Zondag, 24 Januari], 1869. Kennisgeving. )r. J.G-Popp, indmeester te jrgasse Nr. 2. Overzigt. tomeianus iVATER. KENNISGEVING. UDSCHE COUR 'i 20 Aug. 1868. ïnscbheM acbt ik het te maken op de heil et Anatheriu-Mond- GOUDA, 23 January. De conferentie, met zooveel ophef aangekondigd, zal weinig ;oeua tut stuud bre: gen, de uitgebazuinde eenstemmigheid, die Uitgave van A. BRINKMAN. La;, je Tiend&cegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voreu. De prijs jut drie maanden is 2,franco p. post/2,25. Advertentie, van 1 —6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De prijs der Adverteutién van één tot ze, regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaats .imte. Dat zij zich spiegelen belemmering, maar geen „tot Nut van ’t algemeen" i» eene magt in ons land op haar rust het vertrouwen, dat de duisternis niet zegevieren kan over het licht in het vrije, vooruitstrevende Nederland. testers lisb ik over ;d, verscheidene ge- loor hen toegeduad, tot dat ik op ze- wt in eet der dag- mondw«ter. Twee in gebruiken en ziet, hielden op en de eder hunne natuur- dw. Dienaar, SWAENINGER. onda bij L. Schenk, straat, wijk A 123 van Santen Kolff, ijn C0., (blaauwe Hage bij J. L. F. C. eyden bij E. Noor- Altena, apoth.te IVindheim C0., water bij T. J. van thoven bij A. Wolff. r mondwater onge- i in het belang van het belang van het dan van deze naar nik maken, hoogachting heb ik I te geven voor woorden en wind. I rijmdsie leeningen grage nemers. I kracht der wereld. Gouda. t, Leyden. -’agenstr. Rotterdam. ^euveuhaven u Jouds. weg H S-ScHLÜTER, olenstraat NT C°. Utrecht. óts in ons rijk. Het blijkt meer en meer hoe treffelijk de vrucht is van het bekende mandement onzer nederlandsche bisschoppen. Wij weten wel, dat die werking niet het doei was, maar wij prijzen de onverholen uiting eener gezindheid, die het volk doet zien aan welken afgrond het genaderd was. Het openbaar volks-onder- wijs is de schoonste instelling van Nederland, maar bet bijna zeventigjarig genot had het gevoel verstompt en de brutale aanval was noodig om ons wakker te maken. De voortreffelijke maatschappij, aan wie ons verbeterd onder wijs bijna alles verschuldigd is, scheen hare laak reeds lang geëindigd te hebben en teerde als 85jarige bes op hare vroegere lauweren. En ziet, zij verheft zich tot een vernieuwd leven, zij is ontwaakt tot het besef harer nieuwe taak. Zij moet haar werk verdedigen alle voorstanders van waarheid en geloof vereenigen tot de handhaving van wetenschappelijke waarheid en redelijk geloof. De maatschappij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, overwe gende, dat blijkens verklaring vun een der geneeskundigen, zich in deze gemeente een geval van watervrees met doode- ijken afloop heeft voorgedaan overwegende, dat het bij een naar aanleiding van die verklaring ingesteld onderzoek geble ken is, dai de overledene eenigen tijd vóór het ontslaan der ziekte hier door een vermoedelijk dollen hond is gebeten. Overwegende, dat derhalve het belang der openbare gezond heid het nemen van voorzorgsmaatregelen vordert. Gelet op art. 50 der verordening van politie. Bepalen, dat tot nadere aankondiging geene honden op den openbaren weg mogen losloopen, dan die behoorlijk van een’ muilkorf zijn voorzien. Bij overtreding van dit voorschrift worden de eigenaars of houders gestraft met eene geldboete van 1.tot 3.en de honden gesteld ter beschikking der Politie. GOUDA, 22 Jauuarij 1869 Burgemeester en Wethouders van Gouda, De Secretaris, Do Burgemeester, DROOGLEEVER FORTU1JN. v. BERGEN IJZENDOORN. r Oogen water is een litvindingea der we- le kracht om alle oo- teren welke door den dere omstandigheden •zwakking, afmatting, bloedroode en drui- les nachts toekleven, kkeude en stekende espaunen zien of Ie le oogspieren of ade- kwijls tranen, vooral welke bij een sterke it niet goed kunnen andere ooggebreken en water hersteld en le oogen tegen die e in stand, zoodat derdom geen bril zal is verkrijgbaar a 60 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda herin neren bij deze de belanghebbenden aan de artikelen 2, 4 en 7 van de Verordening op de invordering der belasting op de Honden in de gemeente Gouda, vastgestchl den 31ü October 1865, luidende gemelde artikelen als volgt Art. 2. Ieder eigenaar of bezitter van honden, aan de be lasting onderhevig is verpligt daarvan jaarlijks, vóór den 318ten jauuarij, bij den ontvanger aangifte te doen. Die aangifte ge schiedt door de inlevering van een behoorlijk iiigevtild en door den aangever ouderteekend biljet, dat van den 15d u december des vorigen jaars, kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar is. