UT, as, fi fl SOS. Zondag, 27 December. mboot fiinnenlanb. Duitcnlnnii. lANTEN nde ia. ig n° 3. la v. v. Overzlgt. iANDEL rfftt ITS, innen roor Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. u°. 60. INTE, N van To ministerie, dat twee jaren aan het bewind was en bovendien drie A. BRINKMAN. •J n°. 60. dienst van Leiden p 75/« uur. DIRECTIE. rij van de laatste e Parijs beeft aan □werck te Keu- inde kwaliteit van 1 de prijsmedaille soorten dezer met den zijn te verkrij- 1 SANDEN op de EEN DIENST, mber van Leiden ran Gouda vcorm. van Leiden nam. rol. 51/* uur en DAG 2' KERS- 7’. uur, van van Leiden nam. GOUDSCHE COURANT. De prijs tier Ad verte ntien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 24 Dec. De Times zegt dat er eeu voorstel is fgedaan k tot het houden van een congres. Het blad gelooft dat keizer .Napoleon evenzeer als Eugeland verlangt dat het moge geluk ken de vijandelijkheden tusschen Griekenland en 'Turkije af te wenden. Parijs, 24 Dec. De Moniteur meldt, dat de keizer gisteren den heer Ölozeaga in eene particuliere audiëntie heeft ontvangen, waarbij deze zijne geloofsbrieven als buitengewoon|'gezant van Spanje heeft ingediend. WöeUön, 23 Dec. In een hoofdartikel van de beden al hier verschenen Presse wordt gezegd, dat, ingevolge een voor stel van Rusland, door Pruisen ondersteund, waarschijnlijk eene conferentie bijeenkomen zal, tot beslechting van het geschil tusschen Griekenland en Turkije. Naar het blad verzekert, is Oostenrijk geneigd dit voorstel aan te nemen en kan men van Italië hetzelfde onderstellen of het voorstel ook door Frank rijk en Engeland en door de porte aangenomen zal worden, is nog niet met zekerheid bekend. De Presse meldt in een hoofd-artikel, dat eene conferentie tot schikking der turksch-grieksche kwestie, waartoe het voor stel van Rusland uitgegaan en door Pruisen ondersteund is, weiligt gehoud' i zal worden. Oostenrijk is geneigd het voor stel aan te nemen en hetzelfde kan van Italië verwacht wor den. Omtrent de gezindheid der westerscbe mogendheden is niets stelligs bekend, en evenmin weet men hoe de porte het voorstel zal opnemen. Madrid, 24 Dec. De Imparcial deelt mede, dat de Car- listen te Brigu* en Brihuega en corps naar de stembus hebben gegeven, opschriften rond voerende, inhoudende de woorden: „leve don Carlos! leve de godsdienst!" De Imparcial weoscht de Carlisten geluk en maant hen aan om slechts langs CGusti- tutionnelen weg te handelen, doch betreurt het dat priesters zich aan het hoofd van manifestation plaatsen. Konstantinopel, 23 Dec. De admiraal Hobart Pacha, die met een eskader voor Syra ligt, heeft verklaard dat hij vredelievende instruction heeft ontvangen. 24 Dec. De heer Dellyanuis, grieksch gezant alhier, is gisteren vertrokken. De amenkaausche gezant heeft er in toe gestemd om de grieksche onderdanen in Turkije te beschermen. De generaal Ignatieff, russisch gezant bij ons hof, heeft eene conferentie voorgesteld, doch de porte heeft geweigerd. GOUDA, 26 December. In de zitting der tweede kamer was woensdag de wet op de middelen aan de orde en al wat door de oppositie reads bij de algemeene beschouwingen en daarna nog eens op nieuw bij het hoofdstuk Financiën was in het midden gebracht, werd thans weder door baar herhaald. Dit ministerie is in Junij opgetreden. Het aanvaardde een boedel, die nog al ontredderd was. Het moest, behalve alle andere onderwerpen van staats zorg op zoo menigerlei gebied, zorgen voor de definitieve be groeting voor 1868, want de krediet wetten eindigden met uit0. Junij. Het moest zorgen voor de indische begroeting voor 1869 en voor de omvangrijke begrooting voor Nederland over 1869. Het zit maanden en weken in de kamer vastge nageld, zoodat na afloop de gewone werkzaamheden nog moe ten verzorgd wordenhet moet soms zes of zeven malen over dezelfde onderwerpen het woord voeren en toch vraagt men waarom hebt gij het belastingstelsel nog niet hervormd waar blijft die wet, en die andere wet, en die hervorming en die wijziging, en die nieuwe organisatie, en wat niet al meer r En de onregtvaardigheid en de partijzucht