öinnenlanö Gemengde Berigten Een© levensvraag, Naar men uit Utrecht verneemt, zal op de jaarlijksche algemeene vergadering der vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs, die daar in dit jaar zal worden gehouden, een be paald voorstel van wijziging der wet öp het lager onderwijs ter sprake*komen. Het gevoelen is ouder de leden van ge noemde vereeniging intusschen nog al verdeeld over de vraag: „Hoe wordt in dezen aan onze wenschen het best voldaan Er zijn, die zich, althans aanvankelijk, tevreden zouden stellen met de wettelijke bepaling, dat nergens kosteloos lager onder wijs mag worden gegeven en met bet vaststellen van een mi nimum schoolgeld voor ieder kind. Anderen echter willen art. 194 der grondwet veranderd zien of liever uog, dat de staat zich niet met het lager ouderwijs bemoeije en de zorg daar voor overlate aan de kerkgenootschappen. Uit Groningen wordt gemeld Ons gewest, dat in den regel zulke belangrijke koolzaadoogsten oplevert, zal dit jaar al zeer weinig produceren. Verreweg de meeste landen, waar op koolzaad was uitgezaaid, zijn omgeploegd, ten gevolge van den slechten toestand waarin het gewas verkeerde. De be trekkelijk hooge graanprijzen hebben mede bijgedragen, dat de landbouwers te eerder besloten tot omploegen. Men schrijft uit 's Graveuhage aan de Arnh. Ct.Men verzekert dat, voor het geval dat de verkiezingen in junij in democratische» zin naogten uitvallen en het ministerie daardoor tot aftreding genoodzukt zijn, het nieuwe kabinet zal zijn zaamgesteld als volgtbaron van Wassenaar Catwijck, herv. eere- dienst, Jhr. van Foreest, buitenl. zaken, Jhr. Begram, financien, Jhr.van Sypesteyn, koloniën, Heemskerk Az., binnenl. zaken, Bergmann justitie en kath. erred., Nierstrasz, oorlog. Bij de regering is berigt ontvangen, dat in de maanden augustus en september dezes jaars en derhalve omstreeks den- zelfden tijd, dat de vroeger bekend gemaakte tuinbouw-ten- toonstelling te Hamburg zal worden gehouden, te Altona eene tentoonstelling van nijverheid en landhuishoudkunde zal plaats hebben. De voornaamste bepalingen, dienaangaande vastgesteld, worden in de Staats-Courant medegedeeld. Bij den rotterd. gemeenteraad is donderdag ingekomen een voorstel van de plaatselijke schoolcommissie, tot strekking heb bende eene organisatie van het schooltoezigt, meer overeenkom stig met hetgeen in de wei als werkkring der commissie is om schreven. Het voorstel strekt alzoo hoofdzakelijk, om een raadsbesluit te verkrijgen tot opheffing der commissien van be stuur over de verschillende categorien van scholen, en uit breiding van de werkzaamheden der schoolcommissie, met ver deeling in sub-commissien. De werkzaamheden dezer laatste worden omschreven in ontwerp-iu3tructien, die als bijlagen aan het voorstel zijn toegevoegd. Deze stukken zijn in druk aan de leden rondgedeeld. MARKT3ERIGTEN. GOUda, 22 April. Bij weinig handel heerschte voor alle artikelen rene flaauwe stemming. Tarwe, Poolsche per 2400 kilo 300 a 310. Roode KI. 290. Zeeuwsche per mud 9.00 a 9.85. Rogge f a 7.60. Gerst 5,30 a/7.25. Haver korte f 3.85 a 4.70, lange 3.25 a 3.90. Boekweit, Frausche per 2100 kilo 205 a 215. Noordbr. 250 a 260. Bruine boo- nen 9.00 a/11.70. Witte/ 12.50 a 15.00. Paardeboonen 7.25 a /7.90. Duiveboonen 7.75 a 8.50. Ter veemarkt was de aanvoer vrij aanzienlijk en de han del geanimeerd, ook waren varkeus en biggen gevraagd. Kaas aangevoerd 14 partijen, 28 a 29.50. Boter 1.04 a 1.14. x>rw< i veri GOUDA. Geboren; 19 Aprü. Cuuirus Adrianus Sophia, ouders N. G. Tholen en A. C. Job. 20. Fraocina Maria, anders A. Sliedrecht en P. Htr- denbol. Gerrigje, ouders T. de Groyl en IJ. Loijnenburg. 22. M&.t&ys, ouders H. de Groot en C. GroeneDdaal. Overleden 21 April. B. Snaterse, 18 d. C. de Knegt, 22 w. M. M. Dougelraans, 2 j. om. J. Hartjesveld, huisvr. van C. Mans, 33 j. T. de Kedts Houtman, 11 w. 22. J Verbeek, Ij DoaacLiuoua. nummer 737. (Slot.) Vervolg van

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2