Otmtenlanö. Gemengde Bcrigten. Ingezonden. ADVERTENTIES. VESKOOPING L A 1^ D, OPENBARE SCHOLEN. jttarktberigten. Burgerlijke Stand. Openbare Vrijwillige van p. m. 5 BUNDERS rr. personen, iiuiinr* verering liij tie wijnverkoopers niet betaal.l hadden. Het merrruJeel der gearresteerden zal worden losgelalen. Berlijn, 3 Dtf. Het huis der afgevaardigden heeft heden zijne goedkeuring geschonken aan het traetaat betreffende de vaart op den Rhijn, den 17den oet. jl. gesloten tusschen Prui- >en. Baden, Beijeren, Frankrijk, Hessen en Nederland. Bucharest, 2 Dee. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister president het programma van het nieuwe mi nisterie blootgelegd. Hij zeide: „Wij willen den eeuwenouden band, die orfs aan de porte verbindt, met de volkonenste trouw in stand houden wij willen de strengste onzijdigheid in acht nemen, zoowel ten opzigte van onze algetneene betrek kingen tot de waarborgende mogendheden, als ook ten opzigte van onze betrekkingen als goede naburen tot de aangrenzende staten. Ons openbaar regt is geworteld in de traktaten; wel ke, zoo lang wij onze neutraliteit bewaren, ons onze autonomie waarborgen; GOl'DA, 5 December. De eerste kamer der stateu-generaal heeft in eenige zit tingen de aanhangige wetsontwerpen aangenomen en daaronder de indisehe begrootiug. Woensdag is in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal het hoofdstuk herv. eeredienst behandeld. De heer S. Vader begaf zich bij de bespreking van dit hoofdst. weder in algemeene beschouwingen die reeds gesloten wa ren, waarom du voorz. hem herhaaldelijk aanmaande dit na te laten of van het woord af te zien. De heer S. Vader besloot eindelijk tot het laatste. De heer Hoffman sprak er van, dat de regering zoowel als de synode, schuldig was aan de ontehriste- 1 lijking der maatschappij: op welke uitdrukking hem de voorz. ie. de rede viel. De heer v. Wassenaer Catwijck gaf een lang durig betoog over het wenschelijke, om de banden tusschen kerk en staat niet los te scheuren, maar los te maken. De heer Westcrhoff drong aan op regeling der predikants- peusioenen. De heer v. Blom sprak over het florecnstelsel en de heer Fransen v. d. Putte vroeg inlichtingen omtrent de handelwijze der regering bij de aanstelling van predikanten in O. 1. De heer Moens kwam met nadrnk tegen de rede van den heer v. Wassenaer op, waarvan de strekking was om door het staatsgezag op de leer en richting der predikanten toezigt te houden. De minister van financiën beantwoordde nu de aersohillende sprekers. Hij zeide o. a. dat het niet op den weg der regering lag om de handelwijze van het vorige ka binet te volgen bij de aanstelling van predikanten in Xed.- Indie: deze regering zou geen onderzoek naar de rigting van die predikanten doen ten einde in Indie eene andere richting op kerkelijk gebied te doen vertegenwoordigendat op de andere idgemeene bedenkingen tegen het beheer van de herv. kerk, üe regering zich wel zal wachten beslissingen te nemen in de groote kerkelijke geschillen van den dag, maar dat zij integen deel zich de wenken zal ten nutte maken om de scheiding van kerk en staat zoo volkomen te volbrengen, d er niet meer op teruggekomen kan worden. Ten slotte weru het ge* heele hoofdstuk Vlli, zonder discussie over de onder-afdeelin- gen met 49 tegen 13 stemmen aaugenomen. In de zitting van donderdag zijn de beraadslagingen voort gezet over de begrooting van binnenl. zaken, die woensdag was aangevangen. De min. heeft de verschillende sprekers beantwoord. De minister blijft zith verklaren tegen de splitsing van het dep. van binnenl. zaken en vóór het behond der groote kies* distrirten. Den tijd tot herziening der kieswet en den cen sus, daarin omschreven, acht hij nog niet gekomen, Subsi- dien uil hij aan particuliere ondernemingen toekennen alléén waar het aigemeene belang duidelijk kenbaar is. Het wets ontwerp tot regeling der grensscheiding tusscuen Zeeland en Zuid-Holland is bij den raad van state aanhangigdat tot regeling der grensscheiding tusschen Zeeland en Noord-Brabant is nog in onderzoek. Op eene vraag van den heer lusingei verklaart de minister zich bereid voor een paar dagen