BUITENLAND. BINNENLAND. FRANKRIJK. DUIT OOSTENRIJK. zich betoonde. Wel kon ook de oppositie niet komen tot eenstemmigheid, maar dit verer- j. 'de de positie, daar nu elk harer hoofden voor zicli een eigen protest in de wereld zond. Daarin worden nu breede eischen gesteld, die het volk nl sterker ontroeren. De advocaat Oambetta, ook te Parijs gekozen, maar die op trad voor Marseille, heeft zich allerhevigst uit gelaten en zijne overspannen woorden hebben diepen indruk gemaakt. In het eng. lagerhuis heeft men lievig gedis cussieerd over de groote kosten der diplomatie en eene poging aangewend ter inkrimping; anderen betoogden do geheele nutteloosheid van de instelling der gezantschappen. Maar de diplomatie is nog niet rijp voor grondige hervorming; die onbloedige strijd is slechts geldverspilling en dan nog onbeduidend bij de ontzettende inspanning, die de legers eischen en de voortdurende bedreiging zijn van de rust en welvaart der volken. Pruisen tobt over een deficit, dat slechts be zwarend is, omdat men het niet eens kan wor den. De voorgestelde nieuwe belastingen wer den allen verworpen eu de nu besproken scheiding van het budget in noodzakelijke en nuttige uitgaven vindt evenmin eene goede ontvangst. Pruisen overspant zich op den duur voor zijn ontzaclielijk leger. Dan zijn toch de Ameri kanen veel wijzer, zij bezigen de overschotten van den dienst tot schulddelging en in Europa houdt men niet op met leenen om nuttelooze legers te onderhouden. De carlistische opstand in Spanje heeft volgens de officieele berichten wienig beteekenis. Maar ook andere geruchten worden verspreidt, die den toestand minder gunstig voorstellen. Na zoo grooten omkeer zijn velen misnoegd, vooral de hoogere geestelijkheid, ook eet aantal hoofd officieren is der nieuwe orde Van zaken vijandig en dit boezemt ongerustheid in voor een gedeelte van het leger. Men beweert dat Tristany, oud- generaal der Carlisten in Catalonie aan het hoofd staat van een corps opstandelingen. De kapitein-generaal vair Madrid hangt oen treurig tafereel op van de demoralisatie des volks en dringt bij Serrano en Prim aan op het zoo spoedig mogelijk kiezen van een koning. Te Iirakau hebben herhaalde ongeregeld heden plaats gegrepen over het vinden van eene half waanzinnige non in een klein, donker en vunsig kloosterkok, waarin zij 21 jaar gevangen werd gehouden. Dit feit wekt algemeen ver- ontw rardiging en weerzin tegen de geestelijk heid in geheel Europa. Te Weeneu zijn reeds twee leden van den gemeenteraad opgetreden en vragen 1°. de op heffing van alle kloosters en genootschappen, wier statuten in strijd zijn met de constitutio en 2°. om de kloosters en instellingen van zie kenverpleging enz. te stellen onder liet toezicht van den staat. De oostenrijksche regeering wil zonder oogluiking de wet handhaven en de mis bruiken uitroeijen. ENGELAND. Dc Broad Arrow spreek; vtin ecu gerucht in goed onderrichte kringen, volgens hetwelk in de lïritsche koloniën van het zuidelijk halfrond eene agitatie wordt bewerkt tot de vorming van een ver bond, met het doel om zich van Engeland nf te scheiden en met de Vereenigdc Staten een verbond aan te gnnn, bepaaldelijk op het gebied des handels. De Shipping Gazette is echter van oordeel dat het gerucht ongegrond is, en dat in allen geval de ko lonisten rle zaak wel goed zouden bedenken alvorens tot zoo iets over te gaan. Hot Journal de St. Retersbourg drukt groote vol doening uit over den uitslag van het debat, dat onlangs in het huis der gemeenten plaats had, met betrekking tot de mogelijkheid van een oorlog niet de Russen in Centrnal-Azie. «De britsche natie," zegt het blad, „heeft ontdekt, dat er geen land tor wereld is, dat haar gezag in Iudie niet goedkeurt, en het niet als een werk der beschaving beschouwt; zij heeft bespeurd, dat er geen meuschelijk wezen bestaat, dat er aan denkt, om den minsteu hinderpaal in den weg te leggeu en aldus afbreuk te doen aan haar gezag, haar werk van bevrediging van Indie tegen te houden, of haar aan te vallen." Rusland heeft in Ceutraal-A zie deuzelfden pligt te vervullen, welken Engeland in Indie vervult. Rusland beeft aldaar eene „missie" te vervullen en Engeland is minder wantrouwend geworden je gens de russische staatkunde. Het heeft den voor uitgang van Rusland zonder angst aanschouwd, het heeft er de noodzakelijkheid van begrepen, en ziet toe op kaline en onpartijdige wijze. Het hoofd van het britsche ministerie heeft in eene