Gemengde Berigten. ttZZSÏÏSEZ f Vergadering van den Gemeenteraad. O ver ij selsciie brieven. ministers van koloniën versleten heeft. Nu is belasting her- vorming, herziening van wat niet al het parool der conservatieve partij. Grondbelasting, personeel, patenten, registratie, alge- iceene wet enz. moeten herzien worden. Waarlijk, de hr. van Bosse had regt te vragen ls dat het stelsel der conservatie ven, of i3 het een oppositie-middel en tevens Zijt gij het in al die eischen onderling eens, of blijkt niet duidelijk van eene politieke coalitie, zamengesteld uit de meest heterogene bestand- deelen En zoo is het ook. Wij kunnen hier niet verder uitwe'den en vermelden uog maar alleen, dat het amendement van den hr. v. d. Putte, om de S1^ millioen bijdrage uit het nog niet verevende overschot der dienst van de O. I. begrooting van 1S67 te vervangen door de bevoegdheid tot uiigifte van 4 millioen schatkistbiljetten, na eene vrij interessante discussie is afgestemd met *1 tegen 20 stemmen en dat daarna de ge- heele wet op de middelen is aangenomen met 38 tegen 23 st. De kamer is daarna op reces gescheiden. De Goesscbe Courant merkt o. a. op Het blijkt thans, hoezeer het besluit van de eerste kamer, om de zaken te laten liggen en vakantie te nemen, in het nadeel van den rigtigen gang van deze geweest is. Zoovele hoofdstukken der begroo ting, als nu z:jn aangenomen, hadden door haar onderzocht kunneu worden, terwijl het nu onmogelijk wezen zal, om zelfs maar eenigszins met de begrootiug voor den aanvang des nieuwen jaars gereed te zijn. Men las dezer dagen in de N. Utr. Cour. van de hh. mr. C. W. Üpzoomer, dr. C. H. D. Buijs Ballot en J. G. L. Nolst Trenitó eene opwekking tot hunne utrechtsche stadgeuooten, waaraan wij het volgende ontleenen: «Vóór twee jaren werd in ons land een Maatschappij ge sticht «Tot nut van den Javaan/' Haar doei is eenvoudig. Niet om staatkunde, maar om menschel ij kheid is het haar te doen. Niet om eenig rege ringsstelsel, maar om hetgeen van ieder regeringsstelsel het le ven, de ziel moet ziju, om regtvaardigheid en menschenliefde. In welke vormen Java moet bestuurd wordeu, moge in me nig opzigt nog onzeker, nog betwist zijn; dit althans is zeker: ons bestuur moet een beschaafde, een verlichte natie niet on waardig, moet den Christen niet tot schande zijn. Holland, dat in Europa voor het regt heeft gestreden, dat on regt en geweld heeft bevochten, mag in zijn eigen bezittingen geen ooregt, geen geweid plegen. De staatkunst mag op geen we gen voeren, die het geweten laakt, die het evangelie verdoemt. Java brengt ons land groote voordeeien aan. Die vcordeelen zijn ons tot zegen, als het regt ze ons toekent. Maar ;s het onderdrukking die ze ons toevoert, zoo worden ze ons ten vloek Wij mogen winst doen met de krachten die de natuur ous schonk, maar de winst der boosheid brengt verderf aan. Handelen wij zoo tegenover Java, dat ons geweten ons vrij spreekt? Zoeken wij te doen wat den meerdere tegenover den mindere, het moederland tegenover zijn kolonie, den Christeu tegenover den Heiden past Komt het in onze daden uit, dat de welvaart v-o den Javaan, zijn beschaving, zijn onderwijs, zijn opvoeding tot het ware levensgeluk, tot het kennen en betrachten der ware levenspligten, ons ter harte gaat? ls het ons om zijn ontwikkeling te doen, en valt het wereldsche voor deel ons slechts als toegift in den schoot? Of bedoelen wij voord"alleen, op welken weg uu» verkregen, en is het heil van den Javaan ons onverschillig? De geschiedenis heeft geantwoord, maar duizenden in Ne derland hebben dat antwoord nog niet verstaan. Het allen te doen hooren, allen tot de op een juiste mede- deeling van feiten gegronde overtuiging te brengen, dat het moederland onregt pleegt, dat een zware schuld op ons rust, die wij moeten afdoen, ziedaar het doel der maatschappij. Is die overtuiging gevestigd, hare vruchten zullen niet uit blijven. Zijn wij eens van onzen pligt doordrongen, een