de tee- keningen en plannen betrekkelijk de overbrugging van het Y en de Maas over te leggen. Nog zijn door onderscheidene leden velerlei gevoelens ontwikkeld over de onteigeningswet. Sommigen wildeu meerderen waarborg voor den onteigenaar anderen meerderen waarborg van den onteigende. De minis* ter zonder de bezwaren over het hoofd te zien, gaf gaarne de verzekering dat de bezwaren niet onoverkomelijk waren, doch zou dit punt nader overwegen, üe algemeen» beraadslagingen zijn daarna gesloten. Bij de afdeeling (kosten van bestuurder provinciën) verklaart de minister zich ongeneigd om vergoe ding van reiskosten te verleenen aan leden der gedep. staten, maar veeleer gezind voor verbetering der jaarwedden van ge- dep. staten, zoodat op deze wijze aan hen, die bniten wonen de gelegenheid worde gegeven om zich in de hoofdplaats té vestigen. De beraadslagingen zijn gevorderd tot de afdeeling medische politie, waarbij de qjaestie van den verkoop van geheime geneesmiddelen ter sprake komt. Gisteren zijn in de tweede kamer de discussien voert- gezet over hoofdstuk V (binnenl. zaken), vooreerst over de [af- deeling medische politie, daarna over de| verdere uitgaven voor het binnenlandsch bestuur, en eindelijk, in veel breedereu om. vang, over de afdeeling waterstand en publieke werken, hoewel daarbij de groote zaken nog niet behandeld zijn, die blijkbaar tot bij de betrokken artikelen worden verschoven, om geen dubbel debat te hebben. Men besprakverschillende onder werpen in verband met de werking van de wetten op de g». neeskunJe, het staatstoezigt, de statistiek der sterfte-gevallen, de water-geneeskunde en nog eenige andere onderwerpen; dan de min voldoende wijze van zamenstelling van het statistiek jaarboek van wege het dep. van binnenl. zaken uitgegeven, en eindelijk bij de afdeeling waterstaat en publieke werken, de volgende onderwerpenaandrang tot meerdere splitsing van groote posten, onder erkenning van denjgoeden weg, in dat opzigt reeds door den minister bestredende zaak van het on- derhoud der kleine rivieren, in verband tot kanalisatie enz.; de zaak van het zwolsche diep de aanhechting van Ameland aan den vasten wal, en vooral en langdurig, en doorkruist met vrij belangrijke juridieke kwestien, de vraag, of schadevergoeding té pas kwam bij het berokkenen van nadeel door aanleg van rivierwerken, buiten de gevallen, in de wet van 1806 bepaald aangewezen. Omtrent al die kwestien verwijzen wij naar het zittingverslag in de groote dagbladen. De discussie is gevor derd tot art. 80 (verbetering van de Merwe, de Killen ent.) De verklaringen, op al die punten door den minister van bin nenl. zaken afgelegd, wareu van dien aard, dat al de sprekers van onderscheiden fi5Brn",rB«ini!aiiL if**fpijwnj|win betuig den en in velerlei opzigt de getuigenis aflegden van de geble ken zucht om groote belangen te bevorderen, te gemoet te kumeii aan gegronde bezwaren en bereid-verklaring tot con sciëntieus onderzoek nopens nog h.ngende aan gelegen beden, met bet vaste voornemen tot oplossing en bevrediging te gelijk echter met het oog gevestigd op bet algemeene landsbelangen den staat der financien. De directie der maatschappij tot exploitatie 'an staats spoorwegen heeft, om te voorzien in de bezwaren, die de dienst op de lijn in bet noorden aanbiedt, aan de regering eene nieuwe dienstregeling ter goedkeuring rangeooden, waarbij door het vermeerderen der treinen op marktdagen en het loopen van een goederentrein en van een personentrein elke aanmerking op ongeregelde aarkomst der tremen zal opho iden. Bij de nieuwe regeling zullen o. a. tusschen Groningen en Leeuwarden vier treinen daags loopen en wel twee gemengde, een goederen- en een personentrein, en bovendien des Vrijdags een veetrein. Men berigt ons uit Schiedam dd. 1 dec.De heden alhier geopende veemarkt heeft allezins aan de gunstige verwach ting beantwoord. De aanvoer van runderen, zoowel magere als voorde slagtbank bestemd, was lang niet onaanzienlijk, terwijl fer me prijzen werden besteed en de handel levendig is geweest, waartoe de aanwezigheid van belgische kooplieden ook het ha re heeft toegebragt. Omtrent de gunstige ligging