öinnenlonh. Gemengde Berigten. Varia A. ^bucrtcnttcn. Ta. Burgerijke Stand, De Stoom-Chocolade-, Bonbons-, Dragees-, Mareepijn, Tra- ganth- en Suikergoed-Fabriek van Fra jZ Stoliwerek, hofle verancier te Keulen a R., heeft de eer, h.tre rijke keus vau erkende fijne en fijnste confituren, welke op alle tentoonstellingen met de voornaamste prijsine- dailles zijn bekrooud geworden, dringend aan te bevelen. maatschappij. Genoemde bladen zeggen, aat het regeringson werp ingegeven is door onregiraatige «rees en in strijd is met de belangen en ontwikkeling der internationale betrekkm en. 11e heer Walewski is heden morgen ten elf ure te Mar seille aangekomen. Het Journal Oöiciel meldt, dat hij mor gen avond alhier wordt verwacht. 16 Febr. Le Public zegt, dat een belgisehe kwestie niet bestaat, maar wel een ernstige (Economische kwestie, welke te ongelegener ure door het belgisehe ministerie opgeworpen is Wij welen niet, zegt het blad, of de kwestie zal uitgemaakt worden door het nemen van wettige weerwraak van Frankrijks zijde of door den val van het kabinet te Brussel. "Berlijn 15 Febr. De bondskanselier heeft aan den bonds raad een «ets-ontwerp ingediend, betreffende het domicilie van onderstand. Als bewijs hoezeer de handel in fondsen aan de beurs te Hamburg heeft toegenomen, kan dienen, dat de nord-deut- sche bank de oprigtiug aankondigt vaneen bureau tot eftecten- likutdatie, ten behoeve van eene gemakkelijker regeling van de rescontre. Algemeen vindt het geloof, dat hertog Adolph van .Nas sau geweigerd heeft deel te nemen aau de anti-pruisische agi tatie der verdreven vorsten van Hanover en Keur-Ilessen. Hij moet zich zelfs in zijn antwoord op het aanzoek daartoe met veel minachting uitgeiaten hebben over bet woelen der particularistische partij. Minder zeker is, wat men zegt, dat die houding van tien nassauschen hertog vooral toegescureven moet worden aan russischen invloed. Het Heerenhuis heeft met eene zeer groote meerderheid goedgekeurd de wetsontwerpen betreffende de inbeslagneming der fortuinen van den koning van Hanover en den keurvorst van Hessen, gelijk die door het huis van afgevaardigden aan genomen waren. Weenen, Febr. In de diplomatieke kringen alhier is men bezorgd voor de toekomst. De spanning tusschen Frankrijk en Pruisen neemt toe. Ook in N.-Duitschland hecht uien gewigt aan de aanvallen der franscbe offieieuse bladen tegen Pruisen, maar meent, dat de vrede zoo lang verzekerd is als de heer de Lavalette aan het hoofd van het ministerie van buitenl. zaken te Parijs olijft, maar toch blijft meu de mogelijkheid in bet oog houden, dat een voor Pruisen min der vriendschappelijk gezind staatsman, ter vervanging van den heer de Lavalette, zou kunnen worden benoemd. Madrid, 12 Febr. Kivero is tot president van de cortes verkozen met 168 tegen Orense, die 50 stemmen verkreeg. De heer Kivero, die tot president der constitueerende cor tes is gekozen, behoort tot de democratische partij. Van de vice-presidenteu behoort «Ie heer Armigo tot de partij der libe rale un e, Martos tot de democraten, Cant era tot de progres sisten en Valera tot de democratisch- progressistische fractie. 15 febr. Generaal Dulce heeft versterking aangevraagd, omdat de insurrectie naar de zijde van Havana toeneemt. Hij heeft tevens de regering verzccbt, een voorstel bij de Cortes in te dienen tot het sluiten eener leeuing van 400 millioen realen. De Correspondencia zegt, dat bevelen gegeven zijn om eene nieuwe expeditie van 6000 man naar Cuba te organiseren. 