Binnenland. Gemengde Berkten. Ingezonden. leyden. Herkozen de heer Taets van Amerongen gen toestand der financiën van Hongarije, kwaadwillige ver zinsels zijn. Het finaucieel uestunr van Hongarije hoopt ook de uitgaven van het loopende jaar, evenals die van 18b/ en 1868, .te kunnen dekken. GOUDA, 26 Junij. In de zitting der tweede kamer van woensd; g heeft in de «ersie plaats de beer Blom zijüe interpellatie gerigt tot den minister van koloniën betreffende den voorraad van gouver nementstin in Oost-Indit, en de afzending daarvan naar Ne derland. Nadat de minister de gevraagde inlichtingen gegeven en de hem gedane vragen beantwoord eu de heer Blom nader gesproken had, werd deze interpellatie als geëindigd beschouwd. Daarna zijn behandeld en met algemeene stemmen aange nomen het wetsontwerp tot bekrachtiging van twee credieten, door den gouverneur-generaal van Ned. Indie geopend boven de begrooting van Ned. Indie voor 1SG7; onvoorziene uitga ven, aft 1. IV en X van hoofdst. II; dat tot bekrachtiging van credieten door den gouverneur-generaal van Ned. I rul ie geopend boven dc indische begrooting voor 1867dat tot bekrachtiging van credieten door den gouverneur-generaal van Ned. Indie geopend boven de indische begrooting voor lboS; dat tot wij- zigin® der begroot ing vau Ned. ludie voor het dienstjatir 1868; Ie hoofdst., uitgaven in Nederlandalsmede de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften op het adres J. F. II. de Pollart, oud-burgemeester van Maasbree. Voorts werden nog goedgekeurd de conclusien der verslagen uitge- bragt over verschillende regeringsbescheiden. In de zitting van donderdag zijn /.es naturalisatie-wetten en een paar wets-ontwerpen, betreffende de grensscheiding van gemeenten, met algemeene stemmen aangenomen. Langdurige beraadslagingen zijn gevoerd over het vveis-ontwerp tot wijzi ging der wet van 1 junij 1861 (stbl. n°. 58), regelende den doortogt in het vervoer van landverhuizers. Op eene vraag van den heer van Voorthuyseu antwoordde de minister van binnen 1. zaken dat de onderneming om het vervoer van land verhuizers te bevorderen zijne volle svmpatie heeft en dat hij daarmede hoogelijk is ingenomen. Na verwerping van een amendement van (ten heer de Brauw met 29 tegen 19 stemmen, strekkende om het onderzoek naar de huisvesting van land verhuizers in particuliere woningen niet ver uit te strekken, is het wets-ontwerp zelf, eenigermate door den heer Heemskerk Ai. gewijzigd, met 51 stemmen tegen één aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer zijn aangevangen de beraadslagingen ever het ontwerp van wet tot onteigening van pereeclen ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Rotterdam. .Zonder algemeene beraadslagingen is men onmiddelijk over gegaan tot de behandeliug van het eenige artikel van het ont werp eu bot amendement van de hh. A iruly en Blom, strek kende om de lijn van Dordrecht komende, te doen eindigen op. Feijenoord, zoodat dc overbrugging van de nieuwe Maas voor Rotterdam en alle onteigeningen binnen de stad zonden vervallen. Drie voorstellen zijn op dit oogenblik aanhangig en in de liberatie 1°. Het regerings-ontuerp, de verbinding met het hollandsche spoor over Fijenoord door Rotterdam. 2°. Het «amendement van de hoeren Viruly en Blom. 3°. Een amen dement van den heer Fransen van de Putte, later (omdat de onteigen ings-nauwjjzingeu daaraan noodwendig moesten ontbre ken) in eene motie van orde veranderd, om terug te komen op de rigting door den Alblasserwaard en den Krimpenerwaard, met overbrugging au de Merwede boven Dordrecht, zoomede van de Lek cn van den Hollaudscben IJssel. 1°. Het regee- ringsvoor6tel werd op zich zelf ten sterkste ondersteund, en ook verdedigd tegen de strekking der daartegen overgestelde amen dementen, door de hoeren v. Wassenaer Catwyck, Godefroi, Blussé, Thorbecke, en nader toegelicht en aangedrongen door den minister van binnenl. zaken. De heer Thorbecke zou, ingeval van aanneming van het amendement Viruly-Blom, den minis ter liever in overweging geven, de wet in te trekken, en de minister verklaarde ook, dat hij, ingeval van aanneming van het amendement, 's konings magtiging daartoe zou vragen. 