van de marktplaats en de goede en gemakkelijke inrigtiug daarvan was men in hooge mate voldaan. Het terrein had door het aan- brengeu van vlaggen een feestelijk aanzienook uit eenige woningen in de nabijheid waren vlaggen uitgestoken. Ver schillend c leden van het gemeentebestuur en zeer veie belang stellende ingezetenen, uit alle standen, hebben de markt bezocht, terwijl alles zich door de grootste orde heeft gekenmerkt. Indien de volgende marktdagen gelijke uitkomst opleveren, dan zal men zich m<;t regt mogen verheugen, dat te Schiedam een instelling is tot stand gebragt die, bij uitnemendheid, daar, het middelpunt van een zoo bijzonder veerijke streek, te huis behoorten zal hierdoor in niet geringe mate wordeu bijgedra gen aan den bloei en de algemeene welvaart der ingezetenen: waaronder zulk een groot getal aanzienlijke veehouders, vooral sedert de uitbreiding, die deze gemeente, dit jaar, ten gevolge der plaats gehad hebbende vereeniging, heeft verkregen. Dat alle maatregelen die het welslagen nog mogten kunnen ver- hoogeu gaarne zullen worden verordend en ten uitvoer gelegd, daarvan houden w ij ons volkomen verzekerd naar onze inni ge overtuiging kan niet anders worden verwacht van ons wak ker gemeentebestuur, dat door zijn streven, om voor deze gemeente een nieuwe bron van welvaart te openen, weder ge toond heeft de belangen der ingezetenen ook op deze wijze W willen bevorderen. POLITIE. Aan het bureau van politie is in bewaring een koehuid, gv~ passeerden donderdag gevonden op de markt. Regthebbende kan dien terug bekomen bij den heer commissaris van politie. De groothertog van Baden is inct zijne vrouw naar het zuiden van Frank rijk vertrokken om den last der regering te ontgaan. Te Stockholm is eene oproerige beweging door de kavallene "iteen g"jaagd. Te Crefeld is het schoolgeld op 12 centen in de maand vermindc-f', uadat 1350 lurgers de afschaffing hadden gevraagd. De koning van Italië heeft gratie verleend aan drie ter dood veroordeelden. Het frausche budget van oorlog is slechts 2 millioen hooger dan het vorige. De koning van Wurtemberg heeft zijn opperhofprediker dr. Gruneisen ontslagen omdat hij Bumarkte. De concentratie van russische troepen op de grenzen van Galicie is steeds toenemende. Te Cast»es, Rijssel en Troyes zijn feestmalen 'aangeboden aan de hh. Ernest P'card, Gambetta en Jules Favre. Salnave is op Hayti bij Ieremie en Mc agoave terug geslagen. De opstand der Cacos breidt zich uit. De glad Mvtilene is door eene o verst rooming geteisterd. Sherman verlangt versterking om de Indianen te omsingelen. Woens dag i» von Bismarck zoo gezond als een visch te Berlijn aangekomen. Ook in Croatie zullen honved-bataillons worden opgerigt.In de pren tenwinkels te Madrid prijkt het afbeeldsel van Espartero m«"t kroon en schepter. In Engeland hebben ruim 1200 doizeud liberalen gestemd tegen nog geen 800 duizend conservatievenin Schotland zijn de liberalen drie tegen een. Een expeditie van gritksche avonturiers wil den op stand op Candia weder gaan opwakkeren. Donderdag heeft de bank van Engeland het disconto verhoogd van 2tyg op 3 pCt. lie opstandelin gen op Cnba hebben te Eayamo een voorloepig bewind ingesteld. Gisteren had het eerste dames-concert 186S/69 plaats. Als solisten traden op de heer van Schaick ei. de I2jarige heer H. Petïi, beiden van Utrecht. Eerstgenoemde heeft de twee laatste zaugnnmmers verdienstelijk voorgedragen, hoewel ons atom koud laat en somtijds wat ruw kiiukt. Als chorist moet hij, dunkt ous, uitnemend zijn. De kieine Petri heeft, indien hel waar is wat men zegt, dat hij slechts sedert 4 jaren viool speelt, verbazende vorderingen gemaakt. Het 6e concert van de Bériot en het 2e morceau de salon •van Vieuxtemps werden door hem met groote degelijkheid ge speeld. Zijn spel was, behalve in de elégie van Ernst, rein en zuiver, en "zeer duidelijk in de br^our-passages, zijn voordragt smaakvol. Hij speelt alsof zijn «leeren, spelen is." Een da verende toejuiching viel hem na zijn laatste nummer ten deel. Dat de heer Dahmen, zijn leermeester, voor het publiek geroe pen werd, was hem en vleijend bewijs van sympathie voor de belanglooze