ei LÜ Gemengde Berigten, Varia A. AD VERTEN TI EN. të hxtur! BOVENHUIS, Hoogheemraadschap Rijnland. licht Kennisgeving omtrent het Gaarderboek. ive. landbouw aldaar, die zich, eren als onlangs bg zijn optreden te Groningen, ten doel bad gesteld, den tegenwoordtgen toe. stand van den landbouw op Java te schetsen een 0UlJ"werp waaromtrent zeker niemand, met het oog op de ervaring, door hem in zijne betrekking op Java opgedaan, hem de bevoegd heid zal ontzeggen een oordeel uit te spreken. Hij begon met zijne hoorders in kennis te brengen met de te Batavia be staande ned. indische maatschappij van nijverheid en landbouw, haar ontstaan en werking, en deelde vervolgens naar aanlei ding van hetgeen in het door die niaatschappy uitgegeven tijdschrift door mannen als van Gorkutn. Holle, van der Poel enz was geboekt, een overzigt mede van den toestand der rijst- en koffijcultuur, waarbij hij zich, om met te wydloopig te worden, bepaalde. De toestand van den landbouw op Java, zeide spreker, was niet gunstig, daarover werd in niet een opschrift een gunstig getuigenis gegeven men had zelfs den landbouw aldaar landbederf genoemd, en toch zij was de bron waaruit alle inkomsten moesten voortvloeiden. Betreffende de rijstcultuur stelde bij achtervoigens in het licht, in welken toestand die cultuur zich bevond, wat de oorzaken waren van haren achteruitgang en wat er zou moeten worden verrigt om daarin verbetering aan te brengen. Van de wijze, waarop de inlander thans te werk gaat hij het ontginnen van woeste gronden en van de wijze, waarop de cultuur der rijst in de gouvernementslandeu plaats heeft, deed hij in breede trekken het verkeerde uitkomen een gevolg van die wijze van han delen was dat de oogst van de gouvernementslanden zoo ge ring was in vergelijking met dien van particuliere landerijen. Uitbreiding werd vooral belet door het niet benuttigen der op Java aanwezige groote stroomen, waartoe de staat zijne hulp moest verleenen, dat echter verzuimd wordt. Als oorzaken van het verval werden door spreker genoemd het gemis van per soonlijk grondbezit, het dwangeultuur-stelsel en de opgedreven heerendiensten. Met de koffijcultuur was het, naar sprekers oordeel, niet beter gesteld. Ook die cultuur leverde treurige resultaten op. In weerwil van uitbreiding bleef de opbrengst dezelfde, met vermindering van de qnalueit van het product. Verbetering zou daarin worden gebragt door aanwending van kapitaal, het houden van meer toezigt, het geven van regt op de gronden en afschaffing van heeren- en cultnnrdiensten. De spreker ging vervolgens de oorzaken na, die aanleiding gaven dat men de middelen van herstel, die voor de hand lagen, ongebruikt liet, t. w. dat men de bezwaren te groot 'chlte en voorbijzag den in den laatsten tijd veranderden toestand op Java. Men had zich in het hoofd gezet dat de Javaan zon der dwang niet zou werken, dat hij zijnen grond voor eene kleinigheid aan fortuinzoekers zou verkoopeu en de baten voor Nederland verloren zonden gaan en genoten zouden worden door hen, die in het Willemspark te 's Hage paleizen lieten bouwen. Om die denkbeelden te bestrijden, gaf spreker eene karakterschets van den Javaan, als zijnde een mPnsch als ieder ander, eene mengeling van goed en kwaad, gehecht aan den grond, wanneer hij dien bezit, en die, in weerwil van gebrek aan onderwijs, tot eemge ontwikkeling is gekomen, en betoogde daaruit, dat niets aanleiding gaf om te vreezen, dat hij geen vrijwilligen arbeid zou willen verrigten of zijnen grond zon verkwanselen. Door het invoeren van de gewensehte verbete