I Kennisgeving. Buitenland. idelijk r effendI Overzigt. 1869. GOUDSCHE COURANT, Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. schromelijke beleed iging kunnen niet gelooven dat mij de vraag voor, e Watten gerust ruiken. Zijn dezelve ichadelijk, en vind ik tot inlichting van de te moeten herinne- [JBBIN’SWAT- engewone genezende uatische ziektens en latspijn of Stijvigheid, id, Huiduitslag, Jeuk door zwaarmoedig- ens in alle ziektens laakt onschadelijk zijn, “u tijden zonder eeuig Zij zulleu nimmer i de meesten gevallen worden door de Doc- le ernstig aanbevolen, nts per Pakje, ver- Ioofd-Depót bij A. e Delft. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post/ 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. amegaande van uwe IT-BONBONS. esheeren maken hier iten gebruik, nuarij 1869. VREUMIXGEN. mij iemand bedau- en raad, door uwe st-Malz-Bonbons te eeschheid en aam- lan bij sedert lang caal genezen is. iuarij!869. Tb. J. JANSEN. 1 VOORTREF- 5 GOEDKOOP IULPMIDDEL 1ST, HEESCH- 1RKOUDHEID OH. HOF’schb BONS, die dage- r bijval vinden. krijgbaar in Zakjes an 30 Cts., in JO- Dentraal-Dépöt Oude ie Stilsteeg, F.154 smede te Gouda bij IINGEX, te IX oer— J. VAN den BERG. GOUDA, 20 February 1869. Burgemeester en Wethouders van Gonda, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTU1JN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, 20 February. De grieksche kwestie is gesust en uitgesteld. De Grieken geven de hoop niet op, dat zich betere omstandigheden zullen voordoen. De vorst van Montenegro is de hoop van het oosten en vernieuwde dezer dagen de betrekkingen met Rus land. Turkije beklaagt zich reeds weder over kwetsende uit drukkingen, die in eene grieksche proclamatie voorkomen. De oostersche kwestie is geheel dezelfde gebleven met dreigender aanzien. Men verwacht dat Serrano in Spanje vooreerst aan het hoofd van bet bewind zal blijven Espartero houdt zich terug, Prim werd door een aanslag bedreigd. Drie geestelijken mogen op verbod van den paus geen deelnemen aan de cortes. De ean- didaten naar de kroon krimpen in, Montpensier blijft steeds in aanmerking met den koning van Portugal of liever zijn vader dom Fernando en de dagbladen geven zich eiudelooze moeite om de i.ieligheid en de verdeeldheid der republikeinsche partij te bewijzen. Zonderlinge eenstemmigheid in het verwer pen van een regeringsvorm zoo oud als de beschaving en die in de geschiedenis de luisterrijksche tijdperken vertegenwoordigt en de toekomst is der maatschappij. In Spanje is die rege ringsvorm bij het verdrijven der dynastie als aangewezen en zon men meenen, dat een nieuw koningschap slechts begeerlijk kon worden door de uitspattingen eener democratische repu bliek. Het zal spoe-Gg blijken, hoe de vertegenwoordigers van bet spaansche volk het vraagstuk opvatten. En onbeduidend voorval heeft eene hevige agitatie doen ont staan. De luxemburgsche spoorwegliju dreigde over te gaan aan de fransehe ooslerbaan. Het belgiscbe bewind draagt eene wet voor om in het algemeen de overgang van eenige spoorweg- exploitatie zonder magtiging van den staat te verbieden. Wij dachten dat Belgie een onafhankelijk land was en kunnen ons zeer wel voorstellen, dat men de eigen spoorweglijneu niet gaarne in fransehe banden zag. Zoo beschouwen de bladen in Frank rijk de zaak nietzij achten het eene tegen het grootmagtige Frankrijk en Belgie zoo onbeschaamd kan handelen zonder opgezet te zijn door Pruisen. Als het niet zoo hedenkelijk was te spotten met de ligtgeraaktheid van Frankrijk, dan zouden wij het be schouwen als een potsierlijk bewijs van overmoedigen franschen wind. Zij spuwen vuur en vlam en bedreigen met allerlei verderf. De belgische vertegenwoordigers hebben de wet aan genomen, de senaat volgt heden dat voorbeeld. De Franschen moe ten wel bedaren, maar het zet kwaad bloed. Te Groningen was de zegepraal der liberalen te voorzien. Het noorden is de ziel van Nederland. Holland is overza- digd en uitgeleefd. Dordt herleefde een oogenblik en sluimerde weder in. Hollandscbe liberalen zijn traag, zielloos, schroom vallig. Zij kiezen beurtelings water en vuur, met het weifelende Amsterdam aan het hoofd. En toch Haarlem is