e Öinncnlanii. Gemengde Berigten. Ingezonden. Verkiezingsbrieven. Naar wij met zekerheid vernemen zijn hier ter stede door ingezetenen brieven ontvangen van den heer Went holt, die voor de candidatuur der tweede kamer bedankt heeft en van den heer Lindo, die ook daarvoor in aanmerking gekomen is, waarbij beide heeren hunne vrienden aansporen hunne stem uit te brengen op J. Bosscha Jr., dien zij als een uitstekend man kennen. UITTREKSEL uit het verslag omtrent den toestand der ge meente Gonda gedurende het jaar 1868. burgerlijke stand. belang te exploiteren* Zoo hebben de mijnwerkers in Pensyl- vanie den arbeid gestaakt, omdat de patroons hoogere loonen weigerden. In plaats dat de eigenaars der mijnen dien eiscb inwilligden, ondersteunden zij zelfs de arbeidslieden, die het welk gestaakt hadden, doch tevens sloegen zij den prijs hun ner kolen op, zoodat de strike de patroons ruime winst opleverde. De bankier William W. Corcoran heeft 1,000,000 doll, beschikbaar gesteld, om te Newyork een museum van nationale kunst op te rigten. Eeu ander is met dit denkbeeld zoo inge nomen, dat hii 12 der voornaamste schilderstukken van ziju kostbaar kabinet voor dit museum heeft beschikbaar gesteld. Jlen leest in de Turquie een opstel over de capitulatien, e.1 herinnert dat zij oorspronkelijk een vrijwillig geschenk ziju geweest van Soliman, toen hij het toppuut zijner magt had bereikt, en geenszins eene concessie door zwakheid afgedwon gen. De capitulatien ziju later in misbruiken ontaard, zelfs tot een protectoraat over onderdanen van christelijke mogend heden in den turksehen staat zeiven. De herziening door het tractaat van 1S5B toegezegd, heeft niet plaats gehad. Het is tijd, dat Turkije tegenover de wereld zijue regteu als souvereine en onafhankelijke natie hantlhave, en een laatst beroep doe op de broederlijke natiën om afstand te doen van speci.de regteu, welke den vooruitgang belemmeren. Ingeval van afwijzing moet de sultan de capitulatien vervallen verklaren, opdat het land op de aangewezen baan voorwaarts streve. l)e heer Motley, amerikaansch gezant alhier, heeft op een adres der kamer van koophandel te Liverpool geantwoord, dat de president en de bevolking der vereenigde staten den levcn- digsten wensch koesteren om de oprechte vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Amerika te versterken. Hij voegde er bij, dat de vboruitgang en de beschaving afhangen van de handhaving des vredes, en dat zijne pogingen voort durend zullen strekkeu tot bevordering der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen, gegrond op de begin selen van het gezond verstand, de rechtvaardigheid en de eer der Amerikanen. Parijs, 29 Mei. Het Journal officie! verklaart het berigt van den Monitenr, als zou er eene overeenkomst zijn tot stand gekomen tusschen Frankrijk en Italië, betreffende de ontruiming van het pauselijk grondgebied, voor onwaar. 30 Mei. \olgens de Presse zal het nieuwe wetgevende ligehaam bestaan uit 292 afgevaardigden, <1. i. tien meer dan bet vorige; van deze zijn 232 benoemd, zoodat uog zestig bij herstemming moeten worden gekozen. Onder de 232 benoemden zijn er 43, die geen deel hebben uitgemaakt van het vorige wetgevende ligehaam, namelijk 31 regerings- eu 12 onafhan kelijke kandidaten. Aan de 189 oude leden, op 23 en 24 herkozen, behooren 146 tot de oude meerderheid, 28 tot de lickerzijde en 15 tot de zoogenaamde derde of middenpartij. De oppositie van alle schakeringen wordt derhalve door het blad geschat op 40 leden, 12 nieuwe en 28 oude, welke door de herstemmingen nog aanmerkelijk zal worden versterkt. Volgens de Gazette de France zijn bij de jongste alge- meene verkiezingen 4,053,058 