Öinncnlnni). Gemengde Berigten. Varia A. Ingezonden. puWikfinen in <lc vergadering der codes Jilting e blijven houden, wanneer een monarchale regeringsvorm wordt vastge steld. Willen zij dit niet, dan kan daaruit een burgeroor o ontstaan. De heer Olozaga heeft den spreker met die rede ge ut geweuseht. Een gedeelte van de leden der liberale unie blijtt zich krachtig verzetten tegen het denkbeeld van een regentschap Lissabon, 18 Mei. De kamer van afgevaardigden Heeft aan de regering de gevraagde indemniteitsbill verleend, oppositie 'heeft verklaard zich van stemming te zullen onthou- den en hare grieven bij de discussieu over de financiën kenbaar te zuilen maken. Florence, 14 Mei. Menabrea heeft zich over het minis terieel programma verklaard; het is gebaseerd op orde, vrijheid en vooruitgang. Het programma zal iu discussie komen tege lijk met de administratieve financiële wetten. Stockholm, 15 Mei. De koning van Zweden heeft heden middag de zitting van den rijksdag gesloten. In de troonrede wordt tevredenheid betuigd over de werkzaamheden, en voorai omdat de rijksdag zich geneigd heeft betoond om eene naau- were aansluiting van Zweden aan Noorwegen tot stand te bren gen. Voorts wordt geconstateerd, dat eene uitbreiding \au de godsdienst-vrijheid aan een naauwkeurig onderzoek zal worden onderworpeu. GOUDA19 Mei. De eerste kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen morgen, 20 dezer. Men schrijft ons uit Moordrecht dd. 14 mei Heden werd alhier eene vergadering gehouden van de afd. Moordrecht en Gonderak der liberale kiesvereeniging voor het kiesdistrict Gouda, tot het vaststellen van een huishoudelijk reglement, het aanvullen van het bestuur en de opmaking eener voordragt van twee kandidaten der afdeeling voor de aanstaande verkie zing van leden der tweede kamer. Het reglement werd gewij zigd en aangenomen en tot lid van het bestuur benoemd de heer J. den Dooren van Roojen, zoodat het thans definitief is zameugesteld eu bestaat uit de lieeren rar. C. van Vollenho ven, voorzitter, G. 15. Lalitman, onder-voorzitter, rar. P. J. Snel, secretaris, J. A. van Bochove, penningmeester en J. den Dooren van Roojen, lid. Op de lijst van twee kandidaten werden geplaatst bij meerderheid van stemmen tegen tien heer rar. H. J. van der Ileim, de heeren J. Bosscha jr. en dr. M. P. Lindo. De kandidatuur dezer heeren zal in de algemeene vergadering, woensdag a. s. te Gouda te houden, worden besproken. Wij vernemen uit Boskoop dat aldaar zaturdag is opge- rigt eene afdeeling van de liberale kiesvereeniging te Gouda; dezelfden avond zijn 34 leden tot deze vereeniging toegetreden en den volgenden dag nog eenige, zoodat deze afdeeling reeds meer dan 40 leden telt, tot de notabelste ingezetenen der ge meente behoorende. Tot leden van bet bestuur zijn verkozen de heeren A. Koster Mz., J. Th. van der Chijs en J. van Groos Jz. Naar wij vernemen, heeft de afdeeling «Capelle en Krim pen a/d IJssel" der liberale kiesvereeniging voor het kiesdistrict Gouda, tot kandidaten dier afdeeling voor de aanstaande ver kiezing van leden der tweede kamer gesteld de hh. G. A. van Houweniuge, wethouder en hoogheemraad van Schieland te Moordrecht en dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager on derwijs in Zuid-Holland. Te Leiden is eene vergadering gehouden van liberale kiezers, ten getale van IOC, zoowel uit Leiden als uit de bui tendistricten, en is bij meerderheid van stemmen besloten de kandidatuur voor de tweede kamer in dat district op te dragen aan den heer mr. H. A. Neeb, aldaar, indien deze zich de kandidatuur laat welgevallen. De algemeeue kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" te De venter heeft met algemeene stemmen op vier na tot kandidaat gekozen voor het lidmaatschap