V IÖPMMJL W AAI-»ft«SSSlS» M l Gemengde Berigten. Ingezonden. Varia A. AD VERTEN TIEN. Openbare Verkooping Gemeubeleerde KAMERS De Huizen zijn bij de week verboerd ft* Ml X Burgerlijke StancL Hooge Gouwe, "ROEI? Hooge Gouwe, ONTVANGEN: volgens alle stelsels, van de beroemdste Fabrieken, voor In— M dustriëlen en huishoudelijk gebruik, als: GROVER BAKER. LINCOLN. HOWE. WHEELER WILSON. SINGER C°. CLEMENS MULLER, ENZ. Een en tweedraads Hand-Machines van af f Allen driejarige garantie en gratis onderrigt. MACI1INE-OLIE, GAREN, NAALDEN en ZIJDE steeds voorhanden. ovrf de beide eerediensteu, bet behoud van afzonderlijke admi- nistratien, de al of niet wenschelijkheid van het herstel der af zonderlijke miuisterien enz. De heer van Voorthuyzen achtte het afzonderlijk beheer der beide depart, van eeredieust niet in etTijd met de grondwet. De heer van Delden zoo berusten in hei behoud der afzonderlijke administration, echter alleen als overgang tot eene algebeele scheiding van kerk en staat. De h«r v Nispen achtte de weder-instelling van het dep. voor r. k. eereuicnst allezins wenschelijk. De heer van der Maesen betuigde zijue iogeuomenheid met de tegenwoordige regeling. Op den heer Rochua had de "tolheffing der beide dep. een pijnlijken indruk gemaa& De heer van der Does de Wiliebois zou berusten in de tegenwoordige regeling. De heer de Bosch Kemper vpreenigde zich met het ^dvies van den heer v. Delden. De heer Borret zou tegeu het hootuatuk stemmen, wanneer de minister van justitie bleef overhellen tot de rigting van den minister van financien in deze kwestie. De heer Jonckbloet bestreed de argumenten vau hen, die voor het behoud der dep. van eeredieust ijverden. De uiinisier van justitie lichtte zijne memorie vau toelichting nader toe in dien zin, dat de tegen woordige toestand is een overgangstoestand om tot eene schei ding van kerk en staat te geraken. De heer Thorbeckc gaf zijne goedkeuring te kennen over hetgeen de regering reeds gedaan had voor de scheiding van kerk en staatgeen woor den, maar daden. Nadat nog onderscheidene leden en ook de ministers van justitie en van financien het woord hadden ge veerd, werden de algemeene beraadslagingen gesloten en de artikelen behandeld. Ten slotte werd het hoofdstuk met 51 tegen 11 stemmen aangenomen. Morgen is het hoofdst. herv. eeredieust aan de orde. Men verneemt, dat donderdag den 26® dezer, door het doorsteken van den dam op het strand, het kanaal, door den hoek van Holland voor den nieuwen rotterdamschen waterweg, met de Noordzee iu gemeenschap is gebragt, zoodat het kanaal thans aan weerszijden voor de stroomen is geopeud. Men schrijlt uit Steenwijk. Naar men verneemt, zal de friesche vereenigiug tot bevordering en instandhouding van bet volksonderwijs (volgens de wet van 1857) eene groote uit breiding erlangen. Van hare pogingen, gerugsteund door die van de maatschappij tot nut van 't algemeen, ziet men voor 't openbaar lager ondei;wiis.de heilzaamste gevolgen ie gemoet. POLITIE. Gevonden een zwart schort, een zak gedeeltelijk gevuld met aardappelen en een nieuwen gewerkten gouden ring. Regtheb- benden kunnen, ter terugbekoming, zich aanmelden bij den heer commissaris van politie. Ook te Cambridge zal voortaan voor dames gelegenheid zijn om examen af te leggen. In twee dagen zijn te Parijs twintig faillietverklaringen uitgesproken. Disraeli heeft bedaakt voor het pairschap. - De inschrij ving Bandin heeft opgebragt 30,000 fr. Bij den dood van Rothschild zijn 1Ü0,U00 fr. aan de armen van Parijs uitgedeeld, en daags na de begrafenis kreeg elk behoeftige 20 fr dat aan 15,000 behoeftigen 300,000 fr kostte. De egyptische regering zal drie lichttorens oprfgten aan de zeekust tegen de opening van het i-nez-kanaal. Vrijdag avond had eene prachtige uitbarsting plaats van de Etna. Te Parijs wil men volstrekt niet weten van de ongesteldheid des keizers. Htt oostenrijksche hooger- huia heeft nagenoeg eenparig de wet op de weerbaarheid aaugeuooieu. Berryer is zondag te Angerville overleden. Het huis Rothschild te Parijs heeft 100 raillioen ingeschreven voor