Gemengde Berigten. Varia A. ADVERTENTIEN. Burgerlijke Stand. GAISWTIE voor zuivere Cacao en Suiker. De voortreffelijke Cho coladen van het huis Franz Stolwerck te Keulen zijn verkrijgbaar bij J. J. d. SANDEN te Gouda. Aan Tc T. E. O. wriiseheJijk /Jat cmn commissie worde benoemd om de bezwaren te onderzoeken, die tegen de werken tot vorming der Nieuwe Merwede zijn gerezen en de middelen aan te "ijzen, waardoor die zonden kunnen worden weggenomen. Artt. 81 tot 83 werden daarop zonder discussie goedgekeurd. Bij art. S3 werd gevraagd naar de inzigten van den minis ter omtrent het Zwolscbc Diep. De miuister gaf te kennen dat hij reeds op verbetering van dien toestand bedacht was. Met 57 tegen 2 stemmen werd het art. goedgekeurd. By art. 84, verbetering van den rotterdamschen waterweg in Zuid-Holland enz., gaf de minister de gevraagde inlichtingen. Gevorderd tot art. 101 (doorgraving van Holland op zijn smalst). De heer Pynappel etelde een amendement voor om de rentebetaling te verminderen met de som die de aannemers beweren in arbeid geleverd te hebben, en zulks als middel om hen te nopen het aannemingscontract over te leggen. Maandag is in de zitting der tweede kamer ingekomen van den hoogen raad eene aanbevelingslijst voor het opmaken van eene nominatie van vijf personen, ter vervulling der va cature in dat collegie, ontstaan door het overlijden van den heer v. d. Sande. Zij is zamengesteld uit Je hh. Kist, Fran cois en van Bell, raadsheeren in het hof van Zuid-Holland Goyon raadsheer in dat van Noord-Holland; Wichers, pre sident van de regtbank te Utrecht en Stoop, advocaat te Arn hem. De beraadslagingen over het Ve hoofdst. (binn. zaken) werden voortgezet. Het amendement van den heer Pijnappel, op art. 101 (subsidie tot rentebetaling over de gelden te stor ten insrevolge de bepalingen der concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst), om het bedrag t .n ƒ533,800 te vermindereu met de vereischte som voor rentebetaling voor de aandeelen van den aannemer, om dezen alzoo te dwingen tot nverlegging van het aannemingscoutract werd na lange dis cussie verworpen met 48 tegen 15 stemmen. Artt. 102107 worden na eenige woordenwisselingen over het staatstoezigt op de spoorwegdiensten en de wijze van exploitatie van den noor derspoorweg, goedgekeurd. Volgens bet door de kamer vroe ger vastgesteld plan tot behandeling der staatsbegrooting, viel nu in de begrooting voor de staatsspoorwegen, dienst 1869. Aan de algemeene beschouwingen namen vele leden deel, In de zitting van gisteren werd de behandeling van bovengenoemd wetsontwerp voortgezet. De beraadslagingen be troffen hoofdzakelijk het vragen van inlichtingen naar verleende concessien voor den aanleg van spoorwegen en naar de uit- zigten en plannen, welke bij de regering bestonden omtrent het werkelijk tot stand komen daarvan; terwijl overigens veel gesproken werd over aanhangige aanvragen om concessie en de redenen welke het toestaan dier aanvragen belet of vertraagd hebben. Aan dit debat werd deelgenomen door de heerea van Xispen, Thorbecke, Kemper, van Voorthuysen, van Beyma, de Roo van Aldewerelt, Kerstens, van Kerkwijk, Yiruly, Fransen van de Putte, Storm van fs Gravesande, lieydenryck, Pijnappel, en de ministers van oorlog en van binneulandsche zaken. De algemeene beraadslagingen werden gesloten. Artt. 19 werden zonder discussie goedgekeurd. Door den heer J. W. Gefken, lid der tweede kamer, zijn aan die kamer de volgende amendementen voorgesteld op het Yde hoofdstuk (depart, van bmnenl. zaken) 1°. om art. 124, jaarwedden van de inspecteurs van