ringen zon, meende spreke., het voordeel voor Nederland, niet afnamen, maat toenemen. De tegenwoordige toestand der in dische maatschappij, de veranderue denkbeelden gedurende de laatste jaren, moesten voorts eene krachtige aansporing zijn om tot verbetering de hand aan het werk te slaan. Spreker eindigde met den weusch dat de agrarische wetten, door den minister van koloniën toegezegd, den bloei van landbonw en nijverheid in Ned. Indie bevorderlijk mogten zijn. Het publiek gaf den spreker luide zijne ingenomenheid met het gesprokene te kennen. Na eene korte panze werd ie gelegenheid tot discussie of tot het verkrijgen van nadere inlichtingen opengesteldhet publiek was echter toen op rtrre na niet meer zoo talrijk als bij het uitspreken der rede. Niemand verlangde het woord te voeren alleen vestigde de voorzitter, prof. Veto, de aan dacht op eene bepaling, die voorkwam in de door den heer Fransen van de Putte, als minister van koloniën, ingediende cultuurwet, dat aan den inlander gcene woeste gronden zon den worden afgestaan zonder concessie, eene bepaling, waarte gen men zich destijds verklaard had. Hij vroeg aan den heer de Bruvn, hoe bij over het al of niet wenschelijke ecner dergelijke bepaling dacht, en of zij ook belemmerend zou kun nen werken. De heer de Bruyn gaf hierop te kennen dat het afstaan van woeste gronden wel eenig overleg vereischte daar op sommige plaatsen het wegkappen van het hout tot nadeel strektehier te lande werden de stroomen gevoed door het smelten der sneeuw op de verderop liggende bergen dit was op Java het geval niet, de bossehen waren daar op' be- »*-> i«-Jknu tf niet kwaad zijn dat de regering de zone bepaalde, waar geen bosch mogi weggehakt worden. Tegen de bepaling van het niet afstaan van woeste gronden zonder concessie had hij geen bezwaar, indien de zaak maar gemakkelijk werd gemaakt en de lange administratieve weg werd vermeden. Na dankzegging aan den spreker voor zijne belangrijke en boeijende voordragt, sloot de voorzitter de vergadering. Wij vernemen dat op verlangen van vele hoorder", zoo te Groningen als te Leyden, de redevoering van den hr. tie Bruyn zal worden gedrukt eu het licht zal zien bij de uitgevers de Breuk Smits te Leyden. Aan Jacob de Vletter, die zich in het huis van burger lijke en militaire verzekering te 's Hage bevindt, is thans door den procureur-generaal de acte van beschuldiging beteekend. De Vletter wordt beschuldigd van: het door redenen in openbare plaatsen gevoerd en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspannigheid, die daarop is gepleegd door meer dan 20 gewapende personen, en, medepligligheid aan de misdaad van aantasting, gewelddadigheden en feitelijke» wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen, door de ingezetenen» tot het be gaan van die misdaad door beloften te hebben uitgelokt en opgeruid door aanspraken in het openbaar ten aanhoore van eene verzameling van personen gehouden. Men verneemt dat eerlang voor het prov. geregtshof zul- leu teregt staan acht personeu, vervolgd ter zake van de on geregeldheden, die in den nacht van 31 October jIvoor of in den omtrek van het raadhuis te Rotterdam (op de kaasmarkt), hebben plaats gehad, en waaronder zich bevindt de persoon, beschuldigd van poging tot brandstichting. Het prov. geregtshof van Zuidholland heeft 1 mei Uitspraak gedaan in de zaak van Jonas Melhado. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan het door redenen, op opeuoare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is ge pleegd door meer dan 20 gewapende personen; misdaad met straf bedreigd bij de artt. 209, 210, 217 al. 1 C. P., in ver band met art. 2 van de wet van 29 juuij 1854, en hem veroor deeld, met inachtneming voorts van de artt. 52, 36 en 214 strafvord., tot een confinement in een tuchthuis voor den tijd van 6 jaar, met bevel van aanplakking van een extract van van dit arrest te 's Gravenbage en te Rotterdam. Men schrijft uit Leeuwarden De staad der veldgewassen in deze provincie i3 zeer gunstig. Ook de vruchtboomen heb ben een prachtig aanzien en beioven veel. De noord-oosten wind der laatste dagen heeft echter nog al wat nadeelig terug gewerkt. vooral ook wegens de daarmede gepaard gegane nachtvorsten. Gelukkig dat de grond droog isde invloed der nachtvorsten zou anders veel merkbaarder zijn. Men schrijft uit Bergschenhoc1', De -vooruitzigten van den landbouwer zijn alhier over 't algemeen bevredigend. Korenvelden, wei- en hooilanden staan zeer alleen bragt de koude noordewiud wel eei.ige stilstand in den groei te weeg. De grasvelden lijden wel eenige schade door de zoogenaamde //aardvloo". De vrucht boomen beloven veel. De stand van het water in de polders is voor de landerijen gunstig. Van ziekten onder het vee hoort men niets. Spijkenisie. Een blik op de velden en akkers vervult ons met vreugde, als we zien, dat de toestand der verschillende gewassen zeer bevredigend is, en dat de weilanden reeds als in zomertooi zijn. De vruchtboomen zijn als met bloesems over laden en tuinvruchten groeije» welig. Nemen we daarbij in aanmerking, dat de gezondheidstoestand, zoo van menschen als van vee, gunstig mag heeten, dan is er alle reden tot tevre denheid. Wijk bij Duurstede. Eenigen tijd geleden vertoonden zich ook alhier de jagers op zoogenaamd schadelijk wild, om den omtrek daarvan te zuiveren. Onverantwoordelijk is het, zoowel van de landbouwers als van de gemeentebesturen, dat dergelijke jagt wordt toegestaan. Reeds nu verneemt men klagten van zwarte vlieg in de vruchtboomen, van veel kapellen en rupsen, en vreest men, dat er veel meikevers zullen zijn. Laat het schadelijke gevogelte eu ook de mollen vrijelijk hun werk ver rigten, dan zal er minder iast en nadeel van werkelijk schade lijk gedierte zijn. Allerprachtigst is da bloei der kersen boomgaarden en der peerenboomen, die als met een wit laken bedekt zijn en een rijken oogst beloven. Ook de toestand van korenvelden en weilanden laat niets te wenschen over en geeft over 't algemeen een gunstig vooruitzigt. Uit Padang meldde men dd. 3 maartMen schrijft ons dd. 27 jl. van Padang Pandjang //In den nacht van 25 op 26 jl. hebben wij hier een zeer dikken aschregen gehad. Men vermeende de digt-opeengepakte aschwolken uit den westelijken krater van den Merapi te kunnen zien opstijgen. De velden waren met eene dikke aschlaag belaagd. Gelukkig dat het in den morgen van den 27° begen te regenen, want de meer en meer opstekende wind zou veel ongelukken, maar vooral oog- en keelziekten "eroorzaakt hebbenwant zoo als u bekend is, is de aschstof zeer nadeelig voor de gezondheid, als zij, door den wind opgejaagd, tot in de poriën, neus- of keelgaten dringt. De regen verdreef echter alle vrees en zorgen.'' In Ierland is te Creggan bij Athlone kapitein Rowland Tarletou gruwelijk vermoord. ln den omtrek van Ntettin stonden op het einde van april vele korenvelden reeds in volle aren. Eeue bende earlisten is in Asturie uiteengejaagd. De algem^ene verontwaardiging is opgewekt over het schandelijk geweld tegen belgische werklieden op Walcheren gepleegd. Door de spaansche cortes is eene staatkundige