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte, tegen quitaiilie, on verminderd het regt om, zoo de aangifte la ter onjuist bevondeu wordt, daarvan herziening te doen plaats hebben. Art. 4. Bij de betaling wordt door den Ontvanger, koste- leos, vcor eiken hond een kenteeken uitgereikt, volgens een mo del door Burgemeester en Wethouders vast te stellen. Daarop wordt hel jaar waarvoor het uitgereikt wordt en een doorloopend volgnummer uitgedrukt. Dit kenteeken wordt vastgehaakt en gedragen aan een hals band, waarvan elke houd behoort voorzien te zijn. Bovendien mogen houden, waarvoor de belasting van/1,25 voldaan is, niet langs de straat of den weg loopeu, zonder aan een touw geleid te worden. Art. 7. Honden, niet voorzien van het bij art. 4 voorge schreven kenteeken, worden beschouwd voor de belasting niet te zijn aangegeven, en wanneer de eigenaar- niet bekend zijn, ter beschikking van de Politie gesteld. En worden alle belastingschuldigen aangemaand, om zich den tijd voor de aangifte en betaling ten nutte te maken, ten ein de alle voor hen nadeelige gevolgen te voorkomen. Gouda, den 22“ Januarij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. een bloot verzinsel was, heeft niet eens in schijn kunnen duren, en indien ook Griekenland mogt bukken, dan nog is dit bet gevolg van dwang. De conferentie moest bemiddelen en vrede makenzij is dns in eik geval mislukt, daar eene der twee twistende partijen geen deel neemt aan de zamenkomst. De uitspraak is dus, of een vonnis, waartoe men niet bevoegd is, of een raad, die men in den wind kan slaan. De diplomatie is een leugenwerk zonder andere kracht dan de gegroefde ka nonnen in het verschiet. Men zou wel kunnen vragen of het gedurig uitstellen eener onvermijdelijke afdoening geene dwaas heid is. Rusland verliest d«* prooi niet uit het oog wil men dan wachten, tot dat de aartsvijand zijn tijd gekomen acht en de andere mogendheden de handen te vol hebben ’om aan Turkije te denken. Frankrijk en Engeland zijn het volkomen eens om den islam te sparen Rusland ontveinst zijne sympathie niet voor grieksche geloofsgenooten Pruissen en Oostenrijk koesteren haat en wrok. De spaanscK verkiezingen zijn uitgevallen in monarchalen zin. De republikeinen delven volkomen het onderspit. Toch meende men dat de laatste partij sterker was, dan nu blijkt. Republiek is velen een schrikbeeld, ofschoon werkelijk de eeni- ge rationele regeringsvorm, maar die heerschappij der wet is een ideaal en een onbereikbaar ideaal voor een door partij schappen verscheurd land. Dat heeft behoefte aan den krach- tigen arm van een heerscher, die dan door een grondwet, zoo mogelijk, gedwongen wordt tot de eerbiediging v.m de regten des volks. Zoo kan het dan ook in Spanje zijn, dat velen uit besef v; n den drang der omstandigheden hunnen wensch beteugelen en het constitutioneel koningschap als den besten en den zekersten weg kiezen, die leiden moet lot ware en geheele vrijheid. Zoo zij nu slechts een man kiezen tot koning, geen kind zonder verstand, geen pop, die van buiten wordt bewo gen. Dat zij zich spiegelen aan Griekenland, dat wel onwil en belemmering, maar geen steun vindt bij beschermende mogend lieden. In Portugal is de verwarring grootS.ddanha ziet geen kans een ministerie bijeen te brengen de afgetredeu ministers zul len nog eens moeten optreden en de kamer ontbinden. De toekomst is somber voor het kleine land. Dat die onnoozele vorsten dan maar niet begrijpen willen dat zij hun troonen ondermijnen door hun onzinnige geldverkwisting en onophoudelijke leeningen. Als, na bet geld, ook het crediet is uit geput dan volgt de revolutie. Maar nog onnoozeler zijn de gegoede standen der maatschappij, die altijd gereed staan hunne spaarpenningen af Dagelijks vinden de onge- De hebzucht is de beweeg-

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1