EENE KEUKENMEID. ^tolliumkW Britst Bonbotu 6innenlani>. Gemengde Berigten. Ingezonden. AD VERTEN TI EN. Kon8tantinopel,"Ja"- Ten SevolSe Tan medtrfeelro- chb"f:f.r' h"D bel" dienen en dJdiMad Marktberigten. Gouda, 8 Jan. Van tarwe werden de beste soorten iets hooger gehouden gerst en haver werden tot minder prijs afgegeven. Burgerlijke Stand. Per pakje 30 Cent. ïegen keel- en borstlijden. fl. verstoord. NogLins bestaat er op verschillende puuten eene zekere agitatie, voornamelijk in Pcllegriuo. Iü het ovenQe ge.Ieelte van het koningrijk is het rustig. geu regtstrceks <loor den heer Lavalette aan de Porte gedaan, heeft deze per telegraaf aan haar vertegenwoordiger te Parijs de noodige instructie gezondenten gevolge waarvan de conle- rentie den negenden zak bijeenkomen. S Jan. Per telegraaf zijn aan den tnrkschen gevolmag- tigde instructien gezonden om te protesteren en onmiddellijk de conferentie te verlaten, indien men discuteert over andere punten dan de vijf van het ultimatum. Het proces tegen de Euosis is op verzoek van Hobart- Pacha begonnen. GOUDA6 Jauuarij. Alhier zijn in den loop van het jaar 1803 geboren: 342 kinderen van het mannelijk en 341 van het vrouwelijk ge slacht, en zijn iu dat jaar overleden: 448 personen als 226 manneu en 222 vrouwen, terwijl 13U huwelijken werden geslo ten. De bevolking bedroeg op 31 december ji. 15776 zielen, 7530 mannen en 8246 vrouwen. De eerste kamer der staten-generaal beeft donderdag, na eenige discussie, besloten om de beraadslagingen over de wets ontwerpen der Staats-Begrootiug voor het jaar 1869 aan te vangen heden zaturdag teu half elf nre. Men schrijft ons uit Moordrecht, dd. 7 januarij In bet jaar 1S6S zijn alhier geboren 94 kinderen en overleden 48 personen. Het aantal in dat jaar gesloten huwelijken be draagt 20, en dat tier ingezetenen dezer gemeente 2171. De sterfte was dus 1 op 45. Men rueldt van den LeydschendamMet het oog op den tijd van het jaar, kan bet als eeue groote zeldzaamheid beschouwd worden dat eergisteren alhier voorbij voeren twee met vlaggen verderde schuiten, vol geladen met rijnsburgsche bloemkool. Velschillende ingezetenen hebben als blijk van vreugde over dit verschijnsel, vlaggen uit hunne woningen gestoken. Het hoofdbestuur van het anti- dagbladzegel verbond heeft zich bij adres tut de tweede kamer der staten-generaal gewend, met het eerbiedig, doch ernstig verzoek dat de kamer hare goedkeurig moge hechten aan het wetsvoorstel tot opheffing van het zegel op dagbladen en drukwerken. Hoewel de af schaffing van het zegel in den laatsten tijd het voorwerp i3 geweest van veelzijdig onderzoek, meent heï, hoofdbestuur zich echter niet ontheven te mogen achten van de taak om nog eenmaal bij deze gelegenheid de gronden uiteen te zetten, waarop zijne overtuiging rust dat het algemeen belang dringend de opheffing van het dagbladzegel vordert. Tot dat einde schetst liet in eenige trekken den weidadigen invloed, dien goede dag bladen bij magte 2ijn uit te oefenen op de politieke, intellec tuele en sociale ontwikkeling van het volk, om dtfiirna aan te toonen dat het voornamelijk aan net dagbladzegel te wijten is, wanneer hier te lande de dagbladpers niet ten volle aan hare roeping voldoet. Na de uiteenzetting hiervan worden de be zwaren besproken, die tegen de afschaffing van het dagbladzegel zijn ingebragt, als, dat wanneer vau afschaffing van belastin sprake kan zijn andere belastingen de voorkeur verdienen ua^ het