Donderdag, 1 April. 1869. öuttenlflnfc. öinnenlanö. UIS OEIJEN, fS, BOUW- en IN, eenige meu- kooping HUIS F, Kennisgeving. ii 3 1 Uitgave van A. BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT D. BUL. Rijks-, Provinciaal- Lange TiendewegD. n°. 60. REGLEMENT deb LIBERALE KIESVEREENIGING, voob het HOOFD-KIESDISTRICT GOUDA. ïren bij de redactie tijdige tazeuiliug. te bekomen ten MOLENAAR ei 1869. i te bekomen ten J.FORTJUIN Dl. SDAG den 21“ lags ten 10 Ure, EED, Vee en Bouw- PAUL, van GOEDEREN, tgeen nog meer De prijs der Advertentiën van één tot ie» regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden be.skend naar plaatsruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden ia/ 2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór IC ure ingezonden zijn. MAART 1869 re, in het Loge- an een kapitaal Wijdstraat aan A. N°. 158, doelmatig voor s, zes Kamers, ede Keuken met elder en hetgeen k en goed Huis rschuwd eenige inen name afte- ij geene betaling tuele ongesteld- 'estellers, maat- door ,lon post- steher in dienst ^hebbenden niet arende 3 weken, tr te laat ont- et in de dienst tr drie voorzien groot ongerief et alleen, maar anderen. Tegen veder in dienst i’s door uitput- a pligt te doen, t wijze een zie- -- De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Gouda, geeft, naar aanleiding der wet van den 4a“ julij 1850 (Staatsblad n°. 37), kennis, dat de Lijsten, de personen aanwijzende, die tot bet kiezen van Leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal, van de Provinciale Staten eu van den Gemeenteraad bevoegd zijn, definitief gesloten en op de Plaatselijke Secretarie zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op de werkdagen, van des morgens 9 tot des namiddags één ure, terwijl bovendien eerstgenoemde Lij’t is aangeplakt aan den ingang van de St. Anthoniestraat bij den Kleiweg, de tweede aan den ingang van de groote Kerkstraat bij de Markt en de laatstgenoemde aan den ingang van de Lange Groe- nendaal bij de Gouwe aan het Gebouw der Luthersche Kerk. Gouda, den 27 Maart 1869. De Voorzitter voornoemd, v. BERGEN 1JZENDOORN. i den koninkl. iiversiteits-Pro- 3onn gefabri- Borst-Bon- per pakje echt den Apoth. J bij A.WOLFF. ENTIE. king dezer stad de goede zorg ot tijd iugelicht r voeding wordt navolgenswaar- 'iedt. London, 29 Maart. Uit Washington verneemt men dd. 27 dezerbet door den senaat aangenomen ontwerp tot wij ziging der tenure-act is door het huis der vertegenwoordigers met 99 tegen 70 stemmen verworpen. Over Rio-Janeiro dd. 28 febr. wordt gemeld De Para- gnyanen te Assumption hebben verzocht om de vestiging van een voorloopig gouvernement. Omtrent Lopez is niets met zekerheid bekend. Uit Bombay wordt gemeld Zaturdag namiddag is de emir Shere Ali te Umballah aangekomen en uit naam der koningin begroet, met te kennen geving van de hoop, dat met deze bijeenkomst een nieuw tijdperk vau wederzydsohe vriend schap en vertrouwen moge geopend worden. De emir was met die ontvangst zeer ingenomen. De hem bij deze gelegen heid aangeboden geschenken worden geschat op eene waarde van 10,000. Parijs, 29 Maart. Het berigt in de Gaulois, dat Frankrijk aan P.uisen om opheldering zou hebben gevraagd, betreffende eene mobilisatie van troepen, wordt ten stelligste tegengesproken. De Patrie zegt, dat de manschappen, wier drie maanden verlof den 31 dezer afloopt, bevel hebben ontvangen om zich weder bij hnnne corpsen te begeven. Er wordt geen verlenging van verlof toegestaan, ongetwijfeld omdat de instructie van officieren en manschappen, met betrekking tot de nieuwe wa pening, krachtig zal kunnen worden voortgezet. Madrid, 29 Maart. Men verzekert, dat de meerderheid der Cortes bepaaldelijk op dom Ferdinand van Portugal hare keus zal uitbrengen, in weerwil zijner weigering. de inkomsten van Frankrijk gedurende eene halve eeuw het is zesmaal zooveel als al de fransche spoorwegen gekost heb ben En toen is deze enorme som, die, wanneer zij aan werken dQs