IAGERIE Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1869. N? 771. EREN, missel. Woensdag, 4 Augustus. Irie dieren. Mécanlqne tmxm* en 9 Uur. Inzet. LD AM. Dc belasting op liet Gemaal. Algemeen Overzicht. It De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. jTZBERG, |cl en avond en de ten 8 ure groote IWERKZAAMHE- Iden gedresseerden slot |A t'SEN |ct. 3s Rang 25 ct. dag: let.. 3' Rang 15 ct, gsdag 3" Augus- |uo Voorstelling. 009 stuks Mecani- |OOTE WERELD- CLLING te Parijs dag en bjj avond, (•er Louis Fischer Ivpodrömete Parijs. IaATSEN: tang 30 Cts. !Ct3. JULIJ 1309ten N. MOLENAAR f 2,560.- !<>ra- 11,250.— 1 N G JUSTUS 1869, des bestaat ten kantore LR, te Waddinxveen. I 1 msterdam, Agent JOOD en Comp. te eliten, dat hjj de [.WOOD en Comp. ROOD en BLAND [ii R. JESSE, win- comestibles enz. in 1 en op den GOUD- Vngsdag 's morgeus (J Imorgens 7 uren. li «Ingen 'snamiddags uren. I*/» nart en. Brink mun GOUDSCHE COURANT, Do uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Klein was het getal kiezers, die bij de laatste verkiezing voor leden van den gemeenteraad hun stem uitbrachten. Men moet dit betreu ren; de laatste verkiezing voor een lid van de tweede kamer had iets beters doen verwachten. Rekende men bepaald op de herkiezing der af tredende leden, en vil men dit als verschooning voor de trage opkomst opgeven, dan had men wel mogen bedenken, dat die vijf leden wel eenig bewijs van sympathie van de zijde der kiezers hadden mogen ontvangen, en hoe kan men beter bewjjs geven van belangstelling dan door getrouw ter stembus op te komen? Het is niet geschiedvelen hebben zich on verschillig getoondmen heeft geen andere kan didaten gesteld, maar men heeft zich ook de moeite niet gegoven ter stembus op te gaan. Van waar die onverschilligheid, van waar die weinige belangstelling in zaken, de gemeente betreffende? De discussien, in de liberale kies- vereeniging gevoerd, geven op die vraag mis schien het antwoord. De vijf aftredende leden van den gemeente raad genieten aller achting, de hurgerjj kent hen als rechtschapen mannen, wien de belan gen der gemeente ter liaite gaan, en die ten volle een plaats in den raad der gemeente ver dienen nog veel goeds wordt van hen verwacht, en toch een bezwaar heeft velen van de stem bus verwjjderd gehoudenvelen is de belasting op het gemaal een doorn in het oog, die be lasting ontneemt aan den gemeenteraad veler sympathie. Door het geheele land zijn de tolliuien ver dwenen alle gemeente-aceijnsen op de eerste levensbehoeften zijn afgeschaft, slechts enkele gemeenten, die, zoo het heet, onmogelijk die bron van inkomsten konden missen, hebben verlof gekregen om nog eenigen tijd die be lasting te mogen heffen. Tot die gemeenten behoort Gouda. Onze stad behoort tot de hulp behoevende gemeenten des lands. Zoude een vreemdeling, die onze straten doorwandelt, die alom welvaart en bedrijvigheid ziet, die onze openbare gebouwen opmerktdit willen geloo- veu Belasting op het brood van den arme? Behoeft het verkeerde, het nadeelige van dia belasting nog aangetoond to worden? Is zulk een belasting in dezen tijd in Nederland nog te verdedigen? Geen der raadsleden heeft zich daaraan dan ook gewaagd. Bijna eenstemmig heeft men zonder discussien die post van in komst goedgekeurd, alleen als motief opgevende, dat men de opbrengst niet konde missen. Een treurig motief voorzeker. Velen der raadsleden zijn diep doordrongen van het ver keerde dier belasting, wij twijfelen daaraan niet, maar nood breekt wet, men behoudt het ver keerde, omdat men bezwaar heeft daarvoor iets anders in de plaats te stellen, waarvan de in vordering misschien in de eerste tijden met eenige moeilijkheid zou