de nieuwe spaansche buitenl. schuld. Te Madrid waren zondag 50,000 mensebt n op de been voor eene repu- bliekeinsche manifestatie. Bij de stad Leba in Poinmtren zijn 2000 morgen veengrond gekanaliseerd en droog gelegd. Te Wittenberg zijn ruim 100 personeu ziek aan trichinose. Men warmt het plan op om Calais en Dover te verbiadeD door een brug. De gonddtlviugen in Zuid- Afrika ten noorden der iransvaabche republiek beantwoorden zeer weinig aan de verwach* Olozaga is benoemd tot spaansch gezant te Parijs. Men begint Spanje zich te verontrusten over de bedoeliogen van Prim. Zes belgische bisschoppen hebben een mandement uitgegeven de aartsbisschop van Mechelec is voorgegaan met eeu program. De duitsche landverhuizers in Peru bedelen en verkwijnen zonder hulp. In Spur- geous Tabernacle worden de kinderen regelmatig gefanatizeerd. Donder dag jl. hibben 56 mijnwerkers het leven verloren door eene ontploffing in eene steeakolenrnijn bij Wigan. Te Berlijn worden de generaals ook nog met domheers plaatsen begiftigd. Rothschild beeft 500,000 fs. ge legateerd aan zijne bedienden. De rotterdamsche gemeenteraad heeft de voorgestelde leening van zes xnillioeu en de nieuwe belastingen met 30 tegen 7 6temraea aangenomen. De fransche advocaat Jules Favre heeft voor de regtbank te Lyou de staatsstreek van 2 dec misdaad en meineed" genoemd Bij de opening der kamers te Bacharest heeft vorst Karei verzekerd, dat hij even onzijdig zal blijven als tot nol De belgische kroonprins is tegen alle verwachting eeuigzins beterende. De frausche regtbaokeu gaan voort met het veroordeelen der dagbladen ter zake Baud in, slecht, twee vrijspraken maken uitzondering. De hongaarsche tweede kamer heeft vijf dagen gediscussieerd over de nationaliteiten. Mevrouw Disraeli is verheven tot burggravin van Baeconsfield Eerlijke en op passende lieden bestelen te Zwolle de hervormde diakonie zegt de M. Rott. Cour. Op Nieuw Zeeland neemt de oorlog toe. in bpanje bestaan than^ 66 repabliekein»che dagbladen. Een parijsch blad zegt dat de vaderlandsliefde voor de discipline gaat. Onze orthodoxen in de kan» ijveren zeer voor het behond der doodstraf. Vrijdag is te Lowood bi: Lancaster een buskrunlfabriek in de lucht gesprongen, waarbij twee arbei der» omkwamen en drie ernstig werden gekwetst. M. Er is in den lande een stem opgegaan, vragende een stand beeld voor Jan Pietersz. Koen op de plek, die getuigt van 7jjn en der zijnen moed en ijver voor de belangen aan hem toe vertrouwd; men beeft bereids begonnen met daarvoor gelden in te zamelen. Wanneer het in den lande daarmede gaat gelijk het ging in de plaats mijner inwoning, dan word er meer dan een tonnegouds bigeengebragt. Wij willen bet pian om den grondlegger onzer magt in O. I. een gedenkteeken op te rigten niet beoordeelen. Er laat zich daarvóór en daar tégen veel inbrengen, naarmate men de zaken als philantroop of ais Nederlander beschouwt, ook naarmate men de keuze van Batavia als hoofdplaats meer uit het oogpunt van hygiëne beziet, dan of men nagaat, welke omstandigheden Koen daartoe schier drongen. De aanvankelijke vestiging daar was welligt even wijs en noodig, als het later en voortdurend blijven daar ongeraden mogt heeten. Dit laatste was aan Koen niet te wij. ten. Wil men beleid, trouw, dienst eens aan den lande bewe zen eeren, dan zijn er niet velen nevens Koen te stellen. Hij was eeD der wakkersten onder de wakkeren. Of er niet eenig ander nader recht op had? Wij zijn geen voorstanders van standbeelden, al verklaren wij ons daarmede niet tegen alle mouumenten. Men heeft ons elders een voor beeld gegeven, hoe er iets beters kan geschieden ten aanzien van eenig groot man, dien de dankbare nazaat wil eeren, dan door diens meer of minder gelijkenden beeldzuil op te richten. Niet enkel in navolging daarvan wiiden wij Koen's naam ver bonden zien aan de eene of andere weldadige stichting, ten voordeele van eenig javaansch belang, gelijk berpids, naar wij meenen, door ite maatschappij „tot nut van den Javaan" geop perd is, en anders geopperd moest worden. Kon het mogelijk zijn eeu