vredes besteed ware geworden, een geheelen ommekeer ten goede in den maatschappelijken toestand van Europa te weeg gebragt zou hebben, toch zijn deze 22 milliards door den boo- zen genius van den oorlog in veertien jaren tijds gebruikt om 1,800,000 menscheu van de aarde te doen verdwijnen." Uit de Betuwe schrijft men De wintervruchten staan ever het algemeen zeer goed te reide. De zachte winter heeft haar blijkbaar geen kwaad gedaan, en de tegenwoordige koude weergesteldheid is mede niet ongunstig, om te vroege ont wikkeling voor te komen. Omtrent tarwe, gerst, rogge, kool zaad, kan niets bijzonders gemeld worden. Voor de zomer gewassen is de grond behoorlijk bereid, doch voor dat men aan bet zaaijen kan denken, moet bet eerst warmer worden. Met de erwten en aardappelen is een begin gemaakt. De uiter waarden en weilanden zijn booger in prijs dan vorige jaren en belooven veel gras. Van de vruebtboomen verwacht men veel, vooral peren. Van de appelen weinig wegens de groote opbrengst van den vorigen herfst. Het vee is gezond enduur; door den lagen waterstand in den herfst en winter kon aan velen arbeid verschaft worden en was het mogelijk de binne- sloten uit te graven. De toestand van den werkenden stand alzoo vrij gunstig. In den Zuidplaspolder was eene verbeterde polderbema- ling sinds lang noodzakelijk geacht. Die zaak is in handen gesteld eener commissie, wier rapport weder is onderzocht door hooggeplaatste deskundigen. Aan ingelanden is thans aanbe volen het stichten van 2 schepradstoommolens in plaats van de oude stoomvijzelmolens, en het aan de bovenmachine ver binden van een strijkgemaalmen hoopt dat die plannen zul len worden goedgekeurd, in ’t belang der ruim 4000 bunders van dezen polder. Art. 1. De vereeniging stelt zich ten doel eene goede keuze van vertegenwoordigers in Rijks-, Provinciaal- en Gemeente bestuur te bevorderen. Tevens, de zedelijke eu stoffelijke ontwikkeling van het volk op krachtige wijze voor te staan en daartoe bij te dragen door 1°, Handhaving der openbare school tegen alle reebtstreeksebe en zijdelingsche aanvallen; 2°. Het opwekken van den publieken geest door het bespreken der publieke zaak, het houden van openbare voordrachten en het ter lezing laten rondgaan van tijdschriften, brochures en enkele nummers van dag- of weekbladen. Art. 2 Ieder ingezeten van het Hoofd-Kiesdistrict Gouda ter verkiezing van leden voor de Tweede Kame, der Staten- Generaal, die den ouderdom van 18 jaren bereikt heeft, kan lid der vereeniging worden. Art. 3. De vereeniging is verdeeld in afdeelingen. De leden der vereeniging in eene en dezelfde gemeente woon achtig vormen eene afdeeling. De leden van kleine gemeenten kunnen zich tot ééne afdee ling vereenigen. Elke afdeeling bestaat uit ten minste 10 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De afdeelingen dragen den naam van de gemeenten, waar zij gevestigd zijn. Die tot een zelfde district voor leden van de Provinciale Staten behooren, vereenigen zich met elkander ter bevordering van goede keuzen voor leden dezer Staten. Het Bestuur in de gemeente der afdeeling, waarnaar het kies district genoemd wordt, treedt dan als Hocfdbeéthur voor dat GOUDA, 31 Maart. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamhe den hervat. Van de tweede kamer zijn de aangenomen wets ontwerpen ontvangen en verzonden naar de afdeelingen, die in deze zitting zijn zamengesteld. In een dezer dagen bij de uitgevers Nijboff en Zoon te Arnhem verschenen vertaling van het werkje van A. Larrieu, get. „Weg met den oorlog," leest men o. a. het volgende „In veertien jaren tijds, van 1853 tot en met 1866, hebben Europa en Amerika aan den oorlog de verschrikkelijke som van 22,000,000,000 ten koste gelegd 1 Twee en twintig duizend millioen gulden Maar dat is meer dan het derde gedeelte der waarde van alle roerende en onroerende goederen i jchcc! Frankrijk, hut L ccj bedrag, dat gmja staat mei.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1