BINNENLAND. 33#~fei- and. LAATSTE BERICHTEN. Brost19 Juli. Het eind van den Transat- jl jj lal ede trimeslor van 828 millioen, tcgcn hele van 1868. l)o L eeue vermeerdering mar jongste nommer _de het enorme de- lininistratie, dat ge ren is ontstaan door oor den minister von is des te onaangc- ji zij in der tijd, zoo- ig als in den bous- rklaard, dat de aan- waren voor de be- Jt gedekt zal kunnen Esel. Men onderstelt, 11 van verloven, op fer toe te staan, zeer fcn te besparen, alvo- (b71 moet indienen. [stad van het hertog- at onder de wets-ont- regeering bjj de sten- de strekking hebben, iom langzamerhand op in Noord-Duitsehland I studenten te Leipzig nswaardig besluit ge- an een Ehrengerieht li lie tegengaan, of ten c rechtbank werd ioo- vijs, hoezeer het t" -e- e duitsche studenten- ink gedna» in het proces ihuldigd zijn van po- neb). Een hunner, de j den Noord-Duitschcn ngenisstraf, en drie nr- gedurende ééne maand |e3chuldigden zijn vrij- dat den bisschop van gelegd is, dat hij te uden hoeft, waarin hij non geest te velde trok inde woorden bezigde: s tronen te helpen om- in koningen 'niet langer ratie Gods willen zijn.,, dat de bisschop openlijk dat hij die woorden heeft men zich echter want het Slrabinger [eerst de rede van den met de hierboven ge- je vervolgd geworden. partij zullen van dit ben; want zes getuigen I, dat de prelaat bedoelde gebezigd, en alzoo wordt van justitie dadelijk in onder verklaring dat, nbaar, en niet intra muros uuldellijk eeue vervolging ;csteld hebben. N R IJ K. de delegatien ten gehoore denten hebben, uit naam hunne trouw en gehecht- den president der Hon- ien gelijken invloed nis jppelijke aangelegenheden kennen gegeven, dat de rel als de bevordering van iwen, door eendrachtige it goede gevolgen mogen it der delegatie uit den j, antwoordde Z. M. dat e voldoening zal strekken, h gemeenschappelijk met in het streven naar be au des lands, alsook naar heid bij de verschillende or de zekerste waarborg having van den vrede in iiilenlaud. b tredende de hervorming west-hongaarschen spoor- n licischen spoorweg, heb- uring verworven, cu zijn De zittingen van den i te Triest aan de hoeken aangeplakt tallooze exeni- ivkiug van het revolution- nairc comité, waarbij de bevolking ivcrd opgewekt, om den 13den van deze maand (den jaardag der treurige gebeurtenissen, in 1868 te Triest voorge vallen) zich te begeven naar de grafplaatsen der martelaren, ten einde aan hunne nagednehtenis de verschuldige hulde te brengen en den eed van eeuwigen haat tegen hunne beulen te hernieuwen. Deze opwekking heeft niet het beoogde gevolg gehad. Volgens eenc correspondentie uit Wecnen heeft het cenig opzien verwekt, dat de keizer zoo spoedig den bisschop van Lintz gratie heeft geschonken, en wel zonder dat deze er om gevraagd had. Er liep nanvnnkelijk een gerucht, dat de bisschop de gratie had afgewezen, doch gelijk men weet, is dit be paaldelijk tegengesproken. Bovendien al had de bis schop dit gedaan, dan kon hij danrdoor den rechter toch niet dwingen om het vonnis ten uitvoer te doen brengen. SPANJE.' Toen de generaal Prim in de cortes de samen stelling van het nieuwe ministerie aankondigde, verzekerde hij de vergadering, dat de Frimsclie autoriteiten voortdurend de Carlisten en Isabcllisten vervolgen, die aan de grenzen samenspannen, en dat die autoriteiten nog oninngs eene aanzienlijke hoeveelheid wapens en militaire kleedingstukken iu beslag genomen hebben. In de provincie Valencia ziet men eene Carlis- tische beweging te gcmoct. Te Ollerin heeft men een wapendepot in beslag genomen, dat voor de opstandelingen bestemu was. Te Aranjuez en Si- gueuze heeft men