in, binnenland. Gemengde Berigten. 2U>r>ertentien. Ingezonden. ichu ive. zal w-orden benoemdmaar het programma, dat zeer uitgebreid en elastisch uas, zal zeer beperkt worden. Het zal alleen han delen over eerie conventie, strekkende om de behoeften van beide landen te bevredigen. Zoover ik thans kan oordeelen, zal eene definitieve regeling gevonden worden, die voor -beide landen aannemelijk is. Weeneu, 29 April. De poolsche afgevaardigden van den oostenrijkschen rijksraad hebbeu besloten tot kort voor de slui ting van den rijksraad daarin zitting te blijven houden, maar dan met eene plegtige rerklariug zich te verwijderen en het verdere over te laten aan den gallicischen landdag. Madrid, 29 April. De minister van financien heeft in de cortes, in antwoord op eene interpellatie medegedeeld, dat aan de spaausche leening in het buitenland veel deelneming is te beurt gevallen. De betaling der coupon van julij is verzekerd. De unificatie der schuld zal mogelijk zijn, zoodra de financiële toestand gunstiger is. De minister van justitie heeft het ontwerp voorgelezen tot amnestie ter zake van het gebeurde in Andalusie. Twee ameudemeuieu lot handhaving der godsdienstige eenheid iu Spanje zijn verworpen. GOUDA, 1 Mei. Liatsleden woensdag had alhier iu de Sociëteit „Ons Genoegen'' eece algemeene vergaderiug plaats van de Liberale Kiesvereeniging voor ons lloofdkiesdistrict. De vergadering was vrij talrijk. Vooral de buitenafdeelingen waren goed ver tegenwoordigd. W*>j stippen hel volgende uit deze vergadering aan. De Secretaris deelde een verslag mede, omtrent den toe stand der vereeniging. Er zijn afdeelingeu gevestigd te Gouua, te Alphen, Aarianderveen en Zwammerdam, te Woerden, te AVaddinxveen en Broek, te Bergambacht en Ammerstol, te Lekkerkerk, te Moordrecht en Gouderak. te Stolwijk, te Rietveld, Waarder, te llekeudorp, te Bodegraven, te Schoonhoven, te Reeuwijk eu Sluipwijk, te Krimpen a/d Lek en te Krimpen en Capelle a/d IJs^el, die met eikauder 450 leden tellen, waar onder 350 kieners. Daarenboven zijn er nog op vsle andere plaatsen leden, dif tot geeue afdeeling behooren, zoo als te Berkenwoude, te Ouderkerk a/d IJssel, te Haastrecht, te Oude water, te Montfoort, te Willeskop enz. Naar aanleiding van dit verslag wees de Voorzitter er op hoe nootiig 't was in de vele anüere gemeenten van 't district ook afdeelingen te ves tigen en verscheidene leden boden zich aan daartoe pogingen aan te wenden. De voornaamste werkzaamheid van dezen avond zon zijn ht-t benoemen van 6 leden van 't Hoofdbe stuur. Met groote meerderheid van stemmen werden gekozen de heeren A. A. G. van Iiersou, F. C. van Zeijlen en Mr. J. Fortuijn Droogleever te Gouda, G. B. Lalleman te Moordrecht, H. Blanken Dz. te Schoonhoven en Mr. A. M. Pareau te Woerden. Daarenboven zitten in het Hoofd-bestuur de Voor zitters der afdeelingeu, de heeren L. M. van Kooien, voorzitter der afd. Gouda. J. Herrewijn, Alphen c. a. P. C. Kmjff, Woerden. A. N. Molenaar, Waddinxveen c. a. Dr. W. A. Terwogt, Bergambacht c. a. D. Luijten Mz. Lekkerkerk. Mr. C. van Vollenhoven, Moordrecht c. a. L. A. de Vreugt, Stolwijk. A. Kmjff Hz., Rietveld c. a. J. F. Cocx, a n Bodegraven. H. A. Boeck, u Schoonhoven. Dr. P. de Milde, n Reeuwijk c. a. J; H\.van Sautóu» tf n Krimpen a/d Lek. 1*. Mijnlieff Jz. Krimpen a/d IJsselc.a. Naar wij vernemen is dit hoofdbestuur terstond na 3t slui ten der vergadering bijeengekomen eu heeft het gekozen tot voorzitter de heer A. A. G. van lterson, tot penningmeester de heer F. C. van Zeijlen eu tot secretaris Mr. J. Fortuijn