Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Jmn. - Men; telken» door j jtuken, 200(lat het |r. strenge regeling node der Evan- kuig van het ver- Ut Noord-Dnitacb- |-j Hobenlohe de gehandhaafd zien, [..ure kamer hem ;hil vaa meening t oor Beieren heeft trbindencle kracht, Lerlijn en de pre- I ud heeft. pMainz heeft eene i, om hem gunstig J:;r vestingwerken, mogelyk te ma- en de stad heeft |eu brengen. De j ver het plan uit- pveu, dat de staat stellen. X. voor de deur. September bijeen ziet niet zonder emoet, 'die waar- kijk heftig znllen "t onnen komen om ntie te'ontbinden, ter is de meerder en meent zij, dat et, om tot dezen in de hoogste |f blijft voortduren, wordt om den bewandelen, is ng der bestaande Jfeiistroom zioh een fa chaos-te gemoet. lort naar Honga- honden over het I- met de nieuwe Tgen zyn opgericht, [eene demonstratie I in dien zin, dat redeorpsen met de I» /eitrmg is, naar t 15 - Augustus, ongnrjje heersebt in Pussta Nagy 11 Gal'icie heeft de p'tatsen Po- r, Budki en Szyly. broken te Nowo- iii de monarchie kraag zes nieuwe Vn landdag plaats Egden, ten gevolge litie van 22 Au- irao bun mandaat •li' ff- u ;a: 1 •Ti zijn vier jouge- i lig bezig waren ren in een boom- overvullen door jwiug van velen, Idend beschouwen li it diefstal is en bnd dd. 24 Aug. Lerlyk zomerweer. Lhier gehouden. Jdie van alle oor dat aan de liju en enorme prijzeu Ten einde toe Ir il door Prausohe jniimeerd. ijzers-genootschap 1 Januari 2094 en, 6 leden van verdienste en 123 algetneene leden. Het aantal abonnementen op het Maandblad was 130(5., Uit liet verslag blijkt nog, dat bet hoofdbotuur eindelijk geslaagd is om iemand te vinden, bereid en bekwaam om eene verzameling voorwerpen te vervaardigen, voldoende voor het onderwijs in de natuurkunde op de volksschool. De verzameling zal, zooals zij thans is, bestaan uit 70 stukken en 60 kosteu. Quder de toestellen zal zijn r een voor den kwik zilverregen, een brugbalans, een luchtpomp en model- huispomp, een electrophoor, een toestel voor de wer king van de telegraaf, een stoomschuif enz. Mocht iemand hieromtrent nog eenige opmerkin gen hebben, ter volmaking van dien belangrijken urbeid, dan verzoekt het hoofdbestuur daarvan op gave vóór primo September, als wanneer de lijst definitief zal worden vastgesteld en de inteekenlijsten zullen worden rondgezonden. De geheele bevolking van Parijs bedraagt 1,700,000 zielen, waarvan 750,üOQ mannen, 700,000 vrouwen en 200,000 kinderen; 400,000 van deze mannen, vrouwen en kinderen leven van een eigen inkomen (renteniers) of oefenen een beroep uitin scholen, hospitalen en liefdadige instellingen bevin den Zich 100,000 personen; 200,000 zijn grossiers en winkelierser zjjn 1,000,000 ambachtslieden en 35,000 soldaten, 416,811 personen houden zieh bezig met de fabrikatie d?r zoogenaamd „artioles de Paris", namelijk 285,864 mannen, 1 ,>10 vrouwen en 85,410 kinderen. Parijs bezit 1800 stoommachines, tezamen 10,000 paardeu kracht. De kraeht vaneen paard staat volgens Fransche berekening gelijk aan zeven banden, zoodat deze 1300 stoommachines ver tegenwoordigen 70,000 handen. Onder het opschrift „Koffiepraatjes" leest men in het Bat. Handelsblad In het artikel „Najaars-mijmeringen III" vond men de zinsnede „Men beweert, dat in zekere nfdeeling van West- Java de picol koffie aan den lande op 178 komt te staan. In andere streken mag het heter gesteld zyn, maar soluer overal zullen de gouvernements- toinen blijken, in de banden der regeering, kostbare panden te zijn." Met die afdeeling bedoelden wij Bantam. Men deelt ons thans uit goede bron mede, dat de resident van Bantam, lang vóór wij het bo venstaande publiceerden, den stand der koffiecultuur in het Bantamsche aan do hooge regeering kenbaar gemaakt en herhaaldelijk op de intrekking dezer cultuur in, de residentie Bantam heeft, aangedron gen echter tot heden te vergeefs. Wanneer parti culieren woeste of vroeger