ei Bimtenlanh. Gemengde Berigten. 2U>uertentten. PETROLEUM te verkrijgen op de Oost- haven B 201» hij Venveij en Röpcke, 21 cents de kan. By grootere hoe veelheid minder. Dépót van Theeën. rfe verklaring te pitbl iceeren, dat zij tot het daardoor ontstane „nieuwe kerkgenootschap» niet willen behooren. I)e beide in Duitschland op de beginselen ran Lasalle gegronde arbeiders-vereenigit.jen, de eene te Berlijn onder pre sidium van Schneizer, de anJere te Dresden onder leiding van ilendes (zijnde deze beide voorzitters leden van den rijksdag) hebben besloten den 24 dezer over te gaan tot de ontbinding, onder voorwaarde dat onmiddelijk daarop eene nieuwe „alge- meene-dnitsche-arbeiden-vereeniging" zal worden opgengt, die baren zetel te Berlijn zal hebben. Alle leden der beide ge noemde vereenigingen zullen tot dit verbond toetreden terwijl er ijverig op gewerkt wordt om hierb.j nog een aantal leden te winnen. vveenen, 20 Jnnij. De Presse meldt, dat in de diploma tieke kringen het gerucht loopt, dat de gewezen vorst Couza, die zich nabij Weenen ophield, plotseling heimelijk op reis is gegaan. Men schijnt te vreezen, dat hij zich naar den Beven- Donzu begeeft. Madrid, 19 Jnnij. De Impartial verzekert.dat het nieuwe ministerie al's volgt, is zamengesteld Prim, oorlog en presi dent van den ministerraad; Silvella, buiteul. zaken; Posada Herrera, justitieTopete, marine en ad interim koloniën; hi- gueroia, financiënSagasta, binitenl. zaken Zorita, openbare werken. 20 Junij. Met 94 tegen 67 stemmen is tot de prise en consideration besloten van het voorstel der republikeinsche par tij, dat de kamer verklaren zou dat de komst van den hertog van Moutpensier in Spanje met leedwezen werd gezien. De heer Print heeft de lijst van de zamenstelling van het minis terie overgelegd. Zij luidt overeenkomstig de mededeelingen van de Impnrcial. De lieer l'ritn zeide, dat het gouvernement de constitutie naauwgezet zal eerbiedigen en doett eerbiedigen, Hij bezweert de republikeinsche partij om langzaam vooruit te gaan, aangezien dit de eenige weg is om te komen tot de verwezenlijking barer wenscheu. Piet land moet zich niet bezig houden met de carlistische en isabellistiscbe zamenzweringen. Het gouvernement wenscht in goede verstandhouding te blijven met het buitenland; hijaeht het nuttig om de verstandhouding op nieuw aan te knoopen met uatieD, die eertijds tot de spaan- sche behoorden. Het gouvernement houdt zich in het bijzonder onledig met de financiële kwestie; het hoopt goedkoop geld te vinden. Print zeide verder dat de hertog van Montpensier den eed op de constitutie heeft afgelegd als kapitein-generaal. Hij kan dus in Spanje zijn verblijf houden. Zijne tegenwoordig heid is niet in strijd met de constitutie. De kenze der cones moet streng geëerbiedigd worden. 21 Junij. De republikeinsche dagbladen maken thans een verdrag bekend, dat de republikeinen van elf zuidelijke provinciën, als bond vereenigd, den 12" dezer te Cordova met elkander hebben gesloten. De heer Leon Merino, nit Jaen, heeft dat stuk als president onderteekend. Onder de verdere ondertee kenaars (alle gedelegeerden uit de provinciën hebben namelijk het verdrag geteekeud) komen Salvoechea en Griraaldi voor, beiden bekend als hoofdaanvoerders van den opstand te Sevill.t. Ook de vereenigde republikeinen uit Oud en Nieuw Castilie, die te Valladolid iets later eene vergadering hebben gehouden, hebben een verdrag gesloten en bereids openbaar gemaakt. Het bepaalt onder anderen, dat elke provincie van Castilie, zeventien in getal, bij het tot stand konten der republiek, hare zelfstandigheid zal behouden. De overige bepalingen komen overeen met het bondsverdrag van de zuidelijke provinciën. GOUDA, 23 Jnnij. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer waren ingekomen 2644 stembilletten, van on waarde 10; derhalve wa9 de volstrekte meerderheid 1318. Bij de opening bleek heden, dat uitgebragt waren op den heer nr. W. M. de Brauw 1597 stemmen, terwijl de hr. J. Bos scha jr. er 1037 verkzeeg, zoodat eerstgenoemde gekozen is„ Bij de herstemming te Leyden waren ingekomen 2084 st. van onwaarde 19, volstrekte meerderheid 1033. Gekozen baren Taets van Amerongen met 1230 st. Mr. H. A. Neeb bekwam 835. Te Haarlemmermeer gekozen jhr. mr. J. W. H. Futgers van Bozenburg tegen den heer van der Biesen. Voor de gemeentelijke aanbesteding van a. 4 ijzeren brug- g€B, b. 1 kwakel en c. het diepen van een geul in de Gouwe zijn gisteren ingekomen voor 9, b7, e. 3 biUetten en is bij de opening heden gebleken, dat minste insehrijvers waren-, voor pereeel van Berkel en Götte ad f 2126, b. G. Toorn vliet ad f 395, e. G. Toornvliet ad 545. Al de drie per- ceeien zijn gegund, voor b. heeft C. van Eeuwen bij loting moeten wijken voor Toornvliet. In de zitting der tweede kamer van maandag is aller eerst door den heer Blom verlof gevraagd en verkregwfl om op een nader te bepalen dag eenige vragen te richten aan den minister van koloniën, die van eenvoudigen aard zijn en de hoeveelheid tin betreffen, thans nog io ouzo O. I. bezittingen zoo op Banca als Java aanwezig. Daarna kwam het in de allereerste plaats aan de orde gestelde wets-ontwerp tot uit voering der bepalingen van de artt. 33, 36, 37 cn 38 der herziene acte, omtreut de rijnvaart in behandeling. Algcmeene beraadslagingen over dat ontwerp hadden geen plaats. In de gewisselde stukken waren de bezwaren van sommigen vrij breed voerig behandeld, en de artt. 1 en 2 werden zelfs zonder discussie of stemming aangenomen. Over de art. 8, 4 en 5 nopens de procedure en hare vormen ontstond eene juridieke diseussie, waarvan de slotsom wasdat met 45 tegen 6 stem men werd aangenomen een door den minister van justitie be streden amendement, om de slotbepaling van art. 3, houdende dat de burgerlijke zaken in materie der Bijnvaart-aangelegen heden steeds summierlijk worden behandeld en als spoedver- eisehende worden beschouwd, in dien zin te wijzigen, dat dit vooraf bepaald criterium van »s p o e d vereischend" uit het artikel zou wegvallen. Nadat bij artikel 4 en 5 eenige aanmerkingen over de procedure waren in het midden ge bracht, met verwerping van een amendement van den heer Godcfroi tot vervanging van de procedure bij verzoekschrift bij de vordering tot voorloopige uitvoerbaarverklaring van het in eersten aanleg gewezen vonnis, door de gewone regtsvorde- ring, is het geheele ontwerp aangenomen met 48 tegen 2 stem men, zijnde de heeren van Wassenaer van Catwyck en Heems kerk A'/., die in de wet wilden opgenomen hebben de eeds-aflegging door ue rijnvaart-rechters bedoeld in art. 82 der Mainzer conventie van 1831. Vervolgens kwam aan de orde het meer belangrijk ontwerp tot afschaffing der octrooijen op uitvindin gen. Drie sprekers hebben daarover het woord gevoerd j twee, de heer Heemskerk Az. en de heer de Bruin Kops, met veel talent en bondige redenen over en weder. Een derde, de heer van Zinninck Bergman», haalde als eerste «preker, op de ge wone wijze en onder voortdurende hilariteit, alles door elkan der, vertoonde in een kaieidoskoop de mozaïsche wetgeving nopens den eigendom, den gordiaanschen knoopdoorhakker Alexander, de nieuwe fransche economisten, Amerika, Engeland, de fransche revolutie, de stadhouderlooze regeering en wat niet al meer, aan het vermoeide oog om tot de eenvoudige conclusie te komen, dat de octrooijen moesten blijven bestaan, wat ook in de stukken door eene zeer geringe