stemmen uitgebragt op officiële en 3,248,885 op onafhankelijke of door de regering bestreden kandidaten. Berlijn, 30 Mei. De rijksdag heeft bij de derde lezing de Gewerbe-Ordnung aangenomen, alsmede de conventie met Zwitserland, betreffende den letterkundigen eigendom. Het voor stel, betreffende de verhooging der belasting op den brandewijn is door den rijksdag verworpen. Petersburg, 31 Mei. De keizer is voornemens een buitengewoon gezant naar Washington te zenden, om den ge neraal Grant geluk te wenscheu met zijue benoeming als pre sident der unie, en tevens om 's keizers wensch te kennen te geven, dat de vriendschapsbanden tusschen Eusland en Noord- Ametika neg nauwer toegehaald moge.n worden. GOUDA2 Jnnij. In het Handelsblad onder het artikel XII, Verkiezingen leest men Voor Gocda bevelen wij op de bekende gronden den kun- digen inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer Dr. Bosscha Jr., met groote ingenomenheid aan. De heer de Brauw heeft zich door zijn brief bij velen onmogelijk gemaakt, zonder er anderen door te winnen. Hij stelt zich door dien brief op hetzelfde standpunt als de algemeene kiezersvereeniging, die hem heeft aanbevolen. Lettende op het verzet tegen de op offering van de gemengde neutrale school aan kerkelijke eisehen, en evenwel behoefte hebbende aan de stemmen der overige conservatieve voorstanders dier school, wordt er wat water in den wijn gemengd. Maar zijn de protestanten dan blind Zien zij niet, dat de Tijd, die dezer dagen den redelijken eisch aan de kandidaten gesteld heeft om zich in de onderwijskwestie als conditio sine qua non vóór of tegen te verklaren, dat dit or gaan van ontwijfelbare kleur graaf Schimmelpenninck's kandi datuur der r. k. kiesvereeniging te Almelo ondersteunt tegen over eeu r. katholiek en tegen het advies van een zijner correspondenten, die deze candidatuur eene mystificatie, een hors d'oeuvre noemt? Wie geeft de oplossing van al die mijsterien? Wat ligt er tusschen al die inconsequentien, die wederom za- mengaan met de zorgvuldige onthouding der conservatieve kandidaten, om op den man af te verklaren, hoe zij dan eigen lijk denken over de bestaande kwestie. Bij de trekking van loten in de geldieening voor het paieis van volksvlijt te Amsterdam zijn heden uitgeloot: serie 6978, u°. 4S 150,000; ser. 7458, n°. 37 ƒ20000; ser. 1635, u°. 37 5000; ser. 1621, n°. 50 5000; ser. 6740, u°. 8; ser. 4232, n°. 6; ser. 200, n°. 16, ser. 3724, n°. 45, ser. 941, it°. 39, ser. 3234, n°. 23, ser. 4986, n°. 39, ser. 4454, n°. 28, ser. 910, n°. 27, ser. 6303, n°. 12, elk 1000. De amerik. methodisten hebben de vrouw ontheven van de («gehoor zaamheid" aan den man en vergenoegen zich bij het formulier ^getrouw heid te eisehen. Mevrouw Rossmi heeft verkocht voor 150,000 fr. het copieregt van 160 door haar man nagelaten muziekstukken. De schot- sche paarlvisscherij is na honderdjarigen stilstand weder met gunstige uitkomst opgevat. De bevolking van den pruisiscben staat is tot na genoeg 24 millioen inwoners gestegen Berlijn telt ruim 700,000 inwoners. De cortes hebben het zout- en tabaksmonopolie afgeschaft. Het noorden van Australië wordt zeer geschikt eeacht vöov kolonisatie, Het getal herstemmingen in Frankrijk bedraagt zestig. Thiers zou gezegd hebben, dat al de dynastien versleten raken. De koning der Sandwich-eilanden is door eeu afvallende kokosnoot zoo getroffen, dat hij bezweken is aan de gevolgen. De grieksche troepen beteugelen de roovers behalve in Akarnanie, waar de oudminister met hen heult. Sedert October jl. heeft het op Curafao bijna niet geregend. Prof. Ewald weert den koning nit Hanover, die deu professor niet weren kan uit Berlijn. Te