öinnenlanö. Gemengde Berigten. Varia A. 2U>Pfrtentien. ,!e» riiksdu», heeft het voorstel gedaan om verantwoordelijke boöds minisTerien voor buiteulandsehe zeken, oorlog, manne, ha» del e» openbaar verkeer op te ngteu. De tweede duitsche noordpool-expeditie zal in de eerste week va» junij zee kiezen. Zij zal bestaan »,t tw^sohepen, een schroef» toom schip van 120 ion en eeu Idewey' De expeditie zal staan onder bevel van kapitein K. Twee sterrekondigen, een natuurkundige, een officier van e oostenrijksche leger en een geneeskundige zu t0£ tot October zal duren, medemaken ia het belau„ 5C Weenen u Maart. In de Eresse wordt medegedeeld, datTEe regering aan eenige bevriende ^en door tusschenkumst van de gezanten te Parijs, in heiningen doet toe komen omtrent het belgische spoorweg-konfl.kt, ten einde de verontrustende gerechten tot hunne ware verhouding terug brengen en n het licht te stellen, dat het geschil volstrekt met van zoodanigen aard is, dat tnen vrees voor ernstige verwikkelingen behoeft te koesteren. De burgemeester heeft aan de hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen verboden, kinderen adressen van ge- iukwensrhmg aan den paus te doen onderteekeneu Tevens heeft h,j hun verbodeu de kinderen op de scholen hgchame- liik te kastijden, als zijnde in strijd met de wet op het onderwijs. 15 Maart. De tweede kamer van den rijksraad heek he den de algemeenc discussie begonnen en geëindigd over het ontwerp betreffende de landweer, pe meerderheid der commis sie, belast met het uitbrengen van rapport over de voordragt, heeft de aanneming van het ontwerp aanbevolen volgens het welk de landweer onderworpen is aan de militaire autoriteiten. Pe minderheid der commissie heeft voorgesteld om de land weer volledig af te scheiden van bet staande leger, gelijk in Hongarije het geval is. De linkerzijde en de p^olsehe afge vaardigden hebben zich voor hel voorstel der minderheid ver- kla.rd. Florence, 15 Maart. De Correspondance Itaheune zegt dat er bladen zijn, die beweren dat de onderhandelingee over het sluiten van eene leening, met de kerkelijke goeueren tot onderpand, afgebroken zijn andere organen verzekeren weder «lat zij met een guustigen uitslag zijn bekroond. Het blad waarschuwt aan die geruchten geloof te slaan, die overigens het welslagen der ouderhandelingeu tegenwerken. Madrid, 15 Maart. De Imparcial zegt, dat de ministeri ele crisis voorbij is, en men van elke verandering iu bet ministerie heeft afgezien. GOUDA, 17 Maart. Pe eerste kamer der sta ten-gene raai is bijeengeroepen te gen 30 maart. In de zitting der tweede kamer van zaturdag werd den heer vau Sypestevn verlof verleend om op eeu nader te bepa len dag den minister van koloniën te interpelleren over den toestaud van de nederlandsche bezittingen aan de Uust van Guinea en werd vervolgens de discussie voortgezet over het wets-ontwerp lot afschaffing van het dagblad-en advertentie?egel. Pe minister van financiën heeft allereerst de voordragt uit een zedelijk oogpunt krachtig verdedigd en daarna financiële bezwaren wederlegd. Daarna motiveerde de heer Gefken zijne stem voor en de heer Pijuuppel zijne stem tegen het wets-ont werp. Hierop repliek van de hh. Bergraann, Jonckbloet en van Wassenaar eu w„rme verdediging van den maatregel door den heer Moens, wederom gevolgd door repliek van de hh. Rochus»eu, Moens, van Eek, van Kuykbestrijding van het wets-ontwerp uit financieel bezwaar door de hh. Godefroi en Begram, en ten slotte verdediging van de wets-voordragt door de hh. van der Linden en van Yoorthuyzen. Ten slotte is het wets-ontwerp aangenomen met tl teg**n 31 stemmen. De termnningang is bepaald op uit. jiiiiij. Het equivalent is aan genomen mei 56 tegen 15 stemmen. I de zitting