4t> advertentien. 0innenlan&. Gemengde Berigten. 11 aümryjs'ji-omüitïm NATIONALE MILITIE. Marktberigten. Bnrgerijke Stand. Isl 25JARIGE E. J. VELDHUIJZEN. werek'sche Borst-Bonbons van den hof leverancier Franz Stollwerck te Keulen 5 Febr Het grieksche kabinet is aldus zamengesteld Zaimis, president en binueul. zaken Sutzos, oorlog Fringtos, marine Petzali, financiën Avienno, eeredieustburava, just Delyannes, bui.enl. zaken. De aanneming van het paryssCtie prparijs, "febr. De kolonel Jonnis heeft gisteren ocht®°<J ten y ure'te Laghouat, nabij Ainmadhy, 3000 ruiters en 800 voetknechten, behoorende tot den stam van Oulad bidt-GbeiKn ontmoet: zij werden door de Franschen, die 1.00 man s er waren, geheel geslagen. De insurgenten voerden op hunnen terugtogt vele dooden en gekivetsen met zich en lieten i - den op het slagveld. De uitslag van dit gevecht zal de rust herstellen, welke slechts korten tijd gevaar liep. De Fransehen verloren slechts 2 officieren en 8 soldaten, die gewond werden. De kolonel Jonnis vervolgt den vijand in de rigting van het westen. De maarschalk Mac Mahon wordt den 4" dezer te Algiers verwacht. Te Konstantinopel zijn de besluiten der parijsche confe rentie met genoegen en erkentelijkheid ontvangen, maar wordt, volgens de berigten van de independance Beige, weiuig uit werking van die besluiten verwacht. Het thans opgerezen verseb'l wordt door de turksche staatsmannen niet als eene toe vallige e» voorbijgaande zaak beschouwd, maar als het uit vloeisel van een plan, hetwelk in Griekenland sedert lang is opgevat en beraamd. Griekenland, beweren zij, heeft zijne voor- en nadeelige kansen berekend en is tot de overtuiging geko men, dat het weinig of niets bij dat spel kan verliezen en veel winnen derhalve zou het bij zijn plan volharden, al moest het ook bij wijlen voor onverwachte bindernissen terugdeinzen. De te Madrid door het corps diplomatique voor de nun tius gevraagde voldoening bestaat hierin, dat laatstgenoemde, door den eersten alc.uie (Don Riveroj begeleid, plegtig naar zijn palcis worde teruggevoerd en de aldaar aanwezige gouver neur hem met allen aan zijnen rang verschuldigden eerbied ontvangen. De voldoening heeft, blijkens een telegram, op deze wijze plaats gevouden. 4 Febr. Aan de beurs heerschte gisteren een algemeen optimisme. Alle verontrustende geruchten waren verdwenen. Gisteren avond liep zelfs in de speculanten wereld het ge rucht, dat het antwoord van Griekenland reeds ontvangen was. Dit gerucht is echter voorbarig, liet antwoord zal eerst op het laatste oogenblik ontvangen wordende grieksche regering moet de openbare meeniiig in haar land ontzien, en daarom, hoewei in beginsel besloten om tot de verklaring der confe rentie toe te treden, zal zij het uiterste oogenblik afwachten, om het te doen voorkomen ais gaf zij gedwongen en met tegenzin toe. Uit Spanje schrijft men, dat door de vorming van het triumviraat de maarschalken Prim en Serrano gevaar ioopen van overvleugeld te worden door Rivero, een man van een groot talent en eene groote energie en vol initiatief. Repu blikein in den grond van zijn hart, voedt hij stoute plannen en zou wel eens die zijner beide collega's kunnen op zijde schuiven. Fr is sprake van om hem president van den mi nisterraad temaken. De republikeiusche partij heeft eergisteren te Madrid en in de voornaamste t,tedeu manifestatien