Binnenianï». Gemengde Berigten. Ingezonden. E erkiezingsbricven. V erdacHtmakingspolitiek. rekent stellig op de herkiezing van den heer Ollmer Voor loopig heeft zij nog etu paar kandidaten wat voornitgescho ven. De heeren Terme en Deniere komen met hunne kandi ■laturen eerst regt voor den dag nu de vergadenngen ges oten zij,,. De laatste moet van den heer Thiers in het 2» district een ure stemmen rooven. Lissabon, 18 Mei. Het ministerie stelt financiële maat- regelen voor. «elke geer. nieuw sysieem "ormen eu Sr00t®D" deels slechts bestaan in verhoogiugen van beslaande belastin gen. Deze voo.stellen zijn door de kamer niet met vreugde begroet. Een berigt uit Madrid verzekert, dat het plan v.-a een regentschap terrein verliest. GOUDA, 22 Mei. Woensdag jl. is alhier de algemeene vergadering gehou den der liberale kiesvereeniging voor dit hoofdkiesdislrict tot verkiezing vim een kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal. De opkomst der leden (120; was zeer aanzienlijk, en getuigde van verhoogde belangstelling, dve vroeger te zeer outbrak. Onder dit getal bevonden zich 02 kiezers. Bij het bestuur was iugekomen het resultaat der afdeelings- vergaderingen en bleek daaruit dat voorgesteld werden de volgende kandidaten J. Bosscha jr., 's Gravenhage E. C. Biichner, Amsterdam, I. T. Buys, Legden. T. Gevers Deynoot, 's Gravenhage R. 1. Fruin, Utrecht G. A. van Hou «veilingen, Moordrecht, WI Knoop, 's Jlertogenboüch MI'. Lin do, 's Gractnhage. Deze lijst werd nchtervolgens besproken, en het voor en tegen uitvoerig toegelicht en ernstig overwogen. De geheele discus sie werd open eu kalm gevoerd en de uitslag der stemming, waaraan 92 kiezers deel namen, was, dat de heer mr. J. Bos scha jr. inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Graven- hage geproclameerd werd tot kandidaat der kiesvereeniging met 83 stemmen. De eerste kamer heeft donderdag avond hare werkzaam heden hervat. De van de tweede kamer ontvangen wels-ont werpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Op den 19 mei 1869 is, in eene vergadering van ln- n-nlanden van den polder Xootdorn nabij fcy coroto s emming tot gecommitteerd Ingeland benoemd, de heer D. J. II. Boellaard te 's Gravenhage, oud lid der provinciale Maten vnn Zuid-Holland, voor het hoofd kiesdistrict Gouda. Men leest in het volksblad „Men late zich niet misleiden door het sirenengezang, het geen de clericalen thans doen hooreu, dat zij hei zoo kwaad niet meenen met onze grondwet en ons openbaar onderwijs, nu zij zien dat hun drijven hen in een zeer geisoleerde positie bij de stembus zal plaatsen. De zuivere r. k. clericalen zijn vijanden van het liberalisme, vijanden van onze grondwet, vijanden van ons openbaar onderwijs. Met hen sluite men geene coalitie of unie. Men zij slechts regtvaardig tegenover de regten, hun door de grondwet geschonken, maar waarvan zij thans zoo weinig edelmoedig gebruik maken/' De N. Utr. Courant zegt o. a..- De conservatieven be weren in hun oud prograim, dat zij steeds alles over hebben voor vaderland en koning; wij doen, bij gelegenheid van het stellen van de volgende verkiezingen, de vraag; of dat nu juist liefde voor vaderland en koning is, als de conservatieve mannen, die zich opgeworpen hebben om Nederland te redden nu juist al wat oud-minister is caudidaat stellen? Zoowel door liberalen als conservatiever» wordt dit toch afgekeurd, daar het 6tellig moet uitloopeu op een bepaalde en onvermijdelijke por tefeuille-jacht, en waarvoor geen genezing te verkrijgen is dan door de kamer alleen uit oud-miuisters samen te s-ellen, als wanneer de menigte eigenbelangzoekers elkander zoodoende neutral iseereu. Het „Leidsch Dagblad", de kandidatuur besprekende van den heer mr. H. A. Neeb, zegt: //Wij