Donderdag, 3 December. 1868. IV 697. öinnenlanb. Buitenltmh. i Pillen het aloude aarop men tent maakt. schrift. 9 en in Uitgave van A. BRINKMAN. che Borst-Bon- n nader onderzoek ik mij van hunne elling heb overtuigd mijnen patiënten aan hiermede opeutlijk, werking dezer BotJ artge verkoudheden loestpnkkeling, ve|j ‘heid was waar i. 'r. WALLOTH, Distri ctarta. is met gebruiksaan. steeds voorhanden H. BOEBS te Gou- UMINGEN te Ou- 'F te Schoonhoven. Londen, Nov. Men zegt dat de meeste steden op.Cuba tusschen Principe en Santiago zich in handen d?r opstandelingen bevinden. Talrijke familien vlugten naar Jamaica. De Ame- rikaansche anti-slavernij-maatschappijen ondersteunen de insur- genten. Madrid, 29 Nov. Toen de republiekeinsche meeting he den voor het koninklijk paleis verscheen, zeide Castelar laat ons zweren, dat nooit een koning dit paleis weer zal binnentre den Toen de optogt teruggekomen was op de plaats van uitgang, spraken Orense, Castelar en twee anderen de aanwe zigen toe, en de kreet werd aangeheven Leve de republiek Vervolgens ging de menigte in de beste orde uiteen. Naar men zegt zal den 13 december op nieuw eene republ.ekeinsche meeting plaats hebben waaraan ook de deputation uit de provin ciën zullen deelnemen. JOUDSCHE COURANT 1st. iper. -orn, Wests Wagenst. Lange TiendewegD. n°. 60. De prijs der Advertenties van één tot sta regels met inbegrip ran het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone leiiera worden berekend naar plaatsruimte. )eze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. n de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren, j). prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. |dvertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grotere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. op het Steenw. over H2. man. js. de Hoogstraat. ■ling. rgb, Haarlemmerstr. wetboek, om daartoe te geraken. Hij be ral de tiend-quaestie en J-- Hardenbroek drong 'hte Urbanus Pillen, iet roem bekend, en door ons te Gouda tend geplaatst bij op de Hoogstraat. IUW1NG. itelijk verzocht, wel i, dat door ons, bij rbanns-Pillen, bereid chte Eecept, in Dépot -ld in r/e hierboven op- ztsen dan bij de hier mders. In elk doosje a met de eigenhandige e vervaardigers Wed. thekers, welke Hand- vindt op bet Zegellak, verzegeld zijn. Wij cers instantelijk daar raden hun aan wel vien men de Poosjes die Doosjes, waarin landteekening is, zich ich te wachten vopr vele namaak iels. (24 A. BRINKMAN. ongesteldheden der ilzaam op de SPIJS- ijn uitmuntend tegen 1 in het BLOED, en z>j zijn ZACHT. jmafdrijvend. van 37V2 Cent en rkrijgbaar bij de hh. Allart. t Wz. C°. droogisten, hei- midenstr.KK.n0. 278. ij ff. Bij de verkiezing te Urgan in Ierland is de geestelijke Hains, toen hij van de stemming kwam, opgewacht door eeue talrijke menigte, die hem met vereende magl, half dood sloeg, omdat hij voor de politiek van G’ .one gestemd had. De politie scheen zelve ook zóó kerkdijk gezind, dat zij den al te liberalen leeraar liet afranselen, tot hij door een paar heeren kit zijne politieke tegenpartij buiten het gedrang geholpen werd. I De New-York Times bevat een scherp stuk tegen John son, den amerikaanschen gezant. Hij hoopt, dat zyne slaafsche houding tegenover Engeland in Ar erika niet juist verbittering tegen Engeland moge wekken. Johnson moest meer zorgen de gevoelens van zijne landgepooten te vertegenwoordigen dan die te verbitteren. Parijs, 30 Nov. De madridsche correspondent van de Gaulois zegt, dat Prim hem gemagtigd heeft U verklaren, dat hij niet in de minste verbinding staat of ooit zal staan met de Bourbons, tot welken tak zij ook behooren. Volgens be- rigt uit Madrid is gisteren te Valladolid een monarcbisch ge zinde manifestatie gehouden waaraan 3000 personen hebben deelgenomen, welke uiteengedreven is door de republiekeinen, die zich van het licht hebben meester gemaakt. Naar men verzekert, begint de regering eindelijk het ver- ker’de in te zien van den weg, door haar met opzigt tot de drukpers (met name wat dewinscbrijving. voor het monument Baudin betreft) ingeslagen, en is zij voornemens die kwestie verder te laten rusten. De oprigting van een gedenkteeken op het graf van Baudin zal niet worden belet, ofschoon het gouvernement zich voorbehoudt om des noods het wettelijke voorschrift in toepassing te brengen, waarbij het plaatsen van een opschrift van staatkundige strekking op het gedenkteeken wordt verboden. Wdenen, 29 Nov. De gewoonlijke goed ingelichte cor respondent te Bucharest van de Post meldt dat de ministe riele verandering te Bucharest heeft plaats gehad door den invloed van den koning van Pruisen, die prins Karei aanmaande het bewijs te leveren, dat hij vreemd is aan de woelingen in de naburige landen, en dat hij geene agitatie bevordert, welke de neutraliteit van Rumenie zou kunnen in gevaar brengen. Pesth, 30 Nov. In de zitting van het lagerhuis zijn de wetsontwerpen over de gemengde huwelijken en de gelijkheid van regten tusschen de verschillende confessien aangenomen. Het gemeenschappelijke budget van financiën is in de beide delegatien aangenomen. 