Varia A. I Gemengde Berigten. POSTERICTZEIsiL R>» ^J) 1, j .lit regl.ui.1.1 vuur Hoofdbestuur AWeeUnpb^uinr is vuorgesclirereu, except bet bepaalde b.j art. 9 wat betreft de beuoeojing vau 6 leden en art. 1~. nnr\prtpe Art. 4. ileu wordt lid der vereeniging door bet ondertee kenen van het reglement. ai. Men houdt op lid der vereeniging te zij" door eene v 1 rin" aan 't Hoofdbestuur of het Bestuur der afdeeling in te zenden dat meu voor 't lidmaatschap bedankt door zijae woon plaats te vestigen buiten bel Hoofddist riet, alsmeue door het met voldoen der vastgestelde contributie op den daartoe ge- stelden termijn. \rt 5 Ieder lid betaalt voor jaarlyksehe contributie/ 1 en deel willende nemen aan de lezing van de geschriften, die ■l Hoofdbestuur ter lezing aau de leJeu doet toekomen nog/ 1.— Het vereenigiogsjaar begint met 1 Januari. He Afdeeliui»sbestnren vorderen de contributie m. dij ma ken van de e.Tstgenoemde het halve en van de laatsgenoemde het geheele bedrag aan den penningmeester van t Hoofdbe stuur, vóór den laatsten Mei, over. 0e leden die tot geene afdeeling behooren, zenden voor het zelfde tijdstip het volle bedrag aan den genoemden penning- meester toe. Art. 6. Het bepaald bedrag der contributie is minimum. Ieder Jid vult jaarlijks zelf het bedrag in op de hein a..nge- boden blanco-quitanlie. j Het bedrag boven het minimum wordt teu volle aau t Hoofd bestuur verantwoord. j Art. 7. Op daartoe gemotiveerde aanvrage kan Jt Hoofdbe stuur aan Districts- en Afdelingsbesturen eene geldelijke bij drage ter gemoetkoming in uoodige buitengewone kosten ver strekken. Art. 8. Ieder lid der vereeniging kan deelnemen aan alle beraadslagingen en stemmiugeu, alléén het deelnemen aan de stemming over voorgesislde candidaten wordt beperkt tot hen, die kiezer ziju voor het collegie, waarin een vacature te ver vullen is. Art. 9. Het Hoofdbestuur bestaat uit de voorzitters van de Besturen der afdeelingen, benevens zes in algemeene vergade ring te benoemen leden. Deze laatsten worden gekozen voor 3 jaren. De orde van aftreding wordt geregeld naar eeu door loting op te maken rooster. Art. 10. Het Bestuur van iedere afdeeling wordt door eu uit h :re leden gekozen r 1 bestaat uit minstens 3 personen. Zij worden gekozen voor 3 jaren. De orde van aftreding wordt geregeld naar een door loting op te maken rooster. Art. 11. Het Hoofdbestuur kiest uit zijn midden een voor zitter, een ondervoorzitter, een secretaris en een ^cningmees- ter. Deze bepaling geldt ook voor de Afdr3 ^besturen dezen zijn echter niet gehouden een ondervoorzitter te benoe men. De voorzitter, de secretaris en de penningmeester van 't Hoofdbestuur moeten te Gouda wonen. Art. 12. Het Hoofdbestuur benoemt jaarlijks in de maand December uit ziju midden eene permaneute commissie vau 7 leden tot rrgeling der loopende en presserende zaken. De voorzitter kan van deze commissie geen lid zijn. Art. 13. Het Hoofdbestuur doet jaarlijks iu de maand April in eene algemeene vergadering verslag over het afgeloopen jaar en rekening eu verantwoording van zijn beheer. Deze bepaling geldt ook voor de Besturen der afdeelingen. Art. 14. Het Hoofdbestuui zorgt dat in elke vergadering de kiezerslijsten zoo volledig mogelijk aanwezig zijn. Deze bepaling geldt ook voor de Besturen der afdeeliugeu, voor zooverre haar betreft. Art. 15. Het Hoofdbestuur belegt vergaderingen, zoo dik wijls het dit i.oouig ucht, of wanneer ten minste een tiende der ledeu dit schrifteljk met opgaven van redenen verlangt. Deze bepaling is ook toepasselijk op de Afdelingsbesturen, doch wat 't laatste betref*, minstens een vierde gedeelte der leden. Art. 16. liet houden der vergaderingen en de punten van beschrijving