ook nu weder eens ontwaakt. Zoo kort geleden Koorders en nu Mirandolle. De prijs der Advertentien van één tot ze» regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. lagers van dat onderwijs aanbevolen. De agitatie tegen het on derwijs releveert de geheele liberale partij. De volksschool telt talrijke vrienden, het is een volksbelang, het sieraad van ons volk, het rust in den geest der eeuw en het is de band der vereeniging voor de massa der beschaafden. Zelfs de indische kwestie treedt op den achtergrond nu het geldt de handha ving van instellingen, die door het beter deel des volks als voortreffelijk gekend en gewaardeerd worden. >eb bij I, Gouda. H Zevenhuizen Woerden. Schoonhoven. Alp hen. Bolkoop. rrdauiW' este wagenstr. n Oosipoort. JK, Gapelle a{d IJeael. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, bren gen ter algemeene kennis, dat van heden af de niet aange spannen honden weder op den openbaren weg, zonder muilkorf mogen losloopen. London, IS Febr. Het opperste geregtshof der unie heeft dezer dagen eene beslissing genomen, die voor den handel in het algemeen en voor de geldmarkt in het bijzonder van het grootste gewigt is. Het heeft namelijk uitgemaakt, dat de wet ten, waarbij het papierengeld der unie tot wettig betaalmiddel wordt verklaard, niet in aanmerking kunnen komen tegenover eene verbindteiris, waarbij uitdrukkelijk is bedongen, dat de betaling eener zekere som zal geschieden in goud (specie). Naar men zich herinneren zal is ten vorige j.tre beproefd hetzelfde doel te bereiken door middel eener wet, welke echter om ver schillende redenen niet werd aangenomen. Wanneer men weet br °r de handel werd belemmerd door de omstandigheid, dat et 'fde som gelds dagelijks, en men kan zelfs zeggen bij bet uur, van waarde veranderde, dan valt onmiddelijk in het oog, hoezeer de geldmarkt door deze beslissing zal worden gebaat. Uit New-York meldt men van gisteren De president heeft bij den senaat het verdrag met Columbia ingediend, waarin met betrekking tot het kanaal door de landengte van Dariën aan de vereenigde staten het uitsluitend regt van aan leg wordt toegekend. Het congres heeft gisteren een voorstel tot eene belas ting op de rente der staatsschuld verworpen. Parijs, 17 Febr. De Bien Public bestrijdt de alarmerende geruchten die in omloop zijn en die zouden ontspruiten uit het incident in Belgie. Het blad verneemt, dat bet belgische kabinet maandag jongstleden eene ophelderende nota aan de fransehe regering heeft gezonden, welker inhoud bevredigend zou wezen en de gevoeligheid der openbare meening zou kal meren. 18 Febr. De Constituiionnel zegt, dat de dagbladen, die de belgische regering met betrekking tot het wetsontwerp betreffende de spoorweg-coucessien trachten te verschoonen, de kwestie van convenientie uit het oog verliezen, die alleen aan de handeling haar wezentlijk karakter kan geven. Het Jilad tracht wijders aan te toonen, dat de daarmede gevolgJe ge dragslijn van den gewonen regel afwijkt en kwetsend is. Het bestrijdt evenwel elke overdrijving ten deze en wederlegt de dagbladen, die het incident beschouwen als eene ondergane ver nedering en die gelooven dat er eene breuk op handen is. De Constitutionnel gelooft dat of het belgisch ministerie vol doende opheldering daaromtrent zal geven, of dat het keizer lijk gouvernement, een beroep doende op de wijsheid der bel gische natie en haar welbegrepen belang, het daarheen zal brengen dat de onaangename gevolgen der wet, die door de kamer van afgevaardigden is aangenomen en waarop de bekrachtiging van den senaat wordt verwacht, zullen vernietigd worden. Wij hebben zoo vervolgt de Constitutionnel weinig twijfel omtrent den uitslag van het belgisch incident. Het nationaal gevoel is levendig, zelfs prikkelbaar; onze groote natie heeft zich steeds fier gehouden, wanneer zij kwaadwillige bedoelin gen vermoedt en zij gelooft zelfs, welligt ten onregte, in deze zaak den invloed van eene buitenlandsche mogendheid te zien maar eene dergelijke aangelegenheid zal toch niet bij magte zijn om den algemeenen vrede te verstoren. De conferentie is heden ten 3 ure b’je**nopkomen.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1