e 0inncnlanï>. Gemengde Bcrigten. Ingezonden. Verhiezingsbrieven. te fkriv. 24 Mei. De Neue Presse meldt, dat de wet op de land weer door <ien keizer is goedgekeurd en eerstdaags gepubliceerd zai worden. Aartshertog Reiniej zou opperbevelhebber van de oostenrijksche landweer worden. Madrid, 22 Mei. Bij de Cortes is een ontwerp ingediend lot. vcrhooging der grondbelasting er. van het patentregt. Op de rente zal gedurende de vijf eerste jaren 33 pet, en de vol gende vijf jaren 25 pet. gekcfl worden. Voorts worden bij een ontwerp opgeheven de staatsraad, het hoog militaire geregtshof, het directeur-generaalschap van oorlog en het ministerie van koloniën. Het aautal kersspele», hooge«c!ioIen, militaire afdeelingen in de provinciën wordt ver minderd. 24 Mei. Het voorstel, om op de rente gedurende de 5 eerste jaren 33 pCt. te korten, is in de cortes 11. zaturdag niet door den minister van financiën, maar slechts door een afge vaardigde gedaan. Lissabon, 22 Mei. De ('ommercio raeldt dat de infant Augusto (broeder des konings van Portugal) koning van Spanje zal worden en in het huwelijk zal treden met eene dochter vau den hertog van Montpensier. De financiële ontwerpen der regering hebben eene agitatie veroorzaakt. GOUDA, 26 Mei. De eerste katner heeft alle maandag aan de orde gestel de ontwerpen aangenomen. Alleen over dat tot regeling der grensscheiding tussehen Zuid-Holland en Zeeland is eenige discussie ontstaan, maar is ten slotte aangenomen met 28 te gen 2 st Heden discussie over de overige wets-ontwerpen. Aan de tweede kamer der slateu-generaal is door de re gering aangeboden een wets-ontwerp, strekkende om den post: subsidie aan de uederiandsche bezittingen ter kuste van Guinea van het negende hoofdstuk der begrooting vau staatsuitgaven, dienstjaar lbG9, te verhoogen met 125,000 en alzoo te bren gen op 284,000. In de memorie van toelichting bij dit ontwerp behoorende, wordt deze verhooging als gevolg der bekende voorvallen op de kust van Guinea verdedigd, en ten slotte gezegd,rDe regering bepaalt zich bij deze aanvraag iu de hoop, dat tot geene militaire maatregelen van hieruit zal behoeven te worden overgegaan. De gouverneur Nagtglas acht zoodanige maatregelen voorshands overbodig en zelfs in menig opzigt onraadzaam. De voorgestelde som schijnt overi gens niet van genoegzaam belang om, bij den loop der prij zen van de oost-iudUchf gouvernement-producten de gelijktij dige aanwijzing van hare middelen tot hare bestrijding noo- dig te maken." De N. Gron. Courant antwoordt met volle regt op de vraag, of er aan bet batig slot wat kleeft. ,/Bij God, ja, er kleeft bloed aan, het bloed van den armen bewoner van Java geen couservatieve drogredenen zullen die bloedvlek kunnen uitwissehen." Li. zaturdag werd ie 's Hage de gewestelijke vergadering van het onderwijzers-genootschap in deze provincie gehouden, blechts 7 van de *21 afdeelingen hadden afgevaardigden gezon den. Naar aanleiding van den beschrijvings-brief voor de al- gemeene vergadering gaf de vergadering haar goedkeuring te kennen omtrent de h«>delingen -ar. het hoofdbestuur ten op- zigte der schoolwet-agitatie. Ais nJeeiing, die voor de vol gende drie jaren in de keuze van een uitvoerende commissie zal voorzien, werd 's Gravenhage gekozen, terwijl de afdeeiin°en Dordrecht, Leyden, Alblasserwaard, Gouda en Delft werden aan gewezen om een lid in het gewestelijk bestuur te benoemen. De afdeeiing Alblasserwaard werd aangewezen om de geweste lijke vergadering een volgend jaar te ontvangen. Belangrijke dlscussien werden gevoerd over schoolverzuim, over de avond scholen in verband tot het schoolverzuim, over den fabriek - arbeid der kinderen enz. Het Handelsblad van gisteren zegtIn ons nommer van maandag