minderheid was gezegd, en wat ook Heemskerk Az. betoogde, maar op andere en in allen geval meer in logisch verband staande gronden. Aan het einde der zittiDg is met 35 tegen 18 stemmen besloten om na afloop der wet tot afschaffing der octrooijen voor uitvindingen, het voorstel van den heer v. Kuyk tot wij ziging van enkele bepalingen der armenwet in behandeling te nemen. De voorsteller zelf heeft bij de korte woordenwisseling over het aan de orde stellen, dat door den heer Dam met het oog op de veelvuldige onderwerpendie rijp voor behandeling zijn, bestreden werd; het woord niet gevoerd tot aandrang van spoedige behandeling. Volgens de stukken is dat voorstel dan ook reeds zoo goed als veroordeeld In de zitting van gisteren is de afschaffing der octrooijen beslist. Niettegenstaande het nader advies van den heer Heemskerk Az. (want de repliek van den beer Bergmann gaf wederom den gewone lachwekkendeo indruk) werd de afschaf fing, na nadere krachtige verdediging door de heeren van Hou ten, Godefroi, van Voorthuvsen, de Bruin Kops en Gefken, met 49 tegen 8 stemmen aangenomen. Het is dus duidelijk dat in deze zuiver economische kwpsttfe, de vraag libera?.' of conservatief geheel op den achtergrond trad maar tevens ook dat de redeneeringen en bezweringen der conservatieve orga nen die dit voorstel als een nieuw bewijs van het radicalisme en van den heilloozen modernen tijdgeest hadden afgeschetst, door de overgroote meerderheid der vertegenwoordiging in de verste verte niet werden beaamd. Aan het einde der zitting is op voorstel van den heer van 's Gravesande besloten om de behandeling van het voorstel van den heer v. Kuyk te verdagen, omdat hij vernomen had dat een wetsontwerp van de regering in aantocht was. De min. v. binu, zaken bevestigde dit; het ontwerp was op het papier gereed, maar moest nog de verschillende phases doorloopen, zoo als o. a. bij den raad van state; en daarom kon hij op de pertinente vraag van den heer v. Kuyk wanneer het wetsont werp precies zou inkomen in de volgende zitting, geen bepaald antwoord geven. Maar de onderstelling van den heer *s Gra vesande was alleszins juist, het ontwerp is er. Met 30 tegen 24 stemmen heeft de kamer daarop verdaging van de be handeling van het voorstel des heere*. van Kuyk besloten* zoo dat heden m plaats van dat onderwerp, allereerst aan de orde komt de interpellatie van den heer Blom. Wil men een recent bewijs van den ultraraontaanschen eerbied voor den grondlegger onzer nationale, onzer gewetens vrijheid, ziehier wat de Gelderlander van 20 juni jl. zegt //Wij begrjjpen dat er gevonden worden, die de politieke ontwikkeling van ons vaderland voor alles aan de leiding toe schrijven van Willem den Zwijger, het zij men eigen belang of het heil des lands als drijfveer zijner daden gelieve aan te nemenmaar geen leeraar eener hoogere burgerschool zal het gelukken de beschuldiging te ontzenuwen, die op den prins kleeft, van meineed en landverraad tegen zijn regtmatigen land vorst en weldoener Philipsvan huichelarij in het gods dienstige, die hem heden deed verklaren te zijn roorasch, morgen calvinist en overmorgen luthersch van omkoopiug van Philips' ambtenaren enz. De Hercules, die dat kan, moet nog gebo ren worden. Daartoe is de tijd verstreken en is er al te veel licht opgegaan." Men meldt ons uit Breda dd. 21 Junij Zaturdag na middag, 19 dezer, begaf zich de brigadier der koninklijke mar- rechaussc's, kommandant der brigade gestationneerd te Sprundel, (gemeente Bucphen en Sprundel) F. F. Segers, met zijne ge deeltelijk onderhebbende manschappen, de raarechausé's J. F. Amclunken en J. Baart, op onderzoek op eenen in het politie blad gesignaleerden persoon; een duitscher van