•r-^rïü'rüik^. BinnenLanD. Gemengde Berigten. 2Upcrtentien. Goedkoope MUZIEK GilLD AANGEBODEN Raderstoomboot d'JJssel. chard welke in behandeling rallen komen na de discussie over antwoord voorgelezen, en de verklaard da" MeTdoorhde?diplomat.eake" betrekkingen tussehen Turkije en ^^ertrouwen in de^sb.d van koning Leopold en van het belg'seheniet tT^nS"a.t^«d^ welke ontstaan i, 10 Brussel .Tftbr. De senaat heeft het wetsontwerp be treffende de spoorwegen gerenvoyeerd aan de regtskun tge den gesteld. Het uitgebragt rapport neming, werd goedgekeurd met 4 dezer teleurstelling, voor algemeen loffelijk bekende ncludereutle tot aan stemmen, terwijl 3 leden Corresp. zegt, dat de woorden va^oXtn.rek, bij gelegenheid der debatten «tel heeren- moaen gelukken om, ter vergoeding dien avond te engageren het zoo gezelschap der lilt. Boas en Judels. De discussien in de tw over het wets-ontwt. r, werktuigen is woensdag voortgezet en ten einue g amendement van den heer Begram om het ïjkloon te is verworpen met 41 tegen 22 stemmen. Een amendement reede kamer der staten-generaal over het wets-ontwerp, betreffende de maten, gewigten eii weeg- .nc/iorr vnnrtcrp.zftt en ten einde gebragt. net handha ven, huis over de inbeslagueming vau het verm0* ver(lere George en den gewezen keurvor.-t van Hessen, vau veel verdere beteekenis zijn dan in betrekking tot het onderwerp van be raad" lading, want dat het niet anders kan of die woorden moeten strekken om de vredelievende vooruitzigten in Duitsch- land en geheel Europa te verhoogen en te versterken. Madrid, 17 Febr. De cortes hebben, na te zijn gecons.i- tneerd, Serra'no opgedragen om een nieuw kabinet te vormen. Waarschijnlijk zullen alle leden er deel van blijven uitmaken. Gisteren is in de cortes het onderzoek voortgezet van de geloofsbrieven, dat waarschijnlijk donderdag zal afloopen. waar na vrijdag de cones definitief geconstitueerd zullen worden. He den avond zal eene vergadering gehouden worden van de leden der meerderheid, welke zullen beraadslagen over de wederver- kiezing van het ministerie en het voorstel om een souverem uit te roepeu, terstond na de coustitueriug der cortes, om dan het volk te laten stemmen. Er loopt een gerucht, dat dom Fernando van Portugal een bezoek gebragt heeft aan den her tog van Moutpeusier en verklaard heeft den troon van Spanje niet te willen aanvaarden. 18 Febr. In eene bijeenkomst van de leden der meer derheid in de cortes, gisteren avond gehouden, heeft maar schalk Serrano verklaard, dat het gouvernement voornemens is om het gezag ueCr te leggen, zoodra de cortes defini tief zullen zijn geconsumeerd. De vergadering beeft een voor stel aangenomen om het gouvernement dank te betuigen en Serrano "te belasten met de zameuslelling vau eeu nieuw mi nisterie. Volgens particuliere mededeelmgen wordt het als bijna zeker beschouwd, dat Serrano door de cortes als hoofd van het voortoopig bewind zal worden herkozen en deze benoe ming ook zal aannemen. iu de cortes heeft eene levendige discussie plaats gehad over de verkiezing te Valladolid. De minister van binnenl. zaken, de republikeinscbe redenaars beantwoordende, heeft hun verweten dat zij alles slecht vinden, terwijl zij op slechts drie verkiezingen iets aan te merken vinden, tegen 200 verkiezin gen, die reeds goedgekeurd zijn.' In den verderen loop der discussie verweet de minister aan de republikeinen, dat zij deeling van goederen gepredikt hadden. Dit verwijt lokte hevige protesten van de linkerzijde uil, waarop de minister verklaarde de republikeinen geluk te wenschen met de afkeu ring, die zij door de protesten tegen over die beginzelen te kennen gaven. Het incident