BUITENLAND. BINN ENGELAND. F R A N K R I.T K. düitsch land. O O S TEN R IJ K? s uoonldü "nu mestvarkmi; maar iuJu n lnj to hardaokkig zirli verzet tegen den stroom «les l|jds zal hij jammerlijk te gronde gaan. De keizer van Oostenrijk heeft de delegatien liartdjjk ontvangen en roept beider samenwer king in ter bevestiging der monarchie, des vre- des en van het crediet. Dat oostenrjjksch crediet is een reconvales cent, die eenigzins aan de betere hand is, maar zoo zwak dat men altjjd instorting vreest. De republikeinen in Spanje organiseeren zich tot een geduchte macht, die echter vreedzaam op de ontkneoping wacht. Eerst zal don Carlos een kaas beproevenhij is, naar men beweert, uit Frankrijk geweken en zal nu optreden aan het hoofd van allen, 4ie de tirannjj en de hiërarchie liever hebben, dan de heerschappij van recht en wet. Donderdag besprak de lir. Gladstone de voornaam ste der aangenomen wijzigingen en schetste met ecnige woorden, welke houding het gouvernement zou aannemen. De heer Disraeli gaf iu zyu ant woord zyn leedwezen te kennen over het besluit der regecring om zich tegen de amendementen te verzetten «m gaf zich alle moeite om aan te toonen dat de lords niets hebben gedaan om één beginsel van de bill le vernietigen. Het huis nam daarop het amendement betreffende de beschikking over hel surplus in overweging. In een doorwrochte rede, die meermalen werd afgebroken door luide toejui chingen van leden der ministerieele partij, betoogde de hoor Gladstone, dat het amendement behoorde worden verworpen. De heer Disraeli toonde de noodzakelijkheid van bet tegendeel aan. Nadat vervolgens nog eenigc leden zoo voor ais tegen het amendement het woord hadden gevoerd werd het verworpen met eene meer derheid van 124 stemmen. 508 leden waren tegen woordig. Voorts werd door het lagerhuis besloten, dat do invoering der wet met 1871 zal plaats hebben, in steile van een jaar later, zooals bij amendement van het hoogerhnis was uitgemaakt. Vervolgens werd het gewichtige amendement, krachtens hetwelk pro- testantschc godsdienst-leeraars nadat de staatskerk zal zijn afgeschaft, kosteloos van woningen worden voorzien, met 326 tegen 237 stemmen verworpen, In liet lagerhuis heeft zich reeds eene stem doen hooren voor de volledige scheiding van kerk en staat in Schotland. 17e schotschc bladen zijn met dat streven niet ingenomen. De heer Staplcton heeft aan het huis kennis ge geven van zijn voornemen om do zaak van het oecumenisch concilie ter sprake te brengen hij zat tot de regeering de vraag richten of zij schriftelijke of andere mededeelingen kan doen betrekkelijk die zaak. In het lagerhuis is meermalen geklaagd dat de aanvoer van arbeidslieden uit eilanden der Stille Zuidzee naar de Australische koloniën in slavenhan del ontaardde. Thans is er bericht uit Melbourne ontvangen dat in Je maand Mei jl. een Engelsch handelsvaartuig, hetwelk 100 zoodanige arbeidslie den tegen hunnen wil aanvoerde, door een Britsch oorlogsschip nangehouden en opgebracht is. De berichten omtrent de uitkomsten van den oogst luiden algemeen gunstig. Men verwacht een overvlocdigen oogst van granen eu veevoeder, en diensvolgens grootc vermindering in de prijzen van boter, kaas en vlcesch. Onder de beursbeschouwiu- gen van de Times vindt men omtrent den handel op Nederland gunstige berichten. Daar wordt ge zegd, dat gedurende het afgeloopen jaar de handel steeds in een gezonden toestand verkeerde. De voor naamste invoerartikelen gingen grif van de bami de markt was nooit overvoerd eu de orders werden geregeld uitgevoerd. De Times verdedigt het beginsel, dat Cuba aan Amerika behoort te worden verkocht, en meent dat de Spaansohe regeering de bewoners van Cuba moet toestaan door eene stemming over de quaestie uitspraak te doen. Do zitting van het