worden aau de leden bekend gemaakt door con vocatie biljetten. Art. 17. De candidaten voor leden van de Tweede Kamer dei Staten-Generaal en der Provinciale Staten worden gekozeu op de volgende wijzeIedere aideeling formeert voor iedere vacature een lijst van twee candidaten eu zendt die voor de Tweede Kamer aan 't Hoofdbestuur in en voor de Provin ciale Staten aan 't Districtsbcstuur, hetweA daarvan eene a'ge- meene alphabetische lijst formeert. Uit de dae'oo voorkomen de candidaten wordt daarna ter algemeene vergadering één gekozen a als candidaat der vereeniging geproclameerd. Art. 18. Alie stemmingen over personen geschieden bij digt gevouwen en ongeteekende briefjes. Indien bij de eerste stemming niemand de vereischte meerderheid op zich vereenigt, heeft er eene tweede vrije stemming plaats, en daarna ?oo noodig, herstemming tusschen de twee personen, die bij de tweede vrije stemming de meeste steramen op zich vereenigd hebben. Bij staking der stemmen beslist het lot. Art. 19. Wanneer op eene algemeene vergadering niet meer dan 50 kiezers voor de Tweede Kamer der Siaten-Generaal of der Provinciale Staten zijn opgekomen, zal niet tot eene stem ming over candidaten worden overgegaan, maar eene tweede algemeene vergadering uitgeschreven worden eu in deze ver gader iug dan een candidaat geproclameerd worden, onverschil lig het aantal opgekomen kiezers. Ajt. 20. Wanneer het Hoofdbestuur het noodig oordeelt, worden de voorgestelde candidaten namens de vereeniging uitgenoodigd aan de beraadslagingen deel te nemeu. Voor het houden der stemming verlaten zij de vergadering. Art. 21. Geene wijziging kan in dit reglement gebracht worden dan wanneer minstens 50 leden tegenwoordig zijn en twee derde dier leden zich er voor verklaren. Zijn geen 50 leden opgekomen, dan wordt eene tweede vergadering uitge schreven en in deze, onverst hillig het aantal opgekomen kie zers, over de voorgestelde wijziging besÜ3t. Art. 22. Dit reglement treedt in werking dadelijk na de vaststelling. (26 Februari 1869.) ADDITIONEELE ARTIKELEN. Art. 1. De zes door de algemeene vergadering in 't Hoofd bestuur te benoemen leden worden eerst gekozen, nadat de af deelingen zich geconstitueerd hebben, hetwelk binnen vier weken na dato dezes moet geschied zijn. Art. 2. Ter voorloopige vervanging van !t Hoofdbestuur, wordt de commissie tot het ontwerpen van een Reglement be noemd tot commissie van bestuur, met gelijke bevoegdheid en verplichtingen als bij het reglement aan 't Hoofdbestuur toe gekend wordt. Art. 3. I)e eerste algemeene vergadering wordt zoo spoedig mogelijk door de commissie van bestuur belegd. Art. 4. Hij die staande deze vergadering of later als lid dezer vereeniging toetreedt, teekent het vastgestelde reglement en brengt nader zijne handteekeuing over op het reglement, dat in iedere gemeente van 't Hoofd-Kiesdistrict ter medetee- kening zal worden nedergelegd. Art. 5. Zoodra het vereischte getal leden zich in eene ge meente of iu gecombineerde gemeenten heeft aan gegeven, wordt een der leden door de commissie van bestuur uitgenoodigd tot het beleggen eener vsrgadering en het constitueeren der afdeeling. Aldus vastgestei i in de vergadering van den 26,teQ Februarij 1S69. Be Commissie van Bestuur, A. A. G. VAN ITERSON. L. M. VAN KOOTEN. ML J. FORTUIJN DROOGLEEVER. Het spaansch gouvernement wil de staatskerk behouden en de vrijheid van godsdienst handhaven. De koning der Hellenen verzet zijn zinnen door reistoertjesden 13 april vertrekt hij naar Corfu. De ontmanteling van Luxemburg gaat Pruisen te langzaam. Men wil vau Spanje een kiesrijk maken, den koning benoemen voor 18 jaren en den burgeroorlog periodiek doen zijn. Servie beeft eindelijk