si z agar* Gemengde Bcrigten. Varia A. Eene levensvraag. iel eu j je<. WÏi ver zelfM dijden der hulp-vereenigingeu „„„Hen ring, houdende vooreerst, dut, ter eerlijke naleving 'wijzi-i..R vm 1157 in den geest, waarin zij tot staml kwam, J p B van art. 23, 24- en 33 vereischt wordt; ten andere a aa eiken meer afdoenden waarborg van Xt gin» van art 194 der grondwet zal moeten voorafgaan. Mei het oog nu op de aanstaande bijeenkomst der nu'p^reen gm- gen wenscht de schrijver iets bij te dragen ter X^rTaSlT foo noodig, van het voorstel. Daartoe wijst hij allereerst aan 10. dat eene duidelijk geformuleerde verklaring nu vooral on misbaar is, voordede chris.el.jk-h.stonsehe "gting die sedert de kabincts-formatie van 1866 op politiek en P e™ l ler rein geen eigen bestaan meer had, maar ingelijfd «"dme conservatieve partij. Zij moet than, wederom bewust worden van hetgeen zij zelf begeert. Vooral ook 20 omdat haar^pro gram schier in vergetelheid was geraakt, en het nu zaak wordt hernemen en te strijden onder elDen de wet ing programma ge- geen onzeker de zelfstandigheid te vlag. 3°. Sedert lang heeft zij een had- een plan de campagne, een bazuin, die geluid gaf. namelijk schoolwet-wijziging als interimaire voor ziening, maar wijziging van art. 194 der grondwet als coudi- tio sine qua non van een dragelijken toestand. 4 Door ver- nieuwde toetsing moet daaraan voor den strijd, dien te gemoet gegaan wordt, de noolige kracht worden verleend. Terwijl 5°. op het nut en de eigenaardige strekking van dat program welligt tot dus verre te weinig gelet is. In de tweede plaats neemt lui meer uitvoerig twee btdenkingeu op, ook onlangs nocr daarentegen geopperd, of namelijk de verwijdering uit art. 23°vau het woord christelijk door christenen mag worden be geerd of het gewag maken van art. 194 der grondwet met voorbarig is. Of de bestrijding van dit artikel met een ulti- mum remedium is, wanneer elk ander middel te kort schiet. De eerste vraag beantwoordt hij toestemmend, de beide andere ontkennend en spoort zeer aan tot eensgezindheid en overleg in deu eisch tot herziening van art. 194 Er wordt overal in het rijk van overheidswege voldoend lager onderwijs gegeven. Daarna eindigt hij zijn vertoog met een enkel woord, maar regtstreeks aan de bulpvereenigingeu, tot doorgaande populari sering der quaestie, vooral na de beweging uitgegaan van de maatschappij tot Nut van 't algemeen en tegenover de moder nen. In den loop van het vertoog blijkt ock dat de heer Groen bij de aanstaande verkiezingen niet in aanmerking wenscht, te komen, noch over de keus van kandidaten geraadp'eegd. Maandag is te Amsterdam eene circulaire aan de leden van de nederduitsch hervormde gemeente dier stad gerigt, waarbij door 30 leden van den kerkeraad dier gemeente be zwaren worden ingebragt tegen de wijze waarop die kerkeraad in zijne sehoolcirculaire zich tegen het openbaar onderwijs heeft uitgelaten. Tot die 30 leden beho u 11 predikanten, te weten: de heeren Brumund, Blaauw, Modderman, Strieker, van Bell, Ph. B. llugenholtz, Schuuring, Berlage, Pantekoek, P. H. Hugenholtz Jr. en van Gorkora. Onder deze circulaire vindt men de ver klaring van adhaesie van een en twintig leden der Yereeniging tot handhaving van het liberale beginsel in de gemeeute. De onderteekeraars verklaren dat op die kerkeraadscholen, die den naam van diaconiescholen zullen blijven behouden, niet alleen gratis onderrigt zal worden gegeven, maar ook aan kinderen, wier ouders eene vrijwillige bijdrage betalen. Naar hun oor deel is de kerkeraad niet geroepen om voor het onderwijs der k'nderen van bedeelde en niet bedeelde ouders te zorgen, daar de staat hierin kosteloos en naar hun inzien, op voortreffelijke wijze voorziet. Zij betwisten aan niemand het regt om bij zondere