dagbladzegel als belasting niet drukkend is, het gevaar van het verschijnen van schendblaadjes, enz om aan te toonen, dat die bezwaren of denkbeeldig zijn of niet kunnen wegen tegen de voor deden, die de afschaffing van het zegel belooft op te leveren. Het geheel is een warm pleidooi voor de zaak, wier bevordering het verbond zich ten doel heeft gesteld. He* erkent echter roudbor- stig, dat het zich van de afschaffing van zegel geene illu sion vormt, als zoude daarvan het gevolg zijn dat in óeu toe stand der dasbladpers alles plotseling een ander aanzien zou verkrijgen. Dat echter de vrijheid eene eerste schrede zal zijn naar het gewensehte doel en de mogelijkheid tot verbetering is zijne vaste overtuiging. Daar de conservatie van Mond en Tanden volgens het oordeel van alle Geneesheren noodig en nuttig is voor de ge- zonoheid van den m-nsch en tegen pijn en onaangenaamheden vrijwaart, moet men bet als pligt besehen wen daartoe het be- Tur j met4. schitterendste succes bekroonde Anatherln- Mondwater va„ Dr. l'opp aan le bereien_ Gecnn®Xi werkt zoo krachtig en steker tegen ontsteking der Tanden ver- rotttcg, tandzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheur- buik als dn heerlijk \\ater, dat tevens voor gezonden het ze kerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Opwekkend verfrissend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de' tanden w.er gezondheid en natuurlijke kleur behouden en we- der hersteld worden. Het geneest bederf der Tandao, de pijn die door holle en aangestoken Tanden wordt te weeg gebragt en ligt bloedend tandvleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of nerveus) is bet een snelwerkende en zekere remedie; terwijl het den adem verfrischt, doordien het alle schadelijke zelfstan digbeden uit den mond verdrijft. De heilrijke gevolgen van dit miadel kunnen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. POLITIE. Aan het politie-bureau zijn in bewaring de navolgende alhier gevonden voorwerpen twee zilveren horologien met kettingen, twee goudeu hand ringen, twee haspels, een olievat en twee parapluien. Ter terugbekoming dezer voorwerpen vervoege men zich bij den heer commissaris van politie alhier. Garibaldi is geneigd om het mandaat van afgevaardigde weder aan te nemen. Iu Spanje is weder eene carlistische zamen/wering ontdekt. Tal van bezuinigingen worden ingevoerd op de nuttelooze uitgaven voor de engelsche armee en vloot. 1500 arme Stoekholmera vragen aan den amerikaauschen senaat vrije overtogt als landverhuizers. De Russen heffen in Centraal-Azie een regt van 50 pCt. vau alle engelsche goe deren. De hongersnood neemt nog altijd toe in Britsch-lndie. De spoorweglijn Gouda 's Graveuhage zal waarschijnlijk in de helft van fc<?t volgend jaar geopend worden. Uit de haven vau Liverpool zijn in I86S als landverhuizers vertrokken 43269 Engelschen, 3585 bchotten, 24543 Ieren en 48255 DuiUcher9 Te New-York is een firma in amerikaansche manufacturen gefailleerd met een passief van vijf millioen gulden. Griekeulaud onderhandelt over den aankoop van gepantserde schepen. De leening der stad Madrid ten bedrage van 75 millioen realen is gesloten met parijsche bankiers. Isabella en don Carlos heb ben voor gezamentlijke rekening 20 duizend geweren naar Spanje gezon den. Te Augsburg heeft zich eene irvingiaansche gemeente geves tigd. Het pruisisch ministerie van marine heeft te Hamm 1000 centenaars prismatisch buskruid besteld om