Laatste Berichten. \3 ff I' u|iiW lll .mi w» Uw»*»!»'!»» I HI Ar« ptia, voor tf gulden, is gulden dus voor Sn onder- |ven, naar Thiladel- kantoren I bet voor licht voor 1 te Veen- Iming der I voor den Ibivendien I ui zulke p; men vet, is. Het bepaald [liaal Stn- n gehou- opening tier, dcs innenhof. inschry- |issie, dat kg van 1 van Bin- volgende alen van u als lid kosteloos ;elijkertyd 't pro- aatse toe an 5 egrepen. bet Alg. am, dat n strijd |ermeldde, Mulken ft deb heer ft] velschil par andere ij, alge- ftts broeit, li ook be- s leretaris door een plant op met drie s afwezig, d meest alten. Op toch de |aiileiding emeente Iluit werd siule even n school gehouden raad be- besluit eervolle f zijn aan tliervan neraoon, tic en een ten waar Gorcum Kr nieuwe p bericht g mijner maar al a lardoor paarden It er aan. Ismen om lemspark rtenissen g in de al er een verte ld,sien zal worden bijgewoond. Men verwacht ook ecne alge- meeuc illuminatie in de hofstad. Volgens cene statistieke opgave schijnt het verbruik vau bier zeer sterk toe te nemen. Men schat de hoeveelheid die jnarlyks in Europu gebrouwen wordt op vyfduizend millioen liters, ter waarde van ongeveer twee millioen tbalers. In 1864 voerde men uit bet Zoilverein naar Frankrijk 43,000 naar Nederland 40,000, nnar Hamburg 32,090, naar Belgie 28,000, naar Zwitserland 22,000 centner. Het ver bruik wordt gemiddeld berekend, in sommige landen van Europa geschat als volgt: in Beieren op 134 liters, in Groot-Brittanuie op 113, in Wurtembcrg op 104, in Belgie op 80, in Brunswyk op 08, in Thuringcii op 60, in Oostenrijk op 22, in Zwitser land op 20, in Pruisen op 19, in Frankrijk op 13, in Zweden op 11, in Spnnje op 2 en in ltusland en Italië op 1 liter per inwoner. VVenscbelijk ware het, indien eenmaal de jenever door bet bier kon onttroond worden. In Belgie boort men wel eens klagen over al te belemmerende wetsbepalingen op de bierbrouwerijen. Men leest in het Weekblad van bet recht Als gij de doodstraf afschaft, heeft men gevraagd, en in de plaats daarvan stelt levenslange gevange nisstraf, wat zult gij dan doen met den veroordeelde, die zich in de gevangenis schuldig mankt aan moord van een der bewaarders of aan een ander misdrijf? Langer dan voor zijn leven kunt gij hem toch niet opsluiten; en die misdrijven moeten dus maar on gestraft blijven, Dit laatste is volkomen waar, en het pleit misschien tegen straffen, die geeuerlei gradatie toelaten. En toch baart ons die moeilijk heid geene zorg. Wy beantwoorden die vraag met twee wedervragen. Vooreerstis dat dus reeds eene besliste zaak, dat de doodstraf zal vervangen worden door levenslange gevangenis? Stel in de plaats der doodstraf gevangenis van bijv. vijf en twintig of dertig jaren, en de gebeele zwarigheid is opgelost. Maar ten tweedeals gij de doodstraf hehoudt, en de veroordeelde, die volstrekt niets meer te verliezen heeft, vindt in de weken of maan den, die er verloopen tusschen het vonnis eu de tenuitvoerlegging, de gelegenheid hetzij in de gevnn- genis, hetzij misschien nog op de trappen van het schavot een moord te plegen, wat zult gij met hem doen Twee keeren deuzelfden man ophangen ia toch even onmogelijk als hem twee keeren voor zijn leven opluiten. Daarvoor dus behoeft men de doodstraf niet te behouden want de zwarigheid blijft volkomen dezelfdeen de opmerking bewijst derhalve te veel, dus niets. Door eene commissie, ten vorigen jare in de algemeene vergadering der maatschappij tot nut van den Javaan benoemd, om een overzicht te geven van den toestand van het inlnndsoh onderwijs op Java, is een uitvoerig rapport uitgebracht, dat in de eerst daags te houden algemeene vergadering der maat schappij in behandeling zal komen. Volgens dat rapport is de toestond van dat onderwijs hoogst ongunstig. In 