liep daarmede af. Men ge looft, dat het onderzoek der geloofsbrieven heden zal aHoopen. Bueüarest, I8 Febr. Ilei aangenomen budget, waarbij de inkomsten op 74,362,SS3 en de uitgaven op 74,217,961 francs geraamd, is gesanctioneerd. De minister van financiën is gemagtigd om, tot het tijdstip waarop de vastgestelde belas tingen in werking treden, rentegeveude schutkistbillelten uit te geven. GOUDA, 20 februari». Gisteren is de verjaardag van Z. M. den koning alhier op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen van openbare eu bijzondere gebouwen, door het spel van het carillon cn door het houden van parade. Des avonds was er bal in de sociëteit „de Reünie." erui»DUci.. unt. uuu. w...ur^ndc ouges van den heer van Naamen om den ijk van gazometers insge lijks van heffing vrij te stellen, werd verworpen met 46 tegen 16 stemmen. Hier gold het meer een particulier dan eeu al gemeen belang, dat een toezigt vorderde. Een ander amen dement van den heer Fokker om te bepalen, dat oos het re pareren en justeren van gewigten enz. door ambtenaren van den ijk zou moeten geschieden, werd verworpen met 50 tegen 11 stemmen. Daarentegen werd art. 25 der voordragt, hou dende instelling vau een inspecteur voor het toezigt op de verrigtingen der ijkers, vooral Da de bestrijding van den heer Godefroi, die geen reden voor dezen nieuwen titularis zag, verworpen. Alle verdere amendementen, als op art. 30, van den heer van Kuyk, om eene vaste geldboete op de daar op genoemde overtredingen te stellen, in stede van een minimum en maximum van 20 a 50, zoomede een amendement van den heer Heemskerk op i.rt. 32 en een nieuw voorgesteld artikel van den heer van Kuyk; eene gewijzigde redactie van de slot bepaling, voorgesteld door den heer van Naamen, zijn ver worpen en daarna de geheele wets-voordragt met 60 tegen 2 stemmen aangenomen. Ia de zitting van donderdag heeft de kamer met alge- meene stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen a. Wijziging der wet van 28 aug. 1851, regelende de mil.taire pensioenen bij de landmagt. b. Voorloopige regeling der re^tsmagt van den hoogen raad der Nederlanden in \YI. koloniale zaken en c. Bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van twee stukken grond langs den staatsspoorweg te Groningen aan mr. E. Dull. Vervolgens nam de kamer in behandeling het wets-ontwerp tot wijziging van eenige bepa lingen der wetten betreffende de personele belasting. De voor naamste strekking daarvan is om de hestaande wettelijke be palingen van eenige barer voornaamste gebreken of onbillijk heden te zuiveren. Bezwaren tegen het ontwerp werden ach tereenvolgens geopperd door de hh. de Bosch Kemper, van Kuyk en J. K. van Goitstein. De heer Moens deed zijne adhaesie aan dit wets-ontwerp vergezeld gaan van de aanwijzing van gebre ken in de wetgeving op de personele belasting. De beer van Kerkwijk maakte zijne stem afhankelijk van inlichtingen. De beer Hoffman verklaarde zich voor het wets-ontwerp. De minis ter van financiën verdedigde de wets-voordragt. Na verschil lende replieken kwamen de artikelen in behandeling. Na de aanneming van arlt. 8 tot 1*2 werd de discussie verdaagd tot vrijdag. Na de behandeling van dit wets-ontwerp zijn de ju stitiële wetten aan de orde. In de zitting der tweede kamer van gisteren is beslo ten tot de toelating na eedsaflegging van den heer Miran- dolle. Daarna zijn de discussien hervat over het ontwerp tot het brengen van eenige wijzingen in de wetten op de perso nele belasting. De twee amendementen van den heer Pijn appel, betrekkelijk het stelsel van boetsraffelijkheid in de speciaal anagewezen gevallen van overtreding der wet, hebben