BINNENLAND. ITALIË, SPANJE. LAATSTE BERICHTEN. K. klaard op monniken en nonnen, die door hunne su perieuren gevangen gezet worden en een strenge controle over den duur der gevangenschap en de inrichting der gevangenissen ingesteld. De llongaarsohe delegatie heeft alle posten van het budget van buitcnlandsche zaken aangenomen. Deze stemming staat gelijk met een votum van ver trouwen in de staatkunde van vou Bcust. In de Ilongaarscho delegatie hoeft Petorvay cene interpellatie gedaan over de ongeregeldheden aan de Eumeenscae grenzen. De rcgeeringscotn- missaris Orczy antwoordde, dat er van de zijde der Hongaren nog geen gewcldndighcden gepleegd zijn. De Rumenen hebben 280 man met 12 kanonnen naar de grenzen gezonden, die, als zij er over mochten komen cnergiesch ontvangen zullen worden. Uit Ecgcnsburg wordt aan de Neue Freie l'resse te Wcencn geschreven, dat de vroeger in beslag genomen herderlijke brief des bisschops Itudigier, het stuk waarop de vervolging te Linz gegrond was, eu welks vernietiging door de rechtbank werd bevolen, in de drukkerij van J. Pastet te Regens- burg wordt herdrukt, ten einde heimelijk aan de geloovigen van Opper-Oostenrijk te worden rond gedeeld. De gemeenteraad te Weenen heeft den 5 dezer beraadslaagd over de bekende petitie aan het mi nisterie, om de kloosters en andere geestelijke ge- Btichten, even als de gewone voreenigingen, aan liet toezicht van het burgerlijk gezag te onderwerpen. Deze petitie eindigt aldus: „Moge de misdaad, die te Krakau gepleegd eu door een gelukkig lot, trots alle canonieke hinderpalen, aan het licht gekomen is, een heugelijk keerpunt in Oostenrijks wetgeving ziju; moge het martelaarschap der ongelukkige niet onvruchtbaar wezen. Dit wenscht en verwacht de gemeenteraad van Weenen, en met hem het geheeie volk van de mannen, die de roemrijke taak en deu plicht, te vervullen hebben, om het initiatief te nemen tot Oostenrijks wedergeboorte in den echt coustitu- tionneelen zin des woords, en om haar met krachtige hand door te zetten." Deze petitie vond, toen zy in den gemeenteraad werd voorgelezen, een leven- digen bijval. Toen men eindelijk tot stemming zou overgaan, bleek het dat de vergadering niet talrijk genoeg was om een besluit te nemen en de voor zitter verklaarde toeu de zitting voor gesloten. De Corresp. Ital. meldt, dat het Engelsch eskader van Napels naar Malta gegaan is, waar het zich mét het smaldeel van den Atlantisohen Oceaan zal vereenigen. Met het oog op de moeielijkheden, tusschen Turkije en Egypte ontstaan, is de aanzien lijke zeemacht door Engeland iu de Middellandsche Zee vereen igd, een ernstige waarborg voor de hand having van rust en vrede in het Oosten. Het gouvernement heeft een dekreet uitgevaardigd, waarby de bisschoppen vermaand worden, om ten opzichte van die priesters, die hunne parochiën ver laten om tegen de regeering te strijden, zoodanige maatregelen te nemen, als het kanonieke recht voor schrijft; hij herderlijke brieven en iu hunne preeken moeten zij aan die priesters van liunne diocese, die zich kennelijk vijandig tegen de regeering getoond hebben, het preeken en afnemen der biecht verbieden. De Correspondance d'Espagne, die te Parijs hot licht ziet, spreekt het bericht tegen, dat de voorhoedo van uen generaal Baldrich tot de Carlis- tische hendeii, in het gebergte van Toledo, is over- geloopcu. Per telegram is uit New-York gemeld, dat vijftien kanonneerbooten, die nldaar voor rekening der spaan- sche regeering waren gebouwd, namens bet gouver nement der Vereenigde Staten in beslag waren ge nomen, en wel ten gevolge eener klacht van den Pernaanschen gezant, die bewecrdc.dat deze booten bestemd waren om tegen Peru te agoeren. Volgens de