2°.Het amendement van de heeren Vimlij en Blom werd door de voorstellers toegelicht en door de heeren Gratama en Fok ker ondersteund. 3°. Het voorstel van de Putte, (door de Alblasser- en Krimpenerwaarden), ondersteund door de heenn B$gram en Heemskerk Az. met gelijktijdige verklaring tegen het amendement Virufy-Blom. Heden voortzetting. De N. Rott. Cour. zegt o. m. van de herstemmingen: Herkozen zijn de heeren Olivier, de Brauw en Taets, gekozen Pijls en Rutgers. Niet minder dan de 8ste Junij is de 22ste een vreugdedag voor de constitutioneele partij. Dc tweede slag heeft de zege voltooid. De liberale partij kon op de herstemmingen zeer gerust zijn. Zelfs bij den ongunstigsten uitslag bleef haar de overwinning. Te Zuidhnrn was in elk geval de keuze liberaal. In de distric ten Roermond, Gouda, Leyden, die door anti-liberalen vertegen woordigd waren, kon voor de liberale zaak niets verloren wor den. Haarlemmermeer was een nieuw district. Al waren das de vier herstemmingen in anti-liberalen zin uitgevallen, dan neg zouden wij niets verloren hebbenwe zouden alleen geen nieuwe overwinningen hebben behaald. De anti-liberale coalitie daarentegen liep gevaar nog nieuwe verliezen te oudergaanvan overwinningen te Roermond, te Gouda en te Leyden kon geen sprake zijn; het was al een nederlaag, dat in deze districten de conservatieven tegen de liberalen in herstemming moesten komen. Alleen Haarlemmermeer kon een weinig troost geven over al het geledene. Zoo kon de constutioneele partij, aanzienlijk versterkt door de behaalde overwinning, met kalmte den uitslag der herstem mingen afwachten, die wel de overmacht van het liberale ele ment in de volksvertegenwoordiging nog versterken kon, maar niets ontnemen aan hetgeen verkregen was. En wat is gebeurd? Dat, ja, de heeren de Brauw en Taets hun plaats hebben mogen behouden, dank zij de confessioneeïen die zich, bij de herstemming, over hen ontfermden, maar dat te Roermond door de oppositie een nieuw verlies is geleden en te Haarlem mermeer haar kandidaat verre beneden den liberaal bleef. De verkiezing te Gouda en te Leyden heeft geen andere beteekeuis dan dat door de conservatieve partij niet nog nieuwe verliezen geleden zijn. De uitslag te Roermond en Haarlemmermeer is, in den strijd onzer dagen, van allergewigtigste betepkenis. De heeren Rutgers en Pijls zijn gekozen, ondanks den feilen tegenstand van de clericale partij, met gemoedelijk en ijver ge steund door het „nationaal" orgaan, het Dagblad. Men leest in de N. Rott. Courant: De heer Groen v. Prinsterer schrijft in n°. 15 van de blaad- jes //Aan de Kiezers" het volgende: Eerst nu (18 Junij) werd ik, door een onzer meest hooggeschatte Roomsch-Katholieke landgenooten vermaand tot ondersteuning van den heer J. J. W. van den Biesen, als „bepaald tegenstander der godsdienst- looze scholen en echt-antirevolutionnair." Of, vraagt hij, „is de Papenhaat te sterk?", zoo ja, dan triumfeert uw geliefde van Eoreest nooit te Alkmaar; zoo niet, dan in 1871 ge.vis. Ziedaar u ontsluierd de geheimen der broederlijke verbintenis vau Conservatieven, Confessioneeïen eu Ultramontanen „Zoo gij van den Biesen niet helpt, wees gewaarschuwd Denk aan uw geliefden van Eoreest. Wij, katholieken, hebben al uw „geliefden" in onze macht. Wat dunkt u? En zoo schrijft „een onzer meest hooggeschatte roomsch-katholieke landgenoo ten", en nog wel aan den heer GroenWelk een eischen met dreiging zulien dan wel aan de dagblad-partij zijn gedaan! Waarlijk, het verwondert ons niet, dat de conservatieve bla den doucereus zijn voor de clericalen, en zelfs, met al hun opgevijzelde oranje-liefde, de eer der oranjes in hun edel voor geslacht niet durven verdedigen tegen een partij, die den grooten Zwijger dagelijks als een huichelaar en verrader