het middelbaar onder wijs, post van 9000, te verminderen met 3000; 2°. om art. 128, kosten van de rijks hoogere burgerscholen, post van 490.000, te verminderen met 40000; 3°. om art. 130, s«bsidiëD voor inrigiingen voor middelbaar onderwijs, post van 170,000, te verminderen met 11,500. Te Utrecht zal den 15n dezer eene vergadering worden gehouden, tot het vestigen eener algemeene kiesvereeniging in Nederland. Blijkens de ontworpen statuten verlangt de veree- niging de kiezers bij het doen van keuzen voor de tweede kamer en de provinciale staten voor te lichten, en die kandi daten te steunen, die bekend staan als voorstanders van de monarchaal constitutionnele regering, gelijk de in 1848 herziene grondwet die heeft omschreven, maar die ook niet minder de regten der kroon dan die der vertegenwoordiging verlangen ge handhaaf.! te zien, die de overzeesche bezittingen beschouwen als aan bet opperbestuur des konings toevertrouwd, en die wen- schen te beheeren in het belang van het moederland in verband met dat der bevolking, niet door onstuimige overplanting van westersche begrippen, maar langs dep weg van beraden ont wikkeling en beschaving der inlanders. De hr. Bassecour Caan, schoolopziener te 's Graveuhage, heeft in het belang van het onderwijs, de volgende circulaire ver spreid, die terstond de medewerking der pl. schoolcommissie beeft ondervonden en door den heer Inspecteur van het lag. ouderwijs in Zuid Holland ter overweging is aanbevolen. Wij meenen deze zaak ernstig te moeten aaubevelen om ook alhier iets dergeijjks tot stand te brengen. //Sedert de laatste jaren is het Lager Onderwijs te de?#»r stede zeer vooruitgegaan, doch ongelukkig heeft bet voor de mindere volksklasse geene vruchten afgeworpen, die daaraan geevenredigd zijn. De oorzaak hiervan is, dat de meeste armen- kinderen, als zij hun twaalfde jaar bereikt nebben, de school voor goed verlaten. Op deze wijze vergeten zij weder spoedig hetgeen met zooveel moeiten en zorgeu onderwezen isop hun veertiende of vijftiende jaar kunnen velen ter naauwernood meer leesbaar schrift leveren of een gemakkelijk reken voorstel uit- werken. Deze treurige uitkomst heeft reeds sedert lang veler aandacht getrokken en raiddalen doen uitdenken om hierin verandering te brengen. Ten einde dezen toestand te verbeteren, heeft de raad dezer gemeente, in de den 29n september jl. vastgestelde ver ordening voor de gemeente armenscholen en de scholen voor minvermogenden, bepaald, dat maandag, dingsdag, donderdag en vrijdag avond van iedere week in genoemde scholen een avondschool zal worden gehouden, voor kinden van dertien tot ze ven tier jarigen leeftijd, welke de dagschool niet meer bezoeken. Die avondschool, welke zal strekken tot herhaling en voort zetting van het op de dagschool aangeleerde, kan groot nut stichten en tot beschaving onzer lagere volksklasse veel bijdragen. Doch om dit doel te bereiken, is uwe krachtige medewerking onmisbaar. Indien gij aan de kinderen, welke gij beneden de zeventien jaren in uwe dienst neemt, de gelegenheid wilt verschaffen op genoemde avonden nog een tweetal uren de school bij te wonen, en hen daartoe zelfs wilt aansporen, zult gij niet enkel hun en der maatschappij een onwaardeerbare weldaad bewijzen, maar uw eigen voordeel behartigen, door in vervolg van tijd betere meer ontwikkelde en beschaafde werklieden te erlangen. Te Purme- rend hebben de werkbazen dit goed '.cgrepen en zich algemeen verbonden geene joLgelieden in dienst te nemen, die de avond school verzuimen. Het wijzen op dit enkele voorbeeld is on getwijfeld voldoende