NLAND. li TlJ K. J E. LAATSTE BERICHTEN. J>m (if tc staan, looril ontvaugeu, I meer Jan ccn ■oclit hebben Jen Igsvorm weder in 1 meten, is, onder luister, graaf von ■000 boeren, die Tmgcn wil, eenc >niakt, waarin be ien testament, hct nrgang van vaste kan de toekom- lig der regcering, I ;oed voor altijd krran beperken. Op I stand van kleine fcpenaldus wordt Jüisrae het pas tot ■or den noord-duit- |e Boek maakt, be stukken openbaar, 1st bijgelegde turksch- J; tot de Donau-vor- |ei ltalie. de quaestie pet geschil tusschen Ikingen met llome, ld, dat hoewel het Terp is geweest van der buitenlandsehe jc voordeelen dezer i concessie waardeert. Act turksch-grieksohe fcustatceren de goedo van Oostenrijk ge- het dreigend oon- iits gewezen op do en Italië, door de feu uit een wederzijdseh ■e ontstaan. Iden zijn de bekende in- onveranderd gebleven. Rome was de regeeriug Jtig recht geroepen do ling van den staat te Tv ui het eoneilie bood Leering de gelegenheid van den ministerraad van het houganrsehe heeft in de eortes op dat hij op dit oogen- de laatste ieening met verder het volgende: De r veel winnen, maar zij e en de volgende maand geene onlusten mochten zaken verklaarde, dat ._ert den eed op de oon- uden zal worden, unionisten den generaal geven tot wijziging van l lieden avond de nieuwa uio te kunnen mededce- minislers van binnenl. un marine aan bot be ne is als volgt samenge- Prim; marine Topcle; buitsnl, zaken Silvela 1 rdanazoponb. werken K'crra. De nieuwe minis- alleggen. 15 Juli. I tnmer werden de lessen aan 1 icr voortgezet, hoofdzake- voorkomen, dat het ge- gedeeltelijk verloren gaat. deze inrichting een cursus pind. pi n deed vermoeden (lat een mercursns geen gebr tik kon i cv ons evenwel in, dat ruim van de lessen beeft gebruik ai in ecu vernieuwd bewijs van c van onzen handwerksman. Wekt het reeds onze bewondering, wanneer wij s winters-avoiuls zoovele jongens en jongelingen, die voor het grootste gedeelte over dag hard voor hun kost moeten werken, wakker bezig zien om hun ken nis te verrijkenmeer nog doet het dit in den zomer; want waarlijk, er behoort geestkracht en groote zucht uaar kennis toe, ora na 's minsten 14 werkuren, op de schoolbanken plaats to nemen. Van de lessen in het boekhouden kunnen wij het beste zeggende raad heeft een goede daad gedaan, dit ook in het programma op te nemen. Becds de ijver, waarmede aan dit vak deelgenomen wordt, bewijst, dat de liandiverksraau er behoefte aan heeft en dat de pogingen, die aangewend worden om hem tc verheffen en meer waard te maken, op prijs wor den gesteld. Wij houden ons overtuigd, dat de burgeravond school al de belangstelling waard is, die zij van de zijde der regeering ondervindt, en dat onze stad er trotsch op mag zijn, dat zij voor den kraehtigen en goeden geest dier inrigting een schoon lichaam heeft daargcsteld. Dringend noodigen wij belangstellenden uit, in den aanstaanden winter vau naderbij kennis met deze inrichting te maken. Wij twijfelen niet of de di recteur zal gaarne voor iedereeu daartoe de gelegen heid openstellen, en zoodoende medewerken om ook de vooringenomenheid van nog sommigen, die uit onwetendheid voortspruit, ivcg te nemen. De cursus van do lloogerc Burgerschool alhier word wederom geëindigd met een opeubaar examen dat Maandag, Dinsdag en Woensdag jongstleden plaats had. Wij achten het een verblijdend ver schijnsel dat de belangstelling in dit examen groo- ter wordt; wel kon 't aantal bezoekers nog zeer toenemen wel had men recht meerdere belangstel ling vooral bij de ouders der leerlingen te ver wachten toch is hierin reeds verbetering merkbaar. Zij, die den geest en de strekking van hetmiddelbnar ouderwijs willen leeren kennen, worden daartoe bij het exnmuri ruimschoots iu de gelegenheid gesteld. Woensdag-avond werd den leerlingen in tegen woordigheid der leeraren door den directeur de beslissing omtrent den overgang