LEESBIBLIOTHEEK VERKOOPING Gemengde Berigten, IngezondenT 2lhuertentien. j Openbare Verkooplng Aan Nederlands Evangelische Christenen. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. Worc\ geopend ZATURDAG 21 NOVEMBER a. s. logeabel HUIS met TUIN te Hu ron. Mogt iemand, thans binnon de stad woonachtig, echter aan ee.. huis op een der Singels de voorkeur geven, dan zoude de zaak, met goedvinden der res pectieve eigenaars, weliigt bij wijze vak ruiling kunne» gevonden Torden. Adres franco onder lett. B B bij de Boekhan delaars J. va* BENTUM ZOON. OpeDbare Vrijwillige de firma FrailZ Stollwerck te Keu len wegens de uitstekende kwaliteit van bare Stoom-Chocoiaden de prysmedaille toegekend. de gemeente te brengen en luidende aldusDe kerkeraad maakt bekend, dat de bediening van den heiligen doop, voortaan niet geschiedende overeenkomstig de verordeningen der nederlandsehe hervormde kerk, zal beschouwd worden als nietig; en de kerkeraad zal weigeren om de kinderen, die niet gedoopt zijn in den naam des Vaders, des Zoons en des hei ligen Geestes, in de doopregisters in te schrijven. De gods dienst-oefening kenmerkte zich door diepe stilte, die door niets hoegenaamd werd verstoord. l>es avonds heeft in „Diligentia" eene feestelijke bijeenkomst plaats gehad, waarin aan dr. Zaalberg twee kransen, een lau werkrans en een eikenkrans, werden aangeboden, benevens een album, waarin de namen van allen, die tot dit huldeblijk had den medegewerkt. Indien de zorg voor inond en tanden, uaar het oordcel van alle geneesheeren, noodzakelijk en goed voor de gezondheid des menschen is, en hem tegen velerlei pijn en ongemakken behoedt, zoo is het pligt, daartoe het beroemde en met de giansrjkste gevolgen bekroonde AnathL6ri.Il MuilCiwaSSOr des beer en dr. POPP in heriiinering te brengen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen tandsteen, puisten, zwam- achtig aitwas, verrotting in den mond en zelfs tegen scheur buik. als deze heerlijke essence, die tevens voor gezonden het zekerst preservatief tegen alle mondziekten is. Opwekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt zij bijzonder op de tanden, wier gezondheid en natuurlijke kleur bewaard en op nieuw hersteld wordt. Zij neemt den wijnsteen, de pijn in holle en bedorven kiezen weg en geneest het ligt bloedende tandvleesch. 3ij alle rhumatisehe en zenuw-kiespijn bewijst zij de spoedigste en zekerste dienst en maakt den adem zuiver, terwijl zij alle schadelijke bestanddeelen uit den mond weg neemt. De heilrijke werking dezer essence kan daarom aan kieopijn-lijdender. niet genoeg worden aanbevolen. De doodstraf voor politieke misdaden is feitelijk afgeschaft in Spanje en zijne koloniën. De christenen uit Trebisonde verhuizen in groote menigte naar den Caocasus. Om de vervolging dei dagbladen te ver goelijken verzint men te Parijs eeue zamenzu eriiig. In Engeland begint het reeds vnj sterk te vriezen. Te Weeueu zal eene fraosch oosteu- hjksche bank opgerigt warden door Erlanger van Frankfort, Drevfuss te Muttgart en Fould te Parijs. Lord Stanley betwist den roem van den hollandschen behouder van deu europesehen vrede en kent dien toe aan Enge- nd. De Franschen geven blijk dat zij het welineeuende despo— üsinus hartelijk moede zijn. -— De heer Urban te Brussel, directeur van den Grand Central Beige is te Breda veroordeeld tot 200 frs. boete wegens het telaat doen vertrekken van den trein Roosendaal-Breda. De weergla zen in Spanje voor>pellen storm. Rossini is zaturdag te Parijs overleden. Vrijdag heeft men te Bucharest een zeer hevigen aardstoot gevoeld. De nieuwe president der argeutijnsche republiek heeft eene rede gehouden ter gunste van de voortzetting des oorlogs. ln Australië is een barn- steenlaag ontdekt. Een marinier die vrijwillig de politie te Rotterdam hulp aanbood en bijna dood gegooid werd, heeft een rijksdaalder (volle/2,50) als belooning