich bezinnen en in enkele jaren eene betere keuze doen. De indische begroeting wekt bij het gros des volks mindere belangstellingis de beoordeeling moeijelijk en zelfs ónmogelijk voor vele afgevaardigden, wat zullen wij dan zeggen. De hoofdzaak, de onderdrukking en berooving van een geheel volk ten onzen bate, komt niet ter sprake. Dit is eigenbelang,*een echt nederlandsche deugd. De ongeregiigheden van het vorige ministerie worden met den mantel der liefde bedekt. Onwettige uitgaven voor Huct, Andres en voor bü’tenlandsche ridderorden zijn vergissingen te goeder trouw. Het voHc is onnoozel, de liberalen worden dag aan dag snood belasterd, maar hij, die de bewezen schelmerij der conservatieven bij den naam noemt, is brutaal en on wel voegelijk. Toch gaat een volk slechts te grond door inwendig verderf; geen krachts-inspanning, geen moed zal het volk voor den ondergang bewaren, dat de beginselen verloochent van eerlijkheid, regt en menschelijkheid, dat den schelm toejuicht en den eerlijken man belastert, en zich niet verzet tegen het schromelijkst onregt, in zijn naam gepleegd. Het is een gunstig teeken, dat de maatschappij Btot nut van ’t algemeen0 hare stem verheft voor haar roemvol werk, vde en volksschool*, en als het volk lijdelijk toeziet bij het verder vernielen van dit kleinood, dan verliest Nederland zijne wezent- lijkste aanspraak op zelfstandigheid. Londen, 11 Nov. De overeenkomst tusseben Engeland en de Vereenigde Staten tot regeling van de bestaande geschil len is gisteren geteekend. Bij art. 4 is bepaald, dat de inter nationale commissie een vorst van eene bevriende mogendheid zal benoemen om als scheidsregter uitspraak te doen. Eene proclamatie der koningin is heden avond gepubli ceerd, waarbij het park ut tegen 10 december wordt bijeen geroepen. Parijs, 12 Nov. In het overzigt van den Moniteur wordt de hoofdinhoud van Disraeli’s redevoering medegedeeld over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Pruisen en de bemiddeling van lord Stanley, ten einde tot eene ontwapening te komen. Het blad betoont zich ingenomen met dit denkbeeld. Berlijn, 11 Nov. De Provincial Correspondenz zegt in een artikel over de staatshuishouding en den financielen toe stand van Pruisen, dat van kwaadg^zinde zijde is beweerd, dat de vredespolitiek van Pruisen ontspruit uit financielen nood. Het blad beweert dat Pruisen in geen enkel opzigt wordt be lemmerd in de vrijheid van handelen, het vleit zich echter dat de vrede zal in stand worden gehouden met het oog op de politieke en (Economische ontwikkeling des lands. Weenen, Il Nov. De Presse zegt, dat bij de onder han delingen tot wijziging van verscheidene artikelen uit het pa- rijsche verdrag, iedere toekenning van invloed aan eene bij zondere mogendheid op de aangelegenheden in de Donau Vorstendommen buiten gesloten is. De wijziging in kwestie heeft ten doel om de soevereiniteit van de Porte over de Donau Vorstendommen minder illusoir te maken. De heer von Beust heeft in de zitting van huis de beschuldiging wederlegd, dat hij zich in niet vrede- lievenden zin beeft uitgelaten in de zitting der militaire com missie. De minister zeide, dat hij tot nu toe nimmer iets gedaan had, wat onrust zou kunnen hebben te weeg gebragri Hij betreurde het, dat het geschil met Hongarije noj^ISjd BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het le aanvulllngs-kohier voor de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, voor het dienstjaar 18«8,’ door den Raad vastgesteld, gedurende acht dagen, van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten één en van drie tot vijf ure, ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, binnen welken tijd elk aangeslagene tegen zijnen aan slag, bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen, bij ver zoekschrift op ongezegeld papier geschreven. Gouda, den 13“ November 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, 14 November. De fransche regering heeft eene groote onhandigheid begaan door het verbieden der inschrijvingen ten behoeve van een mo nument, op het onlangs gevonden graf van zekeren Baudin, die den 3“ dec. 1851 op de barricaden gesneuveld is in de verdediging der constitutie. Dit verbod heeft, als altijd, be langstelling ingeboezemd voor eene zaak, die anders vrij on opgemerkt zou zijn voorbijgegaan. De liberale bladen verzetten zich nu, aanzienlijke en invloedrijke personen teekenen ia, het gouvernement moet processen voeren, die agitatie wekken. Uit zulke nietigheden ontwikkelden zich meermalen ongedachte gevolgen, want waar de grondslagen ontbreken, kan de gering ste oorzaak het geheele gebouw doen instorten. Uit Engeland verneemt men, behalve van oproerige meetings, ook van gunstiger uitzigt. De geschillen met Amerika zullen uit den weg geruimd worden, er is eene schikking beraamd en men zal arbiters benoemen. Niemand geloofde nu wel, dat dit geschil tot oorlog zou leiden, maar de zamenstemming der twee mogendheden, d.' aan de spits staan van den vooruit gang, is van hoog belaiic voor alle volkeu. Het tweede engelsche nieuws zou nog belangrijker zijn, in dien dit niet eenigzins het air had van eene verkiezings-ma- nrnuvre. Lord Stanley zou eene bemiddeling voorstellen tusschen Frankrijk en Pruisen. De fransche Moniteur denkt er gunstig over en Pruisen misschien ook. Mat moet dit echter betee- kenen Toch wel ontwapening. Maar er bestaat geen ver schil, dat ware te bemiddelen maar er bestaat naijveren wan trouwen; zal Stanley dit wegnemen? niet waarschijnlijk. Deze poging moet afstuiten op ontveinsden onwil; woorden en be tuigingen meer dan genoeg de daden laten zich wachten. Oostenrijk, altijd zoo vol van binuenlandsche bezwaren, stemt met overgroote meerderheid een leger van 800,000 man. De al- getneene verdwazing is zoo groot, dat men dezen kolossalen onzin naauwelijks opmerkt, en dat, terwijl de verstandigste maatregelen van vooruitgang met verblinde woede worden be streden^ het rampzaligste verderf bijna geen tegenspraak ont moet. En toch is de tegenwoordige onzinnige overdrijving de beste grond om te hopen, dat de oogen weldra geopend zullen worden en de volken een einde zullen maken aan dat grootste verderf van den nieu weren tijd, de staande legers. Voor de vereenigde staten is het uitzigt geopend op de her- Welk een geluk, dat Johnson niet voor zijn leven is zou hij zjjne taak volbrengen, hij is on- heeft het vertrouwen verbeurd. Wat moest voor het gelukte het hatelijk juk af te echadden, en hoe gelukkig, dat de tijden voorbij zijn van het

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1