16 Febr. De Imparcial zegt, dat gisteren eene manifestatie plaats had te Vallatlolitl, ter gunste van de afschaffing van de conscriptie. Iu Malaga had eer.e manifestatie plaats ter gunste van de vrijheid van godsdienst en de afschaffing der doodstraf, ter wijl tevens werd aangedrongen om dit beginsel toe te passen op den veroordeelde te Burgos. Athene, 12 Febr. Het ministerie heeft de instelling eener nationale garde en het besluit tot eene buitengewone ligtiutr van troepen ingetrokken. Er heerscht volmaakte rust. 13 Febr. De vlugtelingeu van Candia hebben alhier bij de vreemde gezanten aauvr; ag gedaan om schepen, ten ein de hen in staat te stellen orn naar Candia terug te keeren. Konstantincpel, 15 Febr Er heeft eene wijziging in het ministerie plaats gehad. De minister van buiienlandsche zaken is tevens groo.-visier geworden; er is een ministerie van biunenlandsclie zaken opgerigt, waarvan de portefeuille is opgedragen aan Mehemed Ruchdi en Sadik Effendi is tot minister van financiën benoemd. GOUDA, 17 Februari». De cum missie vau vijftien leden heeft fristeren eene nadere vergadering gehouden, waarin bessloien is adharsie te verleenen aan de heide wetsontwerpen, ter uiihreidiug der gemeente De tweede lezing van dr. Zaalberg was nog talrijker' hé- zocht dan de erste lij ivhr £cdUfende mc.; Uu, u" het pubiiek aan zijne lippen te boeijen. Voorzeker heeft hij door zijne uitstekende voordrachten op velen een blij venden indruk gemaakt en het verlangen gewekt om nog meermalen het genot tes n «ken van zoo wel sprekende uiteenztlling der nieu were wereldbeschouwing. Z. M. heeft benoemd: mr. J. P. J. A. graaf van Zuyieu van Nyevelt, oud-minister vau buitenl. zaken, tot buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Ruslaudtot directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, D. L. vaa der Heide, hoofdonderwijzer te Breda. In de zitting der tweede kamer van maandag is inge komen een wets-ontwerp tot herziening van de tabel behoo- rende bij de kieswet. Daaruit blijkt, dat door samenvoeging of afscheiding van sommige gemeenten, behoorende tot de be staande kiesdistricten, het getal leden wordt gebragt op 80. De nieuwe districten hebben tot hoofdplaats 1®. Heerenveen, 2°. Tiel wordt eeu dubbei district 3°. Brielle een nieuw district, 4°. evenzeer Zaandam en 5°. Boxmeer wordt een dubbel dis trict. Goes en Zierikzee zijn tot één district vereenigd, met Zierikzee tot hoofdplaats. Vervolgens zijn de beraadslagingen aangevangen over het ontwerp, betrekkelijk de maten, gewig ten ea weegwerktuigen. Op sommige artikelen zijn eenige amendementen aangenomen, enkele andere verworpen, en op art. 7 tot welk art. men gevorderd is, zijn iwee araendemen ten voorgesteld. Het beginsel om -het gebruik der der nieuw wetenschappe lijke namen facultatief ie laten tot op de herziening der wet is met groote meerderheid aangenomen, door verwerping van het amendement van Naamen (zeer ondersteund door den heer Heemskerk Azn.) strekkende om alleen die wetenschappelijke benamingen, zonder bevoegdheid der nu in hei ontwerp daar naast gebezigde Nedcrl. uitdrukkingen. te mogen gebruiken. Dat amendement werd verworpen met 53 tegen 7 stemmen. Over 't algemeeu bleek bij deze discussie, zoo mede bij de latere over de uietigheid van acten of stukkeu, waarin benamingen van vreemde of oude maten en gewigten worden opgenomen, iu verband tot de strafbepalingen, dat het eerste ontwerp vau het vorig bewind en deels ook nog het later gewijzigde, zich on derscheiden door harde bepalingen ea de zucht om ter wille van een in 't afgetïokkene aauprijzenswaardig wetenschappelijk stelsel, de praktijk ter zijde te schuiven en noodelooze belem meringen daar te stellen. Iu de zitting van gisteren zijn de discussien voortgezet. Een groot