der tweede kamer-, het aftredend lid mr. G. Durabar. - De kiesvereeniging «Grondwettige vrijheid en vooruit gang" te Winschoten beeft met algemeene steramen als kandi daat voor de tweede kamer gekozen dr. W. J. A. Jonckbloet. aftredend lid. LI. Za'urdag had te Utrecht de vergadering plaats van de algemtene (conservatieve) kiesvereeniging. Hoofdzakelijk had de vergadering ten doel het stellen van kandidaten voor de tweede kamer bij de aanstaande verkiezingen. Er werd be paald, dat vele der uitvallende leden zouden worden aanbevo len. Evenwel stelde men o. a. reeds nu voor Leeuwarden den - heer Alberda, voor Dokkum den heer v. Schwarzenberg toe Hohenlandsberg, voor Deventer mr. Vos de Wael, voor Almelo den oud-minister graaf Schimraelpenninck, voor Arnhem jhr. v. Loon te Amsterdam, voor Zutphcn jhr. mr. Schimroelpen- ninck v. d. Oije te 's Hage, voor Dordrecht den oud-min. mr. Wintgeus, voor Hoorn mr. 's Jacob, voor Arasterdam den oud- min. Pels Rijcken en den oud-res. Kleyn van de Poll, voor Tiel de ond-ministers Hasselman en v. Lynden v. Sandenburg, voor Breda den oud-min. Luyben, voor Middelburg dea oud- min. Tets van Goudriaan. Naar men aan het Utrechts Dagblad mededeelt, zal de heer mr. de Brauw een manifest rigten tot de kiezers in dit hoofdkiesdistrict, om de redenen te ontvouwen, die hem ge noopt hebben zich tegen de bestaande schoolwet te verklaren. 's Lands middelen hebben over de vier eerste maanden van 1869 opgebragt 25,278,929.171/2, zijnde 2,318,118.56 meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg 23,577,118.32. In bet kiesdistrict Roermond heeft zich de heer mr. P. L. de Lom de Berg, oud-lid der kamer, kandidaat gesteld. Van conservatieve zijde stelt de heer J. H. Arnoldts zich in dat district kandidaat. De kiesvereeniging «Eendragt maakt Magt" te Breda, heeft met 40 van de 43 stemmen het aftredend kamerlid mr. Hollingerus Pijpers tot haren kandidaat geproclameerd. De anti-vevolutionaire kiesvereeniging «Vaderland eu Oranje" te Leiden, heeft tot kandidaat gesteld jhr. mr. J. W. van Loon te Amsterdam. De kiesvereeniging «de Eendragt" te Amersfoort heeft een caiididateugro3 opgemaakt, bestaande uit de heeren mrs. J. K. baron van Goltstein, PI. Verloren van Themaat en T. C. baron van Lijnden van Sandenburg; uit dit driemaal wordt later de candidaat gekozen. Te 's Gravenhage zal op zaturdag 22 mei in het lokaal der leesinrigting in de oude molstraat geopend worden, de 27 jaariijksche vergadering der afd. Znid-Ilolland van het ned. onderwijzers-genootschap. De vergadering zal worden geleid door den heer J. P. Goedhari, hoofd-onderwijzer te Dordrecht. Men schrijft uit Leyden Gisteren werd in het gebouw vau de maatschappij tot nut van 't algemeen eene buitengewone algemeene vergadering van de leden van het alhier gevestigde Uitkeerings- en Kansfonds gehouden. In deze vergadering bragt de in de algemeene ver- gaderiug van 30 Maart 11. benoemde commissie haar rapport uit. De commissie had bevonden, dat de door den heer Fol- kers gedane aantijgingen allen grond misten, dat de finantien van het fonds in orde waren en de administratie in goede handen was. Het concept-reglement echter achtte zij niet aan nemelijk en daar het zeker was dat de tegen het fonds ver wekte agitatie daaraan veel nadeel had toegebragt, adviseerde zij tot ontbinding van het bestaande en te gelijk tot oprigting van een nieuw fonds. De voorzitter der vergadering, de di recteur Rollandet, verklaarde daarop, dat directeuren zich met het praeadvjes der commissie, wat de dissolutie en liquidatie van het fonds betrof, wel konden vereenigen, en bragt dit punt in stemming. De uitslag der stemming was, dat het met 936 tegen 4 stemmen aangenomen en alzoo tot de ontbinding van het fonds besloten werd. Ten