30 Nov. Het nieuwe kabinet is zamengesteld uit de heereu Demetrius Gbika president en buitenlandsche zaken, Cogchinitscheano binnenlandsche zaken, Bocresco justitie, Alexnder Golesco financiën, Papadopulo Calcimach eeredienst en onderwijs, Duda Nemeri oorlog. GOUDA, 2 December. Wij vernemen, dat de voorstelling zondag jl. gegeven door eenige onderofficieren van bet garnizoen, zoowel door talrijke op komst als dcor goede uitvoering aan de verwachting heeft beantwoord, en dat dan ook het wel gelukken dezer poging als een aanmoediging mag beschouwd worden om het publiek meermalen op zoo aangename wijze bezig te houden. De toestand van den landbouwersknecht, die dingsdag 24 november eene beenbreuk bekwam, is gevaarlekzijn been was verbrijzeld en maandag jl. heeft men moeten overgaan tot de afzetting. Zaturdag zijn in de zitting van de tweede kamer ’der staten-generaal de beraadslagingen voortgezet over hoofdst. IV (justitie). Dc beer Godefroi toetste de verklaringen der rege ring ten aanzien van de wet op de regt, inrigting van 31 Mei --18*51 aan zijne bekende zienswijze en stelde die ook over tegen de meening van den heer J. K. van Goltstein. Daarna be toogde hij de wenschelijkheid van gedeeltelijke herziening der wetboeken van burg, regtsv. en strafv. en wijdde hij eenige beschouwingen aan de afschaffing van de doodstraf, waartoe hy zou willen medewerken, indien deportatie of levenslange ge vangenisstraf daarvan het equivalent werd. De heer Gratama zag alle zijne weuseben omtrent herziening enz- teleurgesteld door den onzekeren toestand van de regteriijke Inrigting. De heer ven der Linden was voor eene partiele herziening der wetgeving, maar tegen eene verbrokkeling en verbreking van ons wetboek, om daartoe te geraken. Hij beval don minister aan de tiend-quaestie en de regeling der rijks-politie. De beer van Hardenbroek drong aan op herziening der jagtwet, en de hh. Dullert en de Willebois op eene herziening der vreemde lingenwet. De minister van justitie was niM veranderd van denkbeeld over de regt. inrigting, hij bleef hechten aan de wet van 1861 en zag er een aangename taak in wanneer het hem mogt gegeven zijn die wet in haar geheel te helpen invoeren. Hij was geen voorstander van de doodstraf en zou haar gaarne geheel zien afgeschaft. Intusschen vond hij vooralsnog geen vrijheid om een zoo d.ep ingrijpend voorstel te doen bui ten de herziening van het thans geldende strafstelsel. Wat het aandringen op nieuwe regelingen bij de wet betrof, was des ministers hoofdgedachte in zijne antwoorden: ik heb werk geleverd, bereid werk voor en is dit voltooid, zal ik voort durend nieuw werk ter hand nemen. Daarna bereikte bet debat de phase van repliek, waaraan deelnamen de hh. J. K. van Goltstein, de Bosch Kempe», Godefroi, Lenting, de ministers van justitie en van binnenl. zaken. De algemeene beraadsla gingen werden daarop gesloten au de behandeling der onder deden ving aan. Pij de voortzetting der discussie over het hoofst. justitie in de vergadering der tweede kamer van maandag zijn weder onderscheidene zaken ter sprake gebragt. De beer Dumbar wilde heu traktement voor den scherprechter doen vervallen, waarbij de kwestie omtrent de afschaffing der doodstraf ter sprake kwam. De hh. Bichon en S. Vader verklaarden zich tegen de afschaffing op grond van de h. schriftde beer Moens bleef hun daarom het antwoord niet schuldig. De minister en vele andere leden, hoewel tegen de doodstraf gestemd, meenden ech ter, dat zoolang de wet bestond, ook de mogelijkheid van uit voering moest bestaan. De heer de Boo sprak ook over den toestand van de gevangenis te Leeuwarden en drong aan op versterking in het getal en gehalte der bewakers. Enkele amen dementen werden met groote meerderheid verworpen, waarna het wetsontwerp met algemeene stemmen werd aangenomen. Aan het einde der zitting is voorts ingekomen een wetsont werp tot intrekking der wet op de octrooijen. In de zitting van gisteren was aan de orde de algemeene imwinrlolorrimt* nvesr hnnfrlst TA 7? fden. f. k. eerediensD. Ge-

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1