aantal leden voerden het woord over de artt. 7, 8 en 9, die bepalingen behelzen nopens authentieke stukken, on- derhrtndsche geschriften enz., waarin maat of gewigt alleen in andere dan wettelijke maten of gewigten is uitgedrukt. Er heerschte groot verschil van meening. Verschillende amende menten werden voorgesteld. Sommige vervielen, door wyzi- gingen van de regering in de bewuste artikelen. Andere wer den ingetrokken en een van den heer Godefroi aangenomen, Artt. 10 en 11, omschrijvende de gevallen, waarin de benamin gen voor de maten en en gewigten, in het ontwerp vervat, moeten worden vermeld, gaven eveneens lot uiteenloopendö beraadslagingen aanleiding er werden met wijzigingen goedge keurd. Na de behandeling van de artt. 12, 13 en 14, waar mede het l8te hoofdstuk eindigde, werden de artikelen van hoofdstuk II (van den ijk der maten, gewigten en weegwerk tuigen) in overweging genomen. De artikelen 15 tot 17 wer den aangenomen. Op art. 18 stelde de hecrBegram een amen dement voor om den eersten ijk alleen kosteloos te doen plaats hebben, den herijk niet. Heden zal daarover, bij de voortzetting der discussien, beraadslaagd worden. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de regering, ten gevolge der berigten omtrent het op nieuw uitbreken der vee ziekte in het buitenland, reeds eenige dagm geleden last ge geven om het benoodigd personeel naar ^evenaar te dirigeren en is het ook reeds daarheen vertrokken, om langs de duit- sche grenzen tnezigt te houden op dea iuvoer van vee. Hier uit blijkt derhalve het ongegronde van de vrees, die van som mige zijden omtrent eene beweerde werkeloosheid der regering ten deze werd te kennen gegeven. De vorst van Montenegro heeft van den rose, keizer ontvangen een sabel met gonden scl.ede en zijn naamcijfer in brillanten. De prni- siache kamer heeft het kosteloos lager onderwijs tegen de regering ge- handhaafd. In Spanje wil men hnitcclandsche professoren en genees kundigen toelaten. De gymnastiek wordt idgevoerd op alle scholen in frankrijk. De revolutionairen te Bucharest koopen wapenen en am munitie om den strijj vol te houden. De mijnwerkers in de omstreken van Duisburg hebben den arbeid hervat. Gortschakoff geeft aen fhr- kije de KhuU vau het verschil met Griekenland. Het geregtshof te Richmond heeft het verder proves tegen JeffcTson Davi. ut -T ere, ven. Dom Perjnuulo la.c - deren. - Men spreekt van geheime onderhandelingen tusschen Berlijn en Parijs over de eventualiteiten der troonsopvolging in litlgie. In Beij- eren doet men pogingen tot het invoeren van het algemeen stemregt. Op Cuba blijft de opstaud voortduren. De grieksche reserves zijn niet iu woorden uitgedrukt maar slechts mentaal. De Belgen houden zich bezig met den verkoop van den luxeraburgsehen spoorweg en de afschaf fing der grieksche taal. Men begint nu ook het poolsche regtswezen tc brengen op russischen voet. De Grieken geven toe om bij de eerste gelegenheid weder te beginnen. Na de conversie zal de oostenrijksche schuld bedragen 2,852,026,438 fi. en de rente 107,583,044 fl. Het eng. hoogerhuis heeft eene zitting gehouden waar vier leden present waren. in Kusland zamelt men nog altijd gelden in voor de Grieken, die genoemd worden „zoitlelykfc stam- en geloofsgenooten Voor Ber ry tr is zooveel geld ingekomen, dat men twee standbeelden voor hem wil oprigten, een te Parijs en een te Marseille. Bij het verbranden der stoomboot Nelly Stevens in Arkansas zijn 03 personen omgekomen. In Portugal worden veel proclamation verspreid ter gunste van de Ibe rische eenheid. Socialistische beuden hebben zich vertoond in Gallicie. Eindelijk zal de toestand