gehouden. Fene commissie is aan de regering de verwijdering van den pauselijkeu nuntius en de scheiding van kerk en staat gaan verzoeken. In Na var ra en de Baskische provinciën verwacht men eene carlistische beweging. De termijn, die aan Griekenland is gesteld om antwoord tegcreu op het protocol der conferentie, eindigt eerst met den laatstea dag der week. Blijkens eene depeehe uit Athene heeft oe koning de aan vrage om ontslag, door het kabinet ingediend, aangenomen en Zaimis Delygeorgis belust om eau kabinet te vormen. Er heerseht in Athene en m de provinciën eene groote agitatie. 5 Febr. Het Journal Officie! meldt, dat de minister van oorlog de volgende depeehe heeft ontvangen Algiers 5* Febr. De vijand is naar het zuiden op de viugt. De opperbevel hebber van Geryville zet den vijand na. Eene depêche, ge dag teekeud Tadjeruua 5 Febr., meldt, dat na den ganscheu nacht te zijn voo.'gerukt, hij voor Tadjeruna was aangekomen, waar hij kampeert; hij heeft den vijand uiet kunnen bereiken, die zoo snel mogelijk vlugt. Hij zal zijn togt naar het zui den voortzetten. Indien de andere kolonnes ook naar het zuiden rukkeD, dan kan de vijand niet ontsnappen. 6 Febr. De zitting van het wetgevend ligchaam werd geheel ingenomen door de discussie over de interpellatie be treffende de drukpers. De heer de Moustier is heden morgen overleden. De ministeriele crisis te Athene duurt voort De toe stand aldaar zou zijn als volgtDe koning treedt 'toe tot de wenschen der conferentie, en is tot nog toe niet geslaagd in o "Oil t U.LU.. hol Griekenland zal verzoeken den genoemden termijn te verlengen tot na de zamenstelling van het ministerie. Te Athene heerseht veel agitatie, maar deze wordt niet als gevaarlijk beschouwd. Berlijn, 3 Febr. De Kreuzzeitung bevat een hoofdartikel over de luekomst van Belgie, waarin verklaard wordt, dat de onafhankelijkheid en de neutraliteit van dat land in het belang aller groote mogendheden is. Duitschlaud zal die nimmer be dreigen indien echter, tegen de verwachting, eene andere mo gendheid Belgie mogt bedreigen, dan zou het vereeuigd Duitschland hiertegen nadrukkelijk opkomen. De Prov. Corr. meldt, da*, ofschoon de grieksche regering hare verkiaring omtrent het besluit der conferentie nog niet naar Parijs heeft gezonden, niet te min hare toestemming en dien ten gevolge het vereffenen van het geschil als verzekerd wordt beschouwd. De tweede kamer van den zweedschen rijksdag heeft met 120 stemmen tegen 37 een voorstel van eenigen harer leden aangenomen, sirekkende om de koninklijke medewerking in te roepen tot eene algemeene ontwapening in Europa. De min derheid heeft tegen het voorstel gestemd, omdat zij van oor deel was, dat het kleine Zweden in dit opzigt niet den eersten stap kan doen. Doch hiertegen werd ingebragt, dat Zweden reeds eenmaal in eeee internationale aangelegenheid, namelijk in de afschaffing van het verpligte paspoort, alle andere sta ten is voorgegaan. Ofschoon oogenschijnlijk de scherpe polemiek tussehen de officieuse bladen van Berlijn en VVeenen geeiudigd is, bestaat er toch nog altijd eene verbittering, 't geen blijkt uit bet na volgende feit. Voor korten tijd kwam te Bucharest een kist aan, waarin zich wapenen bevonden. De oostenrijksche gezant telegrafeerde dit aan den heer von Beust. Spoedig hielden de oostenrijksche bladen er zich mede bezig en het berigt werd zelfs naar