redevoering, welker belangrijkheid en gematigdheid door ieder erkend moeten worden, gesproken van het volmaakte vertrouwen, dat tusschen Rusland en Engeland be staat, zelfs in die districten van Centraal-Azie, wel ke nog een grooten scheidsmuur tusschen de twee volkeu opwerpen, doch welke geen zedelijke ver deeldheid of strijd en antagonisme hebben verwekt. l)e Köln. Zeitung deelt mede, dat het plan is opgevat om, uitgaaude van Milford Haven in Wallis, graafschap Pembroke, eene nieuwe telegra fische gemeenschap met Noord-Amerika tot «tand te brengen. Om verschillende redenen, zooals bespa ring op de kosten van fabricatie, zullen de kosten van aanleg zóó veel minder zijn dan vroeger, dnt dc nieuwe maatschappij voor een enkelvoudig tele gram van 20 woorden, niet meer zal behoeven te vorderen dan 20 sh„ de helft van den tcgenwoor- digen prijs. De Patrie verzekert, dat de rol van het wetgevend lichaam zeer gewichtig wordt, daar dit bet recht krjgen zal om zijn bureau te benoemen, over ge motiveerde orden van den dag te beslissen en ook bet recht van initiatief verwerven zal. De raad van state zou de ameudenrenteu niet meer mogen afw jzeu, maar zou, althans in sommige omstandigheden, een consultatieve stem behouden. De organisatie van deu Senaat zou op dit oogenblik niet gewijzigd worden, maar zijne werkzaamheid zou uitbreiding ondergaan. Hij zou voortaan meer bepaald in de debatteu over de wetgeving gemengd worden. Ook de l'resse beweert, dat het Senatus-consult volkomen overeenstemmen zal met liet programma, dat in de interpellatie der 11U leden van het wetgevend li chaam outwikkeld werd. Het Vrijdag omgewerkte ontwerp is Zaterdag morgen door den heer de Chasseloup Laubat naar St. Cloud gebracht, 't Schijnt evenwel dat het nog niet is goedgekeurd. Ten drie uren zijn althans alle ministers weder samengekomen aan het bureau van het ministerie van binueulandsche zaken. Men zegt dat er twee redacties zijn van de memorie van toelichting, de eene van Rouhcr, de andere van de Chasseloup-Laubat. 't Zal dus nog wel een paar dagen duren, voordat over deze zaak den laatsten ministerraad zal gehouden worden. Men verzekert, dut de leden van deu bijzouderen raad des keizers, de keizerin en de presidenten van den senaat en het wetgevend lichaam de defiuitieve vaststellingen van hel consult zullen bijwoueu. De memorie van toeliching bij het senaatsbesluit zal, naar men zegt, vooral doen uitkomen hoe edel moedig het gezag heeft gehandeld, door afstand te doen van een deel zijuer prerogatieven ten gunste der nationale vertegenwoordiging; maar het zal tevens te kennen geven, dat de concession, welke thans gedaan worden, liet summum zijn van hetgeen de regeering kan toestaan. Het senaatsbesluit zou alzoo zijn: le eouronnement de l'ódifiee. In de officieele kringen wordt beweerd, dat de hervormingen zien thans uitsluitend zullen bepalen tot de attributen van het wetgevend lichaam eu dat de andere maatregelen, namelijk die, welke betrekking hebben op de uitbreiding vuil den werkkring des seiiuals, bij een tweede ontwerp zullen geregeld worden, dat spoedig volgen zal. Naarechjnljk zal het senaatsbesluit op of vóór den 15deu Augustus worden aangenomen; de re- geeiiug wenscht bet nlthans. Intusschen verklaren vele senatoren, dut dit onmogelijk, zelfs ondoenlijk js vóór de bijeenkomst der departementale raden ^23 Augustus), In dit geval zou men tegen dien tijd de zitting van den senaat verdagen, den rap porteur inmiddels gelegenheid geven om het rapport over het senaatsbesluit op te maken, en den seuaat in bet begin van October weder bijeenroepen. Als compensatie kan men dan den^ lödea Augustus een manifest des keizers aan dc l'ransche natie te gemoet zien, bij wijzo van'tegenhanger der rede, die het hoofd van den staat in het kamp van Chalons tot de troepen heeft gehouden. Ier beurze zeide men ook, dat eene amnestie voor drukpers-delicten uitgevaardigd en eene uitbreiding der municipale vrjhedeu toegezegd zal worden. De beweging ten gunste eener uitbreiding der municipale vrijheden openbaart zich thans op eene in 't oog vallende wijze in de departementen. Uit de zitting der arrondissementsraden, die thans ge opend is, zal die wensch ongetwijfeld nader blijken. Ofschoon het wetgevend lichaam tegenwoordig niet bijeen is, houden de afgevaardigden die zich te Parijs bevinden, bijna dagelijks bijeenkomsten.