Bllh 1TVOER1NG narij 1869, o het Lokaal MAAK. JIS JST. Donderdag, 7 January. 1869. Hi0 797. Öuitenlanïi. I GOUDSCHE COURANT. Grie- Ajani particulier Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. □naerveerden dere goederen Vereeniging. LiUENEN, ctrice. [er omschreven ;tigen van des X PEEN, AEU 1869, eer GOVERT m den Kerk- ehooren, MA- nen DEKENS, URE, COM- INET, STOE- S, SCHILDE- LLINNEN, EN, GLAZEN, 1AFELGOED, en vele andere en de een fat- turksche ultimatum geformuleerd zijn. Een telegram den 31 sten December ontvangen berigtte, dat de Porte bereid is aan de conferentie deel te nemen. Er werdt eveneens bepaald, dat de vertegenwoordiger van Griekenland zou toegelaten worden als adviserend lid. De onderlinge overeenkomst is dus tusschen alle mogendheden tot stand gekomen om te Parijs de conferentie te openen. De heer de Lavalette heeft voorgesteld op den 9den January de eerste zitting te houden. Het Journal des Débats geeft in de volgende bewoor dingen een overzigt van afgeloopen jaarkring: Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags t?n 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Notaris MO- •veen. POORT. iglust" heeft de >p 13 January oudelijke Uit liegen?», welke te maken, zijn kleiweg alhier ir gesteld. zonder Dame ie daarenboven en strekken ten ING. Hiller. Curschmann. Gumbert. icht Greith. )pr. Frisch. Duo □pr. Conconne. das steh. G.A. Heinze. uING. WBargiel. ?aust Ch. Gounod. mein Fr. Abt. Wurst. Juet Mendelssohn. Kallücoda. nit- Alt, Hk. Beltjens. ïrzoek) Wurst. 1RINKMAN. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. en BOVEN GEN en TURF de staatkundige gebeurtenissen in den „Het heeft in het jaar 1868 niet ontbroken aan gebeurtenissen, waardig eene plaats in te nemen in de jaarboeken der geschiedenis. In het buitenland een re gelend vorst vermoordeen heidensch monarch zich zei ven omorengende op de puinhoopen zijner stormenderhand vero verde hoofdstadeene belangrijke parlementshervorming in eene van de meest stationaire landen der wereld tot stand gekomen zonder beroering of schokkeneene plotselinge en regtvaar- dige omwenteling, welke eene tien eeuwen oude monarchie omverwerpt en de laatste kroon verbrijzelt eener vermaarde van van van on aangename verrassingen, gedurende den loop der beraadslagin gen van de conferentie. Doch laat ons daarover niet bezorgd zijn. Op den bepaalden datum zal de bijeenkomst plaats heb ben, en de beraadslagingen zullen naauwelijk meer dau twee of drie zittingen duren. Met opzigt tot den toestand van Candia zal het statu quo behouden blijven, zoodat van die zijde geen gevaren kunnen rijzen. Op welken grond de vrees van sommigen voor het uitbreken van een europeschen oorlog rust, is ónmogelijk te vatten. Prui sen en Rusland hebben er geen belang bij om een algemeen reden is om recht te laten wedervaren aan de eischen, die in het conflict te provoceren, dat de positie, die Pruisen veroverd i heeft, in gevaar zou kunnen brengen en voor Rusland nog ernstiger gevaar zou kunnen na zich slepen. Frankrijk alleen 1 zou oorlog kunnen maken het woord van maarschalk Niel is I volkomen juist „De vrede van Europa hangt alleen van het fransche gouvernement af." Het belang der fransche politiek nu brengt, naar ieders overtuiging, volstrekt niet mede, den vrede in gevaar te brengen. Met het oog op de aanstaande algemeer.e verkiezingen zou de regering zich zeer veel kwaad doen, als zij het aantal ontevredenen nog vermeerderde. Zij i zal toch reeds veel te doen hebben, om eene zóó groote meer- I derheid bijeen te houden, dat het tegenwoordige régime zal kunnen worden voortgezet. Berlijn, 4 Jan. De Kreuzzeitung is zeer bevredigd over de rede van den heer Varnbuhler, minister van buitenlandsche zaken in Wurtemberg, bij de debatten over het adres van ant woord op de troonrede. Het blad verklaarr, dat de pruisische regering tegenover de zuid-duitsche staten zal volharden in de tot nu toe betoonde trouw aan de tractaten. Weenen, 5 Jan. De Abendpost deelt een particulier te- 1 legram mede, inhoudende dat, naar men met zekerheid verneemt, Londen, 1 Jan. Welke zijn de uieuwejaars-giften, vraagt de Daily-News, welke de keizers, eerste ministers en volken he den voornemens zijn te geven of te beloven Zal Napoleon III de vrijheid geven aan Frankrijk, of zal Frankrijk bij de aan staande algemeene verkiezingen de dynastie der Bonapartes geruststellen Zal Engeland regtvaardigheid aan Ierland, en zal de heer Gladstone aan 1 -t land een zuinig beheer en eene krachtige administratie scheuken Zal generaal Grant de be scherming der wet en geheele vrijheid geven, zoowel aan blan ken als aan negers in de zuidelijke staten Zal de diplomatie qan oostelijk Europa vrede schenken? Zal eene verstandige wetgeving bet licht van wetenschap en kennis doen schijnen op hen, die in een treurig verstandelijk half-duister rond dwa len Ziedaar vragen, welke nu niet beantwoord kunnen worden, maar welke de geheele menschheid hoopt, dat op 1 jan. 1870 bevestigend zul’en zijn beantwoord. 