vau Spanje ^eregeld kunnen wor den de vergadering, daartoe geroepen, is bijeen gekomen en de kwestie republiek of Monïpensier nadert haar beslis sing. Noch de eene, noch de andere beslissing kan den grooten keizer aangenaam zijn, maar hij zal zich in het noodzakelijke als een gewoon mensch moeteu schikken, zich troostende met de gednohte, dal door de spaansche revolutie toch ook de magt der geestelijkheid is verminderd, zoodat hij bij de aanstaande verkiezingen beter op de fransche geestelijkheid zai kunnen rekenen; de eene dienst is toch de andere waard. De groote meerderheid der spaansche cortes is de monarchie toegedaan, zoc ias men na de verkiezingen, en dit is zeker geworden, als men nagaat met welke uitmuntende monarchen de Spanjaarden sedert eeuwen gezegend zijn. De groote wel vaart in Spanje is daarvan een sprekend bewijs. Alles, zonder onderscheid, verkeert in diep verval, en de groote schuldenlast en het slechte vertrouwen in het buitenland zijn de waardige monumenten, door de monarchie aan Spanje nagelaten. Toch is Spanje monarchaal, en zal het zpolang blijven tot de cortes geeu geschikt prinsje kunnende vinden, zich, faute de mieux, voor de republiek verklaart. Altijd natuurlijk uit gebrek, om het geheele monarchaal-geziude Europa niet te veel te ergeren. Het voorbeeld mogt anders voor sommige volken eens aanste kend worden. In een staat van de handelsbeweging van de verschillende mogendheden van het vorige jaar, staat Groot Brittanje met een tonnenlast van ongeveer zes millioen boven aan, maar wordt bijna geëvenaard door «le vereenigde staten. Duitschland, Frank rijk en Britsch Amerika brengen bel niet veel hooger dan een millioen, Nederland, die handelsmogendheid bij uitnemendheid, zoo als wij ons nog zoo gaarne zouden willen verbeelden, komt de negende in de rij met ruim een half millioen. Zelfs door het armoedige Noorwegen worden wij overtroffen. Noorwegen zonder koloniën, zonder kapitaal, overtreft ons, die over groote kapitalen en kostbare koloniën kunnen beschikken. Zoude het geen bewijs zijn, dat die koloniën, zoo dikwijls onmisbaar ge noemd, zeer goed kunnen gemist worden, als geestkracht en ondernemingszucht dit gemis vergoeden De gemakkelijk ver kregen winsten, door het Java varen sedert jaren behaald, zijn voor onzen handel doodelijk geweest. Gelukkig breekt een betere toekomst aan, nu de vaart op Java niet meer de vroe gere voordeelen geeft en de rederijen gedwongen worden nieuwe handelswegen te zoeken en nieuwe connectien aan te knoopen, willen zij in staat zijn aan de toenemende concurrentie der vreemden het hoofd te bieden. Meer en meer verdwijnt de zoogenaamde bescherming, waardoor onze handel kwijude, en tot een normalen toestand teruggebragt, zal hij ook bevestigen, wat de ondervinding altijd en overal reeds beeft geleefd, dat handel noch industrie bescherming behoeven, dat zij slechts vrijheid ran beweging noodig hebben om zich krachtig te ontwikkelen. Volgens de laatste opgaven bedraagt het getal horologies, dat jaarlijks in Zwitserland vervaardigd wordt, gemiddeld 1,200,000, waarvan de waarde op ongeveer dertig millioen guidea kan geschat worden60,000 arbeiders vinden met dit werk iiun onderhoud. Onze onderwijs-agit3teurs hebben hun fabriek in een slechten tijd begonnen, want nergens schijnt men meer van hun waar gediend te wilien zijn. Oostenrijk, Spanje, Italic, waar vroeger het onderwijs geheel in handen der geestelijkheid was, en dus wel geen sprake van godsdienstloor of hoe die mooïje woorden meer mogen zijn, kan geweest zijn, hebben meer dan genoeg en onttrekken het onderwijs aan de handen der geestelijkheid zonder voor