n u Gemengde Berigten. Varia A. Tooneelnieuws. 1 h m H H pn lan De eerste kamer der staten-generaal heei": maandag alle aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen, waai onder dat ep de maten en gewigten. De discussie over de ootwtïpeo, betreet,J- de zegel-afschaffing en den samarangsehen spoor- weg is op woensdag tea 11 ure bepaald. Uit het verslag van de sectieii van de eerste kamer der staten-generaal nopeos de afschaffing van het zegel op de ge drukte stukken, enz., blijkt, dat een groot getal leden voor en velen tegeu dea maatregel zijn ingenomen, terwijl andereu wenschen te berusten en eenigen hunne stem nog voorbehou den. De hoofiioedenkingen betreffen de financiële kwestie en worden door voorstanders der afschaffing weersproken, die niet de financiële, maar ook de staatkundige en sociale zijde van het vraagstuk vooropstelde Op ue vraag van vele ledea of htt equivalent voldoende zoude zijn, heeft de minister van Bosse met vertrouwen bevestigend geantwoord. Het hoofdbestuur van het Anti-dagblad-zegelverbond heeft zich tot de eerste kamer der staten generaal gevveud met het volgende adres Meermalen reeds werden aan de Staten Generaal voorstellen gedaan tot vermindering of tot afschaffing van het zegelregt op dagbladea en andere drukwerken, maar geen daarvan is tot dusver bij uwe vergadering in beraadslaging gekomen. Thans zal dif anders zijn. Het door de tegenwoordige regering in gediende wetsontwerp heeft de goedkeuring van den anderen tak der vertegenwoordiging mogen verwerven en van uwe beslissing hangt het dus thans af, of de vrije drukpers in Nederland eindelijk tot een waarheid zal worden. In dezen stand der zaak acht net hoofdbestuur van het Anti-dagblad-zegelverbond zich verpligt, uit naam van de leden dier vereeniging tot u te komen met het eerbiedig doch dringend verzoek, dat het u behage aau het aanhangig wets voorstel uwe goedkeuring te verleenen. Wij zullen thans niet op nieuw de redenen ontvouwen, op grond waarvan de aanneming der regeringsvoordragt ons voorkomt in het alge meen belang noodzakelijk te zijn. In groote trekken hebbeu wij die redenen uiteengezet in een adres door ons tot de Tweede Kamer gerigt, waarvan wij de vrijheid nemen hiernevens als eerste bijlage een afschrift over te leggen. Bovendien is thans de werking van bet dagbladzegel genoegzaam toegelicht; het gron dig debat inzonderheid, waartoe het ontwerp ia de Tweede Kamer heeft aanleiding gegeven, heeft alle daarmede in ver band staand* vragen inderdaad uitgeput, zoodat het van onze zijde een even aanmatigend als nutteloos pogen zijn zoude, zoo wij thans nog beproefden nieuwe gezigtspunten daarover te openen. Dit eene zij het ons echter nog geoorloofd op te merken. Is het buiten twijfel waar dat eene belasting, welke door de openbare meenirg veroordeeld is, op den duur onmogelijk wordt, dan schijnt de tijd gekomen, om aan de heffing dezer belasting een einde te inaken, want op de meest ondubbelzin nige wijze heeft zich thans de publieke opinie tegen haar ver klaard. Tot staving dezer uitspraak beroepen wij ons vooreerst op de discussien der Tweede Kamer. Niet slechts heeft de meerder heid zich voor de afschaffing verklaard, maar, en dit is een ver schijnsel waarvan de hoogst gewigtige beteekenis uwe aandacht niet zal ontgaan, het dagbladzegel heeft daar geen enkelen verdediger, doch wel hevige bestrijders gevonden. Mogen de opportuniteit van den voorgestelden maatregel en de resultaten die men er van verwacht, al door sommigen in twijfel getrok ken zijn en de finantieele zijde der questie tot verschil van meening aanleiding gegeven hebben, de belasting als zoodanig heeft bij den anderen tak der vertegenwoordiging geen enkelen voorstander gevonden. In de tweede plaats op het groot aantal