ge zoude staatkunde, vrij van alle opgewondenheid en allen hars tocht, zal ons den weg wijzen, waarop die plicht te vervullen is. Als maar bet eigenbelang- niet den hoogs ten toon heeft, zal spoedig overal de stem gehoord worden, die ons zegt, wat ons te doen «taat. De maatschappij beeft in de twee jaren van haar bestaan zich in alle oorden des lands uitgebreid. Het geul barer ieden is tot 1500 geklommen. Een groot getal voor zoo korten tijd en bij zooveel bewaren, een klein getal bij een zoo groot en edel doel. De Arnh. Ct. verneemt, dat een aantal leden van het 's gravenhaagsche scherpschu'terscorps, alsmede verschillende begunstigers van die weerbaarheidszaak, zich hebber terugge trokken, naar aanleiding van hetgeen in de tweede kamer ten opzigte van die veieenigingen in het algemeen is gezegd. De houdiag, die een van de officieren van het h*agsche corps te genover de heeren de Roo en ?!onn heeft aangenomen, moet daartoe veel hebben bijgedragen. Men schrijft uit Leyden Terwijl ten gevolge van de langdurige droogte de teelt van koolsoorten steeds met verlies gepaard ging, beeft het groeizame najaarsweder nog zeer voordeelig op het late gewas gewerkt. De verzendigen o. a. van bloemkool, schoon niet zoo uitgebreid als andere jaren, hielden dan ook dusver aan met veel vraag voor het buitenland en tegen hoogej prijzen. Nu de uitvoer verminderd is, zijn de prijzen lager. Van ƒ15 is de markt langzamerhand lot ƒ5 de 100 stuks gedaald. Door het zuiver gewas, de vele vraag en hooge prijzen komt bij slot van rekening de koolbouw nog niet zoo ongunstig uit, als aanvankelijk werd verwacht. De toestand der weilanden is zeer gunstig en zij vertoonen zich allerwege bijna Jnog zoo groen als in de lente. Hoewel er slechts eenig jong vee in de weiden wordt gehouden, zou er op sommige plaatsen nog gras genoeg voor koeijen zijn. Daarbij komt dat het wagens eene over bet algemeen voor den winter buitengewoon hooge temperatuur nog niet aan groeikracht heeft ontbroken. Men leest in de Leydsche Courant Regenten van het ev. luth. wees- en oudeliedenhuis brengen hun dank aan d3. Inckel, die ten voordeele van genoemd lief degesticht, bedreigd door ondergang na bet genomen besluit des gemeenteraads om de subsidie aan de pieuse gestichten ailengskens te verminderen, en eindelijk geheel te doen ophou den, op gisteren avond, ten voordeele van genoemd gesticht, alle vrienden en vriendinnen van verlatene weezen en hulp behoevende ouden kennis heeft doen maken met enkele bladen uit zijn levensboek. Regenten herinneren zich dankbaar, hoe voor vele jaren uit 's Gravenhage, en niet het minst van de koninklijke familie, uit het weldoend Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en andere plaatsen, op de dringende roepstem van genoemden predikant, duizenden zijn ingekomen, zoodat een liefdegesticht te Leyden is daargesteld, hetwelk aan alle ver- eischten voldoet, en waarin ook tegen billijke vergoeding de weezen en hulpbehoevende ouden der remonstrantsche en doop- gezinde gemeenten worden opgenomen. Regenten zijn de tolk van velen, wanneer zij zeggende blik in het levensboek van den evangelie-bedienaar deed het hart weldadig aan, en peiste meerderen eene traan uit het oog. Zij spreken de hoop uit, dat ds. Inckel in genoemde en andere steden ten voordeele van het liefdegesticht, hetwelk hij zoo eigenaardig zijn kind noemde, de bladen van zijn levensboek ter kennisse moge brengen van alle vrienoen en vriendinnen van weezeu en hulpbehoevende ouden aan dezen geeft hij een genotrijken avond, en zeker zal de toekomst aan hunne zorg toevertrouwd, verzekerd wor den, en de overtuiging, door den leeraar nitgesproken, zal ten voile worden bewaarheid: God heeft het ons gegeven,God zal niet laten varen het werk Zijner handen. Men verzoekt ons over te nemen uit het Handelsblad van 15 dezer Aan de Redactie. Den 22° October 11. schreef ik eene beschouwing over de vennootschap Holland en haar beheer onder directie