tötnnenlanö. Gemengde Berigten. ADVERTENTIE». f- Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerijke Stand. ?gii:lth3uv,'eb. 8 February. De vrijwilligers der vrijheid hebben Madrid, uitoefenine der protestantscbe eeredienst bevel ontvangen (f. uitoefent g P noodig, daar de neo- iu bescherming te nemen. Dit is zeser nouuigwan. katholieken zich er op beroemen die ^n"en en de neer hot hun goeddunkt; bovendien hnurders van bet huis, waarin de ho,feke bladen oefeningen worden gehouden, zoomede de 1 d. zulke klaaetooneu daarover aan, dat de orotesinoie f zaukt zijn naar eene andere schuilplaats om te zien Geen der 800 huizen, alhier aan spel en prostitutie gewij vin kk teven gewetensbezwaar,om daarvan de huurpenningen te trekk a- De besproken aanslag der carlisten op 2 dezer is me tot uitvoering gekomen, hoewel, volgens de Iberia, die par J steeds stmitmoediger wordt. Volgens dat blad vergadert in het Daleis van den bisschop van Tortona de carlistische jun ta en hebben voor het meerendeel geestelijken daar-zitting in. Het orgaan der partij predikt een krijg op le en Ju de liberalen. Diidelijk na den moord van irn Burgos, die, volgens de Union, ai.'.en aan de aanmatiging zou rijn te wijten, waarmede die ambtenaar te werk ging de carlistische unie wissels ter waarde van 300 0°U frs ^nt vanven benevens aanschrijving, om de wervingen met kracht voort te zetten. In eene circulaire, daarop door den aartsbis schop uitgevaardigd, zegt deze geestelijke oor het einde d vasten moet de kwade geest door het geloof worden overwonnen. GOUDA, 10 Febroarij. Heeft ons nnbliek l-ij herhaling blijk gegeven van meer dan gewone belangstelling in de vlaamsche tooneelspelers, dan zal voorzeker de voorstelling van zondag avond meer Jan eenive andere getuigen van die ingenomenheid. Mejufvrmw Bcersiuaus toch wist zich steeds door de eigenaardige voortref felijkheid van haar spel te onderscheiden, en daarom zal het voor hare bewonderaars eene welkome gelegenheid zijn, haar eene waardige hulde toe te brengen ter gelegenheid harer be- nefiict-voorstelling. Wij vertrouwen dan ook, dat deze voor stelling bij vernieuwing het bewijs zal opleveren.dat ons publiek buitengewone verdiensten op waardige wijze weet te huldigen. De minister van oorlog heeft, bij dispositie van 16 jan. jl. het vroeger bepaalde in zooverre uitgebreid, dat. milicien plaatsvervangers, die met onbepaald verlof zijn of op zoodanig verlof aanspraak hebben, voortaan kunnen worden toegelaten tot eene vrijwillige verbindtenis, niet alleen bij de zeemagt en de koloniale troepen, maar evenzeer bij zoodanig corps van het leger, waarbij zij verlangen te dienen. Dezelfde minister heeft eenièe voorschriften vastgesteld, ten einde in de stamboeken der betrokken corpsen op eenvormige wijze aanteekening worde gehouden van de scherpschutters, die naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 25 julij 1868, n°. 3, als zoodanig worden aangesteld. Naar aanleiding eener toezegging in de avondzitting van den llden Dec. jl. door den minister van binnenlandsche zaken aan den heer van Naamen van Emmes gedaan, heeft de minister aan de tweede kamer ingezonden een opgave der vemeenteu, waar het openbaar lager onderwijs kosteloos is. Die opgave bevat de gemeenten, waar, volgens de laatste op gaven, dat is het einde van 1867, het gewoon lager onderwijs op de dagschool of scholen gegeven, kosteloos was, gemeenten, waar bijv. van vier dagscholen, drie kosteloos waren, maar op de vierde schoolgeld werd geheven, zijn in den staat niet opge nomen daar toch was het onderwijs niet algemeen kosteloos. Blijkens het overzigt aan het einde van den 6taat, was het getal der bedoeld» g»™Ccnten op het aangegeven tijdstip 252. Hierbij is echter op te merken, dat, te rekenen van 1868 of 1869, in eenige