Corr. d'lispagne bestaat daaromtrent zoowel bij den Peruaansclien gezant als bij de regeering te Washington eene vergissing, daar de houw van de bedoelde vaartuigen volstrekt in geen verband staat met de politiek. Spanje heeft reeds sedert lang ecu dertigtal kanonneerbooten aldaar besteld en dat er daarvan nu 15 ter levering gereed zijn, is geen be wijs, dat zij juist tegen Peru moeten dienen. Het is integendeel bekend, dat zij bij het leverantie- contract bestemd waren en ook nog bestemd zijn ter voorziening in leemten voor de effectieve sterkte der Spaansehe mnrine in Europa. Iedereen erkent, dat generaal Prim doeltref fende maatregelen heeft genomen ter onderdrukking van den opstand. De benden werden dadelijk ver volgd. Geen rust werd baar gegund. Zonder de krachtige maatregelen des ministers zou de opstand waarschijnlijk een veel ernstiger karakter gekregen hebben. Ongelukkiglijk is liet Spniinsche leger zeer gedund door de vele versterkingen, die naar Cuba gezonden zijn. Bovendien is de lichting van dit jaar nog niet behoorlijk ingelijfd. Van daar dat do Cnrlistiseho benden weer op vele punten konden verschijnen. Doch dit neemt niet weg, dat zij veelal de vlucht nemen, zoodrn zij do rcgccringstroopcii zien naderen. liet bevestigt zich, dat er met Serrano en Prim onderhandelingen plaats hebben over den ver koop van Cuba. Gouda 10 Augustus. Wij lezen o. m. in de Friesehe Conrant: Men verneemt dat het ministerie van Bosse voor nemens is eene belangrijke wijziging iu de belasting wetten voor te stellen. De aard der beoogde ver anderingen wordt niet omschreven, maar elke verandering, uit handen van minister van Bosse komende, moet, met het oog op onze kreupele belastingwetten eene verbetering zijn. Wij weten, dat de minister innig is doordrongen van dc on volkomenheid der directe belastingen, dat hij, bij eenige kans van welslagen, die in liberalen zin wenscht te verbeteren, dat is zóódanig, dat ze meer gelijk drukken, en dat niet „van dien die niet heeft, ook nog genomen worde hetgeen hij heeft." Alle eerlijk en praetisch gezinde menschen moeten zulk een verlangen toejuichen liberaal toch is vooral in dit geval regtvaardig, niet anders. De belasting op liet personeel, is, gelijk meerma len van onderscheidene kanten is aangetoond, op alle deelen eene bezwering ten nadeele van dc wer kende klassen, en een staat, die zijne n ij veren meer verdrukt, dan de andere standen, begaat een langzameu zelfmoord. De schoonschijnende maatregelen van een Colbert hebben in Frankrijk grootelijks gestrekt om dat b'oeijeude en rijke land te veranneu en de groote revolutie uit te lokkeu. Wanneer de beer van Bosse den moed beeft ons stelsel van belasting te herzien, is de tijd cm tot zulk een miatregel te besluiten bijzonder geschikt. De eerste schrik legen het veranderen iu het be lastingstelsel is reeds voorbij, sedert gebleken is, dat de afschaffing der aceynseu niet den ondergang der gemeenten als een noodzakelijk gevolg na zicli sleept. In de tweede kamer is eene grootcre libe rale meerderheid dan ooit te voren en is dus de kans op aanneming van flink doortasteude maatre gelen grooter dan vroegerbovendien, de eerste kuiner is niet meer zoo hardnekkig gestemd tot liet uitspreken van een veto als voorheen de wet tot afscliaffmg van het drukperszegel is daar met be trekkelijk grootere meerderheid aangenomen dan in de tweede kamer. Het groote radicale middel, zegt de Friesehe Courant, om de algemeene zedelijkheid te verbete ren isbevordering van liet volksonderwijs, en zulks van overheidswege. Waar liet aan particulieren wordt overgelaten, zullen zich tusschen het gezonde onderrigt bij-oogmerken indringen welker exploitatie weor aan een anderen kant de