ontvangen. Bij de uitgraving van het kanaal van Suez is men gestooten op rotsen, waar men zand verwachtte, dat eene groote misrekening zal baren. - De verkoop der geestelijke goederen in Italië heeft sedert een jaar opgebragt 691/2 millioen. Zondag morgen is baron Rothschild overleden te Parijs. Het grootste gedeelte van Zwitserland ligt bedolven onder de sneeuw. Voor üet lagerhuis hebben zich nagenoeg 1000 kandidaten opgedaan, waaronder 581 Gladstonianen. Men meldt uit Rome dat de paus zeer ongesteld is aau hoest en koorts. In Neder- Oostenrijk is de oprigting eener weerbaarheids-vereenigiug verboden. Een wetsontwerp op het lager onderw ijs is ingediend iii Pruisen, dat de eer heeft aan niemand te bevallen. Te Frankfort is plotseling groote scbaarsebte van geld onstaan en het discouto aanzienlijk verhoogd. De Guuluis wordt te Parijs vervolgd w egens het verspreiden van geruch ten van zamenzwering. De fransche regering heeft den paos 29,000 geweren nieuw model gezonden waaronder 6000 chassepots voor de parij- sche zouaven en het legioen van Antibes. Te Sevilla heeft eene bezol digde bende geweigerd zich te ontbinden en is het verzet slechts door geweld bedwongen. De bisschop van I.onden is verheven tot aartsbis schop van Canterbury. Vod Beust heeft Rnmenie een arsenaal genoemd. Op Elmina is geen enkele geuecshter. In het fransche gebergte Allevard (Isère) zijn 8000 schapen onder de sneeuw bedolven. Te Madrid verschijnt een protestantsch dagblad, dat de republiek aanbeveelt. iNabij Hildesheim zijn vele romeiDsche oudheden opgegraven, waaronder vele zilveren eet- en drinkschalen, ter innerlijke waarde van ver over de 3000 thlr. Een russisch generaal te Nischnei Novogorod wordt beschul digd 30 millioen kilo's zont verduisterd te hebben. Zaturdag avond bespeurde men woelijg en onrust in sommige wijkeu te Parijs In den wijnstok heeft zich eene nieuwe ziekte geopenbaard, die den wortel aantast. Vrijdag, 13 November. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Viroly, PriDce, Braggaar, Wcsterbaan, Buchner, Droogleever, van Gennep en van btraaten. De heer Peeters beeft kennis gegeveD, dat hij ver hinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergaderiug werden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van hh gedep. staten, houdende goedkeuring van een raadsbesluit ter overschrijving van een post op de begrooting; not. eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende goedkeuring van de begrootiDg der dd. schutterij en mededeeling van een ingekomen adres van den heer Kist, en dat de geopperde bezwaren niet van genoeg^am gewigt zijn om daarom de ingezonden begrooting af te kenren; not. eene dispositie van hh. gedep staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van grond aan den heer Kortenoever; not eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende kennisgeving dnt zjj goedkeuren de sabsidien, verleend aan de instellingen van weldadigheid- not. eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende goedkeuring van de af- en overschrijving van posteq op de begroeting; uoj eeue dispositie van hh gedep. staten, houdende goedkeuring van de gemeenterekemug over 1667 not. eene missive van de commissie over de muziekschool, houdende rooster van aftreding, waaruit blijkt dat aan de beurt van aftreding is de heer van Gennep en aanbieding van een tweetal ter aanbeveling, besttande uit de hh. van Gennep en Schooneveld ter visie eene missive van de gezoudheids-commissie, houdende kennisgeving dat aan de beurt van aftreding is de beer dr. de Kanter, die, benevens den heer dr. Gandvuurder, weder wordt aanbevolen ter visie. een adres van Mes c. sstadsdiepers, verzoekende op de bestaande voorwaarden gecontinueerd te worden; wordt gesteld in handen van de commissie van fabricage een adres van J. de Bruin, verzoekende verlenging der buur van een stukje grond in de Kruidenierstraat tegen 3 in het jaargesteld in handen van B. en \V. een adres van de 14 bnlponderw ijzers der openb. scholen, verzoekende om duurte van levensmiddelen enz. verhooging van traktementgesteld in handen van B. en W. Door den voorzitter wordt kennis gegeven, dat zijn oitgeloot twee obligatien ieder groot 1000, zijnde no. 26 en 4a. 1. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden ter bestrijding der ;teu van beplanting van den hoogen Schielandschen Zeedijk. In verband hiermede wordt gelezen eene missive van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, houdende voorwaarden en bepalingen dezer beplanting, en voorgesteld disponibel te stellen f 1800, als f 1200 voor de eerste beplanting en 600 om c. q. in te boeten tot 1870; wordt goedgekeurd. 2. Wordt goedgekeurd een voorstel van B. en W. tot het voor dri^ jaren in het openbaar verburen van eenige perceelen land en grasgewas. 3. Een adres van de bh. A. de Jong en Zoon, tot het voor drie jaar verlengen van de huur van een gedeelte der gracht aan den hat- tensingel. Na eenige discussie en gemaakte aanmerkingen wordt de af doening overgelaten aan B. en W. om namelijk de huur te verlengen voor een jaar. 4. Eene missive van mej. van Eijk, houdende verzoek tegen jan. of febr. om ontslag als hnlponderwijzeres aan de openb. school voor jooge jufvrouwen, en wordt dit ontslag eervol verleend. 5. Een voorstel tot vaststelling van een suppletoir kohier, groot f 356.14», der plaatselijke directe belastingdaar er geene reclames te gen zijn ingekomen wordt het kohier vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde eindigt de vergadering. Verleden woensdag avond hielden in de sociëteit „Ons Genoegen" de alhier bestaande leden van het „Leydsche uit- keerings- en kansfonds" en andere genoodigden eene vergade ring, waarin de heer Dobbe, arrondissements-ijker alhier, eene voordragt hield over levensverzekeringen. I)e spreker begon met de opmerking, dat hier te lande zoo velen deelnemen in een begrafenisfonds, zonder zekerheid te hebben van na te laten, waarvoor zij verzekerd zijn, of ook zonder te onderzoeken of zij meer betalen dan de verzekering waard is. Vervolgens overgaande tot de beschouwing van de gronden van de leer der levens-verzekeringen, toonde hij aan, dat alleen fondsen met vaste vooruitbepaalde en op de sterftetafels gegronde premien duurzaam kunnen zijn. Van de verschillende berekeningen werd een voorbeeld gegeven niet om aan de uitkomsten der tarie ven van eenige maatschappijen te toetsen, maar alleen om eenig- zins de wijze te leeren kennen, waarop de contributien bepaald moe ten worden. Inzonderheid wees spreker op het nadeel van te lage contributien, en toonde overtuigend aan, dat een onder ling fonds zich niet stoorende aan de sterftewet maar geheel of gedeeltelijk steunende op een hoofdelijken omslag, onmogelijk duurzaam bestaan kan. Alleen daD, zeide spreker, kan een fonds duurzaam zijn, wanneer het onafhankelijk van tegenwoordige of toekomstige leden door de reeds oRtvangeo contributie al de uitkeeringen, waartoe het verpligt kan wor den, tot haren afloop toe op tijd volkomen kan dekken. Hoof delijke omslag kan alleen geduld worden bij fondsen met juiste tarieven, in tijden van buitengewone sterfte, omdat eene afwij king links van de sterftewet, door eene afwijking regts later weer hersteld wordtmaar hoofdelijke omslag als fondament is het allerslechtste, dat ooit bedacht kan worden, zoo als door den tegenwoordigen toestand van sommige begrafenisfondsen kan bevestigd worden. Daarna wees spreker er op, dat de hooge regering alleen die fondsen goedkeurt, die hunne tarieven naar de sterftetafels inrigten en daarbij alleen geleid worden door het belang der trekkenden, het eenige doel, waarmee een fonds opgerigt wordt, en dat alzoo een koninklijk goed gekeurd fonds alle vertrouwt waardig is, terwijl een fonds, dat die