dier gemeenten scboolgeldheffiug zou worden ingevoerd Voorts blijkt uit het overzigt, dat in die 252 gemeenten het getal der openbare scholen 604 beliep en dat der Bijzon dere scholen 83, terwijl het cijfer der leerlingen van de open bare scholen 65,747 bedroeg en dat der bijzondere 5274. De tweede kamer heeft gisteren hare werkzaamheden her vat. De heer mr J. Heemskerk \z,nieuw gekozen lid, heeft, nadat zijne geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden wa re», de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. Zoo wel voor als tegen de afschaffing van het zegelregt op de dag bladen zijn ingekomen. De afdeeÜDgen werden op nieuw za- mengesteld. Op voorstel des voorzitters is besloten vrijdag aaust. over te gaan tot het opmaken van eene lijst van vijf ka ididaten =cor de betrekking van raadsheer in den hoogen raad. Heden worden verschillende wetsontwerpen in de afdee- ilngen onderzocht. De heer T. J. Stieltjes heeft voor de kandidatuur voor de tweede kamer te Groningen bedankt. Men schrijft uit s Hage aan de N. Rott. Cour. Men verneemt dat het onderzoek in de zaak van J. de Vlet ter en 13 andere personen, waaronder de persoon die zich aan brandstichting heeft schuldig gemaakt bij gelegenheid der on geregeldheden die te Rotterdam to het laatst van het vor.ge har zijn vepleegd, afgeloopen, en dat by de raadkamer van het provinciaal geregtshof wordt overwogen, of er omtrent al de verdachten termen bestaan om te worden gerenvojee'd naar de openbare teregtzitting. Men schrijft nit Dockum De handel in vlas is in het begin der vorige maand zeer levendig geweest en de groote aanvoeren zijn tot een ongekend hoogen prys grif opgeruimd. Op de beide laatste marktdagen ging het echter met zoo over dreven in zijn werk en waren de koopers meer geretireerd waardoor men dan ook eenigzms lager konde koopen, doch ook alleen middelsoort en inferieure kwaliteit. Uit Samarang schrijft men aan het Bat. Handelsblad „Sedert maanden heerscht hier de koorts-epidemiezy sleept de Javanen bij duizenden ten grave, zonder dat er van bestuurs- wege doeltreffende maatregelen genomen worden, om de ziekte te keer te gaan. Wel wordt er bij de loeras cholera-drank en chinine gedeponeerd, doch de slechte toepassing van die mede- cijuen beneemt bij de bevolking alle vertrouwen; bijv. een in lander lijdt aan gal, waardoor braking veroorzaakt wordt, dan schrijft de loera dit toe aan een begin van cholera en geeft cholera-drank javaansche medecijnen komen als toegift er bij en de lijder is verloren. „Ouder de militairen heerscht ook groote sterfte; er zyn eompagnien, die tusschen 30 en 40 man in het hospitaal heb ben dat gesticht is proppend vol. „Men is hier verbaasd en ik moet er bijvoegen verontwaar digd, dat de regering van zulk een toestand geen notitie schijnt te nemen, terwijl toch veel t» doen valt, o. a. door het zenden van meer doctors, zoo Europeanen ais inlandsche, en het nemen van doortastende gezondheids-maatregelen. Wij zien er niets van en de Javanen sterven als vliegen In het magazijn der heeren R. S. Stokvis Sc Zonen aan de Delftsclie vaart te Rotterdam, kan men thans de verbeterde amerikaausche breimachine van Lamb in[ werking zien. Het is maar een klein werktuig, dat men aan den rand eeuer tafel zet, zoodat het nagenoeg geen ruimte inneemt. Daarbij ziet het er netjes en zeer eenvoudig uit, terwijl het zoo ligt en gemakkelijk gaat om er mede te werken dat men het des noads gerust aan een kind kan toevertrouwen. Zoodra mer. de ma chine heeft toegesteld, dat ook bijna geen tyd of moeite kost, heeft men slechts aan een slinger te draaijen, zoodat er geen langdurige oefening vereischt wordt, om er den slag van te krijgen. Op eene lengte van 2Vj palm ziet men twee rijen breinaalden, elk van 43 stuks, die met eene vliegende