mandementen of banvloeken te vreezen. Engeland heeft, behalve een iersche kerk-kwestie, 4»ok- een onderwijs-kwe<ie, en de wenschen der groote meerderheid vra gen daar, wat wij reeds zoo vele jaren bezitten neutrale staats scholen, omdat de kerk haar verpligtingen tegenover het on derwijs niet vervuld heeft. In Duitschland wordt ook de strijd levendig, alom weuscht men wat wij bezitten, en zouden wij dan roekeloos wegwerpen, wat men alom verlangt? Godsdienstonderwijs, zeggen de gemoedelijke klagers, ontvan gen onze kinderen niet op de staatsschool, en dat is zeer te betreuren. Lazen zij er slechts i*d den bijbel, leerden zij slechts psalmen zingen en werden zij er bekend gemaakt met Jehova's groote daden aan bet Israel der oude en nieuwe bedeei'rog bewezen, wij zouden met de scholen vrede hebben, maar nu, het kan zoo niet blijven. Maar moet nu de staat daarin voor zien of is het n;~» veeleer de pligt der kerk, om in dit gebrek te gemoet te Lomen Welnu dan, hersteiling gezocht, waar men herstel mag verwachten. Is die weLsch ernstig, clan alom adressen gerigt aan de kerkeraden om dit onderwijs te verkrij gen. Zorgt de staat voor het zijne, laat de kerk voor het hare zorgen reeds te lang heeft tij, door twisten en spitsvondig heden verdeeld, haar piigteu vergeten. Het wordt meer dan. tijd, dat de slagtofiers haar op haar schandelijk verzuim op merkzaam maken. Door haar departementen krachtig ondersteund, 2al de maat schappij //Tot Nut van t Algemeen" de verdediging der open bare school op zich nemen. Hebben de verdedigers der open bare school tot nu toe weinig of niets gedaan, thans is het oogenbiik gekomen, dat de maatschappij aau wie wij vooral onze neutrale school te danken hebben baar verdediging zal op zich nemen. Scharen de vrienden der openbare school zich om de maatschappij, dan zal daardoor een magt gevormd wor den, waartegen de holle deciamatien der agitateurs zullen af stuiten en de school-wet agitatie niet bestand zal zijn. GOÜD A. Gf.boren 13 Feb. Johannes Nicolaas, ouders N. de Hoop en H. van der Ree. Aletta, ouders \V. van Leest en A. de Gruijl. 14. Agatha Johauna, adders A. G. Leetubroek en A Bosman. Johauna Ja co ba, ouders P. Nieuweuhuijzen en C'. J. Pijpe. zeel. Barta Anna Gerarda, ouders G. Fraikin en C. J. Kabel. Millein, ouders P. Verinj en G. Slotf. 15. Johanna, ouders J van Loon en W van der Overleden 12 Feb. G. Philip, huisvr. van A. Strave», 63 j. M Kooiman huisvr. van J. van der Geneugten, 58 j. N. J. F. Prinsenberg, 8 ra. J. Nieuw land, 4 ra 13. AH Polet, 45 j. J. F. Revet, 9 ra. 14 J. Jougerheld, 3 w. P. J. Jaspers, 1 j. 10 ra. 16. T. J. J. van Baaien, 25 d. -• - Ai-at. Ondertrouwd G. H. G. de LANGE E. C. BOX, van Paramaribo. Gouda, 17 February 1869. JE'enige Kennisgeving. RECEPTIE, Zondag 21 February 1869. Fluweelen Singel. De sedert meer dan 30 jaren zicb in eenen steeds aangroeijenden roem verheu gende STOLLWERCK'sebe BORST-BONBONS" zijn het beste tot beden bekende huismiddel tegen catarrhalische keel- en borstkwalen. De Chocoladen van bijzondere fijnheid onderscheiden zich vau die der eerste parijsche fabrieken alleen door hare goedkoopheid. Gevulde Chocolade-Bonbons en tafel-desserts zijn specialiteiten der fabrikatie. Iu Knall-Bonbons roet humoristische deviesen, komieke verrassingen, alsmede fijne Present-Botibonnière? en voorwerpen voor surprises, steeds het nieuwste en rijk gesorteerd. Iu marcepijn-platen van tot 5 poud bieden 500 dessins in kunstmatige uitvoering, ruime keus. Geglaceerde, gecaadeerde ea ingemaakte vruchteu. I erzfndingep ,.:i let. uiin.-te 30 po^J dca i-uociu li

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2