reeds ontgonnen en thans braak liggende gronden wenscbeu te utiliseeren, dan wordt onder (le vele moeilijkheden, die m den sollicitanten berokkent, ook de bewering gevonden, dat voor particuliere koffieplanters, die hunne tuinen ,iq de nabijheid van gouvernementstuinen aanleggen, d» verzoeking al te groot is, om zioh door cian- destienen opkoop te bemachtigen van de koffie, die voor het gouvernement wordt geteeld. Wij zullen de jnistheid dezer bewering onbesproken laten. Maar waarom neemt men de aanleiding tot deze verzoe king niet iveg, door de peperdure koffiecultuur in liet Bantamsche in te trekken en zoodoende ten minste in eene residentie aan de particuliere koffie cultuur eene onbeperkte speelruimte te bezorgen? De minister van binneniandache zaken heeft by schrijven van den 17ta augustns aan de com missarissen des konings eenige nadere voorschriften ter uitvoering van Zr. Ma. besluit van 9 juni jongstl. (Staatsblad, n°. 103) medegedeeld, betreffende de aanstaande nlgemeene volkstelling. Het zal den mi nister vooral aangenaam zijn, dat spoedig roet de gemeente-besturen in overleg worde getreden omtrent de maatregelen, te ucmen vóór de telling en vooal omtrent de wijze, waarom in elke gemeente, in het bijzonder in de volkrijke, zorg zal worden gedragen voor het aansprakelijk stejlen van één persoon, be last met de hoofdleiding. De gemeente-besturen zullen in staat dienen te worden gesteld om do noodige inlichtingen spoedig van het statistisch bu reau der provincie te verkrijgen. Hij de vorig» lel- ling was de tegemoetkoming aan de gemeentebestu ren berekend tegen één cent per geleiden persoon, terwyl daarenboven een halve cent voor het opma ken der verzamelstaten bestemd was. Dit opmaken vervalt by deze telling voor de gemeentebesturen, daar dit werk bij de provinciale bureaux zal eer- richt worden. De regeering heeft ïioehtmis vermeend de tegemoetkoming even ais vroeger op een en een halveu cent por getclden persoon te moeten stellen, zyudo dé halve cent vooral bestemd voor de eoulróle der biljetten en s'aten, of voor de vergelijking van de opgaven der telling met die der bevolkingregis ters, en voor de zorg eener volledige en naauivkeu- rigc invulling. Men least in hel- Handelsblad Namenéden onderkoning van Egypte zijn door Mebas pacha uilnpodigifrgetf gezonden, ter bijwoning van de plechtige opening vtra het Suez-kannal op 17 November e, k. 'aan de hoeren F. W. Conrad, hoofd-inapeoteur van déh waterstaat, F. y. Henkelom "ea F. J. Plate, presidenten der kamers van koop handel, te Amsterdam feu te Botterdam aan den uitgever van de Nó Rett. Courant, aan den hoofd redacteur van het Dagblad van Z-H.; ook aan onzen uitgever is een dergelijke uituoodiging geworden. UitSutnannp schrijft men aan het Bat. Iland.: Een ieder, die op MadUrn komt, staat verbaasd over het praehtig rundvee, dat daar zoo overvloedig aanwezig is. De Madürecsis zoodanig aan zijn vee gehecht, dat hij daar bfeter voor zorgt, dan voor zijne vrouw, zoodat liet niet zelden gebeurt, dat hij het verlies van een zyoer sehoone beesten meer oe- treurt dan dat zijner vrouw. Een eigenaardig volks vermaak op dit eihmd zijn de stierenwedrennen. Daarvoor worden gewoonlijk de schoonste beesten gebruikt en een dierenliefhebber, die zulk eene ver- toouing voor het eerst ziet, zal daarbij zeker staan te watertanden. De Btieren worden by paren van gelijken bouw en gelijke kleur voor eene soort van kleine slede gespannen, waarop lis eigenaar of iemand zijnentwege zich neerzet. De beesten ziju mooi ver sierd en met bellen omhangen. Het doel is, dat de 9tieren in vliegende vnart de aangewezene renbaan afleggen. IVordt dat in rechte lijn en met bliksem snelheid verricht, dan ontvangt de eigenaar een prijs, bestaande in een doek of iets dergelijks. Deze toont dan zijne vreügde aan de duizende omstanders door trotsch op zijne beesten te wijzenhij tandakt en zingt daarbij. Dit