geboorte. Het is aan de ijverige en zeer opletteude nasporingen van dezen nog onlangs bevorderden jeugdigen brigadier te danken, een zeer gevaarlijken booswioht ender de hoevensche bosschen in handen te krijgen en aan de justitie over te leveren. Hij is genaamd August Zoubörn, geboren te Hessen-Darmstadt, 23 jaar van beroep slotenmaker, die te Zalt-Bommel deu 2n juni 11. eenen diefstal onder verzwarende omstandigheden pleegde, met inbraak in een bewoond huis. Hij heeft reeds aau deu brigadier Segers zijne misdaad ten volJe bekend. Eere aan dezen jeugdigen en flinken justitie-ambtenaar, en lof aan de brigade marechausé's te Bucphen en Sprundel toegebracht, Men schrijft uit ApeldoornDe rogge staat in deze streken zeer gunstig, ook de aardappelen en het gras; de boek weit heeft behoefte aan droogte warmte. De werkzaamheden in het Meibosch zijn afgeloopen hot eiken-schei hout en de schor3 worden binnengehaald. Er is nog weinig handel in het laat ste artikel, Men meldt uit Zwolle: Het aanhoudend natte en koude weder begint een zeer uadeeligen invloed op het gewas uit te oefenen. Het gras, dat. zoo krachtig en frisch was, behoort ge maaid te worden, dooh men kan daarmede wegens den regen geen begin maken. De aardappelen, die reeds eene zekefe grootte hadden, hebben voor bet zetten van meel droogte noodig. De kersen, die nog geheel smakeloos zijn, behoeven zonneschijn. Alles verlangt naar warmte, 2oowel het planten- als dierendijk. Ten bewijze voor het laatste kan dienen, dat de koeijen sedert eenige dagen veel minder melk geven en de hoenderen minder eijeren leggen dan in de vorige en het begin dezer maand, welk een en ander tot merkbare prijsverhooging aanleiding gaf. De republikeinsche partij heeft te Tarragona een qptogt door de straten gehouden, die door den gouverneur werd gestuit. De araerik. schoener Lahave met ammunitie is in beslag genomen door den spaanschen stoo- nier Fernando. Er hebben te Milaan oploopea plaats gehad, die spoe dig werden bedwongen. Lord Derby alleen legde 850 petities over bij het hojgerhuis tegen de kerkbill. le Rotterdam is zaturdag ontbonden bet anti-dagbladzegel-verbond. Te Harderwijk is een chinees op het horologiemaken i hij is alvast bekeerd tot de calvinisterij. De peter- bargsche directeur gen. -van politie bestudeert te Berlijn zijn vak, De financiële toestand der eng. katoendistrieten is treurig door een groot faillissement en werkeloosheid. De lntherschen en hervormden in Honga rije zijn willens zich te vereenigen. De groote raad van Lucern heeft goedgekeurd de concessie voor den geprojecteerden Rigi-spocrweg. De koning van Pruisen heeft de inwijding bijgewoond van de nieuwe mari nehaven aan de Jahde en daaraan den naam gegeven van WiVhelmshaven, Woensdag, 16 junij is in het graafschap Westmoreland drie voet sneeuw gevallen, niet alleen op de bergtoppen maar zelfs in de vlakten, waar door de geschoren schapen van koude stierven. Op verschillende pun ten van Frankrijk zijn Carlisten en ïsabellisten ten verzoeke der spaausche regering geïnterneerd. Edgar Quinet heeft eene brochure geschreven, ten titel voerende j ,,het ontwaken van een groot volk". Zondag heeft men op feestelijke wyze te Brest een aanvang gemaakt jnet het leggen van den telegraafkabel naar de v. s. van Amerika. Te St. Etienne en in de omstreken is de staat van beleg afgekondigd. N* de schoenma kers. steenhouwers en metselaars hebben ock de bakkersknechts het werk gestaakt. - Dezer dagen zyn te Londen 20 personen, die een beroep maken van het aangaan van weddenschappen door de regtbanken van politie tot verschillende straffen veroordeeld. Tit Mainz is eene depu tatie afgevaardigd naar den groothertog van Hessen Darmstadt met eene petitie