soort vau gasthuis voor oude ongeueeselijke kranken, bij Batavia b. v. Zoo kon het tot een eeregedenkteeken voor Koen, als een soort van zoenoffer voor onze schuld aan Ja«a in 't oog van sommigen strekkeu, terwijl de menschheid. al was het in het voordeel van betrekkelijk weinigen, daarmede tevens gebaat was. Wil men een standbeeld oprichtenwij herhalen iets, wat wij reeds voor jaren opwierpen, er is er een te stichten voor een of twee mannen, aan wie wij het nakroost verpligt reke nen, omdat het eene eerherstelling en afdoening van eene schuit!, en wrijving aan eene smet mogt heeten op de geschie denis van ons vaderland, die ook daarmede niet geheel is uit te wisschen. Ik heb het oog op de gebroeders, in de eerste plaats op Joan de Witt; den man, aan wien, had hij ook zijne feilen en misgrepen, ons land eens veel verschuldigd was, en die een beter lot verdiende dan een zoo smadelijken dood, die toen maals ongestraft bleef. Wij vragen voor hem een gedenktee ken het groene zoodje was als plaats aangewezen. Was onze maatschappelijke positie en naam van dien aard, dat wij ons durfden en mogten en konden op den voorgrond stellen, gaame plaatsten wij dien mede aan het hoofd. Nu zwijgen wij, be ha e dit woord, de zaak aan andere meer bevoegden overlatende. Wij spreken ook dit woord, geenzins om een zaakje te op peren a la Baudin. God dank dat dit bier, op land en ge zindheid, op ons vorstenhuis gezien, niet denkbaar is. Wij vertrouwen veeleer, dat leden van ons koninklijk geslacht, ook ten bewijze, dat vroegere veeten dood en vergeten zijn, hunne namen zouden stellen onder die van hen, die daarmede ver goeding, hulde en eere wilden brengen aan den, in vele op- zigien verdienstelijken staatsman, den trouwen vaderlander. C. Wees niet al te regtvaardig, zeide Salomo, en een oostersch despoot waren die woorden niet kwalijk te nemen, dat behoorde zoo bij het regeringstelsel. Maar wat moet men er van deu ken, als die raad gegeven wordt door eeu nederlandsch volks vertegenwoordiger. ,/Weest niet al te regtvaardig", afgevaar digden van bet nederiatidsche volk, gij zoudt daardoor misschien vroegeren staatsdienaars des konings moeite veroorzaken. De som gelds, die onwettig uitgegeven is, is de moeite niet waard, weest toch niet al te regtvaardig. Het klinkt magri'g mooi, en met gouden letteren moeten die woorden gegrift wordeu voor het parlementsgebouw van een volk, dat sedert jaren het onregt huldigt aan gene zijde van den oceaan, van een volk, dat schatten zamelt door den arbeid der onderworpen Ooster lingen, en hun daarvoor Salomo's spreuken in de plaats geeft. Weest niet al te regtvaardig, het moge de leuze zijn eener kleine partij, die er steeds op uit is om alle regeren onmoge lijk te maken, en agitatie pliglsbetrachting noemt. God beware ons land, dat die partij ooit regeringspartij worde. De grootste spoorweg der aarde is de pacific-railway, die den atlantischen oceaan verbindt met den grooten oceaan, dwars door de verëéiiigde staten vau Noord-Amerika. Het hoogste gedeelte van dezen reusachtigen spoorweg is nu afgewerkt; de rails, op de toppen van het rotsgebergte liggende, zijn ruim gCOO voet boven de oppervlakte der zee. Een engelsch staatsman zeide onlangs-, de conservatieve pers is een put, waarin leugen, smaad en al het vuil wordt verga derd, om het daarna over het land te verspreiden, niet om het te verrijken, maar om het te bezoedelen. Ongelukkig Engeland Gelukkig dat de conservatieve pers hier beter haar roeping be grijpt. Zoude het bestuur van het Dagblad niet eenige exem plaren naar Engeland kunnen zenden om de vriendjes daar tot leering te dienen Misschien volgden nog wel eenige lintjes, vóór de vrienden ook daar den ministerzetel moeten afstaan, ten minste als de post voor decoratien niet uitgeput is, want het raakt zoo zoetjes aan op het eind van 't jaar. De liberale partij heeft io Engeland een beslissende over winning behaald. De engelsche kiezers hebben zich noch door april-bewegiugen of andere kerkelijke kwestie, noch door mysti ficatie om den tuin laten leiden. Zij hebben door hun