E bowSSK n, heeschheid, als— :er J. H. BOERS, WOLFF. r 186S. Donderdag, 19 November. ft.' 693. öuitenlanb. voor Soep. öinnenlanö. in borstlijden. Uitgave van A. BRINKMAN. Vlelkert, Parijs, 14 Nov. De ccrrectionnele regtbank heeft Gaillard (de vader) en Guntin tot 500 fr. en Gaillard (de zoon) tot 150 fr. boete, benevens eene maand gevangenisstraf, veroor deeld Delescluse tot 2000 fr. boete en 6 maanden gevangenis, Peyrat, Challerael en Durat tot 2000 fr. boete. Berlijn, 16 Nov. De minister van onderwijs heeft zijn ontwerp, betreffende het schoolwezen, bij de kamer van afge vaardigden ingediend. Het is verdeeld in vier afdeelingen, waarvan de eerste, aangaande de inrigting en het bestuur der volksscholen, de belangrijkste is. De volgende afdeelingen loopen over den inhoud van het volksonderwijs, de schoolplig- tigheid en de regeling met betrekking tot aangelegenheden van plaatselijken en confessionelen aard. Van eene liberale zijde wordt de opmerking gemaakt, dat er tusschen dit onderwerp en de uitgedrukte wenschen der liberale partij geen enkel zoo danig punt van aanraking bestaat, zooals men gehoopt had. MONDWATER POPP, LöVINGER. ■V or den. A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. J In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco p. post 2,25 Ad vertentien van 16 regels tot des middags ten 12 I ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. I GOUDSCHE COURANT. He soorten van ver- [roenten. Délicieuse e pot, nieuwe gecon- de 5 ons, puike en we tafel-Rozijnen, en Amandelen, echte jncentreerde Water- urbon-Vanille 15 ct. tract van Prof. Lie- en India Pale Ale, erhoudende superieur 5 de 5 ons. HH. eten bij 5 pond 5°/0 eij, 50 ct. per ned. e foies gras en nog lies getrufeerd. Haren, Gouda. GOUDA, 18 November. Z. M. heeft, met intrekking van het besluit van 21 oet. jl., tot havenmeester benoemd bij het Zederikkanaal, F. A. Koo- revaar alhier. Gisteren heeft de gemeenteraad te ’s Gravenhage benoemd tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en de nederland- sche taal, bij de hoogere burgerschool aldaar, M. S. de Gra ve, kandidaat in de letteren te Noordwijk. In de zaturdag gehouden zitting van de tweede kamer was aan de orde het opmaken eener nominatie van 5 personen, ter vervulling der vacature in den hoogen raad, veroorzaakt door het eervol ontslag van jhr. Melort. Gekozen werden 1°. mr. J. J. van Meerbeke, raadsheer in het provinciaal ge- reó-tshof van Noord-Holland 2». mr. C. D. Asser, raadsheer in hetzelfde hof; 3°. mr. H. E. C. van Kerkhoff, regter in de arroudissements-regtbank te Zwolle; 4°. mr. E. F. B. Coninck Liefsting, regter in de regtbank te Leyden 5°. mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het departement van justitie, allen na verschillende stemmingen en met eene meerderheid van twee stemmen tegen mr. A. F. X. Luybeu, oud-minister van r. k. «eredienst. In de zitting van de tweede kaner der staten-generaal van maandag werd de behandeling der aan de orde gestelde wetsontwerpen door een incident voorafgegaan, dat tot zeer langdurige beraadslagingen aanleiding gaf en gelegen was in de bewering van den heer Taets van Amerongen, dat de eerste kandidaat, op de voordragt aan den koning voor de benoeming - van een lid voor den hoogen raad, de heer mr. J. J. v. Meer- die hij «o last des kerkeraads geroepen werd ter kennis De prijs der Adverteutien van één tot zet regels met inbegrip van het zegel is SÜ Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. beke nog geen 10 jaren gepromoveerd was, zoo als door art. 12 der regterlijke organisatie gevorderd wordt om tot die be trekking te worden toegelaten. In den loop der discussie, die liep over het in deze te nemen besluit, in verband met eenige voorstellen tot dit einde aan het oordeel der kamer onderwor pen, toonde de heer Koorders uit den jaargang ’858/59 van de „Annates Academici" aan, dat de hr. Meerbeke op 21 jan. 1859 was gepromoveerd en dus nog niet het radikaai bezat om benoemd te worden, en maakte hierdoor een einde aan de dis cussie of de bewering van den heer Taets kon aangenomen Ten slotte besloot de kamer met 30 tegen 27 st., op voorstel van den heer Dullert, over deze zaak geen besluit te nemen dan nadat de onderwerpen voor de publieke verga dering aan de orde gesteld, zouden zijn afgedaan. Daartoe werd overgegaan en verschillende wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat tot onteigening van percelen voor de verbreeding van het kettingstraatje te *s Hagetot wijziging van hoofdst. VIII, staatsbegrooting 1868. (Voorzieningen wegens den brand, te Amersfoort op 7 sept. 11.) In de zitting van gisteren was aan de orde het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk II der begroeting Jvoor 1867 (decoratien). De