om u te bewegen het te volgenreeds door sommige werkbazen te dezer stede is dit geschied. Daar om verzoek ik n beleefdelijk nevensgaande verbindtenis door u onderteekend terug te mogen ontvangen niet omdat ik twijfel dat gij deze nuttige zaak niet naar uw beste vermogen zult voorstaan, maar omdat ik zoo gaarne uwen naam zag prijken op de lijst dergenen, die de ontwikkeling en beschaving van den jeugdigen werkman ter harte nemen. Ln mochten er geene zoodanige lieden in uwe dienst zijn, dan ware het tcch te wen- schen dat gij nevensgaande verbindtenis wildot onderschrijven, omdat uw naam en zedelijke invloed een gewigt in de schaal der avondschool zullen leggen, hetwelk hare groote waarde nog meer zal doen in het oog springen." De ondergeteekende verbindt zich den jongen liedenwelke hij beneden den leejtijd van zeventien jaren in zijne dienst heeftde gelegenheid te verschaffen tot het bijwonen der lessen van de avondschool en hen daartoe zooveel mogelijk te zullen aansporen De expeditie op Bali is afgeloopen. Aan den nienwen waterweg bij den hoek van Holland is door verzanding van de geul schade ver oorzaakt. De regering te Parijs was 3 Dec. volkomen gereed het volk slag te leveren. De repnbliekeinen in Spanje groeijen steeds aan en de monarchnlen zoeken nog aitijd den onmogelijken koning. Te Stockholm is een standbeeld onthuld voor Karei XII. Te Essen heb ben ongeregeldheden plaats gehad van politieken aard. Jo Amerika is men ongenegen de overeenkomst van den gezant van Engeland te be krachtigen, Op de Ohio is de stoomboot Amerika door eene andere in den grond gevaren en daarbij 100 personen omgekomen, Ter eere van James Brooke, rajah van Sarawak zal te Plymouth een gedeokteeken opgerigt worden. De telegraafkabel in de perzische golf is gebroken en de landlijn in die streken moedwillig ernstig beschadigd. Te Wcenen zwoegt men om dagelijks 15 a S0 duizend (o zoo fraaije) schuldbrieven te drukken. Monagas, de president der republiek van Venezuela i« overleden. Onder den vorm vao gebedenboeken werden in Zevenbergen een groot aantal rumeensche proclamatien ingesmokkeld, ontdekt en ver beurd verklaard. Salnave is voor Jacmel teruggeslagen met verlies van 300 dooden, De Portugeezen betoonen zich zeer afkeerig van de vereeniging met Spanje. In het volgende jaar zal te Munchen gehou den worden eene algemeene internationale tentoonstelling van voortbreng selen van beeldende kunst. Dp aartshertog Jozef i6 beDoemd tot opperbevelhebber der hongaarsche honveds. ln Rusland zijn eeD groot aantal valsche roebelnoten in omloop. De volgende cijfers zijn ontleend aan het staatkundig ea staathuishoudkundig jaarboekje voor 1868. Het getal vrou wen overtreft in ons land dat der mannen; tegen 1C00 man nen telde men in 1866 1012 vrouwen. In 1859 telde men 1031 vrouwen tegen 1000 mannen. Het evenwigt schijnt zich dus langzamerhand te herstellen. In 1857 werden ge boren 57,000, in 59 59,000, in 61 61,000, in 63 63,000 en in 65 55,000 jongens. Het klimt dus aardig op met het jaar- tal. liet getal onechte kinderen neemt af. In 1857 telde men 1 onecht kind op de 23.46 en in 1866 1 op de 25 S ln 57 rorl!e" 26'°0U huwellJ«" gesloten, in 1866 was dit geul 29,600, of in evenredigheid met de bevolking ruim 2000 meer dan in 1857. Het aantal bedeelden was in 1856 149 van de 1000 zielen, en in 1865 sieohts 1?S, terwijl men 184 liefdadige instellingen meer telde en ruim 44,000 meer werd uitgegeven. Zouden die cijfers niet van verbetering spreken'J Meer huwelijken, miuder in oneoht geborenen en minder be- deelden, al die cijfers wijzen op