verlof van de porte bekomen om een handelstractaat te slniien met Oostenrijk. De koning van Italië heeft namens de bevolking van Napels een gouden kroon ontvangen. Te Madrid is eene carlistische zamenzwering ontdekt, en zijn een gene raal, een kolonel en een kapitein gevangen genomen. De verkooping der galerij van schilderijen, nagelaten door F. Delessert, heeft 530,000 fr. boven de raming opgebragt; de 112 oude stukken uagenoeg 1,390,000 en de 101 moderne omstreeks 394,000 frs. In 8'paoje begint men met de invoering der nieuwe munt, berekend naar 4 realen tegen elke petetta. In Frankrijk en in Pruisen begint men, naar aanleiding onzer nedeilandsche bemoeijingen, te ijveren voorde afschaffing van het dagblad zegel. De kleinere gemeenten ijveren voor, de groctere teyen de voor gestelde wijziging der armenwet. De exkoning van Hannover beeft een scherp protest uitgevaardigd tegen Pruisen. De prinsen van Or leans ontraden den hertog van Montpensier de spaansche kandidatuur. De mikado' van Japan heeft benoemd tot minister van marine den ame- rik. luitenant ter zee Grinnel en tot generalissimos van het leger den duitsch-amerik. officier Paul Frank. Vergeefs protesteerden de fransche en eng. gezanten. Te Santiago in Chili en in het binnenland wordt gemeld van eene aardbeving. - De toestand op Cuba is verbeterd. De rotterdarasche diergaarde heeft o. a. ten geschenke ontvangen van den gezagvoerder F. de Ruvjter en van den hr. T. Draijer alhier twee patagonisehe honden. Dezer dagen vertrekken uit bet friesche dorp ïnswerd Daar N. Amerika 8 huisgezinnen, bestaande uit 34 personen. Donderdag jl. zijn te tfemmel verbrand twee huizen bewoond door vier geziuaen. - Te Ancona hebben oproerigheden plaats gehad, die geëindigd ziju met de schorsing der nieuwe accijnzen. Met julij zal te Berlijn eene stedelijke belasting op de inkomsten worden ingevoerd In de napeischc provinciën worden hevige, repoblikeinsche proclaraatien ver spreid. Bij de verdere verkiezingen in Hongarije heeft de oppositie en uitgaande regten 27,319,521 tk. ontvangen, nagenoeg 50 millioen gulden. Bij het oproer te Xeres werden 170 militairen en 300 personen van de be volking gedood of gewond. Men wil alle nu in Spanje onbekende industrien voor 15 jaar vrijstellen van belasting De werklieden te Preston volharden iu de werkstaking, doch men onderhandelt over eene schikking. In Ecuador is de pres. Ëspiuosa door een oproer afgezet, en Garcia Morena gekozen als voorloopig president. - Te Enschede is aan de vrouwelijke lidsmaten der doopsgezinde gemeente het regt van stemming toegekend bij bet beroepen van predikanten. Bij het afgraven van een heideveld te Garderen is een oude begraafplaats ontdekt. Men vindt daar onbeschadigde urnen met asck en beenderen en daarbij lansen mede in goeden staat. De president van Bolivia heeft zich opgeworpen tot dictator, na een aanslag op zijn leven. Te Limoges zijn 91)0 Car- listen geïnterneerd. - Te Faenza is eene zamenzwering ontdekt. Vijftig duizend vreemdelingen hebben te Rome de paaschfeesten gevierd. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dingsdag 30 Maart. Tegenwoordig al de leden, niet uitzondering van den heer Remy. De notnlen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Is ter tafel gebragt en voor kennisgeving aangenomen eene dispositie van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, van den 23 maart 1859, n0. 