maakten wij gewag van een berigt van het Haarlemsch Weekblad, omtrent voornemens tot aftreden, bij een of meer ministers ontstaan. Wij gaveu onmiddellijk onzen twijfel te kennen aan de juistheid van dit \>erigt, daar, naar het ons toe scheen „het aftreden van een of meer ministers, noch door de houding der „„ministeriele"" kamerleden, noch door eenige an dere reden werd gevorderd. Wij kunnen thans ten stelligste verzekeren, dat het geheele praatje geen den minsten grond heeft, iusschen Ie leden van het kabinet ouderling en tussehen bet kabinet en de liberale meerderheid bestaat de beste verstand- honding en er is hoegenaamd niets, dat eeuigen schijn van ~£*o*4jïpveü kan aan het door het Haarlemsch Weekblad me degedeeld verzinsel. De irereeniging voor christelijk nationaal onderwijs hield voorleden week hare algemeene vergadering te Utrecht. De ver gadering werd voorafgegaan van het uitspreken eener feestrede iu de domkerk door dr. Kuyper. De eere-voorzitter, de heer Groen van Prinsterer, leidde de beraadslagingen. Alvorens over te gaan tot de discussie over de voorgestelde wijzigingen in de schoolwet, verklaarde de vergadering gelijk regt voor uilen te begeeren, en dus geen voorrang van de staatsschool en geene aalmoes voor de bijzondere school. Na uitvoerige beraadsla gingen besloten de afgevaardigden met 64 tegen 9 stemmen de verwijdering van het woord „christelijke" uit art. 23, eu met 47 tegen 14 stemmen de bijvoeging van de woordeu„het openbaar onderwijzersambt is voortaan onvereenigbaar met ker kelijke bedieningen" bij art. 24 voor te stellen. Met algemeene stemmen namen de afgevaardigden het besluit, dat aan eiken meer afdoenden waarborg van gewetensvrijheid wijziging van art. 194 der grondwet zal moeten voorafgaau, krachtens welke het vrije ouderwijs regel, het openbaar aanvulling worde. Ook verklaarden de afgevaardigden zich voor de verpligting eener heffing vau schoolgelden behalve van on vermogenden. Na de behandeling van verschillende andere onderwerpen hechtten alle afgevaardigden hunne goedkeuring aan hetgeen de hoofd commissie geschreven had aan de vereeniging voor gereformeerd onderwijs, daarop neerkomende, dat men de oprigting dier vereeniging betreurde, maar broederlijke zamenwerking met haar wenschelvk achtte. Ten slotte wees de heer Groen neg op het belang der aanstaande verkiezingen en wel in den geest zijner laatste bekende geschriften. Zij die oordeelden dat aan het bijzonder onderwijs de voorrang moest worden toegekend konden worden gesteund, maar op den voorgrond moest staan dat bij Je verkiezingen niemand werd aangenomen, die in de ouderwijs quaestie hjnregt tegen de vereeniging overstond. De vergadering deed bij acclamatie van hare instemming daarmede blijken. Uit het verslag blijkt, dat de uitgaven der vereeni ging over 1867/68 hebben bedragen /29,836.8Ül/2, de ontvang sten 22,466.791/3. Het tekort is uit de restauten van vroe gere jaren bestreden. Uit deze fondsen zijn ruim 90 scholen ondersteund. Men schrijft uit Den Alblasserwaard. Naar wij vernemen voldoet, volgens voorloopige proefneming, het stoomgemaal aan den ^'shout volkomen aan de verwachting en zal de eind-beproeving op den 12n der volgende maand plaats hebben. De beschikking over zoodanig krachtig stoomgemaal doet de ingelanden met ge rustheid de toekomst tegen gaan vooral sedert de laatste jaren de noodzakelijkheid van de daarsteiling eener verbeterde pol derbemaling hadden aangetoond. De werkstaking der scheepstimmerlieden te Amsterdam is vruchteloos geemdigd. Keizer Napoleon vertoont zich dezer lagen dikwijls in het openbaar. Iu Posen klaagt men over het voortduren der brandstichtin- ëen- De veetjphus heeft opgehouden iu Gallicie na van julij 1868 tot