vau de tweede kamer van maandag is na discussie van 45 tegen 1 stem aangenomen het wets-ontwerp nopens het regi van zegel fpiakzegel voor handelspapier). Bij gelegenheid dezer behandeling gaf de minister van financiën te kennen, dat hij in een volgend zittingjaar jaame bepalin gen zou voordragen om ten aanzien van het Handelspapier eenige meerdere verligtingen loe te staan in den geest van het vroegere voorstel van wijlen den heer Betz. Vervolgens werd eenparig en zonder discussie besloten tot het in overwe ging nemen van hel voorstel van deu heer van Kuijk tot wij ziging van de artt. 45 en 4S der armenwet. Eindelijk werd aangevuigen de behandeling van het wets-ontwerp, tot herzie ning der wet op de zeebrieven en turksche paspoorten. In de zitting van gisteren heeft eerst plaats gehad de interpellatie s.m den heer van Svpesteyn, betrekkelijk den toe stand aan de kust van Guinea. Fij stelde drie vragen en lichtte die breedvoerig toehet ant^ oord erkende de bezwaren, dat afdoende maatregelen noodig zijn, maar dal de zaak ia in handen des konings, die nog beslissen moet. Na de interpellatie is besloten JL°. om de discussie over de wet op de zeebrieven etc. te schorsen tot morgen, omdat er een gewijzigd art. 2 der regering, en nog eenige amende menten op het artikel (dat de cardo quaestionis van het ont werp is) waren voorgedragen, zoodat het voorstel van deu heer Fijnappel en de andere leden werd aangenomen om al deze wijzigingen aan een nieuw onderzoek in de sectien te onderwer pen, dat gisteren middag ten 2 ure is aangevangen. 2, ora ten aanzien van het door den heer van Naamen gedane voor stel, om nog voor bet reces bet voorstel van deu heer van Kuyk tot wijziging van 2 artikelen der armenwet in de sec tiën te onderzoeken, bet nader gevoelen te vernemen der cen trale sectie met de regeling der werkzaamheden belast, en wier meerderheid gisteren besloten had het uitstel van het onder zoek. De voorzitter maakte geen bezwaar het punt nogmaals in de centrale afdeeling ter tafel te brengen. Men meldt uit Katwijk aan Zee van gistejen Pe aange voerde visch blijft nog zeer hoog in prijsin den afslag wordt besteed voor goede tarbot ƒ11, voor tongen 30 cents per stuk, droogschol 4.50, rog 8 per mand, voor de vijfsterren f 14 per kar. De kiesvereeniging „Zuidhoorn" te Groningen, heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer mr. N. Olivier, oud lid dier kamer, ook de kiesvereeni ging Westerkwartier te Yeendam heeft hetzelfde gedaan. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard, dd. 13 maart Indien men de loopende geruchten kan vertrouwen dan is de vraag naar hennep hoogst belangrijk, en, volgens hel oor deel van deskundigen, vooreerst eene groote prijsverhooging van dat product te verwachten. Ook in deze streken is de zware nachtvorst der laatste acht dagen hoogst belemmerend voor den veldarbeid, en meent men, dat gelegde vroege aardappelen in groot gevaar verkeeren. Pe fijne steenvruchten lijden raede zeer daardoor j terwijl de hooge stand van het polderwater niet weinig ongerief veroor zaakt. De veestapel is gezond, het voeder ruim voorhanden, en het vee daardoor geldig; getuige de weigering vati een' boer, die, voor twee kalfdragende koeijen, de som van 510 afsloeg. Men schrijft uit Friesland aan de N. Rolt. Cour.De onderstand aan armen te verleenen in de provincie Friesland wordt over 1869 begroot op circa ruim een half millioen gul den. In 1866 bedroegen die uitgaven 438,626.38 */2 in 1867 468,718.42]/2die iu het afgeloopen jaar zijn nog niet met zekerheid bekend. Daar de bevolking maar 295,965 zielen telt, is die uitgaaf tamelijk bezwarend voor de meeste plaatsen. In de proviucie geschiedt dan ook al heel weinig tot voorkoming van