Londen overgebragt. Men vernam evenwel ook, dat de heer v. Beust de zaak, naar ouder gewoonte, aan de gezanten geschreven had. Want aan lord Clarendon zei graaf Bernstorff, dat er in Rumenie weder wat op til was. Thans beeft de pruisische regering door diplomatieke bemiddeling, een streng onderzoek ingesteld en daaruit bleek, dat te Bucharest een kist met jagtgeweren aangekomen was. Het feit had dus met de po litiek niets gemeens. Daarop werd ook van oostenzijksche zij de het feit erkend. Waarschijnlijk heeft dit gebeurde dan ook aanleiding gegeven dat graaf von Bismarck den 30 januarij sprak van lasterlijke aantijgingen tegen de pruisische politiek. Het is thans zeker, dat het outwerp van wet betreffende de regeling van bet assurantiewezen binueu kort bij de prui sische kamers zal worden ingediend. De koning heeft daar toe reeds magtiging verleend. Naardien eeuigen tijd geleden Oostenrijk en Italië hunne handelsbetrekkingen met Tunis hadden geregeld door een ver drag, volgens hetwelk tij aldaar op den voet der meest be gunstigde natiën zullen behandeld worden, zal nn ook van de zijde van den noord-duitschen bond over een dergelijk traetaat met Tunis onderhandeld worden. De pruisische minister van koophandel heeft de kamers van koophandel reeds uitgenoodi"d daaromtrent hun advies nit te brengen. Weenen, 3 Febr. De Neue Freie Presse meldt, dat ten gevolge van den persoonlijken invloed des konings van Grie kenland een bevredigend antwoord van Griekenland op de be sluiten der conferentie naar Parijs moet zijn gezonden. Madrid, 4 Febr. In eene nota van den minister van oorlog wordt geconstateerd, dat de aanwervingen van vrijwil ligers naar Cuba ijverig worden voortgezet. De heer Posada Herrera, die tot lid der Cortes is ge- kozen, maakt zich te Rome gereed om naar hier te vertrekken. Er bestaat geen enkel kenteeken van eenige scheuring tussehen het gouvernement aldaar en de spaansche regering. De Imparcial zegt, dat volgens brieven nit Barcelona de Tristans, aanvoerders van Carlisten over het dal vah An dorra Katalome zijn binnengedrongen. Troepen zijn te hun ner vervolging van Barcelona uitgerukt. Florence, 3 Febr. Een telegram uit Athene van gisteren berigt, dat het kabinet Balgaris, zij *e toestemming tot de de claratie der mogendhedan niet willende geven, zijn ontsla" in gediend heeft. 5 Febr. Eene depêche nit Athene meldt, dat Zaimis bedankt heeft voor den last om een kabinet zamen te stellen en dat de koning Bulgaris heeft verzocht zijn ontslag in té trekken. 6 Athene, 2 Febr. Het ministerie, niet gezind zijnde het protocol der conferentie te onderteekeoen, is heden afgetreden Zaimis Delygeorgis heeft geweigerd een kabinet zaam te Stellen. Bulgans heeft aangeboden zijne portefeuille te behou den op voorwaarde, Hat het protocol verworpen zou worden. 4 Febr. De zamenstelling van het nieuw ministerie is mislukt. De koning heeft den hr. Bulgaris bij zieh ontbodeu. Belgrado, s Febr. Het dagblad Serbia, bevat eene schijn baar van regeringswege ingegeven artikel, waarin betoogd wordt dat de conferentie geen resultaat heeft opgeleverd en het uit ligt geopend wordt, dat in geval van een oorlog tussehen Turkije en Griekenland, waarschijnlijk Servie, Bulgarije, Mace donië, Herzegowina, Bosnië en Montenegro aan den strijd zul len deelnemen. Bucharest, 6 Februarij. Het ministerie heeft aan de ka mer van afgevaardigden verklaard, dat het om ontslag heeft gevraagd, maar dat de aanneming daarvan nog onzeker is. GOUDA, 6 Februarij. De kiesvereeniging „Met God voor Nederland en Oranje" in het hoofilkiesdisirict Haarlem, heeft tot kandidaat voor de tweede kamer gesteld den heer or. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg. Omtrent de aanstaande Internationale Tentoonstelling van Tuinbouw, te St. Petersburg, wordt door de administratieve afdeeliug der tentoonstellings-commissie berigt, dat deze com missie, des verlangd, zorg zal dragen, dat er voor de bezoe kers der tentoonstelling kamers beschikbaar worden gehouden, tegen den prijs van 1 roebel 3/2 fr.) of hooger, per dag, ontbijt en bediening mede gerekend. De personen, die van de tusschenkomst der commissie in deze gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich tot haar te wenden, met opgaaf van den prijs, tegen w'elken men de kamers verlangt. De liberale kiesvereeniging „Eendragt maakt magt, te Groningen, heeft gisteren als haren kandidaat voor het lidmaat schap van de tweede kamer der staten-generaal (in plaats van den heer Geertsema) gekozen den heer mr. S. van Houteu, wethouder te Groningen, met 71 van de 87 stemmen; door de conservatieve kiezersvereeniging „Neêrlands Heil" is, op eene vergadering waar ongeveer 20 leden aanwezig waren, de heer T. J. Stieltjes tot eandidaat geproclameerd. Door de Burger Kiesvereeniging is tot eandidaat gesteld prof. B. D. H. Telligen, die verzoeht heeft niet in aanmerking te komen. Door de kiezersvereeniging, gc laamd Groninger, de heer Stieltjes. Zeer aangenaam is het ons, schrijft het Handelsblad, te kunnen mededeelen, dat de namen van vier onzer landgenooten voorkomen ouder de bekroonden der „Académie nationale, agricole, manufaeturièra et commerciale» te Parijs, die dezer dagen het rapport heeft openbaar gemaakt harer speciale com missie van beoordeeling voor de internationale tentoonstelling en de expositie, door g-melde inrigting in 1868 gehouden. Daaruit blijkt, dat is toegekend het diplome d'honneur aan de heeren J. C. Zaalberg te Leyden, voor wollen dekens; J. M. van Kempen te Voorschoten, voor zilverwerkB. T. Maitland, directeur van het kon. zoöl. bot. genootschap te 's Hage, voor het model van een zelfwerkende veiligheids-locomotief, en de medaille le klasse aan den heer M. J. de Bont, firma de Bont Leyten te Amsterdam, voor suikerwerk en likeuren. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe Bijdragen van januarij 1869, bedraagt het getal vacante scholen openbare voor gewoon lager ondertvijs 30; dito voor meer uitgebreid onderwijs 2 gesubsidieerden bijzonder voor gewoon en meer uitgebreid 2 en dito voor meer uitgebreid onderwijs 2. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen is 17. Men schrijft uit Ooststeliingwerf „Met genoegen deelen wij inede, dat de berigten aangaande de winterrogge zeer gunstig zijn. Hoewel menvreesde, dat zij door de vorst geleden zou hebben, heeft zij daarvan in het minst geen hinder gehad, want zij vertoont zieh groen, frisch en welig, en belooft een goeden oogst." Ondanks alle inspanning kan de eng. regering in Indie niet beletten, dat duizendeD stuks vee van honger en dorst cmkomen. In Algerie is weder oproerigheid uitgebroken en een gevecht geleverd, waarin de Franschen de overhaud behielden. Zaturdag en zondag jl. heeft in het zuiden