en edele zorgen, die hij zich voor den jongen kunstenaar beeft getroost. Wij voorspellen laatstgenoemde, bij voortdurende studie eene schoone toekomst. Het orcheit is aanmerkelijk vooruit gegaan, hoewel wij en kele stukken op de heeren-ooncerten beter hoorden uitvoeren, vooral door de blaas-instrumeuleu heeft de heer Kwast eer van zijne bemoeijingen. Is voor de solisten oen zachter accompagnement niet wen- schelijk P Misschien ligt de schuld aan den harden toon der piauino. Wij schamen ons over de geringe opkomst van het publiek, vooral der dames. Acceut. (rOuïla, 3 Dec. Bij tamelijken handel werden ongeveer dezelfde prijzen besteed als in de vorige week. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 360 a/360. Roode KL 835. Zeeuwsche per mud 10.a 12.20. Rogge 7.70 a 8.75. Gerst 6.25 a 7.80. H~ver 4.— a 5.50, Boekweit Fransche per 2100 kilo 220 a 280. Noordbr. 250 a 270. Bruine boonen 12 i 13.75. De veemarkt met goeden aanvoer; alle soorten werden tot hooge prijzen verkocht. Vette varkens waren weinig aan gevoerd die van 25 tot 29 ct. per 5 ons gingen ving van de hand, magere varkens en biggen moeijeiijk te verkoopen. Kaas aangevoerd 36 partijen 26 a 29. Goeboter i.36 a 1.46. W'eiboter 1.16 a 1.26. cnrnt Geboben: 30 Jiov. Gieter, oaners J.. van tajlc en A. C. Biuneadyk. 2 Dec. Sara Lena, ouders H J van 8'einvoort en H. M. HtetveU. Adrianus, ouders K. van der Post en M. den Blanken. 4. Johan nes, ouders H. van Eijk en W. van Eijsden. Óvebllde>: 1 Dec. A. D. van Willigen, 7 j. S. Sluiter wed. D. Blok, 67 j. J. I L. Wildenburg, 1 d. 2. A. Wout boitvr. van C. Verlooij, 55 j. 3. W. H. Poot, 11 w. C. van Vliet, wed. ti. de korte, 88 j. Gehuwd 2 Dec. A. van Fessnm en M. kranendonk. 3. C. Hui* man en T van Tiggelen. - rl Ondertrouwd P. van ESSEN M. A. COELEWIJN. Ggïda, 4 Deo. 1868. Receptie 13 December. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn „eliefde echtge- noote ANNA WOUT, in dei. ouderdom van 55 jaren, mij nalatende 5 kinderen, ten deele nog te jong om hun gemis te beseffen. T T C. VERLOOIJ. Gouda2 December 1868. in ééne zitting, cp WOENSDAG dea 9" DECEMBER 1868, des voormiddags tec 10 ure, in de Herberg „Goüdebaks WelvaüKN'' te Gouderak. Te aanvaarden bij de betaling der Koop penningen op 2 Eebtuarij 1869. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris G. J. SPRUiJT te Ouderkerk a/d IJese! Brieven franco. De PLAATSELIJKE SC HOOL-COM MISSIE te Gouda, brengt ter algemeene keunisse, dat op WOENSDAG den 9dea DECEMBER 1868, inschrijving zal worden gehouden voor de Kinderen wier plaatsing wordt verlangd aan de Cbpenlare Jongejuf'vrouwenschoot, de HoUandsche Burgerschool voor Jongens en die voor meisjesde Tusschenschool voor minvermogende of aan de Stads-Amen- en Be waarschool, benevens aan de openbare Scholen verbonden Avondschool. De inschrijving zal plaats hebben op boreugemelden dag, des namiddags te vijf uren in de respective Schoollocaleu. Voor de Openbare Jongejuf vrouwenschoot en de Burgerschool voor meisje* en jon gens zal het, bij genoegzame plaatsruimte in die Scholen, voldoeude ziju, wanneer door de belanghebbende Ouders of Voogden schriftelijk of mondeling, de wensch ter plaatsing hunner kinderen wordt te kennen gegeven. Voor de zoodanigen, die hunne Kinderen of Pupillen wenschen te ziea opgeno men aan de Stade-Tusschenschool, wordt verlangd eene verklaring, afgegeven door Heeren Wijkmeesters, dat zij in staat vau minvermogendheid verkeerenterw;jl zij die hunne Kinderen aan de Armenschool verlangen toegelaten te zien, worden uitgenoodigd in hun bslang de bewijzen mede te brengen, dat zij bedeeling ont vangen, in welk geval jhunne plaatsing aan geeue bedenking onderhevig is. Alle Kinderen aan de openbare Scholen opgenomen, moeten, bij hunne koms ter Schole, voordien zijn van een bewijs van wel afgeloopen vaccine of doorgestane kinderziekte. Ouders of Voogden worden indachtig gemaakt dat na de inschrijving geene kinderen op de Scholen meer zullen worden toegelaten vóór de volgende inschrijving. qOÜDa Namens de Plaatselijke Sch^ol-Commissie, 2 December 1868. J- B- BETERS, StcrHaru.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2