algemeene moraliteit tegenwerkt, althans verzwakt. De staat mag het onderwijs, dnt is liet verspreiden van nuttige ken nis onder de jeugd der natie, niet aan liet toeval en aan den ijver van particulieren overlaten. Zoo lang de partijschappen duren, is die ijver dikwijls groot, ja, te groot; doch vindt eene party geen te genstand, de ijver verslapt. Allerminst is de staat verantwoord, als bij bet volksonderwijs overlaat aan de kerkgenootschappende geschiedenis van die landen, waar de kerk geheerscht heeft, leert ons dit. Is de kerk heerselieres, dan is zij zeer fltiauw in het bevorderen der belangen van het onderwijs, en, waar zij liet met haar belang strijdig acht veel kennis aan te kwecken, daar werkt zij liet algemeen belang, het belang van deu staat van uen stoffelij ke» en zedelijke» bloei der maatschappij tegen. Daarom moet de stunt er voor waken, dat de voor waarde tot liet, verkiygeu vu» kennis zoo gunstig mogelijk zij voor eiken toekomstige» staatsburger. Van dc zijde der voorstanders van bijzonder secte- onderwijs wordt voortdurend gewezen op de zware belasting, welke bet onderwijs, liet algemeen ver krijgbaar neutraal onderwijs, don burger oplegt. Er is iemand opgestaan, die uitgerekend heeft wat in elke provincie vim ons vaderland voor liet on derwijs wordt opgebracht, en dan komt dit op/ 1.48 ruiin per hoofd, dus nog geen daalder 1 't Is wel de moeite waard om er zooveel geschreeuw om te maken. Dc (lierv.j Kerkelijke Courant deelt omtrent do handelingen der synode van de iinil. lurv. knik iu hare jongste vergadering o. a. liet volgende mede. „De synode nelittc rich onbevoegd, om te ha». delen in zake van onderscheidene hij haar ingekomen adressen, die betrekking hebben op het beheer van kerkelijke goederen. Zij benoemde uit haar midden tot leden vim liet algemeen collegfc van toezicht de heeren Molenkamp, Witkop en van Koetsveld en, voor het geval dat het collegie in dubbelen getale raoeht worden opgeroepen, dc heoren Raitsraa, Oos terbeek en tierlnoli, „Met belangstelling nnm de vergadering kennis van het ontwerp van wet tot regeling van het boogcr onderwijs, 15 maart jl. bij de tweede kamer inge diend, en hetgeen daarin voorkomt met betrekking tot de opleiding van predikanten voor het hervormde kerkgenootschap. Zij nam de voorstellen der syn. commissie, gedaan naar aanleiding daarvan, in ern stige overweging, en besloot, zich, in het belang der kerk, op gepaste wijze tot de regeering te wen den, merle over de academiegelden en dc vrijstelling van dc militaire dienst van hen, die tot de studie der godgeleerdheid werden opgeleid, gelijk ook ten aanzien der godsdienstige belangen van de kweeke- lingeu de. eventucelc gymnasia en pro-gymnasia, ter bekoming van bekwame gelegenheid voor deze om het godsdienst-ouderwijs, ieder bij zyn kerkgenoot schap, te kunnen waarnemen. „Ook werd met dankbaarheid ontvangen het ver slag omtrent den toestand der protestanische kerken in Nedcrlandsch-Oost- en West-Indie, en daarvan met belangstelling kennis genomen. A. n hetgeen door de synodale commissie verricht was in het belang der Indische kerken hechtte de synode hare goedkeuring, terwijl zij die commissie in dezen verder diligent-verklaring verleende. „Opdat l ot duidelijk zou blijken, wie al dan niet moeten gerekend worden tot de nederlandscbe her vormde kerk werkelijk te behooren, oordeelde de ver gadering, naar aanleiding van een daartoe betrekke lijk voorstel der synodale commissie, het noodig, art. 3 van het algemeen reglement aldus te doen luiden „Deze allen blijven lot de nederlandscbe hervormde kerk behooren, zoolang zij niet duidelijk verklaard hebben zich van haar al' te scheiden of door haar van limine betrekking lot dc