april jl. in 103 plaatsen gewoed te hebben met een verlies van 6282 runderen. De boeren der z. afrikaansche republiek rooven nog altijd kafferkinderen ora die tot slaven te bezigeu. De mobiele nati- ouale garde te Parijs zal eindelijic worden gewapend. Vrijdag is de te Borselen aangespoelde walvisch verkocht voor 5U0. De minister van justitie in Oostenrijk verklaart, dat het concordaat opgehouden heeft te bestaan. Ora de geestelijkheid te winnen hebben 80 officiële fran- sche kandidaten verzekerd, dat zij voor de wereldlijke magt van den paus zijn. De zeeuwscbe afgescheidenen hebben eeu predikant van zijn ambt ontzet. Te Nieuwediep is de eerste steen gelegd voor een nieuw institout voor de marine. Te Utrecht hebben belangstellenden besloten om te Amsterdam uit te geven «een christelijk nationaal dagblad" dat tevens volledig handelsorgaan zal zijn. Ecuador bevindt zich in de onmogelijkheid om de met zijne schuldeischers gesloten overeenkomst na te leven en acht zich nu daarvan ontslagen. Nabij Coblenz vallen groote rotsblokken uit de wanden der leigroeveu. Te Home zijn van de beschuldigden van 22 uet. 1867 eindelijk 62 personen veroordeeld tot levenslange galeistraf en andere tot mindere straffen. Aan Amsterdam wordt op nieuw verweten dat het volhoudt met smakeloos en onpraktisch te boawen. De fransche paketbooten brengen voortdu rend Candioten terug naar hun eiland. Nog 8000 uitgewekenen bevinden zich iu Griekenland. De werkstaking te Preston is Len nadeele der wevers afgeloopen. De honved-werving in Hongarije mislnkt. Vele fabrieken te Barcelona staan geheel stil. De beijersche verkiezingen vallm ongunstig uit voor de liberalen. Mazzini zal zijn domicilium overbrengen naar Lucern. Weldra zal eene stoombootvaart tussehen otettin en Amerika geopend worden. n. Mijnheer ie Redacteur, In mijn vorigen brief meldde ik U de drieledige be3P.hu 1- diging tegen Dr. Bosscha ingebrachtI<>. Ongodsdienstigheid 2 Republicanismus 3°. Pruisisch gezindheid. Het is zeer getnakkeJijk iemand gevoelens toe te dichten, die bij niet heeft, wanneer men meent geen bewijs te moeten leve ren van hetgeen men zegt, en hoogst moeilijk bewijzen van bet tegendeel te geven. Dat weten de tegenstanders der open bare school ook wel en daarom wenden ze bet juist over dien boeg. Het gaaj er meê als met den man, dien men ora de eene of andere reden voor gek wilde doen doorgaan. Allen beweerden, dat de mafi zijn verstand verloren had, eu of nu de patient al verzekerde, dat hij zich volkomen wel gevoelde en zijn hersenkas in de volmaakste orde was de belang hebbenden hielden maar staande, dat het niet zoo zijn kon en zeiden tot de omstandersDat is zoo zijn idee Jixehij houdt zich voor wjjs, maar eigenlijk is hij stapelgek. En door altijd op hetzelfde aanbeeld te slaan en allen één lijntje te trekken kre°g men het publiek op zijn hand. De man werd in een verbeterhuis opgesloten. Yeder is en moet het wesen Wat de werelt van hem seijt. Als ze morgen van mij zeggenDie Mijnheer Verax is atheïst wat zal ik er aan doen, Mijnheer? Verax komt niet in de kerk, want hij sjmpathiseert niet met de dominee» en belaas de dominees zijn tegenwoordig de kerk. Men gaat alleen naar de kerk om dominees te hooren preeken of voor zijn fatsoen. Doet men dat niet, om welke reden dan ook, dan heet men ongodsdienstig. En toch. Mijnheer de Redac teur, Verax dient God op zijne wijze. Hij zoekt Hem in de natuur en de geschiedenishij ziet Zijn naam in vlammend schrift geschreven aan het uitspansel en hoort zijn stem in den stormwindhij speurt Gods hand in zijn leven en eert den Mensehenzoonhij streeft er naar eerlijk en oprecht, nederig en verdraagzaam te ziju. Toch zou ik geen kans zien om te bewijzen, dat ik geen atheïst