verzoekschriften, waarbij uit alle deelen des lands de aanneming van het wets- j ontwerp gevraagd is. Eindelijk op het bestaan van ons //Verbond", j dat met geen ander doel is opgerigt, dan om met alle wet- tige middelen de afschaffing van het Dagbladzegel te bevorderen, waartoe velen ais leden zijn toegetreden, en dat terstond a'om vertakkingen gekregen heeft. Men heeft de kracht van de?r uiting der openbare meening willen breken, door te zeggen dat wij belanghebbenden zijn, die slechts materieele voordelen voor ons zelve beoogen. Het onverdiende dezer aantijging zal u niet beter kunnen bhjken, dan door de inzage der tweede aan dit verzoekschrift toegevoegde bijlage, houdende eeu overzigt van de verschillende besturen en correspondenten onzer ver eeniging. Belanghebbenden, neen maar belangstellenden zijn wij, die de feitelijke belemmering der drukpers eene anomalie achten m het zamenstel onzer staatsinrichting, en de opheffin» dier feitelyke belemmering als een eerste voorwaarde beschouwen voor de verdere ontwikkeling van ons politiek en maatschap pelijk leven. v En als men van dynastieke en nationalc belangen gewaagt die door de afschaffing lezer belast"— f den gebragt, dan vergeet men, dat de grootste kracht eener natie gelegen is in hare gehechtheid aan hare instellingen en vrijheden, eu dat een goede en ruim verspreide dagbladpers het voornaamste middel is om de kennis dier instellingen, en darmede de waardering harer weldadige gevolgen te doen doordringen tot alle deelen des volks. De vrijheid kan in Nederland niet gevaarlijk zijndat verkondigt de ervaring. Reeds op zoo menig ander gebied is hei Europa voorgegaan inet losmaking van kluisters en boeijen die eene bekrompen staatkunde weleer vcor orde en welvaart onmisbaar achtte en de ondervinding heeft geleerd, dat deze er slechts bij gewon nen hebben. Mogen dan nu ook de laatste kluisters der vrije gedachte wegvallen in het land waar het recht der vrije ge dachte het allereerst is erkend. Voorzeker de belangen der schatkist zullen door u niet ligt worden gesteld, maar gij zult bedenken, dat de meerdere opbrengst der posterijen in alle landen het gevolg is geweest van soortgelijken maatregel. En nu u een equivalent wordt voorgedragen, dat bet eerst door de vertegenwoordiging zelve aan de hand gedaan door de overgroote meerderheid der Tweede Kamer voldoende is geacht, durven wij de hoop koes teren, dat ook uwe vergadering redenen zal vinden, om aan het wetsvoorstel haar zegel te hechten en mede te werken tot eindelijke vervulling van een reeds lang diep gevoelde behoefte. ïq een kolenmijn bij "Wigan beeft eene gasontploffing plaats gebad, waarin zich 200 werklieden bevonden, waarvan velen zijn omgekomen. -~ Het geschil tusschen Turkije en Perzie komt tot schikking. De senaat der republiek Columbia heeft de overeenkomst verworpen ter doorgraving der landengte Vou Panama. In de concept-constitutie voor het kanton Zurich is het ouderwijs verpligtend en kosteloos gesteld. Al de katho lieke bissc tippeu in de pruisische monarchie hebbeu zich geadresseerd aan den koning .egen de godsdienstlooze school. Te Weenen kan men telegraferen 'n allerlei talen, zelfs in het armenisch, hebreeuwseh en turksch. De.i 1 april is te Nijmegen gevierd het 325 jarig bestaan van het stedelijk gymnasium. Benjamin Higgs, bediende van de Great eutral Gas-Cotnpauy heeft de vlugt genomen en iaat een deficit achter van zes ton. Een zware aardbeving in Inöie, beeft te Banjoemaas groote schade veroorzaakt. Een groot gedeelte der vestingwerken te Keulen zal afgebroken worden. In Zweden is men woelig en oproerig, vooral over de verhooging van sommige belastingen. Men meldt uit Kon- stantinopel, dat drie schismatieke grieksche bisschoppen zich gereed maken het concilie