scholen te stichten, maar meeuen, vooral in dezen tijd, niet stilzwijgend te mogen aanzien dat door een ligchaara als de kerkeraad een blaam wordt geworpen op de staatsschool. Zij willen voor niemand onderdoen in waardering van het godsdienstonderwijs, zij stellen den hoogsten prijs op het aan kweken van christelijke, godsdienstige beginselen, dat op de staatsschool r.iet uitgesloten is. Zij ontkennen dat het de taak van den kerkeraad is, voor het maatschappelijk onderwijs te zorgen. Zij eindigen aldus „Alles op z" u rijd en ieder zijn werk! Aau den staat het maatschappelijk, n de kerk het godsdienst-onderwijs. Laat de kinderen op de staatsschool on derwezen worden. Op elke staatsschool kan men zich de gele genheid verschaffen tot het geven van kerkelijk onderwijs. In dien de groote som, die nu gevraagd wordt voor de zoogenaamde diaconiescholen, gegeven en gebruikt werd ter verbetering van het godsdienst-ouderwijs in het algemeen, wij houden ons over tuigd dat de gemeente een veel beter werk zou doen. Mm schrijft uit Meeuwen Door het warme weder der laatste d igen is het gras in de weilanden zoo gegroeid, dat men nu bijna overal vee ziet grazen en eiken dag er nog meer al zijn vee in de weide hebben, terwijl hij vóór 14 dagen 111 't geheel er nog niet aan dacht. De muizen echter, die nog in menigte aanwezig zijn, maken het vooruitzigt donker. De ver schillende steenvruchten beloven over 't geheel een goeden oogst. Bij de voorgestelde italiaansche legerorganisatie worden de actieve troepen bepaald op 400,000 en de reserve op 220,000 man. Het deficit op'het nienwe spaansche budget wordt geschat op 700 millioen realen. Aan de hoogeschooi te Weenen docereu gedurende bet zomersemester van dit jaar 103 professoren en 72 privaat-docenten. Te Koningsbergen heb ben zaraenscholingeu van arbeiders plaats. Het verzoek der trappisten om vergunning tot kolonisatie in Croatie is afgewezen In 1S68 hebben 62,190 landverhuizers Ierland verlaten, dit is bijna 20 duizend minder dan in 1867. Het eng. gouvernement heeft eindelijk besloten de hate lijke predikatiën van Murphey tegen Rome ernstig tegen te gaan. Men beweert, dat de onrustwekkende aanplakbilletten te Praag uit bet noorden worden ingevoerd. Om financiële bezwaren werden zoo onlangs in Frankrijk 250,000 frs. voor de onderwijzers geweigerd en nu wil de keizer 10 millioen frs. uitgeven voor de oud-soldaten. In Spanje is de in voer toegestaan van bijbels en andere in vreemde talen gedrukte protes- tantsche verkboeken, tegen het gewoon tarief. Een eug. vaartuig met wapenen i lor de insnrgenteu op Cnba, is genomen door een spaansch oorlog schip. p Candia willen de insurgenten de wapenen niet tegen vergoeding uitleveren Te Londen wordt het getal personen, die geen werk kun nen viuden, geschat op 30,000. De spaansche minister van financien wil in juuij de rente niet uitbetalen maar die voegen bij het kapitaal. In maart jl. hebben 15 jonge dames te Philadelphia het geneeskundig examen afgelegd en het diploma ontvangen om de praktijk uit te oefe nen. De ftansche werklieden verwachten niet veel goeds van de af schaffing der livretteu. Lopea versterkt zich met 7000 man te Ascura en reorganiseert zijn leg»-r. In Rumenie is eene nieuwe volkstelling gelast in verband met de voorgeuomen verg'.ooting van het leger. Alle beschikbare schepen zullen uit Spanje gezonden worden naar Cuba. In Portugal zijn op verschillende plaatsen onlusten uitgebarsten. Men verneemt nit Teherau, dat den 29 maart aldaar een militaire opstand inet vreesselijke gestrengheid is onderdrukt. President Grant heeft dezer dagen drie postdirectrices benoemd. Kunst-perkament wordt thans in Engeland op groote schaal van gezuiverd leder-afval vervaardigd. De Perzeu en Kurden, een stam der Turkomannen aan