medegedeeld. Uit de laagste klasse naar de tweede werden be vorderd H. R. de Breuk, W. F. Jager. F. Blok en B. Kwast; bovendien L. H. Luijten, na aflegging van een goed herexamen, in twee vakken na de vacantia. Uit de tweede klasse naar de hoogste werden be vorderd J.F. II. Boll, M. J. de Gidts en R. Wout; bovendien H. Schouten, J. A. Neuwieller, W. van Leer, W. M. C. Hoogeudijk en W. A. Zieleniau na een goed herexamen na de vncantie iu een of twee vakken. Aan de leerlingen der hoogste klasse: C. J. C. Hoogendijk, J. G. G'. Forluijn Drooglecver, G. G'. Droogleever Fortuijn eu II. C. Peeters, werd het diploma voor 't volledig onderwijs, aan J, J. de Mink en P. J. van Vreumiugen, dat voor de be giuselen van het Boekhouden toegezegd. Werd in vorige jaren dit diploma eenvoudig gesclnoven, thans wilde men het iu sierlijker vorm uitreiken, doelt de tijd had ontbroken om het te doen afwerken, zoodot de leerlingen zich voorloopig met de belofte moesten tevreden stellen. Bij de eerste inschrijving voor den aanstannder cursus der Schooi zijn reeds dertien nieuwe leerlingen ingeschreven In 't begin van September is ander maal daartoe de gelegenheid opengesteld. Het toe- latings-exnmen zal den G" dier maand worden ge houden en de cursus den volgenden dag aanvangen. Woensdag morgen had ook lipt examen der leerlingen van de latijnsche school in het opeubaar plaats. Ook deze inrichting verdiende meer gekend te worden. I'let is tegenwoordig een slechte tijd voor latijnsche scholen, daarom is hel des te op merkelijker, dat deze zich in een betrekkelijk groot aantal leerlingen mag verheugen, terwijl voor den volgenden cursus wederom een vijftal nieuiveu zich hebben opgegeven. We zouden ous zeer verheu gen wanneer de openbare promotie dezer school, aan staanden zaterdag te houden, ruimer bezocht werd dan het onlangs gehouden examen. Ill luirc zitting van Dinsdag, 13 Juli heeft de eerste kamer de ontwerpen ter bekrachtiging van crcdietcn ten behoeve der koloniale begrootingen aangenomen. De minister van koloniën heeft bij die gelegenheid gezegd, dat sedert het gebeurde op de kust van Guinea in de tweede kamer werd ter spraak gebracht geene nadere berichten van de kust zijn ontvangen. In de zitting der eerste kamer van gisteren is na langdurige en belangrijke discussion het wets ontwerp betreffende de spoorwegverbinding Znntidam- Amsterdam aangenomen met 24 tegen 8 stcuuncn. In de Dinsdag gehouden zitting der provin ciale staten van Zuid-Holland is aangenomen: 1° het rapport der commissie, in wier handen is ge steld het adres van de heereti J. A. van Dijk c. s. tc Leiden, om subsidie ten behoeve van de kweek school van bcwaarschoolhouderesseu. Do conclusie strekte om in overeenstemming met liet advies van geil, staten, adressanten te kennen te geven, dat er geen termen zijn om terug te ko men op de afwijzende beschikking van het vorig jaar en dus andermaal aan het verzoek van adres santen niet kan worden voldaan. De heer Roest van Limburg, die het vorig jaar dit verzoek ver dedigd had, verklaarde nu in het advirs der com missie tc zullen berusten. Vervolgens iverd be handeld do aanvragen der gemeenten Herkingen, Kclliel en Spaland, Melissant, Schelluiden en Sluip wijk, om tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs. De uitslag was dat de verzoeken van de gemeen ten Ilcrkingcu en Schelluinen worden geweigerd, en aan de gemeente Kethel en Spalnud een subsidie van 800 werd toegekend, aan Ie gemeente Me'is- sant een van 500, aan de gemeenU Sluipwijk een van 600, allen voor de helft doo' het rijk eu de provincie te dragen. Op de aanvraag van de gemeente de Lier, om tegemoetkoming in de kosten van den bouw of verbetering van scholen of oude ivijzerswoiiingen, werd besloten om in de kosten v.n 15000, voor die behoeften vereischt, 3000 bij te dragen, (de helft door het rijk en de helft door de prov.). Een voorstel tot het verleeneu van