Liverpool ziju 30,000 kinderen verstoken van onderwijs. Eene som van 300,000 is beschikbaar gesteld voor de vestingwerken van Kooiugsbergen. De Great Eastern aal in zee gaan om den franschen transatlantischeu kabel te leggen. In de vereen, staten wordt eene wetenschappelijke expeditie uitgerust om in Aliaska de totale zonsverdui stering van aug. waar te nemen. Ia het zuiden van Italië ziju in een jaar tijds 237 struikroovers gevangen genomen 9 beruchte hoofd lieden ziju omgekomen in deu strijd met de soldaten. Rotterdam heeft wel veel koopzucht, maar minder kunstliefde, en aanvaardt de erfstelling niet van het kabinet schilderijen van den hr. Vis Bloschuysen. De opstand op Cuba is nagenoeg bedwongen. Isabella is 472 millioen gulden schuldig aau de spaansche schatkist en daarenboven zijn onder haar bewind 745 schilderijen van hooge waarde verdwenen uit de musea. De uitgaven vooor het onderwijs beliepen in 1868 te Berlijn nagenoeg 460,000 thaler tegen eene inkomst van 37,000 thaler. Thiers beveelt Gambecta krachtig aan te Marseille. Te Lausanne hebben tal van steenhouwers eu metselaars het werk gestaaki,. De onderkoning van Egypte wenscht de voortdurende onzijdigheids verklaring van het Suez-kanaal gewaarborgd te zien. Te Ipswich is een graanhandelaar gefailleerd met een deficit van 18 ton. IV. Mijnheer de Redacteur Mag ik U nog eens lastig vallen om een klein plaatsje voor het volgende Gisteren kreeg ik een vriend bij mij om een buurpraatje te maken. Ons gesprek liep al spoedig over de aanstaande ver kiezing, want oude renteniers houden veel van de politiek en een praatje. Hoor eens, Verax, zei mijn vriend, ge hebt nu wel heel veel moois geschreven over Mijnheer Bosscha, maar wat hebt ge toeh eigenlijk tegen Mijnheer de Brauw, onzen ouden ver tegenwoordiger Ik heb zoo'n mooi papier thuis gekregen, waarin de Heer de Brauw mij zelf verteltdat hij zoo ijselijk houdt van de openbare school. Ja maar, vriendlief, antwoordde ik, staat er ook niet in dat stuk, dat die Heer bijzonder onderwijs wil voor degenen, die zich niet met de openbare scholen kunnen vereenigen. Die wil hij met geld uit de schatkist ondersteunen. Zoo, hernam mijn vriend, dat begrijp ik eigenlijk niet. Ais er toch overal goede, openbare scholen zijndan moeten zij, die daarvan niet gediend blieven, op eigen kosten maar een apart schooltje oprichten. Anders is het eind er van weg, en er zou zooveel aanvraag zijn om hulp, dat de schatkist het niet vol kon houden zondjr diep in de beurzender ingeze tenen te tasten. Ja, dat is zeker, zei ik, het denkbeeld van den Heer de Brauw is onuitvoerbaar. Die Heer wil, zooals hij zegt, wer kelijke vrijheid voor het bijzonder onderwijs maar dat is maar een praatje, want het bijzonder onderwijs is werkelijk volkomen vrij. Ieder kan, als hij knap en braaf genoeg is, eene school opzetten en leeren wat hij verkiest. Maar Mijnheer de Brauw wil die ontevreden menschen geld uit de schatkist geven om aparte scholen voor elke gezindheid te bouwen. Dat gaat niet. Als de staat een spoorweg legt van Arnhem naar Zutphen langs den linker-IJseloever en er was nu iemand, die zei„Dat is nu allemaal goed en welmaar ik ga liever langs deu rechter-oever," eu hij kwam dan bij de Regeering met verzoek om een apart spoortje voor eigen gebruik op 's Rijks kosten te hebben, dan zou de Minister zeggen„Mud, dat gaat niet; ieder kan geen lijntje op eigen hand hebben. Zijt gij niet met den Staatsweg tevreden, reis dan op eigen gelegenheid En de Minister zou groot gelijk hebben, even als in de kwestie van het onderwijs. Afzonderlijke scholen, kan niet, omdat het te veel geld zou kosten. In het geheel geen rijks- of gemeentescholen