de grenzen bij Aslra- bad en Korassan, zijn geslagen. Te Samarang is de heerschende ziekte eenigzins aan het afnemen. De goudvelden in Zuid-Afrika beantwoor den niet aan de verwachting. De toestand van keizerin Charlotte is zoo verergerd, dat zij vlagen heeft van razernij. In Borinage duuit de werkstaking voort. De Noord-duitschers willen Mapoleon navolgen en een jaargeld toeleggen aan de vrijwilligers van 1813. Grant heeft een neger benoemd tot gezant op Haïti. Vervolg van nummer 736. Al eer wij verder gaan, slaan wij een enkelen blik op dien goeden „ouden tijd", waartoe men ons weliigi zou willen terug voeren. Het was de eeuw, dat er z^o als een uitstekend geschiedschrijver zegt nog slechts edellieden, priesters en eindelijk ook steden bestonden. Het volk begint naauwelijks uit de kluiten te wassen, waarin het bedolven lag. Behoefti- gen verkochten zich als slaaf, om den hongerdood te ontgaan. Angstige verdrukten verkochten zich, om niet de prooi te wor den van het geweld. Personen, die in Gods-oordeelen ongelijk hadden gekregen, gestrande zeelieden, iandloopers, vreemdelin gen, misdadigers, dL buiten staat waren de hun opgelegde geldboeten tp voldoen, werden allen van hunne vrijheid be roofd doch de rijkste bronwel voor de lijfeigenschap was de oorlog. Eene vrijgeborene vrouw, die een lijfeigene huwde, doemde daardoor zich zelve en haar kroost tot eeuwige sla vernij. De eigenlijke lijfeigenen werden geheel als beesten be handeld. Hun waren alle regten uer menschheid ontzegd hun leven en dood was in de hand huns meesters; zij hadden geen aanspraak op het kleinste stukje lands, dat zij zei ven be bouwden of op de minste vrucht van hun arbeid zij mogten niet in den echt treden dan op de meest vernederende voor waarden. De hoevenaars maakten de tweede, minder verwor- peu klasse uit Maar genoeg, 't Is eene herinnering aan een sinds lang varvlogen tijdperk, en't zal wel geen betoog behoeven, dat het volk er thans vrij wat beter aan toe is, en vooral ook, dank zij der openbare school, steeds zal blijven voorwaarts streven. Met het gestadig toenemen van den bloei der wetenschap paart zich ten naauwstc de verheffing der lagere standen, het gaandeweg verdwijnen van de slagbooraen tussehen meBScben en menschen. Dat edele werk des tijds gaat zijn onweerstaanbaren gang slavernij, geloofshaat, wat er aan standentrots rest, dat alles bezwijkt mettertijd voor den iuvloed eener edeler beschaving. Welk eene schrede voorwaarts hebben wij gedaan sedert '48, toen de nieuwe begrippen van vrijheid en gelijkheid ruimer en onbelemmerder werden in toepassing «rebragt. ■-4- - .0 sedert streeft het naar gelijkheid. Alleen de openba-e school kan en zal dat streven regt en reden verleenen. Kunnen de belijders van verschillende gezinten wij nemen hier eene in zwang zijnde tegenwerping op vrede hebben met de openbare school Herinneren we aan een schoon woord, door de Bosch Kemper in zijne brochure: „De openbare lagere school" aangehaald en afkomstig van den katholiek van Wes- senberg, die in zijn geschrift„Gott und die Welt", aldus spreekt„Het verstand en het geweten plaatste Christus bij eiken mensch op den voorgrond, als de inwendige lichter, zon der welke hij de goddelijke leer niet kan verstaan." Het veratand en het gewetenziedaar juist het gebied van den onderwij zer, die niet alleen onderwijzer is, maar tevens opvoeder. Dr. Fraukel, opperrabbijn te Zwolle, schreef aan gezegden hoogleeraar: „dat alle rabbijnen in Nederland, voor zoover hem bekend was, overeenstemmen, dat de kinderen in de bijzondere scholen eene zeer eenzijdige rigting ontvangeu, en die scholen minder gelegenheid geven tot ontwikkeling dat de algemeene school de gebreken van de bijzondere scholen kan vermijden, en dat zij ook het best de bouwsteenen