eene subsidie uit ue provinciale fondsen in de kosten van het begrinden van eenige wegen in de gemeente Oost en est-Barendreciit werd goedgekeurd. Aan de gemeente Woubrogge, die een aanzoek doet tot het bekomen vau een subsidie tot het aan leggen van een nieuwen grindweg, werd een subsidie van ten hoogste 11,000 verleend. Ook aan de gemeenten Pijnaeker ca Vrijenban, die een gelijk aanzoek doen, is de subsidie verleend. Een voorstel tot het verleeneu van een subsidie uit de prov. fondsen tot herstel der Gouive-Kade tot een maximum van 63,010 werd aangenomen. Daarna is de vergadering gescheiden tot heden morgen te 11 ureu. Wij ontieenen aan een particulieren brief van een Nederlander uit Philadelphia (ld. 30 juni het vol gende: Het is zeer treurig, hoe alle mijne vrienden hier wegsterven, meestal in den bloei hunner jaren. Nog geen maand geleden heb ik mijn dierbaren vriend Philip Randolph of-Roanoke begraven. Hij was dc laatste van zijn geslacht. Een geslacht dat met eere iu de eugelsche geschiedenis staat aange- teckend, groot iu den oorlog, en groot gedurende den vrede. Sedert tweehonderd jaren woonden zij op het vor stelijk landgoed lloanoke in Noord-C irohna. Uier leefde en stierf John Randolph, de trouwe vriend van Washington en Jefferson en zoowel de wel sprekendste als de eerlijkste van at de leaders in den strijd voor de onafhankelijkheid. Het vorstelijk vermogen is aan de Connors ge komen. Het statige huis zal niet langer bewoond worden, daar zij hun eigen familiezetel hebben in Maryland, Connerhall. Alen zoekt thans een geschikt persoon om het huis in orde te houden en het op zicht te voeren over de talrijke farms, die er hij behooren. Philip Randolph was een week voor zijn dood nog bij mij geweest. Hij scheen in goede gezond heid, doch hij was melancholischer dan ooit. Drie da gen later iverd ik geroepen nan zijn ziekbed, dat zijn sterfbed zou zijn. In St, Mare lieuben wij de laat ste ee. bewezen aan zijn stoffelijk overschot. Het gebalsemde lijk is naar het familie-mausoleum in de huiskapel van Roanoke gebracht. Hij ivas on geveer 10 jaar oud en ongehuwd. Nauwelijks hadden wij hem zien verscheiden of dr. Rush stierf. Deze is 94 jaar oud geworden. De mcestou sterven hier omstreeks hun veertigste jaar, doch zijn zij eenmaal (Ie 50 gepasseerd, dan leven zij langer dan ergens anders. Dr. Rush, zoon van den gezant vau dien naam ia Parijs eu later te Londen. Hij heeft een vermogen van meer dan 10 rnillioen dol lars nagelaten en al zijne aanverwanten (die zeer rijk zijnonterfd eu geheel zijn vermogen vermaakt aan de Philadelphia library (bibliotheek)doch on der zoodanige voorwaarden, dat men twijfelt of men liet zal aanvaarde». 1°. Hij wil eene bibliotheek gebouwd hebben schooner eu grootcr dan eenige in de wereld waar toe een derde van liet vermogen mag gebezigd wor den. Maar dit gebouw moet gesticht worden op eene bepaalde plaats en nergens anders. Deze plaats is echter van alle fashionable stnddeelen verwijderd, een zonderlinge plaats, juist als of ineu ia Gouda ecu praelttgcbouw wilde oprichten in hol alebaklicrljc (uidtjebaksteeg). 2°. He library moet zich verplichten geeno andere dan soliede boeken aan te koopen. Boeken voor studie, niet voor amusement. Tegenwoordig ivordt een derde van de inkomsten aan boeken vnn amu sement, twee derden aan studieboeken besteed. Dit is inderdaad een dwaas plan. Negen tienden van zoogenaamde studieboeken zijn niets anders dan samengelijmd tuig, gemaakt even als de apotheker zijne drankjes bereidt. Volgens den regel van dr. Rush zou Shakespeare gewis zijn uitgesloten, Gosthe's Faust niet aangekocht mogen wordenja, indien hij geleefd had in de dagen van Aristophanes, zou do beste commentaar tot den grooten krijg voor ons verloren zijn gegaan. Ik ben thans een der directeuren van de bibliotheek eu beu er voor om elk boek aan te koopen en streng te classificeeren, uitgenomen