onderteekend door ruim 1500 persouen oni de aansluiting te vra gen hij den n. d. bond. Er is in eene bende carlisten verschenen in Navarra. Te Londeu en te Berlijn wil men weder betiekkingen aanknoopen met Mexico. Woensdag is te Berlijn de-zitting van den rijksdag gesloten en ook die van het tolparlement. KANTONGEEEGT te GOUDA. Bij vonissen van 7 en 14 April zijn, 1°. G. H. wegens het visschen in een ander vischwater 1°. met een selzkel, waarvan de grootte der mazen nat gemeten 13 a 14 strepen te klein was, 2°. zonder voorzien te zijn van eene acte of kostelooze vergunning, en 3°. zonder voor zisn te zijn van een schriftelijk bewijs van deu eigenaar of regfc- hebbende op dit visohwater, veroordeeld tot twee geldooeten van 3 elk, of een dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete, en verbeurd verklaring van de inbeslag genomen schakel en polsstok met bevel tot vernieling v?n de schakel. 2°. G. K. wegens het visschen in eens anders vischwater 1°, zonder voorzien te zijn van eene acte of kostelooze vergunning, en 2°. zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of regthebbende op dat vischwater, en zulks ter wijl dat visohwater (zijnde eene watering) met ijs bedekt was, en zulks bij herhaling, veroordeeld tot twee geldboeten van 6 elk of twee dagen subsid. gevangenisstraf voor elke boete, boven dien tot drie dagen gevangenisstraf en verbeurd verklaring van het gebezigde vischtuig met bevel tot uitlevering of voldoening der waarde a 10 cents en bij gebreke daarvan mede tot een dag subsid. gevangenisstraf. 3°, M. K. wegens het visschen in een9 anders vischwater zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of regthebbende op dat vischwater en zulks bij her haling, veroordeeld tot eene geldboete van 6 of twee dagen subsid. gevangenisstraf, en bovendien tot 3 dagen gevangenisstraf. 4°. P. M. wegens gelijke overtreding als N°. 3 Joch by herhaling, veroordeeld tot eene geldboete van 3 of een dag subsid. gevangenisstraf. 5°. J. H. wed. A. S. 6°. J. D. B. b-is vrouw van H. W, W. 7°. D. B. huisvrouw van F. A. S. ieder wegels het sohrobben der straat te Gouda, zonder vergunning var», burge meester en wethouders, op eene plaats waar geen markt ge houden wordt, veroordeeld tot eens geldboete van 1 of een dag subsid. gevangenisstraf. 8°. F. S. wegens het spelen met geld op den openbaren weg te Gouda, veroordeeld tot eene geldboete van 1 of een dag subsid. gevangenisstraf. Bovendieu allen in de kosten, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. BÜBGEBLIJKE STAND. GOUDA. Geboren 20 Junij. Hendrik ouders Cornel is Vos en Catharina Radix. 21. Elizabeth Maria, ouders J. van Rijn en Cornelia Boere Corne lia FrederiVa, ouders J Bonnenr en Catharina Valke. 22. Adriana, ouders Lucas van Oudshoorn en Adriana Scharleraan. Overleden: 18 Junij. H. C. Vermeulen, 14 d. 19. H. Wilson, 7 m. P. J. de lteas, 5 w. 20. N. J. IJselsteijn, 11 w. Gehuwd; 20 Junij. F. H. A. Wolff en H- A. Qu interne. De ondergeteekenden betuigen bij deze bunne erkentelijkheid voor de vele bewijzen van deelneming, bij gelegenheid van hnn VIJF EN TWINTIGJARIG HUWELIJKSFEEST, ontvangen. Gouda, J. B. PEETERS, 20-Junij 1869. M. E. PEETESS—Vlek. De ondergeleekende heeft de eer bij deze te berigten, dat bij hem steeds voorhanden ziju differente soorten van de alom gunstig beketde Thee van de Heeren J'.J' STERCK en 1". te Amsterdam, in pakjes van 5 ons en 21/3 ons, beste GRUISTHEE a 1.05 per 5 ons in pakjes van 1 Ned. <8 en '/.j Ned. fk. Nadere Prijscouranten aan hnis te bekomen, Zevenstraat, wijk G n°. 10, Gouda 1869. J. C. G. DUTILH. 9rdq Ji ver vemtc beraiaf n. vangt le iers ■it ajit| larbii

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2