morele verbetering, hoe men ook over de slechtheid van dit boos geslacht moge spreken. j meu vopr Je proviuciale geregtshoven 1 be schuldigde op de 3000 zielen, en voor de arrondissements-rct- banken l beklaagde op de 217 zielen. In 1865 heeft men er bij de prov. geregtshoven slechts 1 op de 5450 en bij de ar- rondissements-regtbank slechts 1 op de 262 zielen; dat is dus ook verbetering. In 1865 bedroeg de sterfte in Friesland 1 op de 43.7 en m Zeeland 1 op de 31.5. In 1866 stierf er in Friesland slechts 1 op de 48, terwijl het in Utrecht 1 op de 25 bedroeg. In 1865 was Vlissingen in hel ongezonde Zeeland de gezondste en Kampen de ongezondste stad. In 1861 stierven van de 100 kinderen 27 beneden het jaar en 42 be neden de 5 jaar. In 1867 verminderden die getallen tot 23 en 39. In 1866 konden bijna 14 van de 100 jonge dochters, die een huwelijk aangingeu, niet schrijven. Van de 4000 paren, die in deze provincie huwden, konden 270 mannen en 549 vrouwen niet schrijven. Te Hilversum verkeeren 56% der vrou wen in dit geval. Op het gebied van het onderwijs valt dus nog genoeg te doen. De ontbindingsstormen hebben heilzaam op het getal der opgekomen kiezers gewerkt. 66% der kiezers nam deel aan de verkiezingen voor leden der tweede kamer, 41% voor leden der provinciale staten en slechts 39% voor leden van den gemeenteraad. De trouwste opkomst der kiezers heeft men in Limburg. Van de 25,000 gemeten miütiens was 1/10 beneden de maat. In Zeeland heeft men in 1866 slechts 3 branden gehad, in Noord-Brabant 112. In Zuid-Holland missen van de 198 gemeenten nog 106 straatverlichting, ter wijl in Limburg slecht3 12 van de 125 gemeenten verlicht zijn. In 1866 zijn 3 menschen boven de 100 jaar gestorven. De huurwaarde der woonhuizen in het geheele land bedraagt on geveer 35 millioen, in Noord- en Zuid-Holland te zamen 19 millioen er zijn ruim 3 millioen deuren en vensters en 800,000 schoorsteen en. Reeds tweemaal heeft de voorzitter der tweede kamer leden moeten bedreigen hun het woord te ontnemen, en een lid heeft zelfs vergiffenis voor beJeedigende woorden moeten vragen. Is dat nu de eerbied, die men verschuldigd is aan dienaren van de kroon, zoo als het onder het vorige ministeri" heette. Toen was alle oppositie schandelijk, toen was alles verzet tegen de kroon, nu worden door diezelfde mannen de ministers des konings beschuldigd vijanden des konings te zijn, zeer conse quent zeker, maar het was te wachten en is reeds vroeger herhaaldelijk voorspeld. Afstemming van begrootingen, om redenen daarbuiten gelegen, is incoustitntionneel, zoo zeide men. Getuigen de tegenwoordige stemlijsten van consequentie, of moet ook hier gelden hetdoe naar mijn woorden, maar niet naar mijn werken Slechts enkele stemmen hebben zich gekant tegen de ophef fing der departementen *an eeredienst, ter kwader ure hersteld om verkiezings-manoeuvres te bevorderen. Uit de discussien is geb.eken Jat de groote meerderheid der tweede kamer opregt de scheiding van kerk en staat wil. Beeds te lang is met <lie «oorden geschermd, en de groote meerderheid juichte net ioe, dat het niet langer bij woorden zoude blijven, maar daden »an de gezindheid der r 'gering zonden doen blijken. De wijze U"e moge nog met bepaald zijn, daaromtrent moge men vooral ten "pzigte der geldelijke afgelegenheden nog verschillen, geen uquisitie zal meer uitgeoefend worden en het onderzoek naar de gevoelens van den een of anderen predikant door een minis- ter zal tot het verledene behcoren. Met spoed is de Indische begrooting ook door de eerste kamer aangenomen, en hoewel men nu de