snel heid in beweging zijn, zoodat iemand die vlug den slinger kan doen werken, binnen een schier ongelooflijk korten tijd een paar kousen fabriceert, waaraan men dan nog alleeo de hielen heeft vast te maken. Het zoogenaamde meerderen en minde ren kan men daarbij zoo naauwkeurig regelen als men wil, terwijl men alle mogelijke maten van grof en fijn, van los en digt werk in acht kan nemen. Mogt bij ongeluk het garen breken, dat hindert ni»t; men knoopt het eenvoudig vast en draait maar weer voort. Even als kousen worden ook alle andere breiwerken, zoo als borstrokken, onderbroeken enz. er mede vervaardigd. De constructie is dus eene nattige uitvin ding, ten dienste van fabrikanten, winkeliers in gemaakte goe deren, werkinrigtingen en zoo al meer. Doch vooral is rij ook zeer geschikt voor huiselijk gebruik, omdat men daarme de allerlei fantaisiewerken kan maken, die met de hand niet altoo3 goed uitvoerbaar zijn. Ouder de laatste verbeterde uit vindingen op dat gebied bekleedt het werktuig ongetwijfeld eene eervolle plaats. Blijkens een per mail ontvangen berigt beeft de keizer van Japan eene verordening uitgevaardigd, inhoudende dat ieder, in wiens huis brand ontstaat, onverschillig of dit bij ongeluk is of niet, zonder genade moet onthoofd worden. Het eerste geval van dien aard heeft zich reeds dadelijk voorgedaan. Bij een 'er inwoners van Jeüdo ontstond brand en de man des buizes heeft deswege zijn hoofd moeten missen. De mi kado, van wien de rjksgrooten in de laatste tijden zoo dikwijls hebben gezegj, dat hij we. oorzigtig mag zijn, schijnt dus nu zijnen onderdanen te willen leeren om in hun eigen huis zelf de noodlge voorzigtigheid in acht te nemen. In Frankrijk zijn nieuwe wetsbepalingen ontworpen op den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken en mijnwer ken. Volgens deze hep 'ingen zal eene vrouw slechts elf uren, houden. Deze wetsbepalingen zullen waarschijnlijk door de regering eerst in het volgende zittingjaar aan het wetgevend ligciinam worden voorgedragen. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard van 9 febr. Sedert het dooiweder den veldarbeid toeliet, is men op de hoogstgelegen akkers begonnen te spitten. Bij gunstig weder en nog eenige winderige dageu zullen de meeste polders van het overtollige polderwater bevrijd zijn, en spoedig een begin worden gemankt met het leggen der vroege aardappelen. Het vee is algemeen gezond en de opbrengst van zuivel hoog. Zoo geldt de boter van 1.45 1.65 het ned. pond. In kaas is weinig handel, door opruiming. Enkele onbeduidende par tijtjes golden 27 de 50 ned. ponden. Hennip achtte men stijver in prijs. Er zou voor de schil 22 zijn geboden. De Engineer deek mede, dat onlangs aan de fabriek van Brown te Sheffield welligt de zwaarste ijzeren platen werden gewalst, die immer gemaakt zijn, namelijk van 15 eng. dui men dikte; die platen worden gebruikt als pantserplaten bij de kust-fortificatien. Het dunste plaatijzer wordt gemaakt door Hallam en G°.men moei van deze platen er 4800 op elkander leggen om de dikte van een eng. duim te bereiken. De Louisville Courier deelt mede, dat in de bekende Millar steenkool-mijnen ten zuideu van Pittsburg brand is ontstaan, en dat alle pogi..gen om die te blusschen mislukt zijn. Men heeft de mijn bijna volgepompt met water, doch toen de vlammen daardoor bijna bedwongen waren, heeft eene gasontploffing de mijn gedeeltelijk vernietigd, en sinds dien tijd is de brand op onrustbarende wijze toegenomen. Het vuur vordert 60 ellen per dag, en men vreest, dat deze on- deraardsche brand het geheele kostbare steenkolenveld ral verteren. Von Beust heeft von Bismarck gewaarschuwd tegeu den moordaanslag van een banoversch student. De porte zou Candia willen verkoopen aan de Grieken, indien de mogendheden borg