22, waarbij wordt goedgekeurd het laadsbesluit van den 12 te voren, tot verlenging van de huur van het societeits-gebouw. Is gelezen eene missive van B. eu W. van den 30 maart 11., die daarbij ter goedkeuring aanbieden het ontwerp eener overeenkomst tnsschen liet hoogheemraadschap van Rijnland en de gemeente Gouda, betrekkelijk de waterinlatiDg op, en de wat'rafvoer van den boezem van Rijnland. Dit ontwerp zal gedrukt aau de leden worden rondgedeeld. De voorzitter stelt aan de orde de stemming over her in de vorige zitting behandeld voorstel tot het, ten koste van de gemeente Gouda, doen aanleggen, onderhouden en verlichten van den toegangsweg naar het station van den rijn-spoorweg, waarover de stemmen hebben gestaakt. Bij de daarover gehoudeu stemming verklaren zich zeven ^eden vóór en een gelijk getal leden tegen dat voorstel, zoodat de stemmtu weder staakten, waardoor het wordt geacht niet aangenomen te zijn. Tegen stemden de heeren Peeters, vau Straaten, Droogleever, Loyten, Buchner, Reutiuger en van Gennep Vervolgens gaat de vergadering over tot de benoeming van een kleiweger. Door den secretaris wordt opgave gedaan van de namen der sollicitan ten. Van dezen verkrijgt A. van der Kleyn 10 en E. van Gent 4 stem men, zoodat eerstgenoemde tot kleiweger is gekozen. Na die benoeming wordt de zitting opgeheven. De directeur van het postkantoor te Gouda brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den staat van brieven, geadres seerd aan onbekende personen, over de maand februarij 1869, voorkomen de navolgende adressen afgezonden van Gouda aan mej. B. Ruijer, wed. Brouwer, P. R. Lip, R. R. Lip, M. Fol, J. H. Swaab jr. eu Beut, allen te Amsterdam H. P. Hamer te HarderwijkK. van Gilst te Leiden; A. Unietel te Oud-Schoonebeekmevr. J. Danie's te Rotterdam; J. Verbeek te TeteringenP. W. Monnee en Ja cobs, beiden te Utrecht; F. Versteeg te Aalbrugge: J. Loosje te Dienslaken C. Kooy te Gouderak W. Schoffels te Megeren v. Looij te Vurenzem F. D. Roukema te Tholen H. Middel te Zuidwolde afgezonden van Boskoop aan Dompeliug te Wouw J. Ver beek te Teteringen J. Hulsschruder te Weipoort afgezonden van Moordrecht aan -. G. Koolmees te Middelburg terwijl in jauuarij 11. van Gouda naar Duitschland zijn af gezonden aan C. C. Knaap te Eisenach Kemper te Fullen. Regthebbenden kunnen deze brieven, tegen betaling van het port, terug bekomeu door middel van het postkantoo te Gouda. Gouda, De directeur voornoemd, 27 Maart 1869. KOETSVELD. Een voorstel tot herziening vau een paar bepalingen der armwet, ingediend door een lid der kamer, heeft, het moge al of niet goed zijn, weinig kans om aangenomen te worden. Vooreer®', is men hier nog niet best gediend met wets-voor- 8teiien van kamerleden, en ontvangt die liever vau het minis terie maar ten andere is ook het onderwerp niet aanlokkelijk. Veel klagten zijn reeds tegen de armwet aangeheven, het domic."lie van onderstand is een lastige zaak. Maakt men het den een naar den zin, een ander acht zich door de nieuwe regeling, zeer benadeeld en petitien voor en tegen zullen bij menigte ingediend worden. Het doei van bet tegenwoordige ODtwerp is om de kleinere gemeenten, waar zich tijdelijk wei nig vreemdelingen vestigen te ontlasten ten ko9te der grootere gemeenten, waar zich wegens nijverheid of handel veel vreem den vestigen. Uit de kleinere gemeenten dus petitien voor ging der armwet zijn, een wet die ieder bevredigt, kan over dit onderwerp niet gemaakt worden, omdat de geheele regeling van het armwezen bij de wet in strijd is met de eenvoudigste begrippen der staathuishoudkunde en hoogstens al« een nood zakelijk kwaad kan beschouwd worden. Armverzorging is geen piigt van den staat, ook niet van de gemeente. Niemand kan gedwongen worden om zijn ver diensten, door zijn arbeid verkregen, te besteden om anderen te ondersteunen en toch dit heeft plaats, als de belastingen door de burgers opgebragt, voor een gedeelte besteed worden om anderen te onderhouden. Dat is een