aanleiding gegeven tot vrij langdurige discussien. De minis ter heeft die amendementen bestreden en zijn zij ook afgestemd, waarna de geheele wijzigingswet met overgroote meerderheid is aangenomen, en daarna insgelijks eene wijzigingswet van hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1868 en tien natura lisatie wette//, waarvan de eerste aanleiding tot eenigt discussie gaf. Eindelijk kwam aan de orde het ontwerp tot afschaffing van de beperkende bepalingen van de artt. 884 en 957 burger lijk wetboek nopens het erfregt van vreemdelingen hier te lande, hetwelk volgens die bepalingen van reciprociteit afhankelijk wordt gemaakt. De discussien zijn niet afgeloopen ten gevol ge van een voorgesteld araendement van den heer Heemskerk Azn., die met vele anderen zeer toegedaan het stelsel van 't ontwerp, namelijk dat van algeheele vrijgevigheid (tegenover de reciprociteit, sterk verdedigd door den heer van Goitstein Snr.) evenwel iu de toepassing op boedels en verdeelingen, waarin Nederlanders en vreemdelingen gelijkelijk betrokken waren, ver duidelijking der wet allezins noodig achtte. Over dat amende- meu zullen dediscussieu heden worden voortgezet. Blijkens het voorloopig verslag der tweede kamer over het wets-ontwerp ter verhooging van den accijns op het gedistil leerd (als equivalent voor de afschaffing van het dagblad- en advertentiezegel) verklaarden vele leden zich tegen dit mqui- somraigen hunner achtten de vroeger voorgedragen .-u- ..jau L.i V O. Ol.cL ,LÜ O tl tic ÜOU- valent adS5if.il- van smokkelhandel, welke vrees door de vermindering van het veraccijnsd gedistilleerd sedert 1864 werd versterkt. Vele an dere leden vereenigden zich geenszins met deze bedenkingen. Zij stelden op den voorgrond dat de minister tot het voordra gen van dit equivalent slechts was overgegaan op aandrang van de kamer zelve, en dat de minister zelf reeds van den aanvang af in de verhooging van den accijns op het gedis tilleerd een aanbevelenswaardig mquivalent voor de zegelafschaf- fi:ig* zag, doch alleen door de vrees voor den sluikhandel was teruggehouden. De vrees voor sluikhandel moest niet van den voorgestelden maatregel terughouden. Bij kon. besluit van 3 Febr. is bepaald dat in de gemeen ten, waar geen telegraafkantoor, doch wei een postkantoor is gevestigd, de verzending van telegrafische berigten aan het naastbij gelegeu telegraafkantoor, doormiddel van de post,overeen komstig het verlangen der afzenders, ul of niet aangeteekend zal kunnen geschieden, zoodat de verpligting tot het aangeteekend verzenden der bedoelde berigten komt te vervallen. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Groningen, zijn uitgebragt 528 geidige stem men verkozen is met 442 stemmen, mr. S. van Houten, kan didaat der liberalen. Op mr. J. Dirks, den kandidaat der conservatieven, wareu 60 stemmen uitgebragt. In het kiesdistrict Haarlem zijn uitgebracht 1490 stem men, waarvan 9 van onwaarde zijn verklaard. De heer mr. O. J. F. Mirandolle vereenigde op zich 785 stemmen, mr. W. Wintgens 610, mr. C. Th. baron van Lijnden 80, terwijl 6 stemmen verdeeld waren. Gekozen alzoo de heer mr. C. J. F. Mirandolle, de kandidaat der liberalen. Men schrijft uit 's Gravenhage Naar wij vernemen zijn door de raadkamer v/.n het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland reeds eeu 'wintigtal personen, ter zake van de onge regeldheden te Rotterdam naar de openbare teregtzitting van dat hof verwezen. Het korps officieren der dd. schutterij te Utrecht heeft ten gevolge van Zr. Ms. gceerbiedigden wensch en betuigde tevredenheid over het corps, besloten Z. M. eerbiedig te ver- zoekeu op het verzoek om ontslag