armoede, doch wel tot leniging. Het oude systeem wordt er te veel in prak tijk gebragtden geneesheer halen wanneer de patient ziek is, zonder te vragen, kan er ook iets gedaan worden om de ziekte te voorkomen of hare uitbreiding te beteugelen. De zweedsche regering heeft het plan hare eenigstc kolonie, het eiland Bartbelemy, te verkoopen. De braziliaanscbe regeriug wil de plunde ring dei hoofdstad vau Paraguay niet erkennen Pruisen wil den noord- dnitschen bond een handelsverdrag doen sluiten met Mexico. Te Sin gapore zija de bureaux verbrand van de Oriental Bank Corporation De Engelschen kunnen dom Fernando niet bewegen om te dingen naar de spaansche kroon. De spaansche cortes willen niet meer dan 25000 man voor de gedwongen ligting toestaan ea dan nu ook voor het laatst. De koning der HelleneB heeft zijnen ministers medegedeeld, dat hij voor een maand op reis gaat. De Engelschen loopen gevaar in onmin te geraken met Siam. De fransche regering approviandeert de grensvestingen Pruisen versterkt Mainz en de kusten. Generaal Igna- tieff russisch gezant bij de porte is terug geroepen. De toestand van Cuba is aanmerkelijk verbeterd. - Eene noord-amerikaansche maatschappij wil twee kabels kggen over de azod&ehe eilanden naar de fransche kust. De telegraaf liegt als eeu bulletin van het groote leger te Kohat zijn niet 300 maar 3 engclschen omgekomen. - Op 1 julij 1868 waren in Belgie nagenoeg 5 millioen R. Katholieken en ruim 8 duizend Prote stanten. -- Zondag heeft te Madrid eene manifestatie plaats gebad van 3000 personen ter gunste van de afschaffing der conscriptie. De cro- etische landdag beeft van den keizer gevraaga de stici ting eeuer universiteit us Agram. De zwitsersche spoorweg aan het Wallenmeer is onlangs ruim een week onbrnikbaar geweest door eeu geweldigen rots val. De itahaanschc afgevaardigde Ricciaidi wil te Napels eeu modern tegenconcilie houden. Te Temeswar wordt eene vrijmetselaarsloge, de tweede in Hongarije, opgerigt. De groote kazerne der oude garde ia te Madrid oor brand vernield. De berigten uit Noorweger, luiden hoogst gunstig jen aanzien der haringvissrlierii de vangst beliep reels ruim 651-,900 _tpnDtn. f.u.iintau L---- -• *- - ben anu Napoleon en ook aan Leopold tev zake der svoorweg kwestie. Napoleon inaakt met zijne vrouw nog aitijd viaitrs bij Isabella. Graaf von Bismarck wil weder e«ne langdurige reis ondernemen. Men heeft plan een haven aan te leggen op het eiland Norderney. Het loon in de katoenfabrleken te Preston zal met 10 pet vern..nderd worden, de werklieden zullen in schikking treden. l'usschen Perpignan en Narbonne is een passagierstrein tegen gehouden d'.or den hevigen wind. Te New- York worden thans elke week 1000 vélceipèdes afgeleverd. Te 's Hage is een arbeiders-gezin waarschijnlijk door anijsmelk vergiftigd. Het gas kost in Nederland bij de particuliere fabrieken te Amsterdam o. a. f 3 tot 5 10, te Dordrecht en bij de stedel.jke gasfabrieken 2.55 te Utrecht tot f 3.96 te Schiedam per 1000 voet. Een der nuttige inrigtingen van den nieuweren tijd zijn zeker die, waar het volk gelegenheid beeft zich voor weinig geld van gezond eu welsmakend voedsel te voorzien. Vooral in Berlijn heeft men zich in dit opzigt hoogst verdienstelijk gemaakt. Door den oorlog van 1866 en het uitbreken der cholera bestond in vele gezinnen door de afwezigheid van den kostwinner armoede en spoedig werden, om in de dreigen de behoeften te voorzien, volkskeukeus opgerigt, die goed en goedkoop voedsel konden verschaffen. Deze inrigtingen zijn in stand gebleven, omdat men in de tijden van nood de groote behoefte daarvan had leeren inzien. Voor 11 cents verkrijgt r~n daar een geheele, voor 6 cents een halve portie soep, waarvaD de eerste voor een