het bestaan ontdekt van geheime comités, welke ten gunste van Don Carlos werkzaam waren. Een groot aantal leden der geestelijkheid is daarbij betrokken. Men zegt, dat de generaal Prira, bevel heeft gegeven om ieder te fusilleeren, die met de wapenen in de band of Karei VII uitroepende, wordt gevat. Gouda 20 Juli. Op Zaterdag 17 juli had alhier de openbare jaarlijksohe prysuitdeeling aan- eu de promotie der leerlingen van de latijnschc school plaats. Bij deze gelegenheid ontvingen de beide oudste leerlingen A. J. J. Kloppert van Delft en J. J. Terwen het diploma om naar de hoogeschool te kunnen vertrekken, terwijl ook al- de andere of een prijs of een getuig schrift ontvingen eu naar eene hoogcre nfdecling bevorderd werden. De jongeling J. J. Terwen deed eene oratie de Alexandra Maguswaarna de rector dr. D. Terpstra in sierlijke bewoordingen van de ver trekkende leerlingen afscheid nam en de voortdurende zorg der heeren curatoren, van den gemeenteraad en vnn allen aanbeval die in wetenschap en fraaie letteren belangstellen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Katwijk e. a. is benoemd de heer H. F. van de Poll, thans in die betrekking te Bergambacht. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de zes eerste maanden van 1869: Directe belastingeu 9,711,209.29; in-en uitgaande rechten 2,463,460.19»/2nccijnsen J 12,897,914.83; gouden en zilveren werken 142,200.56'/S; indirecte belastingen/7,699,518.24'/2; domeinen ƒ587,396.43; posterijen/1,316,7 7 8.44; rijkslelegrafen/265,686.941/3 staatsloterij 137,462; jacht en visscherij 16,570; loodsgelden/361,810.26'/,. Totaal 35,600,019.20'/j tegen 33,534,604.35 in de zes eerste maanden van 1S68. ,De raming was 35.365,677.50. Z. M. heeft benoemdtot leeraar aan de Bijks-hoogere burgerschool te Utrecht den heer L. J. van der Harst, thans tijdelijk leeraar aan die schooltet leeraren am Uijks-hoogere burgerscho len te Leeuwarden den heer J. P. Huizinga, aldaar; te Zwolle den heer F. F. A. Eick, thans leeraar aan de Bijks-hoogere burgerschool te Tilburgte Groningen den heer F. Meijer, thans leeraar aan de Bijks-hoogere burgerschool te Assente Assen den heer II. W. Sanders, te Sehslznm: te Wnrffutu de heeren Mr. W. Janssonius, te Usquert. en G. A. Scholtcn, te Zutphcn te Sappemeer den heer E. Schetter, te Oude l'ekelatot burgemeester der gemeente Heerlen M. J. Savelbergerkend eu toegelatenden lieer Fr. Schutz als consul der vereen, staten van Amerika to Rotterdam, en zulks op don voet van vreemd onderdaanbenoemd tot deurwaarder bij het prov. gerechtshof in Fries land II. Bloembergen Santce, thans eerste deur waarder bij de urrondi8semcnts-rechtbnnk te Leeu warden. Nanr men verneemt heeft Z. M., bij besluit van 21 junij uü. 23, den minister van oorlog ge machtigd de miliciens-verlofgangers van de lichting 1865 dit jaar in nctieven dienst op te roepen, pra hen gedurendo, doch niet langer dan 30 dagen, onder de wapenen te houden. Deze indienststellmg geldt ook de gehuwde manschap, en staat in ver band met het later optreden van die miliciens in de schutterijhet is noodig geacht hen nog ccnigen tijd iu den wapenhandel te oefenen. Men wil weten, dat ook do lichtingen van 1866 en 1807 tegen de volgende maand zullen worden opgeroepen. Of daaronder ook de gehuwden begre pen zijn, schijnt nog twijfelachtig. Het betreft de miliciens vau het regetnent grenadiers en jagers en de acht regemeuten infanterie. Men meent, dat de oproeping der miliciens zich tot liet wapeu der in fanterie zal bepalen. De manschappen zullen ge- durende eeue maand in den wapenhandel worden geoefend. De gedachten-wisseling tusschen leden der eerste kamer