amnestie goedgekeurd ln april is de amerik. schuld verminderd met ruim lö^/2 md!ioen gal den. Het pruisisch ministerie wil de plaatsbriefjes voor de spoor wegen belasten. In Frankrijk worden nog voortdurend oorlogstoebereid- gelen gemaakt. De fransche senaat heeft geen acht geslagen op eene petitie ter uitzetting der jezuiten. De werkstakiugen in Belgie worden vooral toegeschreven aan den invlo'-d der „société internationale," die millioenen leden telt. De fransche academie heeft 29 npril lot leden benoemd de hh. d'Haussonville, de Champagny tn Auguste Barbier. In 1866 zijn 2371 zeil- en stoomschepen vergaan Gedurende 10 jaren hebben de werklieden der maatschappij Cockerill te Seraiug in dagloon ontvangen 58 millioen fr. De sultan wil de christenen toelaten tot de krijgsdieust De russische regering wil de drukperswetgeving wijzigen, daar het stelsel der waarschuwingen niet voldoet. De stoomvaait tus- schen Petersburg en Kroonstadt is 30 april heropend. De fransche legitimisten zullen zich niet meer stelselmatig onthouden van de verkiezingen. In Spanje is eene uitgebreide zamenzweriug ter gunste van Isabella ontdekt. Op Cuba bedrijven de regeringstroepen gruwzame wretdhtdei. tegen de insurgenten. Bij het ru-sische leger worden ambulante keu kens op wagens ingevoerd, waarin de spijzen onder het rijden word'n gereed gemaakt. De arbeiders te Helder aan het heiblok staakten het werk en de aannemer heeft terstond twee stoomheijen in werking gebragt. De oorlog wordt nog altijd voortgezet in Paraguay. ln Engelaud en Wallis zijn 3 millioen ongehuwde vrouwen van 20—40 jaar. De weduwe Troplong zal een jaarlijksch pensioen bekomen van 20,000 fr. In de veenderijen onder Beets iu Frie>land hebben ongeregeldheden plaats gehad en op weigering van booger loon vele arbeiders het werk ge staakt. Frankrijk denkt er niet aan om Rome vooreerst te verlaten. In het noorden van Griekenland bevinden zich 260 roovers, ook in den Peloponnesus zwerft eene sterke bende rond. Noorwegen wil 5,200,000 species thaler leenen voor spoorwegwerken. De nieuwe con stitutie van het canton Zurich is goedgekeurd door de bavolking. Iu de padangsche bovenlanden heerscheu koortsepidemien. Na den grooten brand, die eenige jaren geleden in de londen- sche dokken gewoed heeft, is men op het denkbeeld gekomen, om op elke plaats waar ligt ontvlambare stoffen liggen, een thermometer van een bijzondere inrigting op te hangen, waar door een waarschuwend teeken gegeven wordt zoodra de lucht boven zekeren graad verwarrad wordt. Zoodra de kwikkolora tot dat punt gekomen is, werkt zij op een draad van een elec- trisch toestel, waardoor een wekker wordt in beweging ge- bragt, die ziph in het vertrek der oppassers bevindt.» Naar aanleiding van het berigt in de dagbladen, dat de Pa cific spoorweg 9poedig gereed zal zijn is het niet onbelangrijk te vernemen, dat de reis ora de aarde door dien wsg tot op 75 dagen verkort wordt. Van Parijs naar New-York per spoorweg en stoomboot in 10 dagen, van New—York naar San Ernncisco dus dwars door Noord-Amerika langs den pacific-spoorweg in 7 dagenvan San Francisco per stoomboot nanr Hong^kong in China in 20 dagen. Van Hongkong naar Sue/, per stoomboot in 32 dagen en eindelijk van Suez naar Parijs in (J dagen. De geheele reis duurt dus slechts in het geheel 75 dagen. Eindelijk is dan in ons district een goed georganiseerde kies- vereeniging tot stand gekomen, die aanspraak raag mak^n op de medewerking van alle liberale kiezers. Het getal kiezers, dat is toegetreden, moge reeds betrekkelijk groot zijn, dit