bij te wonen. Het grootste tijdvak der amerikaansche geschiedenis wordt ingenomen door een houtvlotter, een kleermaker en een leeriooijer, Lincolu, Johnson, Grant. Te Kairo heeft men den onder koning willen vermoorden, door bet plaatsen eener helscbe machine in zijue schouw burgloge. Op eenige dorpen in de omstreken van Madrid zijn isabellistische woelingen voorgekomen. In Australië heeft even als aan de Kaap langdurige droogte, groote schade aangerigt. In Oostenrijk komt het ongehoorde feit voor, dat de belastiugen in de twee eerste maanden dezes jaars de raming overtroffen met ruim twee millioen gul den. De werkstaking te Geneve krijgt dreigender aanzien, daar men ae drukkerijen geneel tot stilstand wil brengen. In Frankrijk zijn in 13 maanden 118 drukpersprocessen gevoerd. M'tt beweert dat de belgische regering aan de luiksche hoogeschool een leerstoel wil oprigten voor de nederduitschs taal. De beijersche tweede kamer heeft voor de kosten van het militair in plaats vun 4,765,000 slechts toegestaan 1,100,000 gulden. De geoctroyeerde kieswet wekt ia Portugal de grootste onte vredenheid. De rederijke amerikaansche gezant te Londen, Reverdy Johnson, zal vervangen worden door Motley. In Pruisen zijn vier dorpen zamengesmolten tot een Bismarckdorf. Onder de 51 pruisische veldmaarschalken en generaals zijn 28 prinsen en 23 adellijken. In de laatste tien jaren zijn in Lithatxen meer dan 100 katholieke kerken ge sloten en het herstellen van geene enkele toegestaan. De bekende pa- rijsche dameskleermaKer heeft onder zijne uitgegeven nieuwjaarsrekeningen, die meer dan honderdduizend gulden beloopen. Met de paaschdagen is in de bergachtige streken van Frankrijk zoo veel sneeuw gevallen, dat de gemeenschap op verschillende plaatsen was gestremd. Het getal zelfmoorden bedraagt jaarlijks te Parijs gemiddeld 800. Blijkens een verslag over het armwezen in Engeland, be vonden zich den laatsten september 1866 in Engeland 842,860 armen; in 1867 was dit getal 872,620 en in 1868 bedroeg het 927,239. Dus een voortdurende vermeerdering van armen voorzeker een treurig verschijnsel, dat ten volle de aandacht der regering verdient. Het is dan ook zeer te prijzen dat zich een vereeniging gevormd heeft, om de werkeloze spinners in de fabnekstreken kosteloos naar die koloniën te vervoeren waar gebrek is aan handen Zoo werkt men dubbel nuttie' men ontlast bet moederland en helpt de koloniën, die slechts handen behoeven om zich krachtig te ontwikkelen. Te Parijs vindt ree» "ruim^óOÏ) koffijhuizen enz, die van omstreeks 30,000 biljarten voorzien zijn. De gemiddelde on- brengst per dag van ieder biljart wordt op 5 gerekend, dat dus per dag ongeveer 150,000 bedraagt. Het toenemend a - Zouden Wpr- I li eelt, gebruik vaa nderzc sch tcicüiaa Jende plaatsen. De minst diepe zeeën zijn in de nabijheid van het vaste land, vooral als het land langzaam afneemt. De oostzee, tusscben Duitschland en Zweden is slechts 120 voet diep; de adriatischa zee tussohen Venetie en Triest heeft 130 voet dieptede grootste diepte van het kanaal tusschen Frank rijk en Engeland is 300 voet. Aan de spaansche kust is de diepte 6000 voet. In de zuidelijke zeeën vindt men de grootste diepte. Ten westen van de Kaap de Goede Hoop heeft men meer dan 50,000 voet diepte gevonden, en ten westen van St. Heleua was die meer dan 20,000 voet. De gemiddelde diepte van den atlantischen oceaan is op 25,000 voet berekend, zoodat het volstrekt geen onverschillige zaak is, waar de tele graafkabels gelegd worden, die Europa met Amerika moeten verbinden. In Rusland wordt de boschgrond op 16 millioen bunders begroot, die voor het grootste deel aan de regering behoort, en slechts voor een kleic gedeelte in het bezit is der gemeen ten of van bijzondere personen. Eerst