beschimpt en hoont! Hoe diep is een partij gezonken, die, oin het kwijnend leven te behouden, zich dagelijks in de dierbaarste nationale herinneringen moet laten beleedigen, en nog vriendelijke lach jes geven bovendien I -Wij vernemen van goederhand, dat eerstdaags de redactie van „de Wekker, weekblad voor onderwijs en schoolwezen," tot nu opgedragen aan den heer A. D. J. Mioulet te 'sGra- venhage, zal overgaan op den heer G. B. Lalleman te Moor drecht, wiens vurige ijver voor de volksschool hem tot waardig opvolger maakt van den kundigen haagschen schoolman. -Uit alle oorden van binneu- en buitenland wordt geklaagd over het treurige zomerweder; wij schrijven eerlang julij en men zou zich nog steeds in October wanen. Te Duinkerken durven de schepen, zelfs de stoomschepen, niet in zee steken een orkaan en hagelslag hebben een groot gedeelte van M.0- ravie verwoest; in het Reuzen-gebergte is overvloedig sneenw gevallen zelfs in het zuidelijke Iralie klaagt meu over de win- tertemperatuur. Een romeinsch sterrekundige, de heer Secchi, schrijft eeu en ander toe aan de zonnevlekken, die zich op dit oogenblik weder zeer talrijk vertoonen. In den ochtend van 7 junij telde hij 33 groote vlekken, in 7 of 8 groepen ver deeld het aantal zou weld*^ het maximum hebben bereikt. De zon is er geheel mede overdekt; dikwijls had zy het voorko men van eene menigte witte vlokken op een aschkleurigen achtergrond. Die geleerde beweert eindelyk, dat de verandering dar zonnevlekken een driejarig proces schijnt te zijn; hij hoopte hieruit eenige berekening voor de wijziging van temperatuur te kunnen maken. Men meldt uitVoorne: De toestand der veldgewassen blijft, in weerwil van de vele regén en koude, gunstig. Vooral het IL. - '-'r koren, de erwten en boenen staan uitmuntend. Het vlas is op enkele plaatsen goed, op de meeste minder dan middel matig en op vele plaatsen slecht. Van de aardappelen zijn e veel weg gebleven, als een gevolg van den doorwas van verleden jaar. Kwade menschen, die overal kwaad zien, zagen reeds verleden, week kwaad in de aardappelen. Zij hielden daar denkelijk voor de blaadjes, die door regen en wind een wei nig zwart waren geworden. Alles verlangt echter sterk naar droogte, geen spoedigen overgang van warmte, d«tar men dit zeer nadeelig voor de aardappelen zou achten. Het slechtst van al len is bij het ongunstige weder, weer de arbeider gevaren, die niet geregeld heelt kunnen werken en dus ook niet geregeld dagelijksch brood heeft gehad. UITSLAG der HERSTEMMINGEN VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER. ZU1DHORN. Herkozen de heer Mr. N. Olivier (liberaal), met 363 stemmen. De heer Wierda bekwam 304 stemmen. HAARLEMMERMEER. Gekozen de heer Rutgers Van Rozenburg (liberaal), met 615 stemmen. De heer van der Biesen verwierf 487 stemmen. (conservatief), met 1230 stemmen, uitgebracht 2065 stemmen. De heer Neeb verwierf 835 stemmen. GOUDA. Uitgebracht 2634 steromen. Herkozen de heer de Brauw (conservatief), met 1597 stemmen. l)e heer Bosscha verkreeg er 1037- ROERMOND. Uitgebracht 1779 stemmen. Gekozen de heer Pijls (liberaal), met 1001 stemmen. De heer Aruoldts ver kreeg 768 stemmen. Te Bucharest is de kamer van vertegenwoordigers gesloten en de se naat ontbonden. Geen enkele .mogendheid, heeft zich nog ten aanzien van het concilie bij den paus verklaard. Te Genua zijn onderscheidene personen in hunne woningen gevangen genomen. Men verneemt uit Hongarije dat de uitzigteu gunstig zijn voor den tarwe eu rogge-oogst. Er is eeu plan ontworpen on. 15 a 16000 bunders land te ontwoekeren aan de zee tusschen Wieri? gen en den vasten wal tot aan Mederablik. Prof. Yreede bekent een flater begaan te hebben met de aanduiding van den „boogschutter." Men vreest dat de 600 op het concilie verwachte bisschoppen, 4e kerk, als altijd, in grooter verwarring zullen brengen. De onderkoning is ook te Londen eene vruchtelooze invitatie komen doen Op de beusicherusche paardenmarkt is een span met 1600 