lagerhuis werd Vrijdag op nieuw door ecu groot aantal belangstellenden bezocht. De voorname quaestie was de beschikking over het surplus, l>e hier Bright verdedigde de plannen van het gouvernement zon krachtig mogelijk en betoogde nogmaals de noodzakelijkheid, dat cr een l inde behoorde te worden gemaakt aan de dotation. Hij noodigde voorts de oppositie uit, om zoo mogelijk een beter voorstel iu te dienen, dan dat van de rcgecritig. Nadat men tot stemming was overgegaan werd het amendement der lords met eene meerderheid van 72 stemmen verworpen, Er waren 508 leden tegenwoordig. Nadat ook de overige amendementen waren ver worpen, werd het voorstel gedaan om de wet op nieuw naar het hoogerhuis te verzenden. Hierop nam de heer Disraeli het woord en betuigde zijn leedwezen over den uitslag van het de.bat. Hjj meende zelfs dut het gouvernement minder oprecht was geweest, toen graaf Granville nameus de regeering beloofde, dat do amendementen der lords deugdelijk zouden worden getoetst, eeue belofte die er ontegen zeggelijk veel toe had bijgedragen, dat de tweede lezing iu bet hoogerhuis werd goedgekeurd. Voorts nam de leider der oppositie het den heer Bright hoogst euvel, dat hjj het huis had durven bedreigen met ontbinding, indien de wenseb van de regeering niet werd nageleefd. Waarop de heer Bright door een hoofdschudden te kennen gaf. dat de heer Disraeli hem verkeerd had verstaan. De premier verdedigde nogmaals de zienswyxe van bet gouvernement. Hierop nam de heer Hardy het woord en herhaalde, dat de heer Bright wel degelijk gedreigd had met ontbinding. Deze werd daarop blijkbaar knorrig en verklaarde dat, welke gebreken hem ook mochten aankleven, hjj uiet zoo dam was om in de gegeven omstan digheden met eene ontbinding te dreigen. Hij ge raakte daarop in vuur en verweet den heeren Disraeli en Hardy, dat zij den parlementairen strijd onbe hoorlijk streden en dat die wijze van strijden door hen was uitgevonden. Deze beschuldiging ontstak de woede van lord J. Manners; hjj deed een zoo hevigen uitval tegen den heer Bright dat de heer Chaiiey het dienstig oordeelde tusschen beiden te komen, en een einde aan het debat te maken dat in eerie persoonlijke quaestie scheen te zullen ontaarden. Een commissie werd daarop bcuoeind om een rapport op te maken, houdende de redenen, waarom het lagerhuis zich niet met do amendementen van het hoogerhuis kon vereeuigen. Dit werd vervolgens naar de lords verzonden, die cr reeds een uur of drie op gewacht hadden. De keizer heeft bij besluit van zaterdag benoemd tot minister van justitie, den heer Duvergicrlot minister van buitenlandsche zaken, den prins de la Tour d'Auvergne-Lairagaistot minister van biinieiilandsche zaken, den heer de Eorcade la Ro- quette; tot minister van financiën, den heer Magne; tot minister van oorlog, deu maarschalk Nieltot minister van marine, deu admiraal Kigault de Ge- nouilly j tot minister van onderwijs, deu heer Bour- ucautot minister van openbare werken, den heer Grcssierlot minister van landbouw, don heer A. Lcroux tot president van den raad van state, don markies de Ohasselorp-Laubat. De leden der linkerzijde zullen, in vereeuiging met het liberaalste deel van het linkcr-centrum, een antwoord gereed maken op het programma, hetwelk van het nieuwe ministerie zal uitgaan. In dat antwoord zullen onbewimpeld de volgende her vormingen als noodzakelijk geformuleerd worden: Ministerieele verantwoordelijkheidhet recht van initiatief voor 'jet wetgevend lichaam; verkiezing der maires door de gemeenteraden; wijziging der drukperswet; opheffing der wet op de algcmeene veiligheid; de ontwapening en reorganisatie van de nationale raobie'e garde; afschaffing van het recht des keizers, cm onder zijn eigen verantwoordelijk heid oorlog ie verklaren; eene aanzienlijke