kerk vervallen zijn verklaard." Men bericht, dat de lieer Lamb Donderdag in den vroegen ochtend per stoomboot Dolphijn op de reede van Vlissingen is gearriveerd en ulzoo werkelijk weder op vrije voeten is gesteld. Onlangs is bij G. Reuner te Berlijn als bro chure verschenen het verslag, dat professor Virohow, volgens opdracht vun den minister vun onderwijs, ingediend heeft: „over zekere voor de gezondheid nadeeligc invloeden der scholen." De beroemde geleerde spreekt eerst over de bij ziendheid. Behalve aan het licht, schrijft hij veel invloed toe aan de inrichting der banken en ta fels. Vervolgens spreekt hij over de congesties naar 't hoofd, die zoo dikwijls neusbloeden eu hoofdpijn veroorzaken. Van het krom groeien der ruggegraat- wervels geeft li ij veel meer schuld aan 't huis dan aan de school. Dan komen borstkwalen, onder- buikskwalen, vervolgens besmettelijke ziekten eu apraakbelemmeringen ter tafel. Dr. Virchow dringt sterk aau op toezicht van wege de autoriteit, op lucht, licht, zitten, lichaamsbewegingen, als spelon, gymnastiek, baden, straf, drinkwater, de grootte der drukletters, enz. 't Behoeft geen betoog, dat zulke opmerkingon, waarnemingen en meeningen, als van den grooten Virehow, welke tot het karakter vim onzen tijd be hooren, dc grootste aandacht verdienen. Madrid, 9 Augustus. De Impartial zegt dat in September eene versterking van 20,01)0 man naar Cuba zal vertrekken. De eerste qunestie, waarmede dc Cortes zich zullen bezig houden, zal zijn de verkiezing van con monarch. Twee sergeanten der gendarmerie zyn gearresteerd. Men vond bij hen twintig brevetten van officier bij liet Carlistisolio leger. Een hunner gaf voor kapitein-generaal van Nieuw Castilie te wezen en do ander komniandant van Madrid. WOOllon, 9 Augustus. Iu het nlgoraeen debat bij de delegatie van den rijksraad over de buitcn landsche aangelegenheden, is het rapport dor com missie uiigebraeht. De heer Wickenburg verdedigde de politiek van von liciist. Ook hij verklaarde zich voor vriend schap met Pruisen, wanneer die mogendheid daartoe oprecht de hand biedt, l)e heer Weichs critiscerdc den vprzociilijken loon van Oostenrijk tegenover Rome. Ilij wensohte eene waakzame eu tevens tegenover Duitselilund verzoe nende politiek. De lieer Reoliliniier verlangde rruc strikte uit voering van het Iraetaat van Draag en verklaarde D. vele descr- nschappun der [iteze desertien ng heeft, door I gekregen van ICroot-P.ittan- llnats hebbende svioot, thans fto voren, zoo biien geen ge- tot het bui en jaar waren Ische zeelieden op de Britsohe men de na- len Pruisischen anders over eden en Noren liet pocraten van de nd belooft in- ]f,]ltener Zeitung, de eene, noch sehe party iets wen, wanneer t hoofd werpen, mdheid niet te iven veel. De nu -den heer [horde beweging [biuikt om zich |t hij altyd in houdt er eene frste rangen in idOO a «000 th., Ie eigenen, aan- irrfd te hebben, Is ieder niet heer Schweizer van zijne aan* fitsoenlijke so- lnj dan anders loroegen de in de drie eerste Iof 832,772 th. liet vorige jaar. at dit recultaat wanneer men, ui aanmerking Inog altijd te- raan risico ver der bevolking, i der levensmid- u te krimpen. li lateis van jus- ■v isrbij bepaald psahop tot op- or geestelijken i mogen worden, |iin dat vonnis 11 .„passing ver- kring, om dc liaanschc spel- ge V laamsclie regeerings- Uet is echter Ireenigingen en streven naar len schrijfwijze, |de bcteekenis, che woorden. Idcn augustus |nlijk op gezag gewiohtigo jirtiereid. Voor onderdanen regeering be- tegelijk met et Engcische iet reeds bevel Lohama of el- Isbisschop van van den ge- (hicn moet do voor het mis- paus, niette- fecr regeering,

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3