Droogleever. Tot leden der permanente commissie (waarvan de voorzitter geen lid mag zijn) werden gekozen de heeren L. M. van Kooien, mr. C. van Vollenhoven, G. B. Lalleman dr. P. de Wilde, A. N. Molenaar, de penningmeester en de secretaris. Wij sluiten ons resumé met den wensch dat al de moeite welke zooveel achtenswaardige mannen zich ter wille van de- ze «ak getroosten. glansrijk beloond moge warden door de UdJtrV2r. kamfrT8U de« 'i-ereenigiog tot m.7d.Z'i M'i he<!f\ bepaald' dat het "open der infanterie ver- meerde d zal worden mei 2 compagnie,, ho.pitaal-.ol.laten, welke bestemd 7 jn om bij de nul" re c.-a-in - - - - o'niiiiSt te tioeii In de zitting van de tweede kamer van woensdag heeft de minister van financien op de door den heer van Goltsteiu gevraagde inlichtingen geantwoord dat niet een gedeelte, maar de geheele leening van den O. I. spoorweg was genomen door een syndicaat van bankiers. Naar aanleiding van de door verschillende leden hierop gemaakte aanmerkingen, verklaarde de minister nog nader: dat de regering bij de berekening van het benoodigd kapitaal ook gerekend had op de kosten van uitgifte der leeningdat de nadere overeenkomst, in de eerste kamer overgelegd, bepaald gesloten eu bekrachtigd was, zoc- dat er waarborgen bestouden voor de goede uitvoering Oer werkeneene overlegging der stukken achtte hij, zoolang de operatie nog niet afgeloopen was, minder raadzaam. Na den afloop der operatie zou hij bereid worden gevonden alle ver dere inlichtingen te geven. Daarna werd de discussie over dc hezieniug der wet op de zeebrieven voortgezet. De op art. 2 voorgestelde amendementen werden verworpen en dat art., zoo als het door de regering voorgesteld en later gewijzigd was, aangenomen. De stemming over art. 3 werd aangehouden. Art. 4 en 5 werden aangeuomen, na verwerping der daaromtrent gedane voorstellen. Art. G werd aangehouden. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal zijn eergisteren aangenomen: 1° het wetsontwerp nopens het verieenen van zeebrieven (met 48 tegen 6 stemmen); 2° dat tot afschaffing van het registratieregt voor buitenlands gebouwde zeeschepen; 3° dat nopens de overeenkomst met Pruisen, om trent de grensscheiding van Limburg; 4° dat tot verhooging van hoofdst. V der staatsbegrooting voor 1869; 5° dat nopens de overeenkomst met Belgie over de wederzijdsche toelating van gent^skundigen in grensgemeenten (met 45 tegen 6 stem men). De vergadering is tot maandag gescheiden, wanneer aan de orde zijn: 1° de interpellatie van den heer van Svpestey», over den staat van zaken ter kuste van Guinea; 2C de YY. iudische begrooting. De eerste kamer der staten generaal heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De wets-ontwerpeu laatstelijk door de tweede kamer aangenomen, ziiu ingekomen en naar de afdeelingeu verzonden. Bij herstemming is te Alphen tot lid der prov. staten van Zuid-Holland gekozen de heer J. Herrewijn Jz., kandidaat der liberale kiesvereeniging met 315 stemmen. Op den heer J. Schelteraa te Leyden, conservatief kandidaat, waren 275 st. uitgebragt. In eene te Amsterdam woensdag gehouden algemeene 1 vergadering van aandeelhouders in het paleis voor volksvlijt, bragten commissarissen verslag uit over ,'de exploitatie gedurende het jaar 1869. Daaruit bleek, dat de pogingen van het bestuur om het paleis te redden, volkomen gelukt zijn, dat het aantal beschikbare obligatien bij de openbare inschrijving geheel is volteekeud en de maatschappij thans volkomen in staat is al hare crediteuren te voldoen, en het evenwigt tusscheo hare ontvangsten en uitgaven le herstellen. Volgens officiële opgave zijn in het jaar 1868 uit Neder land als landverhuizers over zee naar elders vertrokken, 1010 hoofden van huisgezinueu en op zich zelf staande personen, met 447 vrouwen. 