1803 vond men op Java slechts 58 scholen en van de 13 millioen Javanen ontvingen ruim 5000 ecnig onderricht op de gou vernemen ts- scholen. Op de begrooting van 1808 zijn echter gelden aangevraagd voor 80 scholen. Ten einde verbetering in dien toesiand te brengen stelt de commissie voor: een beroep te doen op het Ncder- landschc volk om een schoolfonds ten behoeve van het inlaudsoh onderwijs bijeen te brengen, om van wege de maatschappij uit te geven een schoolatlas en schoolprcnten voor de Indische scholen, om ge ïllustreerde schoolboeken te doen vervaardigen of reeds bestaande te doen herdrukken, en verder zoo danige middelen tot bevordering van het ouderwijs onder den inlander op Jnvn te beramen, als binnen het bereik der maatschappij vallen, zoo mogelijk in overleg met de regeeriug en met den lieer inspec teur van liet inlnndsch onderwijs op Java. De 84,tB algemeene vergadering der maat schappij «Tot Nut van 't Algemeen" werd dinsdag in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam geopend door den voorzitter, den lieer J. Bosscha jr., met ecne toe sprank, wnnr"an het hoofddenkbeeld was de bemoeiing der maatschappij in de sohoolqumstie, het natuurlijk gevolg van de overeenstemming tusschen hel Legin- sel der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" en het beginsel der volksschool. Dc hoofdinhoud zijner rede was de verdediging der neutrale staats-, door hem nationale school gonoemd, en hare regtvaardi- ging tegen onderscheidene bestrijders. l)oor 220 departementen waren afgevaardigden ter vergadering gezonden. De secretaris bracht namens liet hoofdbestuur ver slag uit aangaande den staat der maatschappij en hnre departementen en van hare verrichtingen ge durende het vorige jaar. Hieruit bleek, dat 4 de partementen zijn opgeheven, en 10 nieuwe opge- rioht, zoodat het getal departementen thans bedraagt 303, met 14,235 leden, tegen 297 departementen met 13,635 leden in het vorige jaar. Dc fiuancieele toestand was gunstig; by een actief, dat menige maatschappij haar benijden zou, heeft deze geen passief. Die toestaud had het hoofdbestuur in staat gesteld, het quotum andermaal met 10 ets. te verminderen en dus te brengen op ƒ1.70. Ter vervanging van de aftredende leden van het hoofdbestuur werden benoemd de hh. J. Eoek en C. A. J. Oudemans. Er waren door do departementen uitgereikt 10 eere penningen aan onderwijzers, 85 voor verdienstelijke daden en 39 voor trouwe dienst in ondergeschikte betrekkingen. Het verslag werd bij acclamatie goed gekeurd. Ter bekorting van de werkzaamheden der alge meene vergadering, had liet hoofdbestuur aan alle departementen in bijzonderheden veslag gedaan van zijne ervaringen en bemoeiingen ter zake van het openbaar onderwijs. Uit dat verslag was het goed keurend oordeel der departementen over hetgeen van den kant van hoofdbestuurders beproefd of verricht werd, op meer dan voldoende wijze gebleken. Toch maakte de verklaring van verreweg de groote meer derheid der departementen eene uitspraak der alge meene vergadering niet minder gewenscht. Het hoofdbestuur zon daarin grond vindeu, om met des te meer vertrouwen werkzaam te blijven tot hand having van de volksschool, zooals de maatschappij die teregt voor een groot deel do vrueht van baren arbeid noemt. Daarom stelde het hoofdbestuur voor: //dat de vergadering besluite, de handelingen van het hoofdbestuur, met betrekking tot het opcubaar onderwijs, goed te keuren." Het voorstel werd na cenige discussie aangenomen met 633 tegen 21 stemmen. De departementen Alkmaar, Leyden en Amsterdam's tweede waren de eenige, die zich tegen verklaarden; eiikele departe menten antwoordden niet bij de hoofdelijke oproeping. Vervolgens was aan de orde het rapport, uitge bracht naar aanleiding vau het besluit der voor