goedkeuring niet mag verwerven, geen vertrouwen ver dient. Vervolgens beschouwde hij meer bijzonder het Leydsche uitkeerings- en kaDslonds, als een begrafenisfonds met hoogere contributie dan voor het begrafenisgeld noodig is, en toonde aan, dat het hiervoor te veel betaalde voor sommige gelukkigen in den vorm van pensioen- of weduwengeld weder teregt kwam en dat, zoo men het alleen beschouwde zoo als het volgens zijn reglement zelf beschouwd moet worden, als loterij, dit kansfouds voor sommigen veel beter kansen aanbiedt dan onze staatsloterij. Daarom kon hij sommigen de deelneming aanbevelen en spoorde hij de leden aan om hunne afkeuring te kennen te geven over het hun onlangs gezonden ontwerp- reglement, waarin de hoofdelijke omslag als steun opgenomen is. C7it de diseussieu, die verder naar aanleiding van deze voordragt plaats hadden, bleek, dat spr. de aanwezigen overtuigd had, daar dien (uitgenomen een oud vriend van één der directeureu en de correspondent, die daartoe niet uitgenoodigd werd) met spreker een gemotiveerd voorstel aan de directie teekenoen, om bet ontwerp in te trekken. Nadat nog de grondslagen gelegd waren voor eene nadere vereeniging, scheidde men, in de over tuiging den avond nuttig doorgebragt te hebben. Wij mogen hier het berigt bijvoegen, dat, naar wij verne men, na deze voordragt eene conferentie plaats gehad heeft tussclien een der directeuren van het uitkeerings- en kansfonds en deu heer Dobbe, waarin deze laatste de aitooodigiog, om heeren directeuren van raad te dienen, bereidwillig op zien ge nomen heeft, voor zoover hij zich daartoe iu staat gevoelt en zijne bezigheden dit toelaten. Gfboken 13 Nov. Ida Johanna Geertrcida, coders W. G. van der Geest eu A. Bouwman. 14. Maria Elizabeth, ouders H. Scheer en JL M. van der Hoev Willemina, ouders J. D. Everling en G. van der Kemp. Wilh°liuina Johanna Elizabeth, ouders A. de Jong en H. van der Vliet. 16. Christina, ouders P. van Klaveren en C. J. C. van Kooten. Heudricus, ouders G. Wilson en H. Smit. Clazina Maria, ouders M. de Jong en M. Jansen. Overleden: 13 Nov. G Mes, 30 j. H. J. A. de Jong. 8 m. A. Gerster, 64 j. W. Drukkers, wed. F. Verreer, 69 j. C. A. van Zeijlen, 12 j. 8 m C. A. Kramers, 13 d. 14. N. A. M. Montijn, 10 j. C. Helleman, 6 w. De Heer en Mevrouw van AKEN betuigen hun oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het slui ten .d hun huwelijk ondervonden. Alkmaab, 16 Nov. 1868. Haablem, 16 November 1868. Heden overleed Mevrouw de We duwe SMITSDhost, in den ouderdom van ruim 85 jaren. Eenige i vau AFBRAAK, afkomstig van een voornaam Heerenhuis, en bestaand- in zeer bruikbare Kozijnen, zware Bindtez, Planken, Palen, Balken, Ramen en Den- ren, alsmede van twee buitengewuon zware Stalkozijnen met Deuren en Neuten, en eene, zoo goed als nieuwe, volledige On derpui voor een Winkelhuis, op VRIJ DAG 27 NOVEMBER 1868, s morgens half 10 uur te Haastrecht, 'in overstaan van den Notaris J. G. BRO JWER N1J- HOFF aldaar. Wij, ondergeteekenden, doen bij deze een beroep op uwe krachtdadige hulp. Het Nederlandsehe Zendelinggenootschap verkeert in zeer bekommerende geldelijke omstandigheden. Het heeft groo.e behoefte aan ruime bijdragen der Christelijke liefde van min- eu meergegoeden. Blijven die nit, dan zal het, reeds gedwongen tot velerlei bezuinigingen binnenslands, moeten overgaan tot inkrimping en gedeeltelijke staking van zijnen toch reeds betrekkelijk kleinen arbeid in Neêr- landsch Oosl-Indie. Nu reeds kan het jongelingen, na jarenlange voorbereiding gereed om uit te gaan, niet uitzenden. Nu reeds heeft het anderen, die zich voor kweekelingen aanboden, moeten afwijzen. Komt er geene hulp, dan zullen eerst de JaVa-MiSSie opgeheven, dan de 125 Scholen in de Minahasa gesloten moeten worden, en eindelijk, wat God verhoedehet werk gestaakt van het Ge nootschap, dat meer dan 70 jaren voor Indie een zegen trachtte te