vermin dering van lasten door eene reductie vau het leger. I)at programma zou een beroep op bet volk door middel van een plebiscit, noodzakelijk maken, waut het tast de constitutie iu hare voornaamste bepa lingen aan. In de bijeenkomst, die de linkerzijde Zaterdag avond ten huize van den heer Thiers heeft gehouden, zou bovendien een manifest aan het linker-centrum en aan de meerderheid vastgesteld zijn, waarin het volgende voorkomt: „Daar het inconstilutionncel is, dat het decreet tot verdaging der zitting van de Kamer in het Journal Ofiiciel is verschenen, vóórdat de Kamer cr konnis van hnd gekregen, zoo noodigen de le.leu dor oppositie hunne mede-afgevaardigden uit, om dit decreet te beschouwen als non-avenu en dieiiicngevolge, om zich weer te vereenigen in de gewone vergaderzaal, onder het voorzitterschap van den oudste iu jaren, ten einde het onderzoek der geloofsbrieven voort te zotten, overeenkomstig het liijecnroepings-ilecreet van 9 Juni." Uit het Journal Officio! blijkt, dat do inkomsten gedurende de eerste drie minneten van dit jaar be dragen hebben ruim 308 nillioeii frs. tegen ruim 293 inilliocn gedurende hetzelfde tijdperk vau het vurige jaar. Gedurende het tweede trimester van dit jaar bedroegen de inkomsten 328 millioen, tegen 318 millioen in dezelfde periode van 1868. Do half jaariijkschc balans toont dus eeue vermeerdering aan vau 23 millioen. De Wiener l'rcsse bevat in haar jongste nommcr een partioulier berigt, betreffende liet enorme de ficit bij de militaire bonds-administratie, dat ge durende de laatst verloopen jaren is ontstaan door de onverantwoorde uitgaven, door den minister von Boon gedaan. Deze toestand is des te onaange namer voor de regeering, dewijl zij in der tijd, zoo wel in den pruisischen landdag als in den bons rijksdag, herhaaldelijk heeft verklaard, dat de aan gevraagde sommen voldoende waren voor de be hoeften. Hoedanig dit deficit gedekt zal kunnen worden, is voor veieu een raadsel. Men onderstelt, dat de regeering door middel van verloven, op groote schaal bij het bondsleger toe te staan, zeer aanzienlijke sommen zal trachten te besparen, alvo rens zij de begrooting voor 1871 moet indienen. Uit Ratzeburg, de hoofdstad van het hertog dom Lauenburg, meldt men, dat onder de wets-ont- werpen, dezer dagen door de regecring by de sten- den ingediend, enkele zijn, die de strekking hebben, om de wetgeving iu liet hertogdom langzamerhand op gelijken voet te brengen met die in Noord-Duitschland. Eene vergadering van studenten te Leipzig heeft dezer dagen een navolgenswaardig besluit ge nomen. Door de oprichting van eeu Ehrengerieht wil zij de toonemendc duel-manie tegengaan, of ten minste regelen. Dat zulk eene rechtbank werd noo- dig bevonden, is wel een bewijs, hoezeer het twee gevecht als mode-arükel in de duitschc studenten wereld is doorgedrongen. Te Dusseldorf is uitspraak gedaan in hel proces tegen 29 personen, die beschuldigd zyn van po gingen tot oproer (te Gladbach). Een hunner, de heer Mende, afgevaardigde bij den Noord-Duitschen rijksdag, is tot één jaar gevangenisstraf, en drie ar beidslieden zijn tot opsluiting gedurende écne maand veroordeeld. De overige beschuldigden zijn vrij gesproken. Men zal zich herinneren, dat den bisschop van Regensburg onlangs ten laste gelegd is, dat hij te Schwandorf eeue rede gehouden heeft, waarin hij allerhevigst tegen den modernen geest te velde trok en onder anderen de volgende woorden bezigde: „lk zal do eerste zijn om de tronen te helpen om- verstooten als de vorsten en koningen 'niet langer vorsten en koningen by de gratie Gods willen zijn.