bewaart, waarop elk bijzonder kerkgenootschap zijn eigendoinmelijk kerkelijk leven kan opbouwen." En de lir. Godefroi, de israelitische vertegenwoordiger, sprak aldus: „Ik lees in de wet alleen en niets anders dan opleiding tot christelijke deugden. Welnu die opleidiug mag vrij eeu ieder genieten, welke godsdienst hij ook belijde. Geen niet- christen, hoe gehecht ook aan zijn geloof, tenzij hij door dweep zucht verblind mocht wezen, zal ontkennen, dat de christelijke en maatschappelijke deugden de beginselen zijn, waardoor de levenswandel van den mensch, tot welke godsdienst hij moge behooren, moet worden beheerschtdeugden, welke ook de israeliet betrachten kan en moet, tenzij hij uit dweepzucht de zaak ver- werpe om den naam." En zelfs, zoo gij den onderwijzer als zeden-leeraar wilt be schouwen, dan wordt toch zijne werking ais zoodanig geheel bepaald door het resultaat zijner eigen vorming, niet door de toevalUige leer, welke hij belijdt. Zoo een onderwijzer tegenover zijne leerlingen laat doorstra len welke godsdienstleer hij is toegedaan, zouden wij durven beweren, dat hij den waren weg der opvoeding verlaten heeft en zich op dwaalpaden begeeft. (Vervolg in liet volgende nummer.) Nu de afschaffing van het dagbladzegel aangenomen is, schijnt de patentbelasting aan de beurt te zijn. Onder voorzitting van prof. Modderman is* te Amsterdam reed9 een vergadering gehouden, waar de grond gelegd is tot een anti-patentwet-ver bond. Veel is ook tegen de patentbelasting te zeggen. Het patentregt toch is een inkomen-belasting ten laste van nijverheid en handel, met vrijstelling van velen. Alle bekwame staat huishoudkundigen zijn het eens, dat de patentbelasting in strijd is met alle goede beginselen van staathuishoudkunde; eindelijk zijn aan de heffing dier belasting groote onregelmatigheden en gebreken verbonden. Maar het equivalent bij den tegenwoor- digen toestand der schatkist zal raoeijelijk te vinden zijn, als men altijd zoo bevreesd blijft voor een belasting op het inko men, en toch daartoe zal men moeten komen, en is zij een maal ingevoerd, dan zal het ook blijken, dat men zich die zaak erger heeft voorgesteld dan zij is. Iu Engeland werkt zij goed, en zijn dan de hoofdelijke omslagen in vele gemeenten wel iets anders dan belasting op bet inkomen Hier te lande wordt nog voortdurend in de meeste streken strijd gevoerd tegen de mollen, die door vele landbouwers als groote vijauden worden aangezien. Geheel anders handelt men in Pruisen, daar heeft men onlangs voor 300 mollen aange kocht, om die in het regeringsdistrict Pofcn in de bosschen te doen, ter vernieling van velerlei ongedierte. Wanneer zal men bier zoo wijs worden om de mollen als vrienden eu niet als vijanden te leeren beschouwen De amsterdamsche kerkeraad heeft eindelijk zijn mandement tegen de openbare school uitgevaardigd. Langzamerhand gaan wij vooruit met de schoolwet-agitatie. Hoorde men eerst slechts onbestemde klagten, de bisschoppen zijn ruiterlijk voor hun ge voelen uitgekomen, en de protestantsche clericalen volgen nu dat voorbeeld-. De kerk, niet de staat moet belast zijn met het onderwijsde kerk moet niet naast, maar boven den staat zijn gciüi en daardoor de bestrijding des te gemakkelijker. Reeds eenmaal heeft de kerk hier te lande het onderwijs iu trenrigen toestand gebragt; het nederlandsche volk zal wel wijzer zijn om de kerk daartoe voor de tweede maal in de gelegenheid te stellen. De mannen der revolutie in Spanje hebben hun opleiding in geeste lijke scholen ontvangen, de gevolgen dier opleiding zijn zigt- baar. In Belgie werd na 1830 het onderwijs den geestelijken toevertrouwdzoude de geestelijkheid trotsch zijn op haar kweekelingen, als zij de meerderheid nagaat, die zich daar met goed gevolg voortdurend tegen het