van de Wei- Edele Heeren H. W. Fischer en D. Verhoop, te Amsterdam. Als gevolg van dat ingezonden stuk zonden die Heeren mij hunnen hoofa-inspecteur den Heer P. Wiarda, die mij de zaken naauwkeurig heeft toegelicht en hetwelk later is gevolgd door een schrijven van de Heeren directeuren, beide versterkt door een schrijven van een mijner geachte bloedverwanten uit Am sterdam en door het, op mijn verlangen, benoemen van een solied en fatsoenlijk agent voor het arrondissement Winschoten. De vertrouwbare inlichtingen, die ik op deze wijze bekwam, hebben mijne bezwaren, in genoemd schrijven geopperd, geheel weggenomen. Ik aarzel dus niet, tot wegneming der verkeerde beoordee lingen, die bij sommigen mogtcu zij», gerezen, te verklaren, dat ik de zaken dier vennootschap en hare directie thans uit ccn geheel ander standpunt beschouw dan vroeger en mijne medeverzekerden, en die daarin wenschen deel te nemen, uit vaste overtuiging de vennootschap Holland aanbeveel als eene Maatschappij van Levensverzekering, die de waarborgen bezit èn «'an zekerheid èn van soliditeit. Door deze regelen te plaatsen in uw veelgelezen blad zoudt gij mij zeer verpligten. Wildesvank, Uw Ed. Dw. Dienaar 8 December 1868. A. W. YERSFELT. De vrede tnsscheo Spanje en Chili wordt als zeer aanstaande be schouwd Te Erzerum is een aanslag gedaan op den engelschen con sul Taylor. In Zweden komt het daar zeldzaam geval voor der vervolging van een dagblad. Het fransche eskader der middellandscke ,ee heeft bevel ontvangen om ziel» gereed te banden. De Indianen wor- jeu m bet westen van Noord-Amerika rampzalig uitgemoord. De sollici tatie naar den spaauscheu troon staat nog altijd open. De engelsche minister van oorlog heeft zijne bezuiniging toegezegd op marine en oor- ]og Griekenland maakt ontzagwekkende krijgstoerustingen. De frrtg voor oorlog ia gering, omdat het bloot eene zaak is van geld en rusland weinig, Turkije geen geld heeft en Griekenland nsets dan onbe taalde schulden. Gladstone en Lowe zijn zonder tegenstand herkozen. Te Suez werken thans 17,000 arbeiders aan de doorgra ving. De italiaansche kamer heeft na hevig debat toch besloten tot betaling van haar aandeel in de pauselijke reute. De hondenbelastiug te Berlijn brengt jaarlijks op meer dan honderd duizend gulden. De Amerikanen zenden een gemagtigde naar Spanje om Cuba te koopen. ]d sommige districten van Hongarije wordtu de personentreinen wegens Je onveiligheid begeleid door militairen. De opstand maakt vorderin gen .u bet noorden van China De keizerlijke troepen in Japan heb ben de insurgenten overrompeld. Gladstone is over zijne nederlaag in Lancashire gecondoleerd door 4810 dames. lu Spanje wordt de invoer van tarwe en andere granen bevorderd door het opheilVii van belemmerende bepalingen. Door geheel China zijn proclamatien aangeplakt tegen de christenen. Woensdag, 23 December. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJ/.endoorn, voorzitter, de Grave, Viruly, Loyten, Braggaar, Westerbaan, Reray, Droogleever, v. Gennep, van Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergaderitig worden gelezen en gearresteerd. De heer Buchner heeft kennis gegeven, dat hij verhinderd is de ver gadering bij te wonen. Zijn ingekomen vier dispositien van bh. ged. staten, houdende a goedkeuring van een raadsbesluit ter wijziging der begrooting van 1868notif. b. mededeelmg van eene geprojecteerde vereenigiDg van verschillende gemeenten, als Noord- en Zuid-VYaddiuxveen met een gedeelte van Broek, Keeuwijk en Sluipwijk en een gedeelte van Steiu, Gouda met een ge deelte van Stein (voor- en midden-Willens) met de daarbij behoorende stokken ter visie De heer Reutmger komt ter vergadering c. houdende goedkeuring van eenige raadsbesluiten notif. d. houdende goedkeuring van de suppletoire begrooting van den hoofde- lijken omslag notif. eene missive van het israelitisch armbestuur, houdende verzoek tot autorisatie van eene af- en overschrijving van de verleeude