juichen deze kandidatuur zeer toe. De heer Neeb is een man van erkende verdiensten en van groole bekwaamheid. De algemeene achting, die hij in het geheele district geniet verdiant hij ten volle, daar hij iemand is van karakter, wiens eerlijkheid en goede trouw zijn beproefd. Vreemd aan partij zucht, is hij een voorstander der liberale beginselen, die en dit mag vooral in aanmerking komen onze bestaande volks school ongeschonden wi! handhaven." Men schrijft uit Antwerpen Een in het fransch geschreven dagblad, te dezer stede uit- komende, zegt het volgende: „Wij vernemen met genoegen, dat de afschaffing van het dagbladzegel in Nederland, gelijk men verwachten kon, ten gevolge zal hebben, dat aan de ne- derlandauhe pers eene aanzienlijke uitbreiding zal worden ge geven. Vele dagbladen zullen hun formaat aanmerkelijk ver- grooten. Wij zien in den wijzen maatregel, door de nederlandsche regering, in overeenstemming met de wetgevende kamers, ge nomen, het middel, om de gemeenschap met de noordsche naburen gemakkelijker te maken. De nederlandsche dagbladen zullen mei meer gemak tot ons komen en de Belgische bladen zullen meer gezocht worden in Nederland Het zal de beste wijze iju, om drukke en vriendschappelijke betrekkingen aan te kneopen tuascben twee natiën, die door zoo vele banden ver bonden zijn." Men mag er bijvoegen, dat het meer doordringen der ne- derlaudsche dagbladen in dit land, den Beigen gelegenheid zal geven om zich wat beter op de hoogte te stellen der ne derlandsche aangelegenheden, waarin zij dikwijls groote oner varenheid a.:n den dag leggen. Voor de boogere burgerschool te Schiedam is een subsidie verleend van f 5000. ln het oostelijk kwartier van Londen staat men nog altijd bloot aan brutale aanvallen op de penbare straat. Het raexicaansche congres heeft, met algemeene hemmen op twee na, de republiek Cuba erkend. Sedert 12 mei zijn te Parijs 149 personen wegens woelingen gevangen genomen en na acht dagen slechts enkelen ontslagen. De scheepstimmerlieden tc Arasterdam gaan zachtkens weder aan het werk. Te Pesth zal men den minister van financiën interpelleren over dp on- regtvaardi belasting op dagbladen en advertentieu. I)en 1 mei I860 was de au het graan in Engeland 44 sh. 9 pence per quarter, tegen 7i - pence op 1 mei 1868, nagenoeg/ 18 minder. In Nieuw-Bruas- wijk kan een man 50 acres bouwland bekomen door tien dagen te werken aan de straatwegen. Binnen kort zal het metrieke stelsel ingevoerd worden in Turkije. Prof. Eivald is met eene groote meerderheid benoemd tot lid van den rijksraad. Üc onderkoning van Egypte is zondag jl. uit Alexandrie vertrokken om zich over Italië en Duilschlaud naar Parijs te begeveu. In Sutherland waren gedurende de maand mei, ongeveer 180 personen bezig met goud graven, dat echter niet meer dan een goed daggeld oplevert Van de 4000 parijscbe kiezers hekk^u noog tens een tiende de vergaderingen bijgewoond. Het engelsche clipperschip Bluet Jacket is op de hoogte van de Kaap de Goede Hoop verbrand van de 77 persouen aan boord, worden nog 35 man, allen van de equipage, ver mist. Men wil tc Antwerpen een brug leggen over de schelde. In België ziju honderd duizend debitanten of slijters van sterke dranken. I)e keizer van Rusland is ongesteld, sedert hij eenige weken geleden, met zijn open rijtuig tegen de leuning van een brug door de wild geworden paarden werd gesliugerd. De keizer van Oostenrijk heeft de nieuwe schoolwet gesanctioneerd. Te Marseille hebben arrestatien plaats gehad om het zingen der «Marseillaise." In Xoord-duitschland wil men de spoorivegkaartjes belasten. - Te Melbourne heerscbl door gebrek aan water groote sterfte onder het vee. Te Hoorn is de zuidelijke vleu gel van het huis van correctie verbrand. Men ducht nog altijd in Spanje dat I'rira heerschzuchtige voornemens koestert. 