geen verder regard te slaan. Onder de benaming Centraal verpleging sff est icht voor Isra ëlitische iveezen in Nederland zal er te Utrecht een gebouw daar- gesteld worden, welke stichting strekken zal ter verpleging van Israëlitische weezen iu Nederland. Naar wij op goeden grond vernemen hebben zich voor dit zoo nuttige doel te dezer stede eenige Israëlitische Dames en Heeren vereenigd met het voornemen om in de maand april a. s. eene liefhebberij tooneelvoorstelling te geven in het lokaal Nut en Vermaak op de oosthaven, alhier, waartoe reeds de vergunning verkregen is van het bestuur dezer gemeente. Wij hopen dit voorneroen krachtige ondersteuning bij onze stadgenooten moge vinden en bevelen dit goede doel aan ieder weldenkende. Tevens vernemen wij dat door de HH. die zich tot dit weldadige doel vereenigd heb ben, aan de ingezetenen lijsten ter teekening zullen aangeboden worden, en dat programma en dag der voorstelling in dit blad nader bekend gemaakt zullen worden. Men wil in Amerika toch eindelijk beproeven om aan de weduwe eu kinderen van Lincoln eene som van 180 duizend gulden te doen aan bieden. De stads-schouwburg te Keulen is afgebrand en de kassier met vrouw en vijf kindereu daarbij omgekomen. Te Londen wordt be halve de armentax en de bijzoudcre weldadigheid door meer dan duizend genootschappen jaarlijks 48 millioen gulden voor de armen uitgegeven. Prinses Bacciocchi heeft haar vermogen, eenige millioenen groot, vermaakt aan den keizerlijken prins. Von Bismarck heeft nu onlangs in het heerenhuis verzekerd, dat de toestand vau Europa zeer bevredigend is. Het toezigt op de oostenrijksche scholen is der geestelijkheid ontnomen. De typhus-epidemie is te Brussel geëindigd. Te Bucharest houdt men zich bij voorbaat gereed oproerige bewegingen tegen Turkije te onder drukken. De storm wierp te Glasgow eeu 80 voet hoogen schoorsteen op een huis, dat verbrijzeld werd en waarin vijf vrouwen een man en twee kinderen omkwamen. Te Brussel zijn racer dan 2400 plaatsen, waar sterke dranken getapt worden. Espartero heeft bedankt voor het mandaat van afgevaardigde. De atheeusche hoofdcommissie voor Candia zal voortaan werkzaam zijn voor de aaneensluiting van alle griek- sche en grieksoh latijnsche volksstammen tot vorming van een groot rijk Eèfü fabriekant te Groningen, geen israeliet heeft voor het israelitische weeshuis te Utrecht gegeven 300 in eens en jaarlijks 100. In Engeland is voorgesteld het bonwen van slagthuizen voor bnitenlandshc Vee- Drie personen, beschuldigd van een aanslag op het leven van generaal Prim, zijn gevangen genomen met de orsini-bommen bij zich. VERGADERING der COMMISSIE van 15 leden, volgens art. 13J der gemeentewet, betreffende de uitbreiding der gemeente. DINGSDAG 16 FEBRUABIJ. Tegenwoordig de hr. A. A. v. B. Uzendoorn als voorzitter en voorts de leden van Catz, Drayer, Goedewaagen. Hoogenboom, Hoogendijk, Ka bel, Knaap, Kranenburg, Montyn, Straver, v. d. Want en van Zeylen. Door de hh. van Goor Kortenoever en de Graaf is berigt ingezonden, dat zij verhinderd zijn deze vergadering uij te wonen. D* notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De voorzitter deelt mede, dat nog eene wijziging wordt voorgesteld in art. 4 van het outvverp, als ampliatie der vroegere wijziging, houdende: „de bezittingen van het burgerlijk armbestuur der gemeente Stein en Broek gaan over aan de nieuwe gemeente, te regelen door hh. gedeputeerde sta ten." Alsnu worden de discussien geopendde heer Knaap betuigt den voorzitter zijn dank voor de medegedeelde stukken en verklaart, dat al niogt de voorgestelde vereeniging eenige geldelijke opoffering eischen, hij echter geneigd