ben. Alleen zou ik meenen mijn aanklagers te mogen vragen Waarmee bemoeit ge U en welke gronden hebt gij voor Uw beweren? Zoo denk ik, dat het misschien met den Heer Bosscha ge legen is. Ik weet het niet. Ik weet niets van het particu liere leven van dien Heer en ben niet met zijn bijzondere ge voelens bekend. Maar weet U wat ik wel weet, Mijnheer de Redacteur? Ik weet, dat aan een Volksvertegenwoordiger mag gevraagd wordenZijt gij eerlijk Zijt gij bekwaam Hebt gij hart voor 's lands zaken Maar niet Van welk geloof zijt gij Wat denkt gij over God en den godsdienst? Dergelijke vragen komen niet te pas in een land als het onze, waar kerk en staat elk hun bijzonder gebied hebben. Ik weet ook, dat de Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen niet tot Voorzitter van de algemeene vergadering zou geko zen hebben een ongodsdienstig man. Die maatschappij heeft, onder hare 14000 leden, menschen van de meest verscheiden richtingen, maar allen één in het geloof aan God en in liefde voor den naaste; die maatschappij beeft tot bestuurders de uitstekendste mannen, sieraden aller kerkgenootschappen. Het Hoofdbestuur kent den Heer Bosscha sedert jarenhet kiest hem tot zijn voorzitteris er vleiender blijk van vertronwen denkbaar? Is dat een bewijs, dat Dr. Bosscha ontrouw is aan de beginselen der genoemde maatschappij, die godsdienst en wetenschap beschouwt als de zuilen der samenleving? Wat vreest men van den Heer Bosscha? Dat hij in de 2« kamer den godsdienst zal afbreken Mijnheer, dat is immers al te dwaas. Heeft de Heer B. dat als Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs dan gedaan Mijnheer de Redacteur, ik heb een paar neefjes, die op Bur gerscholen gaan, juist in het district van Dr. Bosscha, onder zijn onmiddelijk toezicht. Ik beu wat nieuwsgierig uitgeval len en snuffel wel eens in hun boeken, als zij bij mij logeeren. Ik zag boeken over natuurwetenschap, die een juist inzicht geven in de wetten der natuur en door bekendheid met de groote werken des Scheppers opleiden tot diens vereering. Ik zag taal- en letterkundige werken met uittreksels en voorbeel den uit de beste schrijvers. In de hand van den een zag ik Vondels Lucifer met de schoone rei Wie is het, die zoo hoog gezeten, Zoo diep in 't grondelooze licht, Van tjjd noch eeuwigheid gemeten, Bij zich bestaat, geen steun van buiten Ontleent, maar op zich zeiven rust? Ilat 's God. Oneindig eenwig Wezen Van alle ding, dat wezen beeft Vergeef het ons; o nooit volprezen, Van al wat leeft of niet en leeft Nooit uitgesproken, noch te spreken; Vergeef het ons en scheld ons kwijt Dat°geen verbeelding, tong noeh teeken U melden kan. In den Gijsbrecht van Amstel van mijt, ander neefje las ik Al wie door ootmoed wordt herboren Die is van 't Hemelscbe geslacht, en zooveel andere schoonheden meer. Heet dat afbreken van den godsdienst Is daarin de invloed van een atheïst merkbaar Is dat ongodsdienstigheid Mijnheer de Redacteur God geve, dat we nog lang zulke scholen houden, waar niemand wordt verketterd of uitgesloten waar verdraagzaamheid en liefde de onderwijzers bezieltwaar de geest van het jonger geslacht wordt gevoed met weten schap en echte humaniteitwaar teedere hersenen niet ge kweld worden met leerstellige begrippen, die boven bun be vatting gaanwaar een dampkring heerseht, die her gemoed vatbaar maakt voor de ontkieming der zaden van godsdienst, die HUISGEZIN en KERK er in behooren te strooien. Inspecteurs, die zulk onderwijs inrichten en voorstaan, be vorderen het waarachtig belang des vaderlands en als zij dan daarenboven bereid zijn die scholen te verdedigen in de Kamer, dan verdienen zij den dank en de toejuiching van iedereen eu allerminst de beschuldiging van ongodsdienstigheid en gebrek aan vaderlandsliefde. Op dit laatste punt, republikeinsche Pruislustigheid, hoop ik nog terug te komen. Gouda, 23 Mei. VERAX. ERRATUM. In den eersten brief, nt>. 