1. Mijnheer de Redacteur Ik hen een oud, vreedzaam burgerman. Ik ben niet oor logzuchtig en stel mij niet gaarne op den voorgrond. Mijn bloed is met de jaren al wat minder snel gaan vloeienik word zoo heel gauw niet meer warm en ijdciheid kwelt mij min der dan in mijn jonge dagen. Vond ik het toen wel aardig eens voorop te gaan eu een lans met iemand te breken, thans houd ik van kalmte en rust en laat het strijdgewoel voor jongere hoofden en armen over, die er beter tegen kunnen. Maar zie, Mijnheer de Redacteur, ik geloof wezenlijk, dat ik gedoemd ben om nu in den strijd, den warmen verkiezings strijd, die ophanden is, het eerst de wapens aan te gorden en vooraan te ataau in het gelid om oor alarrn te slaan het teeken te geven tot den aanval. Ik zie er wel tegen op, maar het kan r.iet anders; ik haat leugen en bedrog: is moet daartegen waarschuwen. Ziehier wat er van de zaak is. Gisteren ben ik naar de kies vergadering op de Boelekade geweest, want ge moet weten, Mijnbeer de Redacteur, dat ik veel belang stel in de tegenwoordige politiek, omdat mea de opei.bare scholen zoo aanvalt, waar ik in mijn jeugd zooveel goeds en schoons geleerd hebwaaraan ik alles te danken heb, wat ik in de wereld ben gewordenwaar mij de eerste be ginselen van deugd en E'oede zeden zijn ingeprent, die mij mijn geheele leven door ten veiligen gids hebben verstrekt. Ja, mijnheer, aan mijn ouden vromen dorpsschoolmeester heb ik -/et te danken, dat ik met God en met eere grijs ben geworden en een gerust geweten heb beho .den. En nu zeggen ze, dat de openbare school goddeloos is. Mijnheer, als ik dat hoor, dan word ik weer warm, alsof ik jong was en dan zon ik die lasteraars, die de kroon van Nederland, het pronkjuweel der natie, zoo aanranden, wel eens duchtig de waarheid willen zeggen Nu dan, ik had daar aan de Boelekade een candi- daat voor de 2e kamer kamer helpen kiezen, die heel erg ge prezen werd om zijne kunde en braafheid, Dr. Bosscha uit den Haag. D?e Heer wil even als zijn vader, de oud-Miu'ster Bosscha, de openbare school, die zooveel nut sticht en die alle volken ons benijden, verdedigen zoolang hij adem heef* om te spreken. Hij wil, dat ieder3 krachten vrij ontwikkelen dat iederen burger een zoo ruim mogelijk veld worue geopend, en dat men alleen in de belangen en de vrije handelingen der burgers ingrijpe, waar het openbaar welzijn dit duidelijk eischt. Hij wil in de Oost niets wat den arbeid verlamt of den ar beider verlaagt omdat bruine menschen toch ook menschen zijn, net zoo goed als wij, en roet het oog op Indische toestander wil hij langzame, nuttige hervormingen, nuttig voor moeder land en koloniën beide. Yindt U dat niet mooi, Mijnheer de Redacteur Ik ging naar huis, heel blij, dat zulk een knap, eerlijk en geacht man, van wien allen zooveel goeds vertelden, ons in ue 2e kamer wilde vertegenwoordigen en daarvoor wel zijne be dekking wou orgeven, die hij zoo eervol vervult. Ik dacht zoo Wat zal de tegenpartij, die onze schoien /.oo onchristelijk vindt, nu op dien man te zeggen hebben Ze kunnen niet anders zeggen, dan dat ze het niet met hem eens zijn en dan krijgen we een pleizierige verkiezing. We zullen zien, wie de meeste aanhangers en geestverwanten heeft, Mijnheer J. Bosscha Jr. die onze scholen goed, of Mijnheer de Brauw die ze slecht vindt. Ziet ge, Mijnheer de Redacteur, ik droomde van wat men zoo in de politiek een strijd over beginselen noemt. Mijnheer Bos scha is een fatsoenlijk n an, die overal gezien is, die Vaderland en Koning dient er liefheeft, waar niets op te zeggen valt, wat men bij verkiezingen zoo al op den breeden lug der can- didaten schuift; eu Mijnheer de Brauw ook wat ter wereld zou men toch