subsidie; en wordt die verleend eene missive vau den gemeente-bouwmeester, zijnen dank betuigende voor de traktements-verhoogiug notif. een adres van A.. J. Gabry, verzoekende in aanmerking te komen voor de betrekking van gaardermeester der scheepvaart-regten notif. De commissie van fabricage rapporteert ten aanzien van het adres der turfmarkt-bewoners over de brug aan de Eijerstraatde conclusie strekt om over te gaan tot het voorloopig maken van een noodbrug voor voet gangers, met uitzigt op eene mogelijke demping van een gedeelte der turfmarkt in bet vervolg. Hierover voeren in verschillenden zin het woord de hh. Luyten, Pee- ters, Remv, Droogleever, Viruly, van Gennep Reut.nger, Je voorzitter, en vnn Straaten eindelijk wordt het voorstel der commissie met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. Aan de orde is het verzoek van kerkrentmeesters der ev. lnth. gemeente om den toren van hun kerkge' -W. voor zooveel die het eigendom der burgerlijke gemeente is, te doen afbreken. De commissie vsn fabricage breagt gunstig adv.es uit, daar de on- kosten der afbreking door de baten znllen gedekt «orden Na eenige disenssien wordt over het al of met dadelijk beslissen ge stemd en blijkt bn de uitkomst dat de stemmen staken. »nf Ht» verkiezing van leden in verschillende Nu wordt het weeshuis herbenoemd: L. Proos coramissieu, en worden tot rtgeiu vunuct h<.=tP«lp1inir. Hoogendijk' tot regentes mevr Knaap-boot to regent van het huis TAG van Detb tot regent der gasthuizen: I). W VVesterbaan tot regentes- mevr Rooseboom-Gronovms tot lid van het burgerlijk armbestuur H P Roll; tot lid van de gezondheids-commissie: dr. V Hofrerdë kanter tot lid van de commissie J'^tlgën J. H. van Gennep; tot curator der latijnsche schoolnu. A. A. v. Belgen IJzendoorn tot lid der commissie van middelbaar °nder"'J3 - bist- tot lid der pl. school commissie: U. F. Barb. in dezellde com missie benoemd: K. Mars; tot gaarder der scheepveart-regtenP. ten Srummeler Andrie.se. de ben0EmiDg, op den Ssten jan. a s„ een^^m "sm van v^ftien ingezetenen, ingevolge art. 131 der gemeente- te°MagSarw:ëdtW:ëSadn'to. Uitvoering zonder resumtie, waarna de vergadering eindigt. Tweede Serie. V. Aan den eenen kant nog begeesterd door zoo menige schoone redevoering dezer dagen op het Binnenhof nitgesproken tot heil van Vaderland en Oranje, zoo zeer getmgende van wat men in waarheid kan, vermag en moet indien men slechts ernstig wil. maar aan den anderen kant ook nog aan deri groiid genageld b het hooren van al dat onbesuisde, onbekookte. Godtergende en onehr.stelijke zoowel als onjoodsche, waarvan datzelfde Binnenhof insgelijks getuige is geweest, gevoel ik m J weinig gestemd om de verschillende provinciale nieuwtjes der laatste dagen bij elkaar te scharrelen, en daar iets dragelijks uit zamen te stellen, te wel overtuigd, dat dit alles bij 't voorgaande in 't niet verzinkt. Maar om den overgang niet al te groot te maken en toch provinciaal te zijn, wijs ik u nog eens al weet een ieder, die slechts open ooren en ziende oogen heeft het al even goed, zoo uiet beter, op de hou ding van onzen Gefken, wiens beginselen zedelijk en wiens ametidemenien stoffelijk dood zijn verklaard op otizen Kalff, waar de schoolopziener bij de schoolkwestie zoodanig gewerkt heeft, dat de afgevaardigde naauwelijks te herkennen en in te genspraak was met de inlichtingen, die zekere kiezersvergade ring vóór zijn verkiezing ingewonnen heeftop onzen v. Naamen, die zijne eenmaal gegeven woorden gestand doet en w iens par lementaire loopbaan het bewijs levert, dat iemand zeer goed volbloed conservatief kan zijn en tevens een ware voorvechter van het ons zoo dierbare nationale ouderwijs; op onzen wak keren v. Storm, die de kracht bezit om telkens een storm te doen waaijen naar eiken hoek, waar onzuivere bestanddeelen zich ophoopen tot verpesting van 't algemeen en den moed, in weerwil van zijn jonkheerstitel, om opentlijk den draak te steken