onzuivere toestand, waarvan wij waarschijnlijk in veel jaren nog niet verlost zijn. Maar moeten de behoefteen dan niet verzorgd moet niet geholpen worden waar hulp dringend noodig is Zeer zeker er moet geholpen worden, en er zal ook geholpen worden, daarvoor is het verledene van het nederlandsche volk ons borg. Neder land, dat zich zoo gaarne een christelijk land Iaat noemen, zal de eerste deugd van het Christendom niet vergeten. Lief dadigheid is de piigt van ieder individu, niet van den staat. De kerkelijke gemeenten zijn als van zelf aangewezen om de liefdegaven uit te deelen, en deze zullen daartoe door het geheele volk in staat gesteld worden, maar tot de zorgen van den staat kan armverzorging niet meer behoren. De staat dwingt, en liefdadigheid kan nimmer gedwongen worden. In Frankrijk waren in 1867, 31 magazijnen voor tabak, 17 tabaksfabrieken, 357 entrepots en 38831 tabakswinkels. De geheele ontvangst bedroeg ruim 120 millioen gulden. In 19 departementen werd tabak geteeld. Parijs had 2 fabrieken, 4 entrepots en 808 tabakswinkels. Voor ruim 20 millioen gulden werd daar aan tabak verbruikt. De wiusten op den tabaksverkoop bedragen voor het gouvernement ongeveer 90 millioen gulden 's jaars. Een raadslid is niet vervolgbaar voor hetgene bij in zijn betrekking spreekt; een bepaling, die hoogst noodzakelijk is, zal de vertegenwoordigende regeringsvorm geen wassen neus zijn. Teregt is dit door de duitsche volksvertegenwoordiging ingezien, en in weerwil van den tegeustand door den alver- mogenden v. Bismarck, heeft zij zich met een voorstel veree nigd, om dit regt aan de vertegenwoordigers des volks te waarborgen. Het misbruik maken van dit regt is juist door de straffeloosheid onverschoonbaar; eu heeft een raadslid zich te buiten gegaan, zonder door den voorzitter tot de orde te zijn geroepen, dan staat hem slechts een weg open om aan de publieke opinie voldoening te geven, en dat is in een volgende raadsvergadering of het uitgebragte gevoelen door motieven te staven, of opent lijk amende honorable te doen. Dit is hij aan de publieke opinie, aan de waarheid verschuldigd. Nu de minister van binnenlandsche zaken de bijzondere on derwijzers heelt aangeschreven om, zonder aanzien van persoon, de klagUn, die zij tegen het schooltoezigt mogten hebben, aau hem bekend te maken, zal het spoedig blijken, wat men van die booge woorden moet denken, die zoo nu en dan in de kamer worden gehoord of van de roerende klagten, die men in sommige partijbladen kan lezen. Zijn eenmaal alle klagten in gekomen, en dit getal zal zeker niet groot zijn, dan houdt al het gezeur op, de feiten spreken dan duidelijk en ieder zal weten, wat bij daarvan dan te denken heeft. Alweder een wet op het hooger onderwijs. Zal dit ontwerp gelukkiger zijn dan het voorgaande, en door de kamer in be handeling genomen worden Het is zeker te wenschen, dut dit onderwijs spoedig geregeld worde, en het is reeds lang genoeg besproken, dat men ook omtrent deze zaak een gevestigde overtuiging mag verwachten. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. Geboren 25 Maart. Arie, oudera D. Ouweneel en J. Kruijt. 27. Christina, ouders C. D. Botterop en M. N. Verkerk. Cornells Jacobus, ouders J. W. M. Kromme en A. C. van Leeuwen. Anna Elizabeth, ouders J. Benois en C. A. van Maareo. 29. Dirkje, ouders D. van Stavel en P. Verkerk. Overleden: 2ö Maart. JVisser, wed. C. vau Waas, 72 j. A. A. Jaspers, Sm. 27. J. Nieuwveld, 15 m. D. C. van Houweninge, 7 w. H. Delsman, 34 j. 28. J. van Lijck, 66 j. f. Far- taijn, 7 j. *0 m. 29. H. H. J. Middel, 18 tu. J. Zuidam, lj. 30. A. M. Soos, wed. M. Wout, 77 j. W. Vermij, 6 w.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2