kan ook niet, want dan zou het er spoedig bedroefd slecht met het onderwijs uitzien. Dus schiet er niets over, dan scholen in te richten, die voor ieder- eeu, zonder onderscheid, toegankelijk zijn, en aan degenen, die daarmee geen vrede hebben, de vrijheid te laten om op eigen gelegenheid scholen te hebben. Zoo is nu de wet ook en de Regeering wil dat zoo laten blijven. Maar, ging ik voort, weet ge waar de knoop eigenlijk zit. De Heer de Brauw houdt van laveereuhij hinkt op twee gedachtenen zou gaarne voor- en tegenstanders der openbare school tegelijk believen. En dat gaat toch niet. Men moet beslist voor zijn gevoelen uitkomen. Er zijn twee scherp ge scheiden partijen, waarvan de eene (Liberalen) wil de gemengde schooi, zooals die nu is, en de andere (Groenianen c. s.) alleen bijzondere scholen. Nu gaat de Heer de Branw tusschen die twee partijen in staan en zegt tot de eene: Ik wil openbaar onderwijsen tot de andere: Ik wil ook bijzonder onderwijs. Zoo zoekt hij steun bij menschen, die anders tegen hem zou den zijn. Vindt ge dat wel mooi? 't Is net als bij den Romeinschen god, die twee aangezich ten had, één om iu het verledene en één om in de toekomst te zien. De Heer de Brauw heeft ook twee aangezichten en op zijn eene voorhoofd staat: Rijzonder onderwijsen als bij nu herkozen moet worden, dan kijkt hij met dat gezicht den Heer Groen en vrienden aan en de conservatieven zingen in koor, zooals voor eenige jaren Helpt ons in den nood, Onze angst is zoo gToot; Van uwe hulp ontbloot, Vind ik bij de stembus den dood! Op zijn andere aangezicht staatopenbaar onderwijs en dat laat hij den lieden zien, die van de gemengde school houden. En nu in 1869, nu de nood al hooger en hooger voor hem klimt en het gevaar voor zijn zetel met den dag aangroeit, daar de oogen des volks meer en meer opengaan nu gaat hij naar Petersburg en laat hij bij de Kiezers een afdruksel thuis sturen van zijn beide aangezichten met de twee deviezen erop, en nu kan ieder hem van dien kant bezien, welken hem liet best lijkt. Dat is heel aardig gevonden, maar mij bevalt liet niet erg. Ik houd niet van menschen, die dubbelzinnig schij nen die water in de eene en vuur in de andere hand dra gen.' Ik houd van ronde, ferme, eerlijke lieden, die partij kiezen en niet nu eens ter rechter- en dan ter linkerzijde overhellen. Ziet ge, dat heb ik tegen den Heer de Brauw en daarom kies ik hem niet meer. Ik ben voor het openbaar onderwijs, dat zoo heilzaam werkt, eu voor de vrijheid van bijzonder onderwijs, zooals dat in de Wet is opgenomenmaar zonder subsidie. Het verzoenende stelsel van den Heer de Brauw zou te veel vruchtbare sappen aan het openbaar onderwijs onttrekken; het zou de krachten van den staat zoo verdeelen, dat goed onderwijs onmogelijk werd; de bijzondere scholen zouden langzamerhand de openbare, waar verdraagzaamheid en wetenschap voorzittenvermoorden onze beurzen zouden gaan protesteeren, want de schatkist is geen onuitputtelijke bron, maar moet telkens door de ingezetenen worden gevuld. Ik blijf er bij, ik verkies Bosscha boven de Brauw. Ik geloof, antwoordde mijn vriend, dat gij gelijk hebt. Naar ik hoor, heeft Dr. J. Bosscha Jr. maar één vlag, met het opschrift OPENBAAR ONDERWIJS, en ik verwacht, dat hij dat vaandel trouw zal blijven en niet zijn hof gaan maken bij andere partijen. Het is eervoller te sneuvelen strijdende voor zijn beginsel, dan de overwinning te behalen door de genade zijner tegenstanders. Mijn vriend ging heen en ik geloof, dat hij op 8 Juni a. s. zal stemmen al9 ik. Gouda, 31 Mei 1869. VERAX. De bevolking der gemeente bedroeg op 31 december 1868 7530 mannen en 8246 vrouwen, waaronder 280 mannen, tot