1506 kinderen eu 9 dienstboden, te zamen 2972. Van de 1010 voornoemde personen was van 896 ver betering der middelen van bestaan de reden van vertrek; bij 7 was daarvan de reden ontduiking van gevangenisstraf. Men schrijft uit Vrijhoeven Capelle: De stand der veld gewassen kan men hier als gunstig beschouwen. De rogge, welke hier de grootste verbouw is, staat mooi te veld. De erwten en haver komen goed boven den grond. Met het zaaijen van boekweit zal in de volgende week een begin gemaakt worden. De aardappelen ziet men hier en daar boven den grond. De vruchtboomen, staan in vollen bloei en beloven veel te zullen geven. Het vee is overal in de weide, en dage lijks ziet men nog hooi naar het vee in de weide brengea. Het hooi heeft hier nog een waarde van 17 tot 20 de 500 kilo. J J Men begint ook hier te lande aan te dringen op het niet laten dra gen van wapenen door den soldaat buiten dienst. De staat van beleg is opgeheven te Praag. De exkoniug van Hanover heeft een nader protest uitgegeven tegen het onregt hem door Pruisen afgedaan. De repuölikerasche leden der cortes willen de spaausche geestelijkheid niet onderhouden. De regering der uuie wil zich Diet mengen in den twist 1 j j. Middelburg was het donderdag nog onrustig. De ow- mejanderkas groot 14 ton is 111 appel den ommelanden toegewezen. De orangisten te Londonderry hebben buitensporigheden bedreven. woensdag hebben 800 scheepstimmerlieden te Arasterdam het werk ge staakt, cischende hooger loon eu minder werkuren. De lotin" voor de arïbfte lyn Spanje rugjg afg lqupei*. De oei te .^.«r m Bedien thie voor de cabaansehe opstandelingen. De agenten van donna Isabella geven den moed geheel verloren. Het pensioueren der oud-gedienden is te Parijs doorgegaan met 216 tegen 5 stemmen. Men noemt Mgr. Dnpanloup als voorzitter van het concilie. De Zweden die zich zoolang met kopf'r. behielpen, willen nu den gouden muntstandaard invoeren. Italië zal in 5 jaar 788 millioeu deficit dekken en dan nog 56 millioen overhouden. De muitende expeditie naar Mozambique is te Mafra be dwongen en ontwapend uit Lissabon gezonden naar Afrika. Het afzon derlijk poolsch beheer van financiën is afgeschaft. VERGADERING yan den GEMEENTERAAD. Vrijdag, 30 April. 'Tegenwoordig de hh. van Bergen IJzendoorn voorzitter.de Grave, I-oy- teu, Prince. Braggaar, Westerbaan, Buchner, Remy, Droogleever, v. Gennep, Kist en van Straaten. De notulen worden geresumeerd en gearresteerd. Zijn ingekomen eene kennisgeving van hh. gedep. staten, dat door Z. M. den koning is goedgekeurd de voortduring der heffing van de gemaal-belasting tot dea 1 mei 1870; voor notificatie; eene di rositie van hh. gedep. staten, houdende goedkeuring eener wij- zigiug der begrootiug van 1869, betreffende de middelbare scholen; notif. eene missive ver den heer Commissaris dts konings in deze provincie inzendende het adres van Jeu commissaris van politie Wieckert, verzoe kende aan Z. M. deu koning verhoogiug van traktement van f 200, ter mededeeliog aan den raad en om het daarop gevallen besluit hem ken baar te wfllen maken. B. eu W. achten eeue verhoogiug wenschelijk en zouden willen advi seren aan Z. M., die te bepalen op 100, «n stellen voor de stukken ter visie te leggen, waartoe is besloten. eene missive van B. en \V waarbij zij aanbieden het gemeente-verslag ever 1868, dat