zijn. En dat in het rijke Nederland, rijk voor een goed deel door zijne Oost-Indische Ko loniën. En dat in Nederland, welks inwoners den naam en voor een deel ook de daad hebben van groote meuschenliefde En dat terwijl nog duizenden bij duizen den in kerkgebouw en buisgezin bidden: Uw Koningrijk kome! wel wetende, dat in de Vaderlandsche spreuk naast ora (bid!) ook staat: labora (werk!) Wij on- dergeteekenden verbergen het niet, ofschoon wij niets willen afdingen op de po gingen van andere Zendelinggenootschappen en Vereenigingen, toch zouden wij bet wegsterven van het Nederlandsehe Zendeling-Genootschap voor een veeg teeken des tijds houden zoo niet voor een voorteeken, dat de Nederlandsehe Christenheid zich het bezit dier Koloniën begint onwaardig te tooneu. Gij kunt als Christenen en als Nederlauilsche Christenen, dat wegsterven n.et willen. Roemt gij niet in de kennis van den Eenige Waarachtige en vau Jezus Christus, uw Heiland en den Heiland der wereld? En zijn de Oost-Indische Ko loniën niet een van de kostelijkste talenter, aan de Nederlandsehe Natie, en dus ook aan u, toevertrouwd om er rekenschap van te geven Toont dat gij dat wegsterven niet duldt, veeleer een nieuw leven wilt voor dat Genootschap, dat Evangelisatie, Onderwijs en Beschaving vereenigd, sleedt gewild heeft en nog wil. Getft van het Uice! Volgt het voorbeeld van hen, die, per soonlijk reeds om hulp aangesproken, ons niet te leur stelden, en onder welke wij, Neêrlands burgers ten voorbeelde, met dankbaarheid leden van het Koninklijke Huis mogen tellen. Te roemen is niet oorbaar; maar wij vragen vrijmoedig, ook op grond van den veelvuldigen arbeid en strijd en lijden, die wij voor deze zaak, zonder daarvan als leden des Bestuurs eenig persoonlijk voordeel te trekken, hebben verrigt en doorstaan. Zegt niet te spoedig en te haastig neen! maar blijmoedig en volvaardig ja Ieder onzer zal met vreogde uwe gaven ontvangen. J. Cbaandijk, W. Fbancken Az., W. T. van Gbiethüysen, J. C. Veltcamp Helbach, te Botterdam.; H. Hiebink, te Voorst; L. V. LedeboEB Bz., J. C. Neobdenbdbg, G. K.. Niemann, te RotterdamW. van Oobde, te Haar lem; C. Plaat, C. W. van deb Pot, te RotterdamJ. J. Peins, te Legden; D. PiJZEL, te Dordrecht; J. Hebman de Riddeb, te 's GravenhageW. P. Scheüeb, te Rotterdam; Joannes Tidehan, te Amsterdam; D. H. H. Tus sen, H. L. Vinke, D. Wachteb, te Rotterdam; uitmakende het Hoofdbe stuur van het Nederlandsehe Zendelinggenootschap. der Maatschappij „TOT NUT VAN "F ALGEMEEN./, Namens HH. Commisoarissen over voornoemde Bibliotheek, D. TERPSTRA, Secr. IEMAND een net huis op eene der fraaiste punten der Singels bewonende, doch die in het belang zijner zaken zich binnen de stad moet vestigen, wenscht tegen 1 Mei op eenen goeden stand een ten overstaan van den Notaris G. J. SPRUIJT, residerende te Ouderkerk aan den IJssel, op TRIJI)AG den 27° NO VEMBER 1868, des voortniddags ten 10 ure, ten huize van GERRIT van DAM, Herbergier te Stolwijk, van eene BOUW MANSWONING met Hooiberg en Erf, benevens diverse LanÖörij 6IL I in de gemeente Stolwijk, in het Berjerscbe, te zamen groot ruim u Bunders; en eene partij LAND in dezelfde gemeente, in Benedenheul, ter grootte van p. m. 3 Bunders 75 Roedenalles breeder bij biljetten omschreven. Voorschreven onroerende goederen zyn te aanvaarden als volgt die in het Beyersche, wat betreft de bonwmanswoning en aanbehooren den 1 Mei en wat aangaat de landerijen den 22 February, beiden des jaars 1869 en die in Benedenheul dadelijk na de betaling der Kooppenningen op 1 Fe bruary 1869. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. Brieven franco. De internationale Jnrij van de laatste Wereldtentoonstelling te Parijs heeft aan De meest courante soorten dezer met roem bekende Chocoladen zijn te verkrij gen by J. J. van der SANDEN op da Markt te Gouda.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2