wei kunnen aanvangen dan een eerlijken strijd van beginselen. Maar .deerlijk werd ik teleurgesteld, mijnheer de Redacteur. Nog geen 24 uren later had ik al van twee zijden een praatje gehoord, dat uitgevonden schijnt om dour leugen eu bedrog het eigenlijke punt van verschil te ontwijken. Men vertelde mij, in gemoedelijken ernst en met bedenkelijk hoofdschud den schrik niet, M ^uheer Dr. Bosscha is 1°. een on godsdienstig man (atheïst) 2°. een republikein 3°. een voor stander van de annexatie aan Pruisen Verbeeld U, Mijnheer, een republikein, die annexatie bij Pruisen wil om zich te laten Bismarcken een ongodsdienstig man (de ander zei een ati eist), zijn troost zoekende bij Ko ning Wilhelm, die 200 godsdienstig is en zeker zulke nare menschen niet kan uitstaan. Als ik niet boos werd om zulke verzinsels, dan zen ik om den onzin moeten lachen. De men schen, die dat uitvinden en verspreiden, hebben zeker nooit op een openbare school gegaan, want dan hadden zij misschien wel eens als schrijfexeropel gehad de spreuk van Seneca: Tenue est mendacium. peliucet, si diligenter inspexeris. met de vertaling van vader Cats De leugen is dun sij schijnt deur, als se wel besien wort. Maar op de zoogenoemde Christelijk-nationale sciiool kunnen ze toch wel geleerd hebben Gij en suit geen valsch getuigenis geven uwen naaste. Ziet ge, Mijnheer de Redacteur, ik geloof dat die praatjes afkomstig zijn van het conservatieve hoofdkwartier, want Gou wenaars zijn te eerlijk en vooral te verstandig om zulke onzin nige, elkaar weersprekende beweringen uit hun duim te zuigen. In dienst (want ik ben bij den Tiendaagschen veldtogt geweest, Mijnheer, en heb van den Koning het Metalen Kruis) in dienst heb ik geleerd, wat een consigne is en nu houd ik het er stellig voor, dat het vertellen van die praatjes een consigne is van de hoofden der tegenpartij, die het gemis van begin selen voelen en eerlijken strijd niet aandurven. Het zou mij niet verwonderen of binnen kort roert het Dagblad de groote Turksche trom, om burgers en buitenlui met die ijselijke, leelijke, groote woorden kippevei te laten krijgen van den Heer Dr. J. Bosscha Jr. en ze zoo te drijven onder de bescher mende vleugelen van den ouovertreffelijken de Brauw, die de Goudsche kiezers om zich heen wil verzamelen als een hen hare kiekens. Maar men is nu gewaarschuwd. Kiezers! past op uw neuzen Ik heb mijn plicht gedaan, laat u niet verschalken. Ik achtte deze zaak van genoeg beleg om ze U te schrij ven. Men moet weten, wat er gaande is, want zulke rond sluipende onwaarheden kunnen veel kwaad doen. De goede Lafoutaine zegt L'homme est de glacé anx vérités, II est de feu pour les mensonges. Nu hoop ik maar, dat de verdere verkiezingsstrijd eerlijk en roijaal gestreden zal worden ieder voet bij stuk houdende op bet terrein van beginselen en niet grijpende naar het slijk van laster en onwaarheid. Mocht ik tijd en lust hebben en U wat ruimte over voor mijn geschrijf, dan hoop ik dat drie aan elkander dubbele nar ren pak, dat men den Heer Bosscha aangetrokken beeft, eens van naderbij te bekijken en dan kan, hoop ik, blijken, wat in het algemeen van de Dagblad-polemiek geldt De loin, c est quelque choseet de prés, ee n'est rien. Gouda 20 Mei 1869. YERAX. Er is strijd op banden. De wapens worden gescherpt en het plan de campagne van weerszijden vastgesteld. Hevig zal die strijd zijn en alle eerlijke middelen moeten bedacht worden om den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen. Tol die middelen rekenen wij, zich naauwkeurig op de hoogte te stel len van de taktick onzer tegenstanders, willen wij die met goed gevolg het hoofd bieden. Ik heb vooral cp het oog het systeem yan verdachtmaxing, dat in de laatste jaren onder onze couservatieve -overburen zulk et*, reeks van getrouwe aanhan gers begint te vinden. Let eens op of dat bij de ophanden zijnde verkiezingen van die zijde niet in ruime mate in toe passing zal worden gebragt. Wat het is dat sysieem. Zie hier eenige instellingenBij de liheraien is elks eigeubelang. Waarom is Thorbecke opposant Louter kussenzucht. Waar om wil Fransen van de Putte vrijen arbe»d op Java? Hij heeft daar uitgestrekte bezittingen en kan dan den javaan beter ex ploiteren. Zijn mannen als van der Linden, Dumbar, Olivier, Dam, van Delden en Dullert geschikte en bekwame leden der kamer? Och neen! 't zijn onbeduidende wezens, maar ze wor den gekozen omdat het slaafse he volgelingen zijn van den groe ten meester Thorbecke. Heeft de liberale partij 't belang van 't vaderland op het oog, of stuurt zij ons willens en weteus op den afgrond aan? 't Laatste. Zijn de liberalen getrouwe onderdanen en beminnen zij 't huis van Oranje? Verre van daar, zij schroomen niet te raken aan de prerogatieven der kroon, 't Zijn vermomde republiekeinen. Laat Thorbecke en zijne volgelingen maar begaan en «le roode muts zal ons hoofdtooi sel of de guillotine ons voorland zijn. Rampzalige politiek. Wel een bewijs van oumagt, indien men daartoe de toevlugt inoet nemen. Maar zacht \re zouden onzen vijand te ligt gaan teilen eu wij konden dit /.on der gevaar doen, ware het niet, dat hij er niet voor terugdeinst om zich te verbinden met machtige hulptroepen, die, hoe ook in menig opzicht tegen hem overstaande toch genoeg met hem ge meen hebben om hem somtijds van dienst te kunnen zijnmaar die hij ook even spoedig weer verlaat, als zijn belang dit vordert. En nu, zullen wij die vrienden, die er thans belang bij heb ben zich bij ons aan te sluiten, nu de clericalen 't hun wat te benaauwd maken, met opene armen ontvangen. Er zijn er, die 7.00 denken. De discussie over de kandida ten in de laatste vergadering onzer kies vereen igiug levert daar voor het bewijs. Maar wij zeggenneenduizendmaal neen. Geen monsterverbond met cameleontiscbe politici. Onze partij zal er niet zwakker door zijn. Wij zullen geen gevaar loopen verraden te worden door hes, die wij onze vrienden waanden. Nooit den broederkus gedrukt op de lippen, nog bezwangerd door den adem van het Jezuï tisme. Nooit? Ja, dan, als die partij, van allen verlaten, door tegenspoed gelouterd, afwijkt van den weg, dien zij thans heeft ingeslagen. Als zij afstand gedaan heeft van hare ramp zalige politiek, door het Dagblad uitgevonden en sedert door zoovele overigens brave en kundige mannen gevolgd, die van verdachtmaking. MARKTBERIGTEN. Gouda, 20 Mei. Tarwe bragt ruim vorige prijzen op, de overige artikelen onveranderd. De aanvoer ter veemarkt was vrij aanzienlijk. De han del was wel iets minder levendig, gelijk dit mede het geval was met deii handel in varkens en biggen. Kaas aangevoerd 61 partijen, 28 a 30. Goeboter 1.15 a 1.25. Weiboter 1.04 a 1.14. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. Geboren: 17 Mei. Jan, ooders C. J. C. Prince en C. J. de Jong. 18. Wilhelmina Debora, ouders J. Sprpijt en H. Okkers. Salmina, ouders J. Gompers en L. Sanders. 20. Leonardus Jacobus, ouders J. van Stavel en C. C. Philip. Johannes, ouders J. de Hoop en D. ran Es. Johannes Theodorus, ouders J. Dongelmans en A. E. Sandmann. 22 Wilhelmus Hubertns, ouders J. A. Brand van Straaten eu C. v. d. Leeuw. Overleden: 16 Mei. E. van Perridon, huisvr. van A. Sneileman, 74 j. 18. J. C. Gabrij, 70 j. 19. J. M. Besem, huisvr. van A. F. van Maaren, 33 j. A. de Jong, 21 j. 21. C. de Vroom, 4j.6 m. A. de Grui.il, huisvr. van J. Hogenbrng, 51 j. Gkhitwd: 19 Mei. F. Hoosbeek en S. F. van Gelderen. P. van Leeuwen en A. van der Starre.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2