bleven. De rust is her steld in Japan, maar de financien zijn in de war. In Gelderland werd in 1S67 ruim 272 millioen kilo tabak verbouwd. Aan de weduwe van den vermoorden gouverneur van Burgos is toegekend een pensioen van 15000 realen. Elke fransche kurassier en karabinier kost het rijk gemiddeld 1000 frs. meer iu het jaar dan een hoogleeraar. Eene ver- eeniging van belgische en engelsche ondernemers wil een spoorweg aan leggen van Brussel naar Mainz. In Algerie is alles teruggekeerd tot rust en orde. In Sutherlandshire is eene tweede goudveld ontdekt; de na9poringen werden eenigzins belemmerd door ruw weder en over strooming. De beerschende ziekte te Brussel is sterk aan het afnemen. De koning der Hellenen ontsloeg zijn ministerie op aandrang van Alex ander en Napoleon, maar lorfde voor niets instaan. De koninklijke familie van Portugal doet afstand van een aanzienlijk gedeeld harer inkomsten ten behoeve der schatkist. Men beweert dat onderhandelingen aangeknoopt zijn over een verbond tusscheu Frankrijk, Italië en Oos tenrijk. In het ontwerp der spaansche grondwet wordt de slavernij verboden. De Grieken hebben uitstel van executie gekregen. De rumeensche ministers bedanken den eenen dag om den anderen het werk weder op te vatten. Voor de utrechtsche tentoonstelling zijn de aan vragen ter plaatsing, vooral nit Belgie en Engeland, zoo menigvuldig, dat men moeite zal hebben daaraan te voldoen. De b'lgische regering wil de uitvoering beletten van den verkoop van den luxemburgscheu spoorweg aan de fransche Oosicr-spoorweg-maatschappij. De verkiezing van zes eng. parlementsleden is wegeus omkooping vernietigd. In Zwitserland houdt men vergadering om de liberale herziening te verkrijgen van de kantonnale constitutien. Dingsdag, 9 Februarij. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJzendoorn, voorzitter, en al de overige leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Ingekomen eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende goedkeuring van eenige in de begrooting gemaakte wijzigingen notific. eene missive van de kamer van koophandel en fabrieken, inzendende de rekening en verantwoording over 1868 Wordt dadelijk in behandeling genomen en goedgekeurd, eene missive van burgemeester en wethouders, die in overle^ met den heer --Wlopriener een drietal indienen ter benoeming van een hulponder wijzer T. A. van Dam te Zwolle. P. van der Loo te Stolwijk en N. Fe- iuter Aa; de benoeming in eene volgende vergadering. Wordt gelezen het advies van B. en W., in wier handen gesteld was het voorste, van den heer Peeters, om den heer telegrafist van Schou wenburg van wege deze vergadering hare tevredenheid te betuigen over zijn tienjarige ambtswaarneming. 3. en W. erkennen volgaarne, dat de heer v. Schouwenburg is een zeer verdienstelijk ambtenaar, maar gelooven - niet, dat het in den kring der bevoegdheid ligt van den raad daarover uitspraak te doen. Na eenige discussie waaraan de hh. Reutinger en Peetere deelnemen trekt de heer Peetere, na de gegevene inlichtingen, zijn voorstel in. iVU? meQ adressen van J. Scholing, W. van Leeuwen en J. Al. Schriek om begunstigd te worden met de betrekking van noodholp- njkdrager de benoeming volgt hieronder. een adres van J. Mulder en J. C. van Wijt keonisgevende dat zij weoschen op te rigten eene naamlooze bonwvereeniging en zich vooreerst Killen bepalen tot het bouwen van 13 woningen in de nabijheid van het door hen gebouwde lokaal voor de bnrger-avondschool. en voorts net wegrnimen van het nnbijzijnde krnidmagazijn benevens het voorstel om het elders weder op te rigteo voor 500.- terwijl zij verzoeken stadsgrood 18 e" tot Ilet """koopen Jet daarvoor en andere noodige Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. ten fine van beriet ea raad. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en ia orde bevonden tn dat zich in de kas bevindt 33609.835, alsmede dat de opbrengst der verkochte boomen bedraagt 959.20. .ciwuinie Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat de commissie van fabricage voorstei intrekt tot het vervangen der populieren aan den katten- singel door ypenboomen. Notific. Voorts wordt berigt, dat het verzoek van Spijkerman, om aangesteld te worden als overzetter aan den IJssel, door hem is iogetrokken "emeente Gouda" k"' '00rStel t0t nitlreidin8 van iet groudgebied der De secretaris leest namens B. en W. een uitvoerig rapport en legt over een naanwkennge kaart van Let terrein in het rapport worden do voor- en uadeelen opgesomd er. de aanneming aaugeradeu fbragt, zegt de heer Luyten, dat het voorstel hem aan- nKeujk toelachte, doth bij nadere overweging ziet hij daarin geen voor deel, wegens de accijusen, de verlichting, het onderhoud van kaden en wegen en ue uitbreiding der politie. De beer kist ziet er ook weinig voordeel in en beklaagt zïcb, dat er geen uitvoeriger -tukken hebben tei visie gelegen, maar gelooft dat bet besluit dezer vergadering -an geringen invloed zal zijn op de eindbeslissing. JJe heei P-eters ondersteunt de conclusie van het rapport en tracht de beide vorige sprekers te wederleggen. De heer Prince wenscht, om de nu gegevene inlichtingen, de zaak tot onderste nd Ter'!"lerlng Blt bellen, welk voorstel genoegzaam wordt De heer Viroly ontraadt om redenen het uitstel en dringt in elk geval aan op oespoediging der afdoening. In stemming gebragt wordt met 9 tegen 6 steramen besloten de zaak dadelijk af te doen. De heer Droogleever motiveert zijne guedkenrende stem en meent, dat «1 mogt die uitbieiding verschillende uitgaven veroorzaken zij echter m net algemeen belang zeer wenschelijk is. De heer Remy vraagt inlichting of reeds gemaakte becijferingen aan wijzen, dat de uitgaven gedekt zullen worden door evenredige inkomsten. a e voorzitter geeft den heer Remy de gevraagde inlichtingen, somt ver volgens de voorde len op en beantwoordt al de vorige sprekers. Aa nog eenige discussien wordt het goedkeurend besluit, na eene door a. en vv. voorgestelde en aangenomen concept-wijzigiugi iu art. 4 van het ontwerp, aangenomen met 10 tegeu 5 steramen. Daarna wordt benoemd tot noodhulp-lijkdrager met 13 stemmen J. Schuline. Hierna eindigt de vergadering. GOUDA. Geboren 5 Febr. Daniel Cornells, ouders J. A. van Houwcuinge en b. M L. den Ouden. 6. Lambertus, oudere W. van Gnlick en A. van der Neut. Theodorus Cornells Josephos, oudere H. Faaij en M E Kam- po. Pieter, ouders P. Kroon en M. Schouten. - Johanna onders J. van der Horst en H. den Hertog. 7. Marrigje, onders W. de Ruijter en \V. Mes. 8. Jan, ouders P. Mul en J. Key. Maria Francisca ouders J. G. Jurgens en A. F. Week. Willemina, ouders Happel en A. C. van Asten. Adriancs Fredericus, ouders F. G. van de Pavoordt en T. J. Oomena. 9. Johannes, onders P. van Reeden cn Al. Zorg. Oveeeeden5 Febr. C. Dekker, 75 j. M. Hollestelle, 9 d. t>. J. Bloot 5 m. 7. S. J. Sneenwit huisvr. van J. Jongeteel, 47 j. J. Boekamp, 2 m. 8. C. Linear*, 6 w. Bevallen van een Zoon G. M. C. van HOUWENINGE— DEN OüDÏN. Godda, 5 February 1869. Men vraagt alhier IN HUUB een. of twee GEMEUBILEERDE KAMERS. Ocg-veo daarvan niet den huurprijs Ue ondergeteekende betuigt bij deze zijnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, hem geworden bij het overlijden zijner zoster. Mevr. de Wed». POVIPE.te Go-.cum. VaN HOEY Een jong menseh van de P. G., oud 22 jaren, bekend met de moderne ta.eu en administratie, Tan goede getuigschrif ten voorzien, zag zich gaarne geplaatst, hetzy op een kantoor of eene fabriek. AustS aait»» AtUaaoa Uitat P4A Olkdfja jnktvt

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2