stem ming het lot der staatskerk in Ierland beslist. Het is nu slechts eeu kwestie van tijd. En van de staatskerk in Ierland tot die in Engeland is slechts eeu stap. Spanje gaat voor en Engeland zal moeten volgen. De geest des tijds verzet zich tegen staatskerken. millioen aan traktementen, behalve huishuren, bureaukosten en verdere emolumenten. Op Java en Madura heeft men tegenwoordig 23 residenten, 21 secretarissen van resideniien, 66 assistent-residenten, 100 controleurs van de le en 2e klasse, en dan nog een 40tai amb tenaren ter beschikking van de assistent-residenten, behalve de verdere mindere ambtenaren en bedienden der ambtenaren enz. Het turopeesch gewestelijk bestuur kost jaarlijke ruim twee De breimachine van Lamp, die aanvankelijk overdreven hoog werd geprezen, 9chijnt toch een der meest geniale uitvindin gen te zijn van den laleren tijd. De toestel om den draad te spannen is veel eenvoudiger gemaakt, o<jk de mrigting om grootere of kleinere steken te maken is door een viervoudig Wij/.ervrerk veel verbeten!. Door deze laatste inrigUng is bet mogelijk grof of fijn te breijen, even als men bij de verbe terde naaimachine door een steeksteiier, v»o nssss"» voorzien, groote of kleine steken kan maker.. Iu Weenen is deze ma chine reeds in gebruik gekomen, eu wordt eeu groote machi nale breijerj opgerigt. Een eenigzins geoefende arbeidster kan met deze machine in 10 uren 17 paar kleine of 14 paar groote kinderkousen of 10 paar kousen voor volwassenen breijen. Men beweert, dat Benjamin Franklin te Westmoreland (ver- eeuigde staten) eeue stoommachine heeft uitgevonden, die zonder zoiger, zonder kruk, zonder sicomkast enz. werkt. Zij is al leen van de mi hlelpuutschuwende kracht afhankelijk; alle wrijving is genoegzaam opgeheven. Men verkrijgt 500 om wentelingen in de miuuut, met het vierde deel van den stoom, die gewoonlijk verbruikt wordt, terwiji men hetzelfde aantal paardenkrachten erlangt. Deze centnfugaal-machine verdigt bijna al h.iar stoom feu dit is eene verbazende winst); de prijs er van is slechts een vierde van de gewone machine. GOUDA. Geboren 27 Nov. Gerritje, ouders H Breedveld en E. C. Molbof. 28. Abraham, ouders A. Dubbel en S. Kunst Hubertn- Johannes, ouder» R. *an der Kleij en A. S. Jansen- Johanna Maria, ouders J G. Boe- kamp en C. Reuriogs. Carolus Maria, ouders H M Carlier en C. M. Gonuet. Gijsberta Johanna, ouders J. F. indenbiuken en F. A. broeders. Hubertus Adriauus Johannes, onders A. letflang en C. F. Jansen. 30. Johanua Frederica Louisa, ouders C. F Wildenberg en F 1. Bok- kelkamp. Atnalia Maria Johanna, ouders B. F. C. Verbeeck en W. v«n Gastel Overleden: 27 Ncv. C. Bakker, wed. C. van Willigen, 59 j. 11 m. J. W. Hoebeek, 30 j. A llussrisou, 68 j. 2b X. van Lome, 8 29. W. iH-bolten, 23 d H Hartman, 17 d. M- Honter- kens, huisvr. van L. de Graaf, 53 j. T. de Jong, 11 w. Bevallen van een Zoon C. M. CARLIERGonnet. Gouda, 28 November 1868. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden, bij het overlijden in hunnen Vader en Bebuwdvader, den W'elEd, Heer Jan Prince, betuigen de ondergeteekenden honnen hartelijken dank. C. J. C. PRINCE. C. J. D. PRINCE—de JONG. P. PEAUK. L. C. G. PEAUX—PRINCE. P. P. P. KIST. R. J. KISTPRINCE. Gouda, 2 December 1S68. DAMES-CONCERT den 3n December. Solisten Zang, de heer A. J. van Schaick; Viool, de jonge heer H. Petri; beiden van Utrecht. Men vraagt TE HUUR in den loop van DECEMBER T W E Éi NET te Haa*trtckt% op VRIJDAG IS DECEM BER I860, rtes voormiddags ten elf uor, van eene BOUW MANS WONING vlak bij het Dorp, met ruim 7 Bu.Il- ders WEI-, HOOI-, BOUW- en BOOMGAARDLAND ïe Haaxt recht. een HUIS, in tweeën bewoond, aldaar, en een WOONHUIS aan de Karne- mriksloot, R N°. 103 te Gouda. en half April te aanvaarden het Land is dadelijk te aanvaarden. Breeder bij biljetten, terwijl nadere in- I lichting geeft de Notaris J. G. BROU WER NIJHOFF te Haastrecht. op een der goede standen. Adres met franco brieven onder Utter P bij den boekhandelaar L. A. L A U R E IJ te Nieuicediep.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2