„ Men zul zich ook herinneren, dat de bisschop openlijk de verklaring heeft afgelegd, dat hij dio woorden niet gesproken had. Daartoe heeft men zich echter van die zijde niet bepaald; want bet Strabinger Tagesblatt, waarin men het eerst de rede van den bisschop had teruggevonden, met de hierboven ge citeerde woorden, is deswege vervolgd geworden. Doch de bisschop cn zijne partij zullen van dit proces weinig genoegen hebben; want zes getuigen hebben onder eede verklaard, dat de prelaat bedoelde woorden wel degclyk heeft gebezigd, en alzoo wordt bevestigd, wat de officier van justitie dadelijk in het midden heeft gebracht, onder verklaring dat, waren do wooiden in't openhaar, en niet intra muros gesproken, hij ambtshalve,onmiddellijk eeue vervolging tegen den bisschop zou ingesteld hebben. De keizer heeft Zaterdag de delegatien ten gehoore ontvangen. De beide presidenten hebben, uit naam der delegation, den keizer hunne trouw en gehecht heid betuigd. Z. M. heeft den president der Hon- gaarsche delegatie, die tot een gelijken invloed als Oostenrijk op de gemeenschappelijke aangelegenheden geroepen is, den wensoh te kennen gegeven, dat de kracht der Monarchie, zoowel als de bevordering van vrede en openhaar vertrouwen, door eendrachtige samenwerking practisch tot goede gevolgen mogen leiden. Aan den president der deiegntie uit den Rijksraad, graaf Anersperg, antwoordde Z. M. dat liet hem tot ecre bijzondere voldoening znl strekken, wanneer die delegatie zich gemeeusehappeiylc met do Hongaurschc vereeriigt in het streven nanr be vordering van het aanzien des lands, alsook natr die welvaart en tevredenheid bij de verschillende volken des rijks, wanrdoor de zekerste waarborg wordt verkregen te* handhaving van den vrede iu het binnen- en met het buitenland. De ivets-ontwerpen betreffende de hervorming der rechterlijke inaoht, den west-honga-irsehen spoor weg, en den hoiigaarsch-gallieisohen spoorweg, heb ben de koninklijke goedkeuring verworven, en zijn dus tot wetten verheven. De zittingen van deu rijksdag zijn verdaagd. Dezer dagen werden te Triest aan de hoeken der straten in het geheim unugeplukt tallooz.e exem plaren vau eeue bekendmaking van het revolution- naire comité, waarb om den 13den van treurige gebciirtoniss vallen) zich te bego martelaren, ten ein.t verschuldige hulde eeuwigen haat tegen Deze opwekking hec' Volgens eene het cenig opzien vc den bisschop van u wel zonder dal dez aanvankelijk een ge bad afgewezen, do paaldelijk tegengesp schop dit gedaan, d toch niet dwingeu doen brengen, Toen de generaal stelling van bet verzekerde hij de autoriteiten voortdur vervolgen, die aan dat die autoriteiten hoeveelheid wapens beslag genomen heb In de provinei tischc beweging te een wapendepot in opstandelingen beste gucuze heeft men he comités, welke ten waren. Een groot a daarbij betrokken, 1 bevei heeft gegeven de v.apenen in de h wordt gevat. Gou Op Zaterdag 17 jaailijksehe prijsuitd.. leerlingen van de lat gelegenheid ontving A. .1. J. Kloppert va diploma om naar de h terwijl ook aJ- de and schrift ontvingen eu bevorderd werden. D' eeue oratie de Alexaml D. Terpstra iu sierlij trekkende leerlingen a zorg der heeren curat van allen aanbeval die belangstellen. Tot ontvanger Katwyk c. a. is ben Poli, thaus in die be Overzicht van de op en opcenten) over de Directe belastingen rechten ƒ2,463,460.1 gouden en zilveren w belastingen/7,699,51 posterijen/1,316,778. staatsloterij 137,462 loodsgelden/361,810, tegen ƒ38,534,604.35 1868. kDe raming w Z. M. heeft b Rijks-lioogere burger L. J. van der Harst, schooltet leeraren len te Leeuwarden de ts Zwolle den heer nan de Ryks-booger Groningen den heer de Rijks-boogore bur den heer II. W. San de heeren Mr. W. Ja Scholtcn, te Zutphe E. SclicÓer, te Oude gemeente Heerlen M toegelaten den hee vereen, staten van A op deu voet van vr tot deurwaarder bij h land It, Bloembergen waardor bij dc arrond warden.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2