de landmagt behoorende, begrepen waren. Vertrokken zijn gedurende dat jaar 871 personen, terwijl er 891 zich in de gemeente gevestigd hebben. Het getal geboorten bedroeg 369 van het mannelijk en 359 van het vrouwelijk geslacht, waaronder 45 als levenloos aan gegeven. Het getal geboorten was 30 meer dan in het voor gaande jaar; 18 jongens en 10 meisjes waren buiten echt geboren. Het getal overledenen bedroeg 226 van bet mannelijk en 222 van i 'ouwelijk geslacht, zijnde 224 minder dan in het vorige jaa _/nder de overledenen waren 233 beneden de 3 jaren. De oudste overledene was een man van 93 jaren 15 waren boven de 80 jaar oud. Er werden 130 huwelijken voltrokken, 5 minder dan in het voorgaande iaarter voltrekking van 52 huwelijken werden bewijzen van onvermogen afgegeven. Echtscheidingen werden niet ingeschreven. Het getal kiezers voor leden der tweede kamer bedroeg 401, dat voor leden van de provinciale staten 400, eu dat voor leden van den gemeenteraad 695. Als raadsleden moeten in 1869 aftreden de hh. J. A. Remy, mr. J. H. van Gennep, rar. P. P. P. Kist, mr. A. A. van Bergen IJzeudoorn en D. W. Westerbaau. Door den raad werden dit jaar geen zaken van buitenge wonen aard behandeld. De afgesloten rekening over 1867 sluit met een batig saldo van 40,696.95. De begrooting van 1868 sloot met eeu batig saldo van 7.59». De ontvangsten zijn geraamd op 209,274.31, de uitgaven op 209,266.715. Het droogveld, gelegen aan de Bleekerskade, groot 3602 vierk. ellen, werd voor J 2800 verkocht aan de stearine fabriek „Gouda". De opbrengst der andere eigendommen, niet voor de publieke dienst bestemd, bedroeg f 5320. De onkosten voor onderhoud waren 449. Het exercitie-veld werd belangrijk verbeterd. De kosten daar van beliepen ruim 3117 aan materialen en arbeidsloon. Aan de meeste openbare gemeente-gebouwen had alleen het gewone onderhoud plaats. Aan materialen werd daarvoor uitgegeven 4388.38» en aan arbeidsloon 2934.78. Het nieuwe lokaal voor de burger-avoudsehool en de muziekschool, voor een groot gedeelte in 1868 afgebouwd, is aanbesteed voor f 19,997. Met de verbetering van straten eu pleinen werd voortgegaan. De onkosten daarvan bedroegen 797 3.S6® aan materialen en 3509.34 aan arbeidsloon. De riolen, kokers en putten werden goed onderhouden en 269 el <rerioleerd. De kosten daarvan bedroegen aan materiaal 4220°845 en aan arbeidsloon 2022.44». In het onderhoud der wegen en voetpaden werd naar be hooren voorzien. Aan de plantsoenen werd besteed f 1423.64». Alle werken tot de rivieren, kanalen en vaarten behoorende, werden in goeden staat onderhouden of zoo noodig vernieuwd. Aan materialen werd voor die werken 11,412.99» en aan ar beidsloon 6658.69 uitgegeven. De algemeene burgerlijke begraafplaats werd in goeden staat onderhouden. De onkosten bedroegen ongeveer 500. De be graafplaats voor Israëlieten verkeert in goeden staat. (Vervolg hierna.) GOUDA. Geboren 28 Mei. Maria Elizabeth, ouders A. T. de Does en A. Kloos. Pieter, ouders A. van Wijngaarden en A. van Vliet 29 Johannes, ouders Jl. Visser en J. J. Slons. Pieter, ouders P. borel en C L. Verlaat Jacobus, ouders T. Kederhof en J. Jl. Trysburg. Milhel- mina Maria ouders Kelder en W. Neet - 30. Wilhelmus Hermanns Mari, ouders C. J. Lefel en W. J. van de Pavoordt. Anna ouders A. vao Fyessem en M. Kranendonk. 31. Anthome, ouders P. Q. Hos- se'lson en E. H. Sparnaaij. Overleden 28 Mei. C. Nienwveld, Sm.-J. van Donren, 5 j. 9 m. 30 S. Trijsburg, 77 j. C. S. van Eijk, 14 m. 31. J. van der Kraan, 69 j. - J. C. Marijt, 82 j. J. van Klaveren, 16 i reg rns; leid ien beg f .veg xWiS: •ver ,-zelfd t me De vd vea

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2