politieke kwestien niet behandeld heeft, schijnt het toch dat de beginselen der tegen woordige regering ook ten opzigte der koloniale politiek de goedkeuring der meerderheid hebben mogen verwerven. En hoewel men niet veel prijs moge stellen op de vaststelling eener begrooting, die in de uitvoering nog zooveel achterdeurtjes open laat ter bevordering vac het nepotisme door de posten van on voorziene uitgaven als anderzins; het is niet te ontkennen, dat het een stap is op den goeden weg. Meer en meer treed nn toch de vraag op den voorgrond: wat mogen wij naar regt en billijkheid van Indie vorderen, wat is Indie aan het moederland verpligtBomt men eens tot een vaste jaarlijksch bijdrage, dan kan men vooruit in Indie de beste middelen opspo ren om dit geld te kunnen opbrengen, terwijl men hier niet meer afhankelijk is van kolfij-oogsten en koffij-prijzen, zoodat onze inkomsten zeker worden, en wij dus de tering naar de nering zullen moeten zetten zonder op buitengewone baten te kunnpn rekenen. Dit zoude dus voor Indie eu het moederland reeds vee] gewonnen zijn. Te raidden der belangrijke discussien in den rotterdamschen gemeenteraad over een leening voor groote werken, over spoor weg-verbinding en uitbreiding der stad, allen maatregelen, die Botterdam een sohoone toekomst beloofden, en die coodig geoordeeld werden door den nienwen waterweg, heeft zich on verwacht een donkere stip vertoond. De nieuwe waterweg is met goed succes doorgegraven, maar daarop heeft spoedig de door sommige zwaartilleuden voorspelde verzanding zich niet laten wachten. Veel is reeds voor en tegen de nieuwe water wegen geschreven, en na het gebeurde is het vooruilzigt niet bemoedigend. Het is te hopen, dat de wetenschap middelen aan de hand zal geven om het kwaad Ie keeren, maar de zaak is hoogst onzeker geworden. Somtijds stelt de natuur grenzen aan de industrie, die zij niet ongestraft kan overtreden. Heb ben onze natuurlijke zeegaten hun natuurlijke dijken in de daar liggende steile banken, onze nieuwe zeegaten missen die ver dedigingsmiddelen, en alle pogingen kunnen wel eens vruch teloos bevonden worden, om bet kwaad te keeren. Het mogen goede wegen zijn voor stoombooten, die door een naauwe geul kunnen manmuvreren, het nut voor zeilschepen is reeds nu zeer dubieus geworden. GOUDA. Geboben 3 Dec. Maria Catharina, oudera J. Al bias en M. C. Soe- terboek. 4. Adriaantje Grietje, ouders G. Arkenbout en T. Touw. Adriana, ouders J. Donk en N. Streng. 5. Carolina Maria, ouders W. K. van Zutpben eu J. Hernia" de Groot 6. Cornells, ouders J. van Dam en L. van der -*eijdeu. 7- Klasiua, ouders K. Stein en E, Rem Johannes Adrianus. ouder 3 P. Dubbel en M. S. Koolmees. Ovehleden 4 Dec. J. C. de Vries 18 j. 7- M. C. Albias 4 d. ri"3. v-Jo-c ü/oï>®öio Getrouwd: M. G. BLOEMEXDAAL M. M. DERCKSFN, van Gouda. Harderwijk, 2 Dee. 1868. S3 tvj-'i J op: t? c/» (Vri zyrYil -j-Cj- EïS>C iV—V"/ Heden overleed onze tweede Zoon ALBERTUS JOHANNES ANTONIUS, in den jeugdigen leeftijd van drie jaren. J. H. W. NABEB, A. NABEBLeasen. Bloemendaal bij Gouda, 5 Dec. 1S68. Voor de vele bewijzen van deel- i neming, ondervonden bij het overlijden van onzen wa nien vader den Heer G.OUDIJK, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. OUDIJK. Goida, 9 December 1868. Zender van het witte paardje, Gij hebt mij één vraag gedaan 'K zal U 't antwoord daarop geven, Duidt mij slechts Uw wening aan. Dit wil ik vooraf U zeggen 'K vind bet beestje heerlijk mooi, T voeder, dat ik het zal geven, Is tabak, in plaats van hooi.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2