gaande algemeene vergadering, strekkende tot het instellen van een commissoriaal onderzoek naar de middelen, welke zouden moeten worden aangewend, ten einde ons volk tot de overtuiging te brengen, dat het karakter, hetwelk de kermisvermaken hier te lande keumerkt, strijdig i9 met den goeden smaak, schadelyk voor de gezondheid, verderfelijk voor welvaart en zedelykbeid, om zoo doende bij de natie zelve een gevoel van behoefte aan iels beters eu edelers in deze te doen geboren worden. De conclusie van het rapport werd bij acclamatie aangenomen. Dnarna was aiin' de orde hel rapport der commissie iu zake de voorbereidings-klussen. De commissie ziet een afdoend middel om het lager onderwijs beter hare bestemming te doen bereiken iu de toevoeging aan die scholen van eene nieuwe laagste klasse, voorbcreidiugs-klasse voor de kleinen, die nog niet tot het stellig ouderwijs zijn toe te laten. Na eenige discussie werd besloten, overeenkomstig een amendement van Groningen, de algemeene ver gadering, met verwijzing naar de beginselen iu liet rapport nedergelcgd, uit te noodigen de zaak teil krachtigste te behartigen. In beraadslaging kwam voorts het rapport der commissie, naar aanleiding van een besluit in de vorige algemeene vergadering genomen, betreffende schoolbibliotheken. Daaromtrent werd overeenkomstig dc conclusie van het rapport, op voorstel vau Haarlem eenigzins gewijzigd, besloten de departementen uit te noodigen, waar dit noodig wordt geacht, met den onderwijzer der plaats in overleg te treden en ten aanzien van het gebruik hunner boekerijen schikkingen te treffen, en het hoofdbestuur uit te noodigen bij de uitgave van kleine stukjes, volgens art. 67 der wet, te bekwamer tijd almede het onderwerp der schoolbibliotheken in den bovenbedoelden geest te behandelen. Aan de orde was vervolgens het voorstel van het dep. Maarssen, strekkende: dat de tegenwoordige ver gadering besluite tot de uitschrijving eener prijsvraag, waarbij gevraagd worde: //Feu leer-en leesboek voor het volk, bevattende lessen, mcdcdcetingen en raad gevingen, ontleend aan cle wetenschap der scheikunde, en hare toepassingen op het dngelijkseh leven.» Na discussie werd dit voorstel uiot 310 tegen 237 stemmen verworpen. Bij de voortzetting der vergadering was woens dag aan dc orde een voorstel van het departement Dordrecht. Naar aanleiding van het besluit der al gemeene vergadering van 1802, heeft het dep. de ge- wenschte maal regelen, ter zake der verplaatsing van werklieden beproefd. Hij die gelegenheid zijn fiuan cieele bezwaren aan het licht gekomen, door een departement alleen niet altijd te overwinnen. Gelijke ervaring is misschien elders verkregen of nog te wachten. Daarom stelt Dordrecht voor: 1°. //De jiiarlijksclie begrooting, tot wederintrekking van dit besluit, te belasten met eene som van 500, 2°. Deze som uit le keeren nun de vijf eerst zich aanmeldende departementen, nadat zij aan liet hoofd bestuur hebben doen blyken van hunne behoefte aan deze ondersteuning en van hun voornemen, om zelve uit eigen middelen het tweederde der onver mijdelijke uitgaven te dekken." Nadat Dordrecht dit voorstel had toegelicht,' stelde Botterdam als amendement voor juarlyks op dc begrooting te bren gen 1000, in plaats van 500, ten einde uitvoe ring te geven uan het voorstel Dordrecht. Na eenige discussie werd het amendement Rotterdam met 325 tegen 312 stemmen en het geamendeerde voorstel Dordrecht bij acclamatie aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van Middelburg. Dat dep., liet niet wenschelijk en on billijk oordeelende, dut achterblijvende, hulpbehoe vende betrekkingen van zeelieden (loodsen daaronder begrepen), die uit zelfopoffering of hoogst nauwge zette plichtsbetrachting, hun leven verliezen bij liet aanwenden van