krachtig man, de tweede voor een vrouw of kind voldoende is. Van 1 nov. 1867 tot 1 maart 1868, dus gedurende vier maanden, zijn ruim 180,000 gubeele en ruim 180,000 halve portien uitgereikt, waardoor gebruikt zijn 14000 pond rundvleesch, 16000 pond varkensvleeseh, 1850 ir. d aardappelen, 60 mud boonen, 18i> mi d erwten, 70 mud linzen en andere groeuten. Nu bestaan er in de verschillende wijkeu reeds negen van die inrigtingen, die kosteloos do^r een commissie beheerd worden. Opgerigt door liefdegiften, kunnen zij de onkosten volkomen dekken door de opbrengst en geven zelfs nog eenige winst, die evenwel alleen wordt aangewend tot verbetering der inrigtingen. Dezer dagen is in den omtrek van Londen een wedren van vélocipèden gehouden. De af te leggen weg was iets meer dan 2 mijl, terwijl als prijs 240 is uitgeloofd. De weg werd door deu overwinnaar "in negeu minuten afgelegd. Per sonen, die te paard in galop de mededingers volgden, konden de snel voelers niet inhalen. De van binnen lichtgroene enveloppen, die veel gebruikt worden, zijn gekleurd door arsenikzuur koperoxvde, een hevig- werkend vergift, zoodat men bij het gebruik zeer voorzigtig dieut te zijn, en nog liever andere enveloppen moet gebruiken. Een nieuwe kiesvereeniging in ons kiesdistrict voorzeker een gelukkige verschijning, vooral omdat die kiesvereeniging van de ware beginselen schijnt uit te gaan. Zamenwerkin,,, niet in naam, maar in der daad, met de buitengemeenten. Zoo alleen is het mogelijk om een gevestigde overtuiging om trent een kandidaat in het district te verkrijgen, en zal het ellendige nabauwen en het stemmen op commando ophouden. Rekent men nu nog hierbij de openbare vergaderingen, n et uitsluitend aan het kieswerk gewijd, maar ter bespreking van staatkundige onderwerpen bestemd, dan kan het niet anders of de sluimergeest moet eindelijk eens voor opgewektheid plaats maken. Een krachtig leven zij der nieuwe kiesvereeniging. den oprigters veler medewerking toegewenscht, en dc gevolgen zul len dan zeker niet uitblijven. In 1867 zijn op de markten te Parijs verkocht 18T/2 millioen ned. zeevisch en F/2 millioen kilo riviervisch, die ruim 9 millioen gulden hebben opgehragt. De verkoop van boter bedroeg 1F/2 millioen kilodie van kaas ruim 4 millioen kilo. Het getal eijeren bedroeg bijna 250 millioen, die voor ge middeld 3 cent veikocht werdeu. Wat het wild betreft, daaraan worden de volgende cijfers vermeld leeuwrikken ruim 1 millioen, 30,000 kwartels, 30,000 houtsnippen, 13,000 herten, 27 000 faisanten, ruim 500,000 patr'jzen, 270,000 hazen, behalve velerlei andere vreemde soorten. Aan groenten werd voor ruim F/2 millioen gl. verhandeld. De stad heeft als accijns van de verschillende levensmidde len ruim 35 millioen ontvangen. Parijs telt 1200 bakkers, 1500 slagers, 11,000 herbergen enz. De schuld der verschillende europesche staten bedraagt on geveer 30,000 millioen gulden, zoodat ieder Europeaan bij zijn geboorte gemiddeld een schuld medebrengt van ruim f 100. Een Franschman is beladen met ruim f 150 schuld, een Engelschman met ruim 300 schuld. Voor een Noorman is het slechts 17. De jaarlijksche intrest is ruim 1290 millioen gulden. Zoude het met het oog op die cijfers Jan niet hoogst noodzakelijk zijn, dat er iets gedaan wordt om uis scnuldenlast te vermin deren En dit zoude gemakkelijk genoeg gaan, als een eind gemaakt werd aan het verderfelijk stelsel van den gewapenden vrede, dat merg en bloed der natiën uitzuigt en de beste, de edelste krachten der volken verslindt. Maar dit schijut nu eenmaal zoo te behooren. Fraukrijks spoorwegen hebben meer dan 3000 millioen gul den gekost. Engeland heeft daaiaan 5600 millioen en Pruisen 1200 millioen ten koste gelegd. Het spoorwegnet was