die naar het artillerie-depot te Kiel te 2euden. Bij de hoogrischool te Muuchen zijn thans 114 docenten. De exkoaiugia van bpaaje beeft twee landgoederen gekocht in Hongarije. De nieuwe kouiug vau Siam is 11 Nov ji. met groo- teu lui>ter gekroond, De Grieken beweren dat de opstand nog altijd voortduurt op Candia. Te Brussel hebben de letterzetters en drukkers het werk g» staakt, te Hodimont bij Yemers de wevers. Men teekent te Parijs eeue petitie aan den senaat om aan te dringen op de verwij dering der Jezuiten uit Frankrijk. Van l januarij af is aan de timmerlieden eu verwers te Assen een verhoogd loou toegekend. Op nieuwjaarsdag heeft men hier en daar in Zweden eene aardn uudding waargenomen. Te Londen hebben in 1868 door overrijden 203 per sonen het leven verloren. ln Ierland is weder een aanslag gepleegd op het leven van een grondbezitter In Schotland vriest het zoo sterk dat men wedstrijden op schaatsen houdt De kesten der Dedcrl. bezittingen ter kust van Guinea zijn voor dit jaar ua aftrek der inkom sten g. raamd op 159,000. Te Hankoo iu China is 27 Nov. jl. de eerste protestautsche kerk ingewijd. De Franschen eten jaarlijks voor 32 millioen frs. suikerbonbons In de kersweek zijn te Londen ten gevolge van de plumpuddig 327 sterfgerallca meer voorgekomen dan in de vorige. Eene belangrijke ktvestie voor Gouda? Met dit woord bier neder te schrijven, geloof ik mij aan geen overdrijving schul dig te maken, ik bedoel, men zal dit wel reeds vermoed heb ben, de al of niet uitbreiding onzer stad, waarover eerlang zal beslist worden. Het ware zeer wenschelijk geweest, indien zich iemand, der zake kundig, veriedigd had om in dit blad, èn de kiezers èn de eventueel gekozen commissie op dé hoogte te stellen dezer, niet onbelangrijke kwestie voor onze stad. Het geldt toch hier wel te kennen de voordeelen die dit aan deze gemeente kan opleveren niet alleen, maar vooral ook de bezw aren, die daaraan, uit een financieel oogount ken nen verbonden zijn; met andere woorden, men dient 'wel tegen over elkander te stellen de baten en de schaden Men" zai onder anderen, wat het laatste betreft, in aanmerking dienen te nemen dat bij eene vermeerdering van bevolking, tot een zeker cijfer, dit, ten opzigte van belasting, bezwaren oplevert men dient le kennen den toestand van bruggen weeen en' waterschappen, en welk onderhoud dit jaarlijks vereisch"- men vergete niet, dat de alsdan als tot deze stad zullende behooren hébben 7fr°0!I lV,J7' helZelfde °P straatverlichting Ü,'1' de )esu';""le e» "en oniersoeke wel, of de mede honden' voortvloeijen, gelijken tred daar- „777 lle,Ze8 Slelt <!i' niet ter npd« o» bezwaren te op- peren of de daarover le beslissen eommissie tegen de zaak in te nemen, of het publiek ongunstig daarvoor te stemmen Het dénr héem 1 1 ZT moSeliik voor, dat deze opmerkingen n, die de zaak iu haar omvang eu gevolgen ker.nea' as onjuist en overdreven worden aangezien welnu, dat zij dan zich de moeite geven om de ingezetenen voldoende i zaak in te lichten, dit 9tok. Gouda, 0 Januarij 1869'. Dit uit te lokken is alleen het doel vau K. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Gouda, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1°. jauuarij 1869 het frankeren van drukwerken door middel van postzegels wordt ingevoerd en tot dat einde postzegels van een en twee cent verkrijgbaar gesteld zijn. Om eene rigtige uitvoering der dienst en eene spoedige expeditie te verzekeren, worden de afzenders van alle gedrukte stukken zouder onderscheid, dagbladen eu couranten daaronder begrepen, in hun belang uitgenoodigd om die stukken, bij frankering, seleen van postzegels te voorzien en alzoo voort- aan de frankering van drukwerken met gereed geld aan het postkantoor niet meer te oaen plaatshebben. Inzonderheid wordt hierop de aandacht gevestigd, wanneer de verzending bij groote hoeveelhedeti tegelijkertijd plaats vindtdaar eeue vertraging in de overkomst miuder gevaar loopt, indien de frankering door middel van postzegels, in plaats van met ge reed geld geschiedt. Eene bus, uitsluitend bestemd tot hetontvangeu van gedrukte stukken, is geplaatst aan bet postkantoor naast de gewone brievenbus. De bestemming der beide bussen wordt aan- gewezen door de opschriften: brieven en drukwerken. In de brievenbus aan het postkantoor en in de metalen brievtubus aan het station van den Rijnspoorweg mogen geen drukwerken gestoken worden. De drukwerken, iu laatstgenoemde brieven- bussen gevonden, worden, ook ai zijn zij tot een toereikend bedrag van postzegels voorzien, met hel gewone briefport be last. Wanneer in de bus voor drukwerken brieven worden gesloken, loopt men gevaar dat deze eene verkeerde rigting krij gen of niet in banden vau de geadresseerden komen daar de brieven, tusschen de drukwerken gerakende, zeer licht daarin kunnen schuiven. De afzenders zullen derhalve iu dat geval zich zelveu de onaangename gevolgen te wijten hebben. Druk werken met postzegels voorzien, welke bij grooteu getale be zorgd worden, even als die van grootereafmeting dan 22 duim breedte eu 3 duim hoogte moeten aan het gewone Irankeer- raam in handen der ambtenaren worden afgegeven. Het verminderd port van drukwerken, bestemd voor het binnenland, bedraagt 2 cent voor ieder geheel vel, 1 cent voor ieder half vel eu :/e ct- ï00r ieder kwart vel druks, behoudens de navolgende bepalingen bladen of stukkeu papier vau min der dan 8 vierkante palm oppervlakte wordeu als kwart vellen, van 8 tot en met 15 vierkaute palm, als halve vellen, van 15 tot 30 vierk. palm, als gekeele vellen berekend. Voor papier van grooter formaat dan van 30 vierk. palm wordt het port voor elke 15 vierk. palm, of gedeelte van 15 vierk. palm, meerdere oppervlakte, met 1 cent verhoogd. Voor boek werken en brochuren, oefatw-formaa', kan voor elke 16 blad zijden één vel berekend worden. Het minste port voor elke verzending bedraagt een cent. Het port der nieuwspapieren, on verschillig hoe groot de oppervlakte zij, bedraagt i cent voor ieder blad of nommerdal der bijvoegsels, mits verzonden te gelijk met het blad, waarbij zij behooren, is onder het port van dat blad begrepen. Voor gedrukte visite-kaartjes wordt bij frankering een port van Vs ct- Per s"1'' geheven voor elke verzending echter minstens 1 cent. Bij verzending van ver schillende gedrukte stukken onder één baud, wordt elk stuk af zonderlijk nerekeud. Daar er voor het tegenwoordige slechts postzegels van 1 eu 2 cent worden in gebruik gesield, bestaat er geen gelegenheid om drukwerken, waarvan het frankeergeld éen of meer geheele centen en daarenboven een halve cent be draagt, van bet juiste bedrag in postzegels te voorzien deze kunnen voortdurend met geld aan het postlamtoor gefrankeerd worden, Postzegels van 5 ct. en hooger kunnen mede voor de frankering van drukwerken worden aangewend. Voor de verzending tegen verminderd port worden toegela ten alle gedrukte of