kort geleden, heeft men daar het oog op dien houtrijkdom gevestigd, en door het graven van kanalen en het aanleggen van wegen heeft men die bos- schen toegankelijk gemaakt. De oprigting van sioomhoutzaag- mdens op verschillende plaatsen heeft de bewerking van het hout gemakkelijk gemaakt en een nieuwe bron van rijkdom voor het russische rijk geopend. Uit het verslag door den heer Steijn Parvé, omtrent de hoogere burgerschol#»»}, iü de Economist medegedeeld, blijkt dat op 31 dec. 11. bestonden 37 hoogere burger-scholen, waaronder 15 rijksscholen. Aan de gesubsidieerde gemeentescholen werd 15 5,750 subsidie verleend. Het getal leerlingen bedroeg 2741. Op 35 scholen werd ouderwijs in de gymnastiek gegeven, op 18 ook in de exercitie. Onder ue 410 werkzame leeraren waren 102 doctoren en 22 kandidaten. Het gemiddelde bedrag der jaarwedden van de leeraren was aan de rijks-inrigtingen f 1690, aan de gemeeute-inrigtingen 1403, gemiddeld/1508. Vermeerdert men de jaarwedden met hetgene vo».-t het onder wijs aan de burger-avondscholen verstrekt wordt, dun worden die cijfers/ 1731 voor de rijks-ïnrigtingen, 1574 voor de gemeente-inrigtingen, gemiddeld 1635. Door den heer dr. Gori i3 de aandacht gevestigd op een hoogst belangrijke zaak, de kwestie der gasthuizen. Door on- wederlegbare cijfrrs beeft hij aangewezen, dat het getal opera tien met ongunstigen afloop veel ra eer is in groote ziekenhuizen dan in kleinere, en dat vooral de ligging van ziekenhuizen in het. midden der groote steden hoogst nadeelig is. Maar zoo iets was onder de geneeskundigen immers reeds lang bekend reeds herhaaldelijk was op dit feit gewezen, en toch bouwt men groote ziekenhuizen op verkeerde plaatsen, als of de wetenschap nog nooit haar stem bad doen hooreu. Gelden worden dikwijls verknoeid om slechte oude gasthuizen te "rbeteren, en de in- rigting zoo genaamd op de hoogte der wetenschap te brengen, maar aan de plaats wordt niet gedacht, en stelde somtijds iemand voor om een oud gasthuis voor afbraak te verkoopen en in de plaats daarvan twee of meer kleine luchtige gestichten buiten de stad te bouwen, dan zoude zeker zulk een plan door velen als een onzinnigheid worden uitgekreten. er geen klagten zijn. Eensklaps zijn dus nu alle klagten ver- dweueu, en men neemt het den minister hoogst kwalijk, dat hij naar zaken wil zoeken, die niet beslaan. Die eerlijke agitatie Hoe consequent zijn toch die conservatieven De afschaffing van het zegel op de dagbladen kon moeijelijk bestreden worden, en daarom moest bet equivalent het misgelden, en nu de zaak beslist is, betreurt men de afschaffing, omdat zooveel andere zaken ontheffing van belasting noodig hebben. De afschaffing van de accijnsen op vleesch, bier en azijnen, zeep en wat niet al meer, waren vrij wat noodiger en nuttiger dan de afschaf fing van het dagbladzegel. Wij hebben dus spoedig van con servatieve zijde zeer radicale maatregelen ten opr'gte der be lastingen te wachten. Wie weet of de voordragt van een income-tax niet van die zijde aangeboden wordt. Een ware belasting-agitatie staat ten minste voor de deur. Frankrijk gaat een groote verkiezings-agitatie te gemoet en daar oppositie voor een vaderlijke regering hoogst onaaangenaam is, worden nu reeds alle pogingen aangewend om alleen welge zinde vertegenwoordigers te doen kiezen. Het getal van die lastige tegensprekers was wel niet groot, maar hun redevoerin gen weerklonken door het geheele land, en vonden zoo waar nog bewonderaars, misschien nog meer dan die van den zoo wei sprekenden ministre-orateur en medekeizer. Zoo zullen de werk lieden ontslagen worden van het livretten-stelsel, dat zeer gehaat was, waardoor men de hoop koestert in Parijs van eenige lastige afgevaardigden ontslagen te worden. De werklieden