746, staat op bladz. 3 kol. 2 eerste regel vaa boren, bij vergissing ndrie aan elkander dubbelemoet zijn driedubbele- Aan den heer mr. W. M. DE BRAUfF. De brief door u aan de kiezers in ons hoofddistrict ge schreven is ook tot mij gekomen en ik lees daarin dat gij u niet alleen weder verkiesbaar stelt, maar tevens meent nw regt op eene juiste beoordeeling te moeten handhaven en dat niet heler te kunnen doen, dan door rondborstig uwe overtuiging in zake van het volksonderwijs uit te spreken. Dit geviel mij uitmuntend; dan wist ik waaraan mij te houden; want er is spraakverwarring in den lande. Wint- gens en Bichon zijn te Dordrecht van hetzelfde gevoelen 1 De toestanden zijn veranderd, velen zijn de oogen geopend voor B het gevaar dat de volksschool bedreigt. Wie weet, mogt ik denken, of ook onze bekwame en schrandere vertegenwoordiger niet eindelijk inziet, dat hij dwaalde, toen hij zich zoover in liet met de dood-vijanden der volksschool. Wel heeft bij tot hiertoe te veel toegegeven aan die onverzadelijken, maar bun steun had hem gered, toen hij zoo veeg stond en hij was met zijn wetsvoorstel zoo ver mogelijk gegaan om hen tevreden te stellen. En nu zij wel dankbaar maar onvoldaan zijn, zal hij ziet van hen afwenden en beteren steun zoeken. De rondborstige verklaring nu luidtvoor het openbaar on derwijs handhaving van ie gemengde schoolen zonder aanran- dinr van deze, werkelijke vrijheid van het hijzonder onderwijs zon der verdrukking, noch regtstreeks, noch zijdelings. Welnu is dat niet voortreffelijk en meer dan genoeg? Al de liberalen willen hetzelfde. Uwe zaak is gewonnen. Maar toch er blijft bezwaar. Die handhaving is kostelijk en zonder aanmerking, zij scheidt u volkomen van de vijanden der school. Elk groeninau of ultramontaan, die zijne stem op u uitbrengt, beleedigt u schan delijk. Zij willen geen handhavers maar omverwerpers, en zul len zij zich dan nu niet geheel in u bedriegen? Maar de tweede alinea is mij niet rondborstig genoeg. Het bijzonder onderwijs is dat onvrij, wordt dat verdrukt Zie, hier zit de knoop. Wordt de grondwet geschonden of moet de grondwet veranderd worden. De grondwet verklaart het bij zonder onderwijs vrij, behoudens toezigt, doch eischt in een onderwijzer bekwaamheid en zedelijkheid. Wat willen de voorstanders van het bijzonder onderwijs? Eerst ontheffing van de voorwaarden, vervolgens de supre matie, de bjjz. school regel, de volksschool uitzondering, en het einddoel is, de school ondergeschikt aan de kerk, aan bij zonder leerbegrip. Zoo ver zult gij wel niet medegaan, maar evenwei ligt in uwe woorden, eene kwalijk verborgen beschuldiging van on genoegzame vrijheid en van verdrukking. Deze insinuatie wer pen wij van ons en zij beperkt voor ons gevoel de rondborstig heid uwer handhaving. Wij zouden nog iets meer van u vragen, eene duidelijke verklaring, dat de bloei onzer maat schappij de volksschool eisoht als noodzakelijke voorwaarde, als grondslag van onze zelfstandige nationaliteit. Uwe woorden worden nevelachtig en wij mogen die niet in den gunstigsten zin opnemen. En wie zou ons dit wantrouwen ten kwade duiden, ook gij niet, mijnheer; uwe antecedenten spreken te duidelijk. Uwe zucht om den antirevolutionairen te believen en aan die teedere gemoedsbezwaren te gemoet te komen, kan niet geloochend worden. Al zouden wij overigens elke bedenking terughouden tegen uwe vroegere politieke houding; dat altijd verwerpen van eiken liberalen maatregel bevalt slechts aan weinigen. >ra a;| E ro

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2