ge tal moet minstens nog verdubbelenen in vele gemeenten, waar nog geen afdeelingen gevestigd zijn, moeten de liberalen door de oprigting daarvan toonen, dat zij in het verkiezings- werk belang stellen Alleen door eendragiig zamenwerken kan de overwinning behaald worden. an 1848 tot 1868 heeft de uitvoer van goud uit Californie eene waarde van bijna 900 millioen dollars of ongeveer 2300 millioen gulden bedragen. Volgt men in Amerika de plannen van den te vroeg ge storven Lincoln, om hoofdzakelijk de uiijuen tot schulddelging te gebruiken, en verlaat men het stelsel der hooge in- eu uitvoerregten, dan zoude het algemeen daardoor zeker gebaat worden. Terwijl de vcl»as5en ir.enseh gemiddeld 1500 kub. duimen hersens bezit, heeft een pasgeboren kind van 450 tot 800 kub. duimen hersens en aan het einde van het eerste levensjaar is dit cijfer reeds tot duizend gpklomraen, zoodat er in de vol gende jaren nog slechts 500 kub. duim bijkomen. Daar de grootste aap het niet verder dan tot 530 a 540 kub. du im brengt, is zelfs het onderscheid tussehen een een jarig kind eu een volwassen aap zeer groot. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. Gfboren 2 Mei. Wilhelmina, ouders D. Hoebeek en A. Jongeneel. 3. Clara Wilhelmina, ouders W. de Kuijter en D Haesen. Overleden 30 April A. C. Ouweneel, 6 m. 1 Mei. A. Brouwer, huisvr. van J. van der Hek 57 j. G. de Gruijl, J2 d. 2. J. Goorissen, 53 j. J. Nederhof, 2. j. 8 m. M. Kunst wed. G. van Leest, 66 j. 4 A. G. van der Beu, lo pi. Heden behaagde het den Almngtige, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn geliefden Echtgenoot den Heer JOANNES GOORISSEN, voorzien van de HH. Sacramenten der stervenden, na eene slepende ziekte, iu den ouderdom van 53 jaren tot zich te nemen. Zij alleen, die den dierbaren overledene van nabij gekend hebben, kunnen beseffen wat ik en mijne kinderen aan hem missen zullen. Wed, J, GOORISSEN Gouda, 2 Mei 1869. de Hoog. Eenige en algemeene kennisgeving. P. S. De zaken zullen met behulp van mijn zoon, door mij op denzelfden voet worden voortgezet. een RUIM, NET en ZUIVER aan de Zcugslrant G. 4 6, voor ƒ85 's jaars. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN vau RIJNLAND, lettende op het be paalde in artikel 155 laatste alinea van het Reglement voor dit Hoogheemraadschap, brengen ter kennisse van belanghebbendendat het gaarderboek, voor het loopendo jaar, van den 4den tot den 18den Mei aanstaande, dagelijks, de Zondagen uitge sloten, van 10 tot 1 ure, ter Secretarie van Rijnland te Leydenter inzage zal liggen, benevens uittreksels daarvan op de Gemeente-Secretariën vau de hoofdplaat sen der districten, en voor zooveel den Haarlemmermeerpolder aangaat, iu de gebouwen van de stoomgeraaalwerktuigen de Cruquiusde LynderJt ende Leeyhwater, en zulks ten einde de ingelanden in de gelegenheid te stellen hunne bedenkiugen daartegen in te brengen; wordende zij daarbij tevens uitgenoodigd die bedenkin gen, binnen acht dagen na de ter viste ligging, en dus vóór den 25ften Mei, schriftelijk en met de noodige bewijsstukken gestaafd, aan de Vereenigde Verga dering in te zenden. Leyden, den lsten Mei 1869. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, H. C. J. HOOG, dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. t het is nii gekl ^egc.il inspraj 'feidin i, het| fin 'aamdel e n 'gi jot aan j sr der ig en éniet gister irwe m tooI *n hec begrej 'wisseiel ver del zelfde t meer De vors n verse vermo oerami-i Q. gen ïersc li h aang^ 'nrl>'; ti. *u a

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2