zullen toch immers wel dankbaar zijn, en nu opregte vrienden der regering verkiezen? Iu weerwil van alle geschenken kon dit wel eens tegenvallen, of Napoleon moest kunnen besluiten dat te geven, wat geheel Frankrijk vraagt: „de vrijheid", en dan was geen slaafscli wetgevend ligchaaro meer noodig Maar wanneer zal dat gebeuren Nog een inconsequentie! De agitateurs hebben reeds lang geklaagd over de groote verdrukking, waaraan het bijzonder onderwijs ten doei stond. Vroeg men feiten, die werden niet opgegeven, alsof dit niet eens noodig was. Men redeneerde voort, olsof ieder volkomen van de zaak overtuigd was. De minister vaardigt nu eeu circulaire uit, waarin alle bijzondere onderwijzers verzocht worden om klagten, die zij tegen school- toezigi t>f besturen mogten hebben, hem op te geven zonder iemand te sparen of iets te verzwijgen, en wat is nu daarvan het gevolg? De Tijd, een der voorvechters op het gebied der Roerend zijn, na de opgewonden stemming, de vrisnd- schaps-betuigingen tusschen Frankrijk en Belgie. Wat is een cfficieuse pers toch een nuttige uitvinding, zij roert de turksche trom, en houdt op op commando, en de regering behoeft zich niet eens te verontschuldigen, zij kan toch niet instaan voor alles, wat de dagbladen willen schrijven Een conferentie zal nu al de geschillen op de vriendscbappelijkste wijze regelen, voor haar genie zullen alle donkere stippen verdwijnen, en de vrede van Europa is weder gered. Als deze conferentie nu af- geloopen is, waarover zal er dan een volgen Misschien wel over een alg ïeene ontwapening, want, o Europa is zoo vre delievend De dingsdag gegevene voorstelling ten voordeele van het centraal verplegings-ge9ticat voor isr. weezen, had ons reeds lang in spanning gehouden. Wij doorliepen het affiche, en de namen lezende, vraagt men ai ligt zich zeiven af: hoe zal die of die het er afbrengen Het is ons een waar genoegen, niet alleen te kunnen zeggen, dat allen onze verwachting overtroffen, maar dat eenige ons zelfs deden vergeten, dat men liefhebbers en geen lieden van het vak voor zich had. Het zou meer dau dwaas zijn bier aanmerkingen te maken, daar wij wel weten, dat een volgende maal men zich zelf zoude verbeteren alleen willen wij aanstippen, dat var de zang nog al eens iets verloren ging; misschien had de muziek-be- geleiding en de hoestende verkouden toehoorders daar de meeste schuld aan. Even als men Fiageolle zag onderzoeken of hij zich gedurende een jaar goed in de dienst zoude houden, wil- den wij het publiek bij het binnenkomen aan eeu onderzoek onderwerpenalle hoestende en verkouden menschen konden dan wegblijven en men zou er niets bij verliezen, maar veel meer door hooren en verstaan. Wij hopen te vernemen, dat het gezelschap niet even als een vuurpijl, die, na de schitterendste kleuren verspreid en ons oog verblind te hebben, eensklaps zal zijn uitgegaan, zonder eenig teeken van leven meer ie geven. Integendeel, wij zouden ruee- nen, dat nog eene voorstelling voor hetzelfde doel welligt niet geheel het publiek ouverschillig zoude laten, te meer, daar men nu weet, dat een genotvolle avond het wacht. Nath. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. Geboren 2 April. Leendert, ouders J. Lagrouw en A. van Wijk. Neeltje Johanna, ouders G. IJs&elstiju en P. C'. van Eeuwen. Arnol- dus Jacobus, ouders A J. vaa Erp en M. M. C. Ephraine. 3. Bartho- lameus, ouders B. Snaterse en A. Kunsel. 4. Leendert, oaders J. Riet veld en G. Messer. Naatje, ouders M. A. Trijbits en van B. Aak. Overleden: 2 April. W. Soest, 76 j. M. N. Donselaar eebtgen* van P. van Rijk, 70 j. 4. G. Dirks echtgen. ran C. van den Houdel* 7u j. J. C. Morie. 4 w. 5. A. Blok, 3 w. C. kemme, 60 j. a a ta a Jei en ,1.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2