gevolge van dit besluit ging men, overeenkomstig het bij artikel 89 van het reglement bepaalde, over tot de verkiezing van drie arbiters en werden als zoodanig gekozen de heeren mr. A. J. Wijnstroom, alhier, J. C. van der Lee, van Arasterdam, en P. Venker, alhier. Uit Meppel meldt men Door een aantal schippers is thans ten vijfden male een adres aan de wetgevende raagt opgezonden, waarin gesproken wordt van misleiding tegenover den lieer Thorbecke, tijdens deze minister was, zonder welke genoemde staatsman zeker nimmer zijne toestemming zou gegeven hebben, om in het Meppeler Diep (rijksvaarwater) een sluitboom door de drentsche kanaal maatschappij te doen plaatsen. Adressanten dringen op een be paald onderzoek bij de tweede kamer aan. - Men schrijft uit Dordrecht dd. 15 Mei jl. Iu het belang der scheepvaart en het reizend publiek, hieronder vooral de marktbezoekers uit naburige gemeenten, welke gebruik maken van de stoombooten van Middelharnis, Nieuw Beijerlaud en Oud BeijerJand, is het dringend noodzakelijk dat door de re gering de stoornis in de vaart wordt weggenomen, daar de verzending dag aan dag zoo zeer toeneemt, dat het vaarwater de Oude Maas op de hoogte der gemeente Groote Lindt spoe dig geheel onbru'kbaar zal zijn. Behalve andere vaartuigen, heeft de stoomboot de «Oude Maas voorleden vrijdag 5 a 6 uren in het midden der vaart gelegen, eer de reis kon ver volgd worden. "7 Volgens eene mededeeiing van het fransche gezantschap hebben alléén de oud-militairen die Franschen gebleven zijn aanspraak op het pensioen van 250 francs, onlangs door de keizer lijke regering bij eene wet toegekend aan hen die in de fran sche legers gediend hebben teri tijde der republiek en van het eerste keizerrijk. Alle aanzoeken van nederlandsche onderdanen ter bckoming van gezegd pensioen, gerigt aan het frausche ge zantschap te s Gravenhage, of aan de nederlandsche regering, zijn derhalve voor geene gunstige beschikking vatbaar en zul len mitsdien buiten gevolg blijven. - Naar tnen meldt hebben onder de ooftboomen de per zikken goed gebloeid, maar is de vruchtzetting overal zeer gering. Het hout zou, ten gevolge van den zachten winter, waardoor de groei niet werd belemmerd, te krachteloos zijn geworden om vruchten te voeden. Men berigt uit Nunspeet: Schoon de aanhoudende oosten- en noordenwinden hoogst onaangenaam zijn, staan de vruchten in deze streken over het algemeen goed vooral belooft het grasgewas bijzonder goed te zijn. Thans is men druk bezig met het uitzaaijen der boek weit. Dat hier tokens naar eene milde regenvlaag verlangd wr;dt, zal ieder begrijpen, die de veluwsche zandstreken kent. Eindelijk zijn meer uitvoerige berigten omtrent de ongere geldheden op Java ontvangen, en hoewel de oorzaak nog niet bepaald kan worden opgegeven, is het toch genoegzaam geble- keu, dat de politiek zoowel als de godsdienst aan die be weging vreemd was, en deze meer als coa wraakoefening van de bevolking tegen haar landheer, een Chinees, moet be schouwd worden. Op het eerste berigt der ongeregeldheden begaf zich de adsistent-resident mr. E. R. J. C. de Kuyper met eenig politie-personeel van Meester-Cornelis naar Tarnboen bij Bekassi, en hoewel de schout aldaar, F. J. B. Maijer en anderen er op aandrongen om militaire hulp in te roepen, be sloot de adsistent-resident zich naar de oproerlingen te begeven, ora hen lot hun pligt terug te brengen. De bende bestond uit ongeveer 170 man, met pieken en zwaarden gewapend, vuurwapenen hadden zij niet. Toen de adsistent-resident be speurde, dat zijn sommatie in den w ind werd geslagen, vuurde hij en een paar anderen, die van geweren voorzien waren, op deu troep, waardoor eukelen gewond en gedood werden. Daar door was de woede opgewekt, en de adsistent-resident, de