gedrukt en den leden rondgedeeld zal worden; notif. drie missiven van regenten van het bestedelinghuis enz. inzendende rekeningen over 1S6Sgesteld iu handen van de hh. Prince, Buchner ca v Gennep. De heer ReutiDger verschijnt ter vergadering. eene r issive van den Schuttersraad inzendende de rekening, die gesteld wordt iu handen van de hh. Rerny, Westerbaan en v. Straaten. eeue missive van librymeesters, 'nzendeude rekening en wordt die ter visie gelegd. eene missive van de commissie voor het middelbaar onderwijs berig- teude dat geen aspiranten zich hebbeu aangemeld voor het eindexamen, daar er geen leerlingen in de hoogste klasse zoo ver gevorderd zijn. De boekeu en de kas van den geuieente-outvanger zijn nagezien en in orde bevonden door B. en \V. In kas was f 29,176.52. Aan de orde is; 1. De ontwerp-overeenkomst met dijkgraaf en hoogheemraden van Rijuland. Het concept en de daarop voorgestelde wijzigingen zyn gedrukt 111 handen van de leden en de geschrevene memorie van toelichting is in geschrift bij de leden rondgegaan. Hierover worden langdurige discussion gevoerd over verschillende ondergeschikte punten. Da heer Droogleever oppeide echter meer algemeene bedeukingen. Hij meende, dat in de zaak groot bezwaar bestond voor de gemeente, hij beriep zich op het contract van 1848, en zegt dat na de oprigting van het stoomgemaal de volmolens 22 jaar hebbeu gewerkt ec dat hij dit hoogst wensch -lijk acht voor den gezondheidstoestanddaarna wordt gelezen een later con tract van 1855. Na verschilleude opgeworpen bedenkingen, is de ver gadering gedurende eenigen tijd voortgezet met gesloten deuren en na da heropening ivordt nog gehandeld o»er de noodzakelijkheid van het aanstellen ïan een ambtenaar voor het openen en sluiten der schuiven. De voorzitter meent dat de sluisknechteu daarmede belast junneu worden. Eindelijk wordt het gewijzigde contract met 12 tegen 1 atem, die van den heer Droogleever, aangenomen. De hh. Luyten en Remy verlaten de vergadering. 2. Op de adressen vau de heeren J. J. Bochoven, F. S. Sparuaaij en C J C Prince, daarbij verzoeke1 ide om de achter hunne eigendomuien door'het noleren der zijlen verkregen grond in gebruikte mogen hebben, adviseert gunstig de commissie van fabricage tot verhuring tegen o c per el in het jaar en behoudens de vereischte afsluiting, eu wordt dienover eenkomstig besloten. 3. Op een adres van S. Blonk te Waddinxveen om vergunning tot het boawen van een wagenschuur op een stukje grond, de gemeente au a toebehoorende en gelegen aan het jaagpad langs de Gouwe, wordt gunstig geadviseerd door dezelfde comm., welke de huur der 16 vierk. e eu zou willen bepalen op f 1 in bet jaar, waartoe wordt besloten. 4. Een adres van den hr. G. B. van Goor bezwaren aanvoerende te- een de verhoojring van zijn aanslag in de pi. dir. belasting. Daar het blijkt dat er misverstand heerscht ten aanzien van de opgave, zal het bezwaar opgeheven worden. 5. Op een adres van J. v. Balen tegen zijn aanslag als geen 400 inkomen bezittende wordt afwijzend beschikt en zijn aanslag naar de 4 eerste grondslagen gehandhaafd. 6. Het kohier der pl. directe belasting wordt alsnu vastgesteld op 14,461,04. 3 Getrouwd H. G. HOEFHAMER en M. A. T. PERK. pjjs Gouda, 30 April 1869. 