en den minister van binnenlandsehe zaken, over de aansluiting der uoorderspoorliin bij Duitschland, heeft de algcmcene belangstelling op dit punt gevestigd. Wij zijn in staat op te geven, tot welke resul taten het comité tot bevordering der aansluiting gekomen is, en uit die resultaten mag raeii den stand der zaak beoordcelen. Die resultaten zijn, dat het comité heeft verkre gen 1». van de Pruisische regeeringa. officicete toezegging eener geldelijke ondersteuning, en hoe zeer deze, naar het oordeel van het comité, onvol doende is voor de verwezenlijking van bet beraamde plan, is de onmogelijkheid ter verkrijging van grooter subsidien niet geblekeni. toestemming tot het sluiten eener overeenkomst met de Oldenburg- sche regeering betrekkelijk tot de exploitatie, waar tegen vroeger bezwaren bestonden; c. vrij verkeer cp het baanvak Leer-Ihrhove en het aanleggen der werken te lbrhove; 2». van de Nederlandsche re geering toezegging om de zaak, behoudens toe stemming der wetgevende mat ht, krachtig te willen ondersteunen3°. van de gemeente Wcenertoe- tegging van kosteloozen afstand van die gemeente gronden, welke voor den aanleg der werken zullen bevonden worden noodig te zijn, terwijl verder alle uitzicht bestaat, dat met de Oldenburgsche regee ring eene overeenkomst zal worden gesloten be trekkelijk tot de exploitatie. liet comité heeft met algemcene stemmen, in zijne vergadering van 8 Juli, te Groningen gehou den, verklaard, dat men moest voortgaan met do bemoeiingen en trachten een definitief resultaat te verkrijgen. Ware het comité niet door een besluit van de prov, staten van Groningen gehouden ge weest eeii rapport uit te brengen, liet zou met het onlangs verschenen verslag zijner bemoeiingen, waar- van in officiële termen nog zoo weinig te zeggen viel, nog gewacht hebben. Wjj mcenen de aandacht onzer lezers te moe ten vestigen op art 17 vau het koninklijk besluit dd. 25 Juli 1819 (stbl. n". 40), luidende: z/Geen nederlandsche ellen, veelvouden of onder deden van dien zullen in eenigeu handel hoegenaamd, gebruikt mogen worden, waarop tevens ccnigc an dere lengtematen van welken aard ook mochteii ge plaatst zijn of zelfs ccnigc tcckencn, die dezelve aan duiden gevonden worden." Veelal geschiedt de handel in manufacturen in het dagclijksch leven nog bij de oude maat, die om licht te bevroeden redenen door sommige kooplieden in gebruik gehouden wordt. Deze maat toch is, geheel zonder t-oezioht en wordt door hen naar wil lekeur geregeld, zoodat zij reeds hij eukeleu tot 65 centimeters (ned. duimen) gedaald is terwijl hare lengte ongeveer 69 was. Aan dit misbruik moet een eind gemaakt worden. Zoo wij wel onderricht zijn, hebben te Amsterdam verschillende bekeurin gen plaats gehad, wegens het hebben van teekenen die eene andere dan wettige maat aanduidden, welke bekeuringen door veroordeelingen van de verschillende kantonregters gevolgd zijn. In de nieuwe wet be tredende maten, gewichten en weegwerktuigen, welke in januari 1S70 iu werking treedt is betzelfde be ginsel aangenomen, bij art. 29 „Met een geld boete vnn 10 tot 20 gulden wordt gestraft het hebben van bijzondere merkteekeueu op de maten met het doel om bij andere dan wettelijke maat te verkoopen". Jaarhjhsch verslag vau Je vereeniging tol voort durende ondersteuning der uitgelaten betrekkin gen ran verongelukte visschers der Jteederijen te Katwijk aan see en te Noordwijk aan see. lij het nfgcloopcn boekjaar zijn ontvangen Aan contribution van de recdcrs, die zulks ge deeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden van: 45 bomschuiten te Katwijk ii/3 ƒ135, 10 it n Noordwijk u/3„ 30,— ƒ165, nan