op het einde van 1866 in Frankrijk bijna 15,000, in Groot-Bnttanje 22,000 en in Duitschlnnd 21,000 mijlen lang. In de veree- nigde staten was de lengte toen reeds 53,000 mijlen en over de geheele oppervlakte der aarde 150,000 mijlen spoorweg. Engelsch-Indie bezat toen reeds ruim 5000 mijlen spoorweg, en hoeveel mylen spoorweg had Java, dat kostbare eiland, dat ons in staat gesteld heeft ons spoorwegnet 0» leggen, en dat toch zulk een groote behoefte heeft aan verbeterde middelen van vervoer, dat reeds zooveel jaren naar spoorwegen verlangt, al ware het slechts een kruimpje van de tafel des rijken. Treurig en beschamend voor "derland is de deze week ge- voerae discussie iu de tweede kamer. Het geld outbreekt voor den eersten spoorweg op Java, en onze vertegenwoordigers zijn dagen bezig om allerlei uitvlugteu te zoeken om het niet noodzakelijk te maken het batig Siot aan te tasten. Hier had men veel, zeer veel geld noodig tot hs* leggen van spoorwegen en altijd bragt Indie schatten aan, ora zonder bezwaar van den nederlandschen belastingschuldige aan alle eischen te kuunen voldoen nu vraagt Indie slechts hulp cm een begonueu lijn te voltooijen en.... maar het blijft altijd de nude geschiedenis. Met de opgravingen in Ilerculanum, elke door de vrijge vigheid van koning Victor Emanirel mogelijk zijn geworden, is een begin gemaakt. Reeds is ie aardlaag weggegraven in den tuin, welke door den hoogleeraar Fiorelli was aangewezen eu waarin reeds vroeger herhaaldelijk papyrusrollen zijn opgedol ven, welke echter niets dan onbeduidende wijsgeerige schrif ten bevatten. De digtheid van de korst, waaronder de oude stad bedolven ligt en welke «it asch, steentjes en lava bestaat, doet veel goeds verwachten nopens de ongeschonden bewaring van de voorwerpen, welke meu hoopt te vinden, en die be langrijker kunnen zijn, dan hetgeen te Porapeji ontdekt is, omdat laatstgemelde stad veel uiinder aanzienlijk is geweest dan Herculanum. In Pompeji werden onlangs de borstbeelden van Pompejus en Brutus opgegraven zij zijn uit het albasterachtige marmer van Athos uitgehouwen en kunnen tot de beste voortbreugselen van de romeiusche beeldhouwkunst gerekend wordeu. Vooral onderscheidt zich de Brutuskop, behalve door de uitmuntende technische uitvoering, ook door eene bewonderenswaardige karakteristiek. Gebokkn 12 Maart. Hendrik, ouders J korver en A E Loeven Maria Catharina, ouders P. Korswagen en J. de Roos. Willem, ouders A. Alfenaar en W. van Vliet Arie Pieier, ouder» G. Boot en M. Kond. 13. Adriana Hendrika, ouders H ten Zeldam Gauswijk eu A. C. van Bommel. 14. Gijsberta Johanna, ouders M. van Loon en E. J. van Buuren. Martinns Hendricus, ouders M. J. van Leeuwen en J. Nonnen. Willem, ouders B. van der Kleij en P. Severs. 15. Jan, ouders J. van Leeuwen en W. Hogenboom Jan, ouders J. A. Amesz en J. van der Linden. Overleden 12 Maart. L. Okkers, 7 w. P. van Geelen, 49 j. 13. B. Tuurling, 67 j. w- K»inkelcnberg, 5 j. B. Kooij, 66 j. 14. N. L. van der Kleiju, 4 m. J. C. Mulders, 11 m. 15. G. Roskam, 6 w C'. B. Bruikmao, 5 m Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden onzer geliefde moeder en behuwd- moeder Mejufvrouw de I .WIECKERT, geb. Dohna, betuigen wij bij deze onzen hartelijkea dank. A. L. WIECKERT, J. WIECKERT—M m.eij> De ondergeteekenden betuigen hun nen dank voor de belangstelling, bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. 3. A. vak HOUWENINGE, G. M. C. vak HOUWENINGE Heden overleed mijne onmisbare Echt- genoote CATHARINA BEREND1NA FEIS, in den ouderdom van 33 jaar, na eenige uren vroeger in den dood te zijn voorgegaan door ons jongste zoontje NI- COLAAS LEONARDUS. E. vak dek KLEIJN. GuoiJA. 1»

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2