7. Komt ter tafel een voorstel tot indiening van eer adres aan de tweede kamer der staten-generaal, betreffende het voorstel van den heer mr. J. van Kuijk, tot wijziging der wet op het armbestuur; ofschoon de zaak zelf hier geen groot verschil zon opleveren, meeuen B. en W., dat uit de wijziging groote bezwaren or de gemeente zouden ontspruiten en biejen zij een concept-adres aan om le aauneining te ontraden, waartoe na korte discussie met 10 tegen 1 stem, die van deu heer Loyten wordt besloten. De heer Büchner verlaat de vergadering. Tot lid der commissie van administratie over de beleenbauk wordt her benoemd de hr. G. Prince en tot librymeester de heer dr. M. A. G. Vorstman. Aan de besluiten zal uitvoering gegeven worden zonder resumtie. Hierna eiodigt de vergadering. Mijnheer de Redacteur UEd. wordt vriendelijk verzocht onderstaande regelen in uw veel gelezen blad ouder de iugezondeu stukken op te nemen Bij de correspondentie is het ontegenzeggelijk van het uiterste belang, dat de brieven aan hunne behoorlijke adressen worden bezorgd. Ten bewijze, dat hiertegen wel eens gezondigd wordt, diene het volgende Eenigen tijd geleden werd mij door den besteller een open gebroken brief ter hand gesteld, waarvan het adres luidde Mevrouw de Wed. L de Jong, icackterstraatGouda. De be steller had den brief bezorgd bij den Heer G. J. dè Jong op de Haven. Laatstgenoemde Heer opende den brief en zoud hem mij terug met deze woorden op liet couvert geschreven wegens gelijkheid van naam geopend. Dikwijls is dit reeds geschied en zelfs nog ia deze week kreeg ik een geopenden brief met het ad«*es den Heer G. J. de Jong, Gouda, Gouwe; ook nu was Je brief door den besteller op de Haven gebracht en door genoemden Mijnheer de Jong weder wegens gelijkheid van naam geopeud. Het ware te wensehen, dat ten minste de directie van het postkantoor voorzag in dergelijke onaangenaamheden, en dat de Heer G. J. de Jong op de Haven de adressen van zijne brieven beter bezigtigde, alvorens ze te openen. Wed. L. de Jong. UABKTBER1GTE N. Gouda, 29 April. Bij weinig handel werden alle arti kelen lager afgegeven. Tarwe, Poolsche per 2400 kilo 305 a310. Roode Ki. 295. Zeeuwsche per inud f 9.00 a f 9.85. Rogge f 1 a 7.80. Gerst f 5,60 a/7.20. Haver korte 3.40 a 4.75. lange 3.25 a 3.90. Boekweit, Fransche per 2100 kilo f 215 a f 218. Noordbr. 255 a 255. Bruine boo- neu ƒ9.00 a/11.50. Witte 12.00 a 14 00. Paardeboonen f 7.25 a ƒ8.00. Duiveboonen f 8.00 a 8.75. De aanvoer ter veemarkt was heden vrij aanzienlijk, doch de kooplust was gering, zoodat eeuige rundereu onverkocht bleven en daar de prijzen van varkens en biggen hoog ge houden werden, ging de verklop ook moeijelijk van de hand. Kaas aangevoerd 18 partijen, 28 a 29.50. Boter 1.— a 1.12. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GFBORbN: 27 April. Adrians, ouders D. L. van Goor en E. Romeijn. Johanna, oudfs T Uithol en S, Spieriugshoek. 29. Bransje, ouders S. van Kreveld en F. L. Cats. Elizabeth Petronilla Heudrika, ouders C. H. Steenineijer eu M. X. Gütte. 30. Johanues Adnanus Cornells, ouders C. IJselsteijn en C. M. Jonker. Johanna Christoffora Diderica, ouders A. H. Peletier en A. Alitlas. Overlkdln 26 April. A. Bonn huisvr. van J. D. Kaars, 59 j. 27. J. Ogier, 4 w. 28. J. J. Polet, 18 j. M. J. Bouthoorn, 5 m. C. Lunraburg, 2 j. IJ r.i. P. A. Timmers, 15 m. 29. L. J. Lu nenburg, 40 j. 30. M. Middelkoop wed. J. van Vliet, 71, j. Gehuwd 28 April. G. Sluijter en M. vau Vliet. L. J. Pieters en G. A. Kampo. 29. S. S. Musici en L. van Nierop. 30. II. G. Hoef- hamer en M. A. T. Perk. Ondertrouwd G. LANTZENDöRFFES, van Gouda en I. H. OOSTVEEN. Icyden, 30 April 186S Bevallen van een Zoon C. M. IJSSELSTIJNJonkeb. Gouda, 30 April 1869. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. A. STEEXMEIJERGöxtï. Gouda, 29 April 1869.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2