jnnrlijksche bijdragen van 50 cents of hooger door de commissie te Leyden ƒ774,65 ii ii a ii Katwijk „150,25 ii ii n n Noordwijk,, 96,iO ti li it n Rotterdam// 24, ii u ii n Gouda 73,50 aan giften voor eens door do commissie te Leyden 25, aan giften voor eens door de commissie te Amsterdam 97,37'/, aan giften voor eens door de commissie te Botterdam 26,01 aan giften voor eens door de commissie te Katwijk 5. -„1X18,90 „153,38'/,, interest„648,86 ƒ2086,141/a De vcrceniging heeft dit jaar ondersteund '25 we duwen, 49 weezen en 2 bejaarde personen, zijnde do nagclatcne betrekkingen van de verongelukte be manning der bomschuiten de Industrie, de drie Ge broeders, Zorg en Vlijt, Vrouw Keeltje, Ratwijks Welzijn, de Adriana, Katwijks Welvaren, de Jonge Dirk, de vier Gezusters en de drie Gebroeders Door de vcrceniging is uitgekeerd in dit boek jaar 2473,75 gedurende de zomermaanden werd voor elke weduwe 1,25, voor elk bejaarde 0.87'/, en voor elk kind 0,25 per weck uit^ikeerd; ge durende de wintermaanden, voor elke wcduwe/1,50, voor elk bejaarde 1,10 en voor eik kind 0,35 per week. liet kapitaal bestaat nu uit 235O0 nominaal nationale werkelijke schuld 2'/, pet., 1900 be legd in de Lcydsclic spaarbank, en 1280,72'/, iu contanten. De vcrceniging eindigt haar verslag met oprechte dankbetuiging aan allen die hare pogingen nebben ondersteund, zij weusoht dat door jaarlijksche be dragen, giften en legaten haar fonds meer eu meer aanwassen moge. Do vereenigiug voornoemd Nooiidwijk a£n zee, 13 Juli 1869. SAMUEL LE l'OOLE, Voorzitter. A. VAN DE IEL, Secretaris. Dezelfde subcommissie, zich san het bovenstaand jaar-verslag referecrende, brengt verder, beleefdelijk, ter kennis van de te Gouda wonende h. h. deel hebbers van gedachte vereeniging, dat eerstdaags aan hunne huizen, legen uitreiking van kwitantie, over bet respective bedrag van deelneming ové'r 1868, beschikt zal worden. Do sub-commissie voornoemd, D. W. WEST E BBA AN, M. A. G. VORSTMAN, G. A. SALOMON HUUGENS, A. S011ONEVELD van der CLOET. Gouda 18 Juli 1869. De te GOUDA gevestigde sub-commissie van do vereenigiug tot voortdurende ondersteuning der na gelaten betrekkingen van verongelukte visschers der lteederij eu te Noordwijk aan zee en te Katwijk aan zee neemt de vrijheid langs dezen weg, aan belanghebbenden, hel, over 1868, door de hoojd commissie van bovengenoemde vereeniging opge- iiui.ikt jaarverslag hier achtervolgen! mede te deciel! Atheno, 18 Juli. De Kamer is bijeengekomen. Ilct eersle votum, dat zij beeft uitgebracht, betrof de geldigheid der verkiezingen in Corinthe; cn de regecriug heeft daar eene meerderheid gehad van 29 stemmen. Parijs, 19 Juli. De maarschalk Vaillant is benoemd lot minister van 's keizers huis. Parijs, 19 Juli. Blijkens eene dépêche uit Brazilië, maken de geallieerden toebereidselen tot de bestorming vau Escuras, alwaar Lopez zijn hoofdkwartier heelt opgeslagen. lantischen telegraafkabel is geboeid. Vrijdag morgen was liet weder te onstuimig om de bewerking voort te zetten. Zaterdag kou liet weer voortgang hebben. Rio-Jaiioiro, 23 Juni. De revolutie in Uruguay neemt toe. De president is naar de hoofdstad Mon tevideo teruggekomen, zonder een gevecht met do iusurgeiilen te wagen. Parijs, 19 Juli. Naar men verzekert, is in een heden gehouden ministerraad besloten, om liet wet gevend Lichaam eerst in October bijeen te roepen. St. Piorro19 Juli. De ingenieur Clark te legrafeert, dat men weer 321 mijlen knbcl niet goed gevolg beeft laleu zinken. Wocnon, 19 Juli. De minister van financiën in bet Cis-Loitliaaiiselic kabinet gaf, daartoe uilge- K 6

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3