zulke geleerde boeken, die recht gron dig en diepzinnig slechts uit andere zijn samenge raapt. liet is eigenlijk curieus dat eene vermaking van 20'/2 rnillioen guldens, in plaats van gretig te worden aangenomen, aanleiding geeft tot zware uiscussien. Ook zijn er nog andere clausulen ver bonden nnn de making, die het twijfelachtig doen zijn of zij zal aanvaard worden. Wordt zij afge wezen dan moeten de executeurs eene Ridgway-H- brary stichten. Het meeste geld is afkomstig van zijne vrouw Anne Ridgway (hiervan de naam Ridg- wny-library). Er leeft te Parijs, een onde heer Ridgway, schoonbroeder van Rush, die het geheeie testament aantast, maar ook hij is zeer oud en on gehuwd. Ik interesseer inij zeer voor dezo dingen, omdat boeken eene levensvraag voor mij zijn en ik volstrekt niet alle hoeken heb, die mij noodig zijn. Het is toch schande, dat een arm professor als ik, genoodzaakt ben geweest om Pertz, Monu- raenta Gcrmauiel historica zelf nan te koopen. Sedert jaren tracht ik een historisch seminarium te stich ten; Allen, Jackson eu allen zijn er voor en onder steunen mij, doch de noodzakelijkste boeken om de jonge lieden tot zelftcerken annleidiug te geven, ontbreken mij bijna geheel. Dan is Ranke toch beter onder teund geworden te Berlijn of Sybel in Munchen. Voordragen en examineeren is niot genoeg om zulk eene historische school te stichten, die ais piedcst.il vnn den staatsman kan gebezigd worden en daaraan ontbreekt het ons. Wij hebben politici maar geen staatsmannen. In Europa zijn natuur lijk ook vele politieke tinnegieters, doch daar blij ven zij dut hun leven lang en worden hoogstens leden van de Witte Sociëteit, dat zeker heel aardig is. Maar hier beproeven die ellendige onwetende praters het land te rcgccren en wij zuchten onder dio experimenten. De statuten der liberale kiesrereenigirig „Bur gerplicht" te Sneek, welke nu algemeen bekend ge maakt zijn geworden, houden o. a. in de volgende beginselen; de volksvertegenwoordiging boude steeds controle op alle regeeringshandelingende census zij zoo ingericht dat geen gedeelte van den middel stand van hei kiesdistrict zij uitgesloten, de bevoegd heid tot hetwelk zoodanig moet ingericht zijn, dat ieder, wiens maatschappelijke positie de daartoe ver- eischte kennis eu onafhankelijkheid insluit, het moge uitoefenen liet rechtswezen zij eenvoudig cn weinig kostbaar; gehcele vrijheid van handel zonder belas ting op dezen of op de nijverheid, en afschaffing van alle in-, door- en uitvoerrechten; de belastin gen moeten de ingezetenen nanr evenredigheid vnn hunne inkomsten treffenvolkomene scheiding van staal en kerk; neutraal onderwijs van staatswege be reikbaar voor alle standen, gratis voor behoeftigen, bijna gratis voor minvermogenden; geen subsidie voor bijzonder onderwijs, t< ïzij het neutraal is ten opzichte van godsdienstige en kerkelijke leerbegrip pen koloniale regeling gegrond op de ivederkeerige belangen der volken. Eergisteren brandde eene schuur, behooreude lot de pastorie voor de gemeente Streefkerk, groo- ietideels af, doordien liet vuur van eene zich daarin bevindende stookplaats, ligt brandbare brandstoffen iu vlam zette. Ook moeten de tuingereedschappen van den predikant eene prooi der v hammen gewor den zijn, en eene korlbijstaunde woning in oogeu- blikkehjk gevunr is geweest. Door gepaste bluseli- iniddelen aan te wenden was ul spoedig alle gevaar geweken, en - naar men zegt - is de schade door brattdassurantie gedekt. Belgrado, 14 Juli. Iu de rede tot sluiting der Skuptschimi zegt het regentschap, dat dc ver langde zelfstandigheid van Servie thans tot stand is gekomen en dat het zich zelf eene constitutie hooft gegeven, terwijl het zich zonder bloedvergie ten do vrijheid heeft verworven. Wordt deze ver- eenigtl met orde, dan zal Servie bloeien. Parijs, H Juli. liet Journal Officiel deelt

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3