met ai die soldaten-naiiperijdat beruchte en inderdaad mensch-onteereude en dubbel kinderachtige onzer dagen, die flaauwe en ellendige afspiegeling der aloude, zoo door en door ridderlijke tournooispelen op de Deventer afgevaardigden v. Delden en Dumbar, die kampioenen voor onze burgerlijke vrij heden en den laatste met zijn flink volgehouden eeuwigdurend protest tegeu allen broedermoord en menschendood, en einde lijk op den hoofdman onzer goede provinciale elementen, die wij Haagwaarts sturen, den tweeden Almeloschen afgevaardigde, die ruimschoots opweegt tegen hen, die hun mandaat te dan ken hebben, niet aan overijselsch gezond verstand, maar wel aan zameukoppelingen van richtingen, waarbij Joden, Christeotj en Heidenen nog veel meer overeenkomst met elkaar hebben. Gij ziet hieruit, waarde Redacteurdat wij het onze wel bij brengen tot instandhouding der kwestien en, zoo mogelijk, tot hare nadere oplossing, en de gedachte, dat de provincie der boeren, visschers en fabriekarbeiders, waarvoor gij ze, in uwe streken, o zoo gaarne uitscheldt en tevens voor houdt, niet te min een krachtig a ndeel heeft in het levensproces der natie, is te streelend, dau dat ik z.e, als briefschrijver, niet eens ou der de oogen uwer lezers zou brengen. Eu hiermede sluit ik, na uog een paar locale m* dedeelingen. De zwolsche burgemeester heeft dezer dagen eene commissie van 3 leden benoemd, ten einde behulpzaam te zijn bij bet uitvoeren van art. 188 der gemeente-wet, welks tweede lid hem opdraagt te waken tegen het doen van mei de opeubare orde of zedelijkheid strijdige uitvoeringen, door 1°. hem om trent te dezer zake betrekkelijke onderwerpen advies uit te brengen, bepaaldelijk door vooraf de tooneelstukken te beoor- deelen, welke zullen worden opgevoerd, en 2°. hem uit eigen beweging mededeeling te d ien van feiten, welker kennis zij voor "hein noodig acht. Welke beweegredenen hiertoe geleid hebben, is inij niet bekend, evenmin of zulks is toe te schrijven aan een overdreven-arislocratisch-zwolsch-gevoel van kieschheid. Jammer, dat de tijd van de opvoeringen van Klaasje ™orbij is, anders had de commissie al dadelijk handen vol werk. Het doel echter der geheele /aak verdient goedkeuring, en allerlei middelen, aangewend om het tooneel van zijne ziekelijke be standdeelen te zuiveren, kunnen niet anders dan ten goede werken. Over allerlei nutslezingen en rederijkers voorstellingen, die in de provinciesteden als om een haverklap gehouden worden, wil ik thans niet spreken Deventer, Zwolle, Kampen en Goor wedijveren als om strijd en ^laatste stad geeft op hare kwart- komedie nog een bal op den koop toe. Maar dat ziju allen «rewone dingen, eiken winter terugkeerende. Der hoofdstad komt echter de eer toe op dit gebied iets bijzonders tot stand gebragt te hebben, hoewel in navolging van Amsterdam en Arnhem. Denk hier echter niet aan volksvoorlezingen met of zonder muziek, zoo als te Deventer; daarover heb ik in mijn vorigen brief reeds gesproken noch aan lezingen over moderne theologie, zoo ah in eenige hollandsche plaatsen en ook in laatst genoemde stad, met veel succes gehouden wordenneen, voor zoo iets wordt de gemoedelijke zwolsche ge-st tot nu toe no* bewaard door hunne leeraars van de zuivere leer; zulks strookt niet met de type eens echten Zwollenaars Om kort t3 gaan, het plan is geopperd en reeds gister avoud tot uitvoe ring gekomen, om lezingen te houden voor Dames. Voelt ge niet den aristocratischen gloed, die er in dat *oord liet opgesloten? Geen vrouweulezingen over huishoudelijke -aken dat riekt zoo burgermansachtiggeen lezingen voor een gemengd publiek, dat is zoo alledaagsgeen voor een ge distingeerd van beiderlei kunne, dat geeft zoo ligt aanleiding dat er andere drijfveeren in 't spt! komen neen. mets van dat alles enkel, enkel en alleen voor damesdat is iets deftigs, hoogët fatsoenlijks, zeer betamelijks, trotscb, verheven, in ecu

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2