streven der clericalen aan kant, en door de groote meerderheid der kiezers gesteund wordt. In geheel Europa is verzet tegen den invloed der geestelijkheid op het onderwijs. Zijn de nederlandsche clericalen zoo van gisteren, dat zij de teekenen der tijden niet zien, en hier zou den willen verkrijgen, wat men hun in geheel Europa tracht te ontnemen Een banvloek is tegen de maatschappij tot nut van 't alge meen geslingerd door een utrechtsch inquisiteur. Een gelukkig verschijnsel. Het blijkt daaruit toch, dat men de bemoeijingeu der maatschappij in zake van het onderwijs vreest, terwijl de be schuldigingen geen doel treffen, omdat het verleden der maat schappij die voldoende weerlegt. Juist door de onderwijs kwestie heeft de maatsohappij in krachten gewonnen. De oprigting van nieuwe departementeu, de toetreding van velen als lid getuigd daarvan. Uit een ingesteld onderzoek is gebiekeu dat onder de 421 leeraren, die aan de middelbare scholen in 1868 werkzaam wa ren zich slechts 9 gewezen predikanten en 22 vreemdelingen bevonden en dat het gemiddelde traktement dier leerraren 1633 bedroeg, alsook dat door de geregelde toeneming van het getal leerlingen op die scholen blijkt, dat ons land behoefte had aan zulke inrigtingen. Wat blijft na deze cijfers nu over van de klagten ten opzigte der middelbare scholen ook met allerlei variaties in de tweede kamer geuit? Wat moet men van een bestrijding deuken, die op zulke losse gronden steunt? Een erns'ige waarschuwing is niet overbodig, nu weder adreskaarten in den vorm van bankbriefjes van 100 in de wandeling zijn. Een nieuw werk van Victor Hugo getiteld „rhorarae qui rit" vier deeltjes groot, brengt hem 100,000 als honorarium op, zoodat hij ruim 3 per regel zal ontvangen. Het werk wordt tegelijk, in 19 Linden en in 14 talen uitgegeven. Voor de miserables heeft hij 300,000 fr. en voor les travailieurs de la nier f 120,000 fr. als honorarium ontvangen. Het établissement van de compagnie, die het Liebigs vleesch- extract te Fray-Bentos iu Zuid-Amerika maakt, beslaat 20,000 vierkante voeteu en is met glas en ijzer gedekt. Vier snijma chines kunnen elk per uur het vleesch snijden dat 200 ossen opleveren. Elk der 12 kookketels bevat 12,000 pond rund- vleesch. Het wordt gekookt onder eene stoorndrukking van 5 tot 6 atino9pheren. Het van vet en albumine en spierve zels en phosphorzur? magnesia bevrijde afkooksel wordt door luchtpompen, die door stoommachines van 32 paardenkrachten worden bewogen, in twee ontvangers gevoerd, die het weder verder verplaatsen. De verdamping heeft plaats door luclit- trekking, terwijl het afkooksel steeds wordt in beweging ge houden. Overal ziet het er hoogst zindelijk uit. l)e slagter der compagnie doodt 80 rundereu per uur. Door een twee snijdend mes wordt de wervelkolom doorgesnedenhet dier valt onniiddelijk in een wagon en wordt naar eene plaats ge bragt aldaar 150 tnan bezig zijn om het vleesch voor de fac torij voor te bereiden door elk rund in 6 stukken te snijden. Men bewerkt er zoo vierhonderd per dag. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. Geboren 17 April. Catharina, ouders A. Schoonderwoerd en M. Wortz. 18. Comelis, ouders P. Boot en G. Kunst. Lena Pieter- nella Christina, ouders P. Zorg en J. H. Haesen. Cornells, ouders J. Mullaart en C. Labei. 19. Jan, ouders A. Rietveld en M. van Eede. 20. Clasina, ouders W. Zegveld en J. Koopman. Overleden: 15 April. J. Wieser, 63 j. W. C. E. von Huben, 14 j. 18. S. W. Wulffraat, 11 m. D. de Jong. 7 w. L Polet, 2 j. 11 in. N. W. Tuijnenburg Muijs, 56 j. E. J. Langeraar, 4 m. J. de Vrij, 27 j. M. de Jong, 11 w. 19. H. Buijteweg, 90 j, wea. van N. Brinkman. i ir er x>ri m 5 D )e 1 V' ?er. i| >eratj auL 4 m m 4 i a:«j

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2