schout en andere politie-beambten werden om het leven gebragt. Tien personen hebben het leven verloren. Spoedig werden nu mi litairen afgezonden, de muitelingen werden omsingeld en 163 werden ontwapend en den volgenden dag onder geleide van cavalerie naar Batavia gezonden. I)e voornaamste hoofden of aanleggers schijnen evenwel nog niet gevat te zijn, en volgens de laatste berigten moet men ook in bet Buitenzorgsche nog ongerust zijn. Er zijn militairen heen gezonden en er is aan zegging gedaan aan europesche familien ora zich naar Meester- Cornelis te begeven. Algemeen worden de spoed en de kracht, waarmede het plaatselijk bestuur van Batavia zoowei als dat van Buitenzorg, in vereeniging met de militaire magt, in deze gehandeld heeft, geroemd, en mag bet zeker daaraan worden toegeschreven, dat de opstand geen grootere uitbreiding ver kregen heeft. Intusschen heeft deze gebeurtenis op Java een pijnlijken ind-uk gemaakt. In een schrijven van een zeer ge achte hand uit Batavia van 5 april wordt aan het Utrechtsche Dagblad geschreven«Hef is te hopen, dat eindelijk de oogen der Hollanders zullen opengaan en aan dat lamme en tevens kunstige bestuur zonder karakter, zonder energie, een einde worde gemaakt. God geve dit." POLITIE. Aan het politie-bureau is gedeponeerd een zilveren lucifers doosje, in deze gemeente gevonden. Regthebbende moet zich ter terugbekoming, aanmelden bij den heer comm. van politie.' Men klaagt in Sleeswijk-Holstein over de steeds toenemende landver huizing uit die gewesten. De parijzenaars zijn zeer koortsig en woelig door- de aanstaande verkiezingen. Het eerste keizerrijk telde 8000 ge decoreerden, het tweede is reeds gekomen tot 102,819. Belgie verheugt zich in 80000 ridders. De Russen beletten Turkije over te gaan tot de invoer.ng der gelijkstelling van al de ingezetenen. Men wil te Madrid oprigten een monument voor de vrijwording van het geweten in Spanje. ln het zuiden van China vertoonen zich de teekenen van ge weldigen afkeer van alle vreemdelingen. Mazzini heeft Zwitserland ver laten en bevindt zich weer te Londen. Het garnizoen te Rosario in Paraguay is overvallen door 2000 Brazilianen. De „Nieuwe Groninger* wordt met 1 julij „Het Noorden. N. Groninger." Uit Haastrecht meldt men van 10 gevallen van longziekte. Graaf van Bismarck beeft twee zonen naar de hooge school van Oxford gezonden. De werkstaking te Preston is geëindigd, zonder dat de wevers hooger loon verkregen. De onderkoning van Egypte komt in juny Parijs bezoeken. De kleine verhooging van drie vierde penning op een kwart goed bier zal aan de bondskas 1,400,000 thaler opbrengen. Op nienw zal een gedeelte der tnrksche troepen Candia verlaten. De politie te Parijs veroorzaakt door haren ijver veel onrust en woeling. De timmerlieden te Berlijn gaan weder aan het weTk ten gevolge der gedeeltelijke inwilliging hun ner eischen. Men verwacht in Spanje de benoeming van een regent schap. Te Cork weet men geen opvolger te vinden voor den mayor O'Sullivan. De pauselijke regering zal de italiaansche korting op de coupons (ander half roillioen) aanvullen. - De nieuwe amerikaansche gezant komt naar Londen met vredelieveni ïustructiea. Lubeck, Bre men en Hamburg hebbeu in den bondsraad alleen tegen het oötwerp van wisselregt gestemd. Californie bezit tegenwoordig reeds 30 millioen wijnstokken. Men schat den wijn, daar bij den afgeloopen oogst verzameld, op 15 millioen flesschenbovendien trok men er nog één millioen flesschen brandewijn. In 1839 bezorgde de engelsche post 76 millioen brieven; in 1863 bedroeg dit getal 642 millioen. Het postwezen levert in Pruisen een winst vatf twee millioen eu de geheele ont vangst bedraagt 12 millioen thaler. Men rekent het aantal brieven, door de verschillende volken in 