betaald, en daarvan één paard later verkocht voor 1400. Uit Gaasterland klaagt toen over het verhuizen van goed gezeten landbouwers naar Amerika. De onrijpe k^ien, worden bij duizende mandjes uit Gelderland verzonden naar Engeland. Een feniau Haggerty genaamd is door den president Grunt tot amerik. consnl 'e Glasgow benoemd. Alen wil in de St. Pauls kerk te Louden een gedenkteekea stichten voor den natuurkundige Faraday overleden in 1867. PriDs Napoleon is ontmoe digd vertrokken naar zijn landgoed Prangins. In de algerijnsche pro vincie Constantine is door een arabiscben roofstam eene karavaan overvallen en zijn 26 kooplieden vermoord. De jezuiten loopen gever verbannen te worden uit Konstantinopel. Men komt weder geld te kort om het Suez-kanaal te voltooijeo. Te Gotha is het ontwerp van patentbe lasting, die het deficit moesten dekken, door den landdag verworpen. - De gele koorts heerscht in Peru. Onder den Missisippi is bij St. Louis een tunnel ontdekt, die tot de hoogste oudheid schijnt te behoo- ren. Den 5 junij is te Cadix voor het eerst opentlijk een protestant begraven. Te lyon duurt de werkstaking voort der stucadoors en en schrijnwerkers en hebben de koperslagers zich daarbij gevoegd. De fransche radicale bladen „le Reveil" en ,.le Rappel" zijn zamengesmolten tot een dagblad, getiteld la Reforme." Sommigen willlen in Enge land alle kerkgenootschappen subsidiëren door den staat. De bank van Engeland heeft het disconto gesteld op 3 en een half pet. De ko ningin der Hellenen is te Athene bevallen van een prins. De goede verstandhouding tnsschen Brazilië en den amerik. gezaut Webb is door tnsschenkomst van den engelscfcen gezant hersteld. Te Harlingen is een werkstaking bij den houthandel ontstaan. De balkvlotters, die 1,20 per dag verdienen, eischen 1,50. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag, 25 Junij. Tegenwoordig de hh. de Grave, 1. voorzitter, Viruly, Luyten, Prine#, Westerbaan, Reutinger, Remy, Droogleever, van Gennep, Kist en van Straaten. Vau den heer Bnchner is kennisgeving ingekomen, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Ingekomen eene dispositie van gedeput. staten hondende mededeeling van nadere voorschriften, betreffende de inrigting der begrootingen en der rekeningen van inkomsten en uitgaven in dit Gewest eene dispositie van dezelfde, hondende goedkeuring van de overeenkomst betreffende de waterstaats-aangelegenheden tusschen de gemeente en het hoogheemraadschap van Rijnland. Daaruit vloeit voort dat art. 5 en 6 van het vroegere met de com missie voor de droogmaking van de Haarlemmermeer gesloten contract moet -"orden ingetrokken, in welk geval het rijk zich bereid verklaart, voof 1 i. eerbrceden van de bleekersbrug, eene snbsidie te verleenen van f 900i/. Na eenige korte discussien is dit algemeen goedgekeurd; eene dispositie van dezelfde, hondende niinoodiging tot regeling der begrafenisregtennotific. eene dispositie van dezelfde, houdende nitnoodiging tot regeling van het begraven van lijken; notific. eeue dispositie van dezelfde, hondende goedkeuring van verschillende raadsbesluiten tot afstand van grand etc. etc.: nctific. De voorzitter doet verslag van den afloo^ Jer aanbesteding op woens dag jl. (zie n°. 7551; notific. Aan de orde is: een voorstel van B. ei W., betreffende het verzoek van de heeren Mulder en van Wijk tot afstand van gtond, achter den tuin van der hoogere Burgerschool, om die met woonhuizen te bebouwen. Te dier zake wordt gelezen een uitgebreid rapport van B. en W. waar in onder anderen voorkomt eene correspoudentie me. den minister van oorlog over de verplaatsing van het, kruidhuis; waarna zij in ouderhandeling zijn getreden met de adressanten, die ten gevolge daarvan hun vroeger verzoek hebben ingetrokken en eeo gewijzigd tueeledi" verzoek hebben ingediend, om namelijk aan de znid- en noordzijde va burgeravondschool groud af te staan. B. en W. adviseren m den r ,.id aan de zuidzijde als ei gendom der gemeente te behouden, en