^ Zij zijn van meening dat eene ontbinding der Kamer als zeker kan worden beschouwd. Naar men van goederhand verneemt, zullen ter vergadering van de duitsche en oostcnrijksche bis schoppen, bij liet graf van den h. Bonifacius te Fulda, qusestien in verband met het aanstaande oecumeni sche concilie, worden behandeld. Men houdt zich voorshauds overtuigd, dat de besluiten, dienaan gaande te nemen, volkomen in den geest zullen vallen der roomsche curie. De denkbeelden, thans bij de groote meerderheid van het duitsche en oos- teurijksche episcopaat heerschenue/ geven goeden grond aan die onderstelling. Uit Bern meldt men, dat door Je regeering eene enquête is ingesteld naar den arbeid der kin deren in de fabriekenhet rapport is dezer dagen bij den nationalen raad ingediend. Hieruit blijkt, dat ruim 9500 kinderen in de zwitsersche fabrieken werken, waarvan 488 beneden de 12 jaren zyn. De werktijd klimt in versoheidene tot 14 uren daags, in de meeste fabrieken van het kanton Zurich tot 1? uren. In zeer veie kantons werken de kinderen, die overal verplicht zijn, tot hun elfde of twaalfde jaar de schooi te bezoeken, nog in de fabrieken, uadat zij reeds 10 uren daags in de school hebben doorgebracht. De Neue Freie Presse verneemt, dat graaf von Beust, tengevolge der provoentien van de Pruisische en nu onlangs ook van de Saksische regeeriug, voor nemens is door verdere mededeeliug van dépêches het bewijs te ieveren, dat zijne uitingen in de ver- gadcriug der delegatien en in het roode boek geheel rechtmatig waren. De Abendpost maakt eene dépêche van den heer von Beust, dd. 29 Juli, aan Oostenrijks gezant te Dresden openbaar, welke dépêche een antwoord is op die van den Saksischen minister van buiten- landsehe zaken, van 18 Juli, aau Saksens vertegen woordiger te Weenen. De heer von Beust zegt, dat hij het betreurt de dépêche van den heer von Friesen te moeten beantwoorden. Oostenrijks dépêche van 8 Juli is ontsproten uit de noodzakelijkheid, om zich tegen eene verkeerde opvatting te verdedigen. Ook de lieer van Friesen heeft die noodzakelijkheid dikwijls gekend, en derhalve doet eerstgenoemde een beroep op het onbevangen oordeel van den Saksischen minister. De heer v. Beust heeft overigens in zijne dépêche van 8 Juli niet gesproken van de invloeden, geschikt om iemand op het dwaalspoor te brengen, maar van indrukken, die daartoe geschikt zijn. Toen Saksens vertegenwoordiger te Weenen de dépêche van zyn minister vodrlas, werd hem een blik ge gund in officieele stukken, waaruit hern is gebleken dat te Dresden eene mededeeliug ontvangen is over de dépêche van den heer v. Beust, van 7 Mei, aan Oostenrijks gezant te Berlijn, en deze mededeeling was niet geschikl, om voor de stappen van de Oosten- rijksche regeeriug eene billijke beoordeeling te ver wachten. De minister hoopt eehter dat de thans door hem verstrekte mededeclingen ook te Berlijn op den juisten prijs zullen worden geschat. Bij Zr. Ms. besluit van 12 julij is op de voor drag! van den minister van justitie de jaarwedde van den commissaris van politiële Goudn verhoogd met/100 en alzoo vastgesteld op/ 1500, welke verhooging zal ingaan 1 Januarij 1870, en die van den eommissnris van politie te Tilburg verhoogd met 200, eu alzoo vastgesteld op 1200. Z. M., gelet op het besluit van het staatsbe wind der Bataafsche republiek van 13 December 1804, houdende b tie in nann verhandeling taal var di zal worden besluit vern voorschrevei De mi, 16 dezer aa: missive doei besturen en ter kennis minister val beeft gebraoi de gewoonti door hen enz. niet dd doen ondcry veren dan bewijs Oer niet tegen evenredig r| een vast rel ni3ter vend besturen gemeenten door de pad onderteekend Behalij zers, zijn openbare sclj den, terwijl f eenkomstig openbare on belast, Van gl aanleiding vf volgende ml deeld" is dl bouwsohool Wel zjjn onderwijs aa o. a. op spruitende ui en theoretiscf de school En, ofscho wijziging, geheele practl werd geaoht,| zin indertijd wezen van d| memorie eenp nfschrift der beeld uitgaand school geenszl De hoogleq bestuur der de memorie Het tot nut van gadering, dia ben, de vraal kinderen berd te worden tol zij er daags dienen te ring die vraj wensobt het zien, om poa aan te weudq Te 's meester en bascule brug pen eener werken. Minste insclir, voor 13,1 u| tnet (Jen aan station van di Men .al Voor rekeniuj dienst Schoon Santen) is lied alhier, te wat ammers, dicuii Men se! Er bestaat gevolg zal wc in de laustaaij weken de milij ligtingei omf' Volgens Middelb. Ct. Daal m»i».

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2