heer Insiuger had het voorloopig ver slag over dit ontwerp met leedwezen gelezen, omdat het een blaam wierp op de vorige regering en eene doorloopende be schuldiging harer daden in hield. Het griefde hem, dat zulk een stuk van de kamer was uitgegaan. De hr. Pijnappel hechtte- weinig waarde aan dit en in het algemeen aan alle voorloo^ pige verslagen. Zij drukken niet bet gevoelen der kamer uit, omdat de commissie van rapporteurs in den regel „niet scherp hoort" en om meer redenen. De hh. van Nispen, de Bruyn Kops, Storm van ’s Gravesande, Godcfroi en Fokker kwamen op tegen de insinuerende uitdrukking van den rongen spr^ dat hij weinig waarde hechtte aan de voorloopige verslagen, omdat de commissie van importeurs „niet scherp hoort". De beeren Godefroi en Sto m wenschten zelfs, dat de spr. deze woorden zou terugnemen of amende honorable doen. De hr. Pijnappel betoogde daarop, dat de zaak op misverstand berustte. Zijn hoofdbezwaar was eigentiijk gerigt tegen bet reglement van orde, en wat de uitdrukking „uiei scherp hooren* betrof, was zijne interpretatie dat dit hierop sloeg, dat de argumenten niet altijd juist in hunne portee werden gevat. Onderscheidene leden voerden nog over dit incident het woord. Verder liepen de beraadslagingen over het wets-outwerp zelf, in verband met de handelwijze der vorige regering. Eenige leden bestreden het, andere verdedigden het in vereeniging met den minister van financiën, terwijl inmiddels verschillende incidenten van meer persoonlijken aard plaats vonden. De hh. Fransen v. d. Putte en Begram beweerden door den heer van Bosse niet volledige te zijn ingelicht. De eerste stelde als motie voor de beraad slagingen te schorsen en van den minister van financiën te- verzoeken overlegging van stukken, ten einde licht in deze zaak te verkrijgen. De heer van Bosse verklaarde zich daartoe be reid. De motie werd met 52 tegen 15 stemmen aangenomen. Vervolgens werden goedgekeurd eenige begrootings-wijzigingen. en begrootings-inrigtiugen. Men meldt uit *s Gravenhage dd. 15 nov. j Dr. J. C. Zaalberg aanvaardde heden in het morgentiur in de Willemskerk, voor een zeer talrijke schaar, op nieuw zijn dienstwerk in de gemeente, waartoe ZEerw. tot tekst gekozen had ffUw koningrijk kome". In eene sierlijke rede schetste de redenaar den om vang van de zware taak, die hem te wach ten stond, daarbij in het licht stellende, dat zijne zegepraal niet was een persoonlijk feit, maar eene vrijmaking van het denken op kerkelijk gebied. Op de vraa?. of zijne wederop- treding zou zijn vrede of strijd, antwoordde de redeuaar met het voorbeeld van Jezus, die in woede de wisselaars uit den tempel dreef, maar zacht genoeg was om -Ie duiven daaruit te dragen. Dat het zijns ondanks, niet geheel vrede zijn zon, toonde de spreker aan door voorlezing van eene afkondiging,. London, 17 Nov. De depeches die heden uit de pro vinciën ontvangen worden, berigten dat de liberalen de meer derheid hebben bij de meeste verkiezingen. Gisteren zijn 61 leden voor het parlement verkozen, zijn de 39 liberalen en 22 conservatieven. In 134 kiesdistricten zal heden de stemming plaats hebben. 16 Nov. De Moniteur in een bulletin over de rede van lord Stanley sprekende, zegt dat men dien minister dank ver schuldigd is, dat hij alle consideratien heeft doen uitkomen ter verzekering van het duurzaam behoud van den europeschen vrede. Na vervolgens geconstateerd te hebben, dat lord Stanley daaromtrent eene volkomen geruststelling heeft gegeven voor zoover het westen betreft, treedt de Moniteur hierbij in eene analyse in goedkeurende bewoordingen aangaande het gedeelte der rede met betrekking tot het oosten. Volgens de Patrie zijn instructien gezonden aan de pro cureurs generaal over de gedragslijn, te volgen met opzigt tot de dagbladen, die in het vervolg inschrijvingen voor het mo- nument-Baudin mogten openen. Iedere nieuwe publicatie van eene lijst zal onmiddellijk in handen der justitie worden gesteld. edacteur artikel, in de Prme henen, over de voor- i het tsen wordt aanbevo- verpligt, daar ik de happen van het A- VA1ER aan mij zel den volgenden open J. G. POPP open- ;k in Hongarije. oot 1 ik aan knobbels in ikwijls zeer pijnlijk eten en spreken hin- e vele Artsen en ook oogescholen te Pesth ruikte de meest ver delen, maar zonder sinds ik mij echter ;t hooggeprezen A- VATER, ben ik van vrijd, en betreur het arte, dat ik het niet d ik kan het daarom leze openlijk mijnen n bid dit mijo r waarheid volkomen telang van eveneens ik openbaar te maken. Uw Dienstwillige, louda bij L. Schenk, Pfstraat, wijk A 123; E. van Santen Kolff, eijn en C0., (blaauwe Hage bij J. L. F. Leyden bij E. Noor- F. Altena, apoth.jt® Windheim en

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1