pogingen om schipbreukelingen te redden, te allen tijde worden overgelaten aan de pu blieke liefdadigheid, acht het eene nuttige zaak, zoo niet cene dringende behoefte, dat hetzij dcor de maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zelve, hetzij door hare krachtige medewerking en ondersteuning, een fonds worde gesticht, waarvan de inkomsten bestemd zijn om aan zoodanige betrekkingen dade lijke, voldoende en zoo mogelijk blijvende hulp te verleenen, en deed daartoe voorstel, dat echter na eenige discussie werd ingetrokken. Aan de orde werd vervolgens gesteld het voorstel van Rotterdam dat de algemeene vergadering van 1870 gehouden worde te Rotterdam, dat mede na discussie werd ingetrokken. Yervolgeus was aan de orde een voorstel van het dep. Klaaswaal, strekkende om art. 30 der wet in dier voege te wijzigen, dat stemming slechts kan worden geëischt door een tiende der vertegenwoor digende departementen. Met eenige wijziging in de bewoordingen, door Middelburg voorgesteld, werd dit voorstel met 535 tegen 98 stemmen aangenomen. Nu werd discussie gevoerd over deu gebrekkigen vorm van het vroeger genomen besluit ter verhoo ging van het tractemrnt van den secretaris. Na eenige discussie werd met 412 tegen 109 stemmen aangenomen een amendement vau Zwolle, strekkende de discussie hierover te sluiten en de zaak in over weging te geven aan de commissie tot herziening der wet in ls74. Nadat de werkzaamheden voor eenige oogenblikken waren gesehorst geweest, kwam iu behandeling een voorsts! vuil het dep. Almelo, om bij de hooge regeeriug aan te dringen, voorziening te brengen in de bepalingen der werkuren en den leef'yd ter toelating van kinderen op de fabrieken. Di, voor stel werd bij acclamatie aangenomen. Voorts werd een voorstel van het dep. Rotterdam, tot het uit schrijven eener prijsvraag, namelijk een populair ge schrift, waarin wordt aangetoond langs welken weg, in overeenstemming met den ontwikkelingsgang van het kind, het best de godsdienstige opleiding der jeugd kan en behoort te geschieden, na eenige dis cussie met 423 tegen 191 stemmen verworpen. Daarop kw'Bin aan de orde een voorstel vau het dep. Leyden, om aan art. 57 der algemeene wet, laatste al.' Toe te voegen de woorden„na vooraigannde aanbe steding van het drukwerk bij verschillende perceelen en bij combinatie". Dit voorstel werd door het hoofdbestuur en dour onderscheidene departementen krachtig bestreden, maar door Leyden nader verde digd. In stemming gebracht werd liet met 355 tegen 281 stemmen aangeuomen. Door Groningen werd een door dat dep. gedaan voorstel tot het bekomen van een subsidie in eens van 4000, teil behoeve van de leerschool ter opleiding van kwee- kelingeu tot onderwijzers aldaar, ingetrokken, toen liet hoofdbestuur zich daartegen verklaarde. Een voorstel van Harderwijk, tot het doen eener uitgave van 3000 voor een stel werktuigen tot het doen van eenvoudige natuurkundige proeven, werd bij acclamatie verworpen, terwijl een voorstel van Alk maar om die 3000 te geven voor een wedstrijd van instrumentmakers in deze aangelegenheid, geene ondersteuning vond. De vergadering werd daarop door den voorzitter met een gepast woord gesloten. Parijs, 13 Augustus. De heer Devieune is tot rapporteur van het Senaatsbesluit benoemd. De Constitution/ml meent te weten, dat het voor stel om de Senatoren door de departementale Raden te doen verkiezen, in de commissie van den Senaat niet dc vereischte meerderheid heeft erlangd. De zitting der departementale linden zal niet ge- prorogcerd worden. Gisteren heeft de keizer verscheidene decreten ge- teekend, waarbij amnestie verleend wordt wegens drukpers-delicten en staalkundige misdrijven. Madrid, 12 Augustus. Dc Impartial zegt, dat

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3