is die aan t emen en aan te bevelen. De heer Kra nenburg heeft ook de stukke. lUgezicn, maar opgemerkt, dat daarbij niet was overgelegd eene balans van baten en schaden, om de beoordeeling gemakkelijker te maken. Nadat hij zelf die berekening heeft opgemaakt, blijkt hem, dat de bate zal bedragen f 900 waar tegenover staatuit breiding der politie 600, armverzorging f 500, vermoedelijke verhooging der stadsdoctoren, beambten ter secretarie, schoolwezen en meer andere zaken, waardoor hij zich verpligt zal zien tegen te stemmen. De heer Montijn is na het onderzoek der stukken overtuigd, dat het voordeel grooter is dan het nadeel, en wenscht vooral dat de voorgestelde wijzigingen zullen opgenomen worden iu de conceptwet. De heer van der W'nnt heeft ook bezwaar, onder anderen betreffende de verlichting. De voorzitter beantwoordt de hh. Kranenburg en v. d. Want, en be toogt, dat de bijvoeging van een agent, berekend tegen f 325 eo f 50 voor kleeding genoegzaam is. De armverzorging zal veel minder dan 500 verhooging vereischen de verbooging vanéén stadsdocter zou 100 kunnen bedragen tot verhoog.ug de beambten ter secretarie zal de voorzitter nimmer medewerken zullen er niet bijkomen. De Verlichting bepaalt zich tot dc k gemeente, 't geen blijkt uit den bestaanden toestand. Daarna bespreekt de voorzitter nogmaals de voordeelen. De heer Hoogenboom ziet volkomeu in, dat de vereeniging met Broek voordeelig is, maar niet die met 8tein. De voorzitter erkent dit, maar ziet de mogelijkheid niet in, de zaak zoo te verdeelen, en zou vreezen dat door de poging daartoe de geheele vereeniging zou kunuen vervallen. Ook de hr. Kabel aeht Broek weuschelijker dan Stein. Alsnu wordt in stemming gebragt art. 1 van het ontwerp Broek, en aangepomen met 11 tegen 1 stem; de volgende artikelen worden met algeineene stemmen aangenomen, art. 4 inet de wijzigingen en art. 8 met de bijvoeging „kosteloos" en daarna geheel het ontwerp met alg. st. Van het ontwerp Stein wordt art 1 met 8 tegen 4 stemmen aange nomen de volgende artikelen met de wijzigingen roet alg. stemmen. Bij de stemming over het geheel worden uitgebracht 11 stemmen voor eu 1 tegen. Hierna wordt de resumtie' der notulen bepaald op Zaturdag a. 8. des middags ten twaalf ure. Marktberigten. Gouda, 18 Febr. De markt verkeerde weder in flaauwe stemming, en alle artikelen werden lager afgegeven. Tarwe, Poolsche per 2400 kilo 335 a340. Roode KI. f 3.15. Zeeuwsche per inud 9.60 a 10.60. Rogge 7.75 a 8.80. Gerst ƒ6 a 7.70. Haver korte 4 a 5.25 lange 3.00 a 4.20. Boekweit Frausche per 2100 kilo 220 a 225. Noordbr. 250 a *260. Bruine boo- nen 10.00 a 12.00. Witte 13 a 15.00 Paardeboonen 8.50 a 9.00. Duiveboonen ƒ8.70 a 9.50. De veemarkt met goeden aanvoer, en vluggen handel; kalfdragende geschikt voor uitvoer iets flaauwer. Boter 1.54 ƒ1.60. Burgerijke Stand. GOUD A. Geboren 15 Feb. Geertruida Maria, ouders J. J. Jansen en M. van Leeuwen. 16. Adrianus, ouders A. de Jong en M. P. Verblaauw. 18. Jacobus, ouders A van Hoorn en J. Groeneveld. Johanna, ouders C. de Gruil en J. van Waas. Overleden 16 Feb. W. F. van Vugt, 75 j. W. Feldkamp 72 j. E. Lammers huisvr. van D Stolwijk, 34 j. 17- W. J. van Leeuwen, 8 m. 18. A. van der Post. 11 w. Geruwd 17 Feb. W. dc Jong en C. Bulk. P. van der Draaij en A van den Heuvel. DEPOT VAN BOOSEIJ'S bij de Boekhandelaars J. van BENTUM Op LANDERIJEN tegen lc HIJPOTHEEK, met of zonder aflossing, naar de keuze van den Geldnemer. Intresten 5 PERCENT. Van Gouda Maandag en Ding»iag 'smor- gens 6 nren, de overige werkdagen 's mor gens 7 uren Van Rotterdam op gelijke dagen 's na-

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2