komen te meer uit als men bedenkt, dat van al die eischen en al die grieven, nu tegen eeu halfjarig ministerie, dat de helft van den tijd met de kamer onafgebroken bezig was, geformuleerd, niets is gehoord onder bet bestuur van het geliefkoosde conservatieve Londen, 23 Dec. De minister van oorlog hetft in zijne toespraak tot de kiezers te kennen gegeven, dat belangrijke bezuinigingen konden worden verwacht op de begrootingen van oorlog en marine. De Daily Telegraph meent, dat het voorstel van Pruisen betreffende eene conferentie in zake Griekenland en Turkije eene wijdere strekking heeft. Pruisen toch zou niet ongeneigd zijn op deze conferentie ook de behandeling van andere punten toe te laten. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,— franco p. post ƒ2,25. Advertentien van 1—6 regels tot des middags’ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA, 26 December. De turksch-grieksche verwikkelingen hebben eene hoogte be reikt, die de uitbarsting der vijandelijkheden onmiddellijk moesten doen voorzien, om het gerezen conflict te sussen. De Grieken zijn geweldig opgewonden en willen alle krach ten inspannen om C.ndia den erfvijand te ontrukken. De- Russen sympathiseren met hunne geloofsgenooten en zouden gaarne de hand willen reiken om de ongeloovige Turken uit Europa te verdrijven. Dit zou hoogst weldadig zijn voor de cbristen-bevolkingen van zuid-oostelijk Europa. De Turken zijn ruim vier eeuwen meesters in die lauden, maar de barbaarsch- heid van hun bestuur heeft voorzeker geen wettig regt doen ontstaan en de oude bewoners zouden niet misdoen, als zij de indringers verdreven. Maar de staatkunde doet eene andere uitspraakdie uitgestrekte landen mogen de zegeningen van vrijheid en beschaving niet genieten, want men is vol wan trouwen en afgunst. Hoe liefelijk toch de schijn der over eenstemming is, de mogendheden wrokken tegen elkander, en de een beschuldigt den ander het tegenwoordig conflict te hebben in het leven geroepen. Rusland moedigt de Grieken aan, jn Oostenrijk in overeenstemming met Frankrijk zou den sultai opgezet hebben. Dit wordt natuurlijk officieel tegenge sproken. Aan alle kanten verneemt men van een voprstel tot een conferentie, uiet om een kruistogt te beramen tegen de Turken, maar om de halve maan te steunen en de ontzinde Grieken tot rust te brengen. Rusland, Pruisen en Frankrijk dingen naar de eer de conferentie te hebben voorgesteld. De conferente zal het doel bereiken, tenzij onverwachte gebeurte nissen de wijze berekeningen der staatslieden doen falen. De eerste minister van Eugeland en nog vreemder ook de minister van oorlog beloven bezuinigingzij dachten zeker niet aan Griekenland en aan het gevaar eener uitbarsting. Spanje gaat eene toekomst te gemoet van verwarringen bur geroorlog. De gemeente-verkiezingen loopen, zegt men, zonder veel oproer af in monarchaal-constitutionnden zin, en de kansen vermeerderen voor Montpensier, maar eensgezindheid ontbreekt en de tyrannic staat voor de deur. Cuba dreigt verloren te gaan voor Spanje en de vrede met Cbili, die nabij is, zou slechts eene schrale vergoeding zijn voor een zoo gevoelig verlies. De begrootings-discussien zijn eindelijk afgeloopen de uit komst mogt eene schitterende overwinning heeten en veel goeds beloven, indien niet ten overvloede gebleken was van de ver giftige hatelijkheid en de verraderlijke bedoelingen der oppo sitie. Het eendragtige Nederland verdeelt zich weder in ker kelijke partijen, die ons bet verderf bereiden. De onzijdige volkschool moet zich oplossen in orthodoxe, moderne en ultra montane scholen. Het is een strijd tegen d- vrije wetenschap; elk kerkgenootschap moet de maat bepalen der kennis, die mag worden medegedeeld. Zoo min kerk en staat als wetenschap en kerkleer mogen afzonderlijk bestaanstaat en wetenschap moeten gehoorzamen aan de impulsie der kerkdijken. Een droevig ti^chiet voor een volk, dat gestuit in zijne ontwik keling. terug gevoerd worden zal tot bekrompenheid en bij- geloef"; da Aweilbare uitkomst wijst op onherstelbaar verderf.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1