1866 geschreven, voor: Engeland, 24 millioen. Zwitserland 16. De vereenigde sta ten 13. Pruisen 19. Frankrijk 8. Belgie 6. Beijeren 6. Oostenrijk 273. Rusland 1V2 millioen. Zouden die opgaven niet kunnen dienen om bij benadering de meerdere of mindere beschaving te kunnen bepalen Is dit het geval, dan ziet het er met de groote natie niet voordeelig uit. Aan het hoofdpostkantoor te Londen worden dagelijks ge middeld 300,000 brieven ontvangen en verzonden. De verzen ding geschiedt tweemaal daags, des morgens en des avonds, ten 9 ure. Ten 6 ure worden de bussen gesloten. Het stempelen en sorteren duurt tot 8 ure, dan worden de postkarren beladen en vertrekken naar de verschillende spoorwegstations. Het engelsche parlement heeft niet zonder oppositie een wets voorstel aangenomen, waarbij ieder, die op zekere tijden de3 jaars zeevogels in de nabijheid der kust doodt, met zware straf wordt bedreigd. Die wet is gemaakt op verzoek der zeevaren den, die door die vogels dikwijls voor schipbreuk behoed w or den, als zij door mist te digt naar de kust afdrijven, liet geschreeuw der vogels maakt hen met het hun dreigende ge vaar bekend. In Dresden heeft de politie onlangs alle zangvogels, die op de markt ten verkoop werden aangeboden, in vrijheid gesteld, omdat men in Duitschland meer en meer van het groote nut van die vogels voor deu landbouw overtuigd wordt. Ook in Friesland hebben de gedeputeerde staten bij circulaire de ge meentebesturen uitgenoodigd voor het behoud der vogelnesten zorg te dragen. Hoelang zal het nog duren voor de landbou wers leerea inzien, dat zij op hun land geen grootere vrienden hebben dan juist die vogels, wier nesten altijd aan de balda digheid ten doe! strekken Volgens de berekeningen van een statistikus sterven in En geland jaarlijks 50,000 menschen aan" het overmatig gebruik van sterken drank. Onder die slagtoffers zijn 12,000 vrouwen. In Duitschland is het getal slagtoffers jaarlijks 40,000, in Rus land 10,000, in Frankrijk slechts 1500. Amerika komt iu dat opzigt met Duitschland overeen. Het voorbeeld van den heer Peabody heeft navolging gevon den. De heer A. T. Stewart te New-York heeft namelijk zes millioen dollars beschikbaar gesteir' voor liefdadige doeleinden. In de eerste plaats zullen er twee groote hotels worden ge bouwd het eene om te dienen tot verblijfplaats voor onge huwde handwerkslieden, het andere voor ougehuwde vrouwen, die door handenarbeid iu hun onderhoud voorzien. Te Burgos had zich het gerucht verbreid, dat een schilder bezig was een portret van don Carlos in koninklijk ornaat ten voete uit levensgroot te schilderen. Waarschijnlijk was dit een bestelling van den pretendent. De politie wordt gewaar schuwd, dringt het atelier binnen en vindt de schilderij zoo goed als afgewerkt. Alleen het gelaat was nog niet ingevuld. De schilder had maar willen zorgen de eerste te zijn, die een levensgroot portret van den eventueel te kiezen koning zou gereed hebben. Mijnheer de Redacteur! Ik ben zoo vrij uw blad als navorsoher voor het navol gende Ie misbruiken. Alhier vragen verbaasde gezichten elkander at of het toch waar is dat de heer de Brauw een brief aan de kiezersveree- niging „Koning en Vaderland" gericht heeft met de betuiging, dat hij volstrekt geene grieven tegen de bestaande schoolwet, betreffende de cardinale punten, heeft. Ook moet Harmeien reeds pal staan door een afschrift, haar geworden, 't Is mo gelijk, dat ik een ontzaglijk dwaas figuur sla door aan zoo iets onwaarschijnlijks te gelooven, doch 't kan eak een parle mentaire bokkesprong zijn. Hoe 't zij ik vraag inlichting van elk die ze mij geven wil en verzoek acte van mijne verklaring dat ik beu een BUITENMAN en wel een MOORDENAAR.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2