die aan de noordzijde af te staan ora niet, onder voorwaarde van het afbreken van het kruidhnis en het weder op te bonwen daar en zoo de minister van oorlog het zal ver langen onder toezigt van de genie. De heer Reutinger stelt voor de stokken met de overgelegde teeke- ning ter visie te leggen, en wordt algemeen dienovereenkomstig besloten en de zaak tot de volgende vergadering verdaagd. Her voorstel van B. en W. op een verzoek van de heeren van Helden en van Zeijlen en andere eigenaars en bewoners van huizen, staande op de zeugstraat en het lom bard watertje, tot het rioleren van eene daarachter gelegen zijl. Op het advies van B. en W. dat het verzoek allerdringendst noodza kelijk is en de kosten geraamd zijn op J wordt daartoe algemeen besloten. Het voorstel tot af en overschrijving van posten op de begrooting van uit gaven dienst 1868/69 wordt aangenomen. tervolgens wordt door B. eu W. voorgesteld om onder dankzegging aan de rendanten goed te keureude kening van hh. Libryineesters, »au regenten van het vereenigd wees- en jelemoezenierpbnis, van de gasthui zen en van het bestedelinghuis en eindelijk die van den schuttersraad, waartoe eenstemmig wordt besloten. Eindelijk wordt met algemeene stemmen benoemd tot directeur van de zwemschool, L. van der Hey. Hierna eindigt de vergadering. Hoe gunstig de verkiezingen in T algemeen voor de libe- ra'eii, ook zelfs bij de herstemmingen zijn uitgevallen, mogen wij echter niet ontveinzen dat het ons hoogst verrast en diep getroffen heeft, dat na al de pogingen, die zoowel van alle kanten en zoowel in als buiten het district door de algemeene kiesvereeniging voor dit district en de kiezers vereen igiug de Grondwet zijn aangewend ora de candidataur v*ü Bosscha »e onuersteunen en te bevorderen, dezelve bij den uits'ag totaal schipbreuk heeft geleden. Wonderbaar wordt die zaak evenwel, als men ui* bijna al de gemeenten waar Bosscha bij de eerste stemming nog a.' in be duidende aanmerking kwam of zelfs verre de overhand had, de plegtigste verzekeringen erlangt, dat het aantal stemmen voor hem bij de herstemming bepaald toegenomen was. Eu de officieele uitslag was toch dat hij, niettegenstaande een vee! talrijker opkomst der kiezers, minder stemmen bekwam dan den eersten keer. Mer. zoude haa9t moeten gaan gelooven aan een mirakel door de een of ander Heilige bewerkstelligd ter gunste van den verdediger in spe der Godsdienstige sectescholen. Weliigt is dit wonder geschied om ons ongeloovigen aan wonderen nog feitelijk daarvoor beschaamd te doen staan in de door ons genoemde zoo genaamde verlichte 19de eeuw. Hoe ongeloovig daaraan echter ook, gelooven wij toch voor dezen keer, liever aan een wonder, dan dat wij gelooven zou den aan de opzettelijke misleiding van zoo n groot aantal zich opgevende voor Bosscha gestemd hebbende kiezers en welk ge tal voorzeker, zoo zij aan de waarheid getrouw zijn, eene geheel andere uilkomst had moeten geven. X. -Gouda, 26 Junij. MARKTBERIGTEN. Gouda, 24 Junij. Behalve boekweit die vorige prijzen opbragt werden alle artikelen hooger betaald. De geringe aanvoer ter veemarkt werd tot enorme hooge prijzen verkocht. Vette schapen en lammeren alsmede varkens en biggen vlug verkocht. Kaas aangevoerd 148 partijen, 26 a 29. Goeboter 1.10 a 1.20. Weiboter 0.88 a 0.98. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. Geboren -. 22 Junij. Pieter, ouders B. Nieveld en J. C. van den Berg. Arie, onders J. A. Revet en A.M. van der PijL 24. Ma ria, ouders D. van Woensel en N. Mol. Johanna Anthonia Maria, ouders T. A. Thier en C. D. Vriens. Overleden 21 Junij. C. Leeflang, 16 w. 22. H. C. van Wijn gaarden wed. A. Verhoek, 60. 23. M. C. van der Pijl huisvr. van C. Mansvelder; 43 j. C. de Graaf, 69 j. 24. W. van der Lek, 55 j. M. H. Julius, 1 j. 11 m. 25. D. Verkerk, 70 j. Gkhl'wd 23 Junij. P. J. van Loon en G. de Graaf. J. Vergoed en J. J. Meewezen. N. van Eijk en B. de Bruin. iveJ

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2