4 Jan. De chinesche gezant in Amerika, Barluigame, is van hier naar Parijs vertrokken, na met Engelands regering eene overeenkomst te hebben aangegaan over de naleving van het bestaande verdrag, waarbij bepaald is, dat wanneer onderhan- delingen gevoerd worden, dit zal geschieden met de centrale regering te Peking en niet met de provinciale autoriteiten. Lord Clarendon heeft aan de engelsche consuls en onder danen in China een schrijven gerigt, betreffende hunne verhou ding tot do ohinwoehe regering. Volgens een telegram van de Morning Herald wordt de oorlog te Athene als zeker beschouwd, ook al komt de con ferentie bijeen. Volgens de Times zal de conferentie ter zake van kenland op 9 dezer bijeenkomen, ten ware onverwachte voor vallen dit verhinderen Uit New-York wordt gemeld van gisterenFederale troepen, onder bevel van generaal Sibley, zijn naar Savannah vertrokken om de ongeregeldheden onder de negers bedwingen. Parijs, 3 Jan. Het Journal Officiel zegt Na de afbre king der betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland hebben de verschillende kabinetten getoond bezield te zijn door den wenseh om er de gevolgen van te voorkomen. Pruisse i heeft den raad uitgesproken om de vriendschappelijke tusschenkomst van de onderteeken. ren van het parijsche verdrag, in conferen tie vereenigd, te baat te nemen. De keizerlijke regering heeft dit voorstel als niet ontijdig erkend en onmiddelijk aan de andere regering aanbevolen, er mede in te stemmen, en met haar overeen te komen, dat de beraadslaging tot eenig en wel omschreven onderwerp zou hebben het onderzoek in hoeverre er dynastie, welke weleer nog vier andere troonen van Europa bezette een dapper en ondernemend volk, me°r prat op den rèem zijner voorvaderen dan in staat hen te evenaren, ter wille van eerzuchtige plannen misbruik makende van de toe geeflijkheid zijner beschermers en Europa bedreigende met een welligt alg. oorlog - in het binnenland na eene veel gerucht makende beraadslaging 3 groote wetten aangenomen voorts eene ee.ste proefneming met schoorvoetend aan het land hergeven staat kundige vrijheden een gedurig duidelijker ontwaken van den publieken geesthet plotseling vervangen van drie ministers en eindelijk: herhaalde treffende s:erfgevallen, welke een eigen aardig gewigt ontkenen aan de beroemdheid der afgestorvenen; ziedaa- de hoofdtrekken, waardoor het jaar 1868 zich heeft gekenmerkt." 4 Jan. De Etendard en de Public spreken het gerucht tegen, dat het gouvernement een fransch ambassadeur naar Madrid zou hebben gezonden met instruction, om de kandida tuur te ondersteunen van den prins der Asturien. Volgens den Etendard wordt in particuliere brieven uit Madrid gezegd, dat het voorloopig gouvernement te Madrid besloten is om een einde te maken aan de kunstgrepen der republikeinen, der carlisten en van den hertog van Montpensier. 5 Jan. De Gaulois meldt dat er eene carlistische zamen- zwerir.g, te Barcelona is ontdekt, die vertakkingen heeft in Saragossa, Tortosa en Lerida. Er zijn eenijre arrestatien gedaan en eenige compromettante stukken in beslag genomen. Deaer dagen is te Bordeaux een regtsgeding gevoerd ovep fchet toedienen van ligchamehjke kastijdingen, door het ömlerwyzend pprsonert van een Jezuiten-collecie aldaar aan de jeugdige kweekelingen, hetwelk geëindigd is met de veroor- deeling van twee paters, tot eene gevangenisstraf van tien da gen, en van den rector van het collegie, tot eene geldboete van 100 fr. Naar men uit Rome meldt had de paus besloten lijfs behoud te schenken aau Ajani en Luzzi, de twee laatstelijk ter dood veroordeelde revolutionnairen. Er zijn er altijd nog, die gelooven aan het bestaan moeijelijk heden tusschen de groote mogendheden, ter zake het grieksch-turksche geschil, of aan de mogelijkheid

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1