gesteendrukte stokken van weiken aard ook, alsmede gravuren. Daarvan zijn uitgesloteningebonden boekwerken, ongeregelde aankondigingen, circulaires, prijscouran ten enz., zoomede photographieën. De gedrukte stukken moeten door de afzenders worden in gepakt onder kruisband, bestaande uit reepeu papier, die te zameti niet meer dau de helft der oppervlakte vau het stuk of pakket bedekken, en die zoodanig zijn gesloten, dat het on derzoek naar den inhoud mogelijk zij. Destukken zeiven moeten, behalve de vermelding van het adres op den omslag, geheel ge drukt of gesteendrukt zijn, zouder eenig handschrift, cijfers of teekens, de plaats van schrift vervangende, dag- of handteekening, te bevatten. Hiervan zijn alleen uitgezonderd de drukproeven, mits het schrift zich bepale tot hetgeen de correctie betreft en de bijzonderheden, daarmede in onmiddellijk verband staande; de copiën, bij deze drukproeven beboorende en met dezelve verzonden wordende, worden naar r't grootte als velleu druks berekeud. Met het gewone briefport worden belastongefrankeerde druknerken, eu die, welke niet tot een toereikend bedrag van postzegels zijn voorzien, alsmede drukwerken, welke onder bord papier, kokers of rollen verzonden worden, of die in andere opzigten niet aan de bovenstaande bepalingen voldoen. Gedrukte stukken voor bet buiteuland bestemd, kunnen mede met postzegels gefrankeerd worden zij zijn echter aan andere portberekeuingen en bepalingen onderhevig dan die voor het binnenland. De Directeur voornoemd, Gouda, 1 Jan. 1S69. KOETSVELD. Tarwe, Poolsche per 2400 kilo 360 a365. Roode KI. 330. Zeeuwsche per mud 9.a 10.70. Rogge J 7.50 a 8.40. Gerst 5.75.a 7.30. Haver korte ƒ4.20 a 5.30, lange 3 a 4.40. Boekweit Fransche per 2100 kilo 210 a 220. Xoordbr. 250 a 260. Bruine boo- Den 11 a 12.50. Witte 13.40 a 15. Paardeboonen 8.30 a 8.75* Duiveboonen 8.70 a ƒ9.60 De veemarkt met goeden aanvoer en vluggen handelvette varkens van 25 a 29 ets. per vijf ons; magere varkens en biggen mede goed te verkoopen. Kaas aangevoerd IS partijen 26 a 2S. Goeboter 1.36 a 1.46. Weiboter 1.10 a ƒ1.20. GOUD A. Gfbobex 5 Jan. Willeraioa, ouders C. P. Rabauw en A. H. van der Heijden. 6. Hendrma, ouders P. Bakker eu W. J. Brouwers. 7. Jan, ouders A. van der Laan en G. van Eijk. 8, Herinanus HenSricus, ouders H. C. Bongers en J M. Kooien. Johannes Her- manu% ouders H de Haan ti J. Vermeulen. OvetfiA ut.N3 Jhn.v K. van Gorseleu huisvr. van H. de Groot, 61 j. 5. J. Brptere, 74 j. J. Nieuw veld, 12 w. A. Leerintvelt, 18 d. F. M. Doornik, 19 w. 6. P. van der Rleijn, 2 j. Gtnuwo 6 Jan B. C. Pelt eu M. IJ&elstijn. Eenige Heeren zijn voornemens, bij genoeg7ame deelname, eene Gymnastiek- Vereeniging op te rigten. Zij veronderstellen bij hunne medebur gers de overtuiging van het nut dier oe feningen ec roepen daarom allen die wenscben deel le nemen op, om a. s. Diugsdag den 12° dezer zich des avonds te 8 ure in het lokaal voor Gymnastic op de Spieringstraat te vereenigen. EENIGE LIEFHEBBERS, Gouda, 9 Januarij 1869. Men vraagt met primo Februarij Adres bij den Uitgever dezer Courant. Men veriaugt tegen 1° Mei a. s. een HUIS te hureti, in of bij Gouda. Opgave van staud en huurprijs franco onder letter A bij den uitgever dezer Courant. MENTION! Het als het voortreffelijkst erkende huismiddel tegen hoesten, heeschheid, als mede keel- en borstkwalen. Dépots te Gouda bij den Apotheker J. H. BOERS,

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2