gepaard gaan. Een belasting op het gemaal wordt gemak kelijk geïnd ziedaar de eenige verdienste, maar die verdienste mag geen raadslid bewegen om aan die belasting zijn stem te geven, als hij het beginsel afkeurt, waarop de belasting rust. Dan is hjj veeleer verplicht, om zjjn stem aan die belasting te weigeren, en indien hij over tuigd is, dat door bezuiniging de galden niet bespaard kunnen worden, maar de opbrengst noodzakelijk is om in de behoeften der gemeente te voorzien, een anderebron van inkomsten op te sporen, die de belasting op het gei. al kan vervangen. Lat hebben de aftredende raadsleden evenmin gedaan als de andere leden van den raad; ook zij hebben toegestemd in de heffing dier ver keerde belastingde onverschilligheid der kie- ziers bij hun aftreding zij een waarschuwing voor den geheelen gemeenteraad, dat de burgerij die belasting afkeurt, dat de inwoners van Gouda niet gaarne hun gemeente onder do hulp behoevende geteld ziendat zij, indien hot nood zakelijk is, een andere belasting in de plaats der belasting op het gemaal verlangen. En zoude het zoo moeilijk zijn om zulk een middel van inkomst te vinden Verkeeren andere gemeenten in een meer gunstigen toestand? Is de toestand van onze gemeente zoo ongunstig, dat die een uitzonde ring wettigt, terwijl de andere gemeenten op geregelde wijze in haar behoeften voorzien Velen ontkennen dit, en waaneer men ernstig wil, zal du belasting op hot gemaal niet meer noodig zijn. Spoedig is weder de tijd daar, dat de begroo ting voor een volgend jaar aan den gemeente raad zal worden aangebodendan kunnen de raadsleden hun gevoelen omtrent de gemaal belasting uitspreken, maar tevens heeft dan ook de burgerij gelegenheid krachtig haar stem te verheffen tegen een belasting, die in de meeste gemeenten des lands tot het verledene behoort, te meer daar waarschijnljjk nog inden loop van het volgende jaar de kiezers zullen worden opge roepen om een nieuwen gemeenteraad te kiezen, als de voorgenomen vergrooting der gemeente door de wetgevende macht is goedgekeurd. Bij die verkiezing moet de belasting op het gemaal op den voorgrond treden; dan moeten de kiezers beslissen of nog langer deze gemeente onder de hulpbehoevende gemeenten zal behoo- ren, of dat zij verlangen, dat die belasting uit de rij der gemeente-inkomsten moet verdwijnen. Het antwoord op die vraag kan wel niet twijfelachtig zijn. Gouda, 3 Augustus. Gisteren is werkelijk bij den franschen senaat ingekomen hot ontwerp van senatus-consult, strekkende om een aantal eoncessien te doen, ter bevrediging van de lang verkropte, doch bij de laatste verkiezingen duidelijk uitgesproken al- gemeene onvergenoegdheid. Het is een belang rijk feit, maar men heeft zoo lang gewacht, dat het eindelijk half toegeven, hoogstens het ant woord zal uitlokkendankbaar maar onvoldaan. De stellige oppositie zal slechts te heviger worden en het is bijna zeker, dat het volk meer en meer den loop zal volgen der richting, welke sclirandere volksleiders inslaan. De president Itouher heeft eene schitterende redevoering uit gesproken ter verheerlijking van den wijzen, onvolprezen vredekeizer, die Frankrijk met zoo groote weldaden zegent. De houding des keizers, geboren uit het besef vin den nood, is een schijn van liberaliteit, '.naar niemand kan gelooven, dat dc alleenheerscher veranderen kan van innerlijke gezindheid. Het is het begin van een strjjd, waarvan liet einde niet is te voorzien, maar wier cindeljjke afloop niet twijfelachtig kan zijn. Dc ontevredenheid is na de eerste toezegging niet verminderd, omdat do rogccring onzeker en weifelend, vele misgrepen deed en onhandig

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1