van Engeland en langs de iersche kast een hevige orkaan gewoed, die op vele plaatsen groote verwoesting heeft aangerigt. Jules Favre ■wil het aanknoopen der betrekkingen met Mexico in het fr wetgevend ligchaam voorstellen. ïn de nabijheid van Sheffield is eene werkstaking begonnen, die groote nitbreiding schijnt te verkrijgen. Te Brussel zijn zeer veel personen ait de aanzienlijker standen overleden aan typheuse koortsen. De bibliothecaris van het India-House te Londen heeft in een vergeten kast de bibliotheek van Timur gevonden, door dien veroveraar op zijne togten bijeenverzameld. Uit Spanje vertrekken talrijke troepen naar Cuba. Te Delhi is Meer Hadji opgehangen die bij het oproer in 1857 een eng. kaptein had vermoord. Deu druk der belastiugi n be gint men te Londen ernstig te gevoelen. De veepest breidt weder ha re verwoestingen nit in de oostenrijksche gewesten. Te Madrid zal weldra eene protestantsche kerk gebouwd worden. In Suriname beeft eene hevige vechtpartij tussehen Chinezen en geemaneipceiden plaats gehad, die door de militaire magt moest gestild worden. In New-York heeft men bij het ter dood brengen van een veroordeelde, dien eerst gechlorofor meerd. De schade van den laatsten brand te Triest wordt op 2 mil- lioen begroot. Gouda, 4 Febr. Bij weinig handel, werden de meeste artikelen iets lager afgegeven. Tarwe, Pooische per 2400 kilo 340 a345. Roode KI. 3.20. Zeeuwscbe per inud 10. a 11.20. Rogge 7.80 a 9.00. Gerst 6 a ƒ7.75. Haver korte/ 4 a 5.40 lange 3.00 a 4.30. Boekweit Fransehe per 2100 kilo 220 a 225. Noordbr. 250 a 260. Bruine boo- nen 10.50 a 12.50. Witte 13 a 15.50 Paardeboonen 8.20 a ƒ8.60. Duiveboonen 8.70 a 9.50. De aanvoer ter veemarkt was uiet aanzienlijk, maar de handel geanimeerd en dit was mede het geval .tea aanzien der varkens. Kaas aangevoerd 7 partijen 27, a 29. Boter 1.46. GOUDA. Geboren 2 Feb. Maria, onders P. Koppendraaier en A. Yaselstein. 4 Johannes Catharinus, ouders F. H. Weurmaa en J. Belonje. 5 Jo hanna Pietemella, ouders P. van Hofwegeu en A. Schrave. OvEKLEDtN 1 Feb. H. Pastoors huisvr van W. F. Coret, 81 j. 2 G. Roskam, 46 j. 8 A. C. de Kruijf huisvr. van H. M. Yerzijl, 62 j. Gehuwd 3 Feb. B. van der Klei en P. Seevers. L i Cats en K. J. Wareadorlf. 4 H. Beumer en J. M. Moucbon. F. S. Ver meulen en J. Leavelink. inr"j3^A=/5 ~%go' van E. van STRAAT EN A. C. E. HEEIJKERS. Gouda, 6 Februarij 1869. f!3» fggl D «Ö'b v*ÏO Ïd3cSC *r - Bevallen van een Zoon G. M. C. van HOUWENINGE— den Ouden. Gouda, 5 Februarij 1869. Bevallen van een Zoon J. WEURMANBelonje. De Ondergeteekende Coranissionnair, wonende te Leyden, Hooigracht 7897, beveelt zich bij dezen wederom beleefdelijk aan bij Ouders en Voogden, tot het stellen van PLAATSVERVANGERS en NUMMERVER WISSE LAARS voor de ligting van 1869. Contracten worden van heden af op zeer aannemelijke voorwaarden aangegaan. Nadere informatien te bekomen bij den heer C'. ARKENBOUT achter de Vischmarkt Wijk J, N°. 104 te Gouda, Boekhouder van bet Begrafenisfonds „GENOT DOOR VOORZORG" gevestigd aldaar. Op alle tentoonstellingen hebben de Stoll- over dergelijke fabrikaten als stroopen, extrac ten, pastilles enz. gezegevierd, een bewijs dat dit huis-middel onbepaalde voorkeur verdient. Hetzelve is over geheel Europa verbreid en be.in-t zich in arlg...—épa'-j 30 cel.*. 1 IT 11 -

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2