volksspel wordt zeer dikwijls gehouden. In enkele dessa's heeft men daarvoor zelfs bepaalde tijdstippen aangewezen, bij voorbeeld een keer 's weeks. Als geene hoofden van aanzien zich daarbij bevinden, dan geeft dit spel dikwijls aanleiding tot vechtpartijen, en enkele keeren tot doodslag, hetgeen een gevolg is van jalousie van de beljtighehbeudeu. Het rundvleesch op Madura kost vari 20 lot 25 cent het kaltie, eene gewone koe met kalf van 20 tot 30, terwijl men voor een mooi paar stieren, dat uitsluitend voor de wed rennen gebezigd wordt, tot 400 betaalt. De vee passers worden zeer drek bezocht. De gemeenteraad Van 's Hage heeft in zijne zitting van dinsdag jl; behoemd tot ieeranr in het teekenen bij de. hoogwa.burgerschool, den 'ar. lloe- teriuk, te Veendaro, met 25 tegen 27 'stemmen. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda is benoemd de heer J. Cluyseuaar, thans ad junct-ingenieur by le spoorwegen. Met het begin van september zal hy zijne betrekking aanvaarden. In 't verslag van de rerwr-l tingen omtrent den oogst in de prov. Noordholluud, leest men o. a. in de Staats Ct.De tarw», rogge, gerst en haver staan, byua zonder uitzondering, goed. De boekweit, die veel door den regen geleden had, beloofde echter een matige opbrengst. Het eerste aardappclgewas is over 'talgi meeu vrij goed uitge vallen liet tweede gewas- laat zich nog gunstiger aanzien. De ziekte heeft zieh nog weinig vertoond. Erwten en paardeboonen staau weelderig de bruine en witte boonen, die veel 'van het natte voorjaar te lijden haJdeu, zullen waarschijnlijk een gering beschot opleverende vruclitbooiueu laten veel ie wenschcn over, vooral is dit het geval met de nppelboomen. De berichten omtrent het grasgewas en het hooi luiden zeer gunstig. De gezondheids toestand van het vee liet over het algemeen weinig te wenschen overwel deden zich gevallen van longziekte voor en ook de bekende varkensziekte vertoonde zich weder, maar belangrijke uitbreiding verkreeg zij niet. Parijs, 25 Augustus. De keizerin en de kei zerlijke prins hebben bij limine aankomst te Lyon eene hartelijke ontvangst genoten. Madrid, 25 Augustus. Men ziet hier eene miuisterieeh' crisis te gemoet. De rcgcernig is voornemens maatregelen te neme» legen de bisschoppen, die geweigerd hebben aan hunne onileihoOrige geestelijken te bevelen, dat zij zieh van deelneming aan de Carlistisolie woelin gen lubben le onthouden. Woeaen, 25 Augustus. De Nette Pipss» zegt, dut de minister vnu birinenl. zaken heeft te ken nen gegenn, dat de tegenwoordige wetgeving niet gedoogt, dut de regeering er krachtig toe bijdrage om de feestdagen te verminderen, maar dat de bc- siisaiug aan bet inzicht des volks moet werden over gelaten om overtollige feestdagen af te schaffen. De geméentebesturen zijn aangeschreven om iederen feest dag, dié niet geboden is, te ignoreeren en in voor komende gevallen in dezen zin invloed op de be volking uit te oefenen. Florence, 25 Augustus. Het gerucht, betref fende eene overeenkomst, die met verschillende ban- kicre gesloten zou zijn, tot de uitgifte van 300 millioen obligatie» op kerkelyke goederen, wordt tegengesproken. Now-Yotk, 24 Augustus. Te Macon in Ten nessee hadden gisteren ongeregeldheden plaats tus- sehen Blanken en Negers. Twee, personen werden gedood en velen gewond. De Negers dreigden de stad te zullen verwoesten. Madrid, 25 Aognstus. De priester Miller, die nan het hoofd eener bende heeft gestaan, is ter dood veroordeeld. De qiuestie, betreffende den eed der prelaten en priesters, zal waarschijnlyk aan het hoog gerechts hof ter beoordeeling worden voorgedragen. Men verzekert, Jat de heer Ardany, ten ge volge van moeilijkheden omtrent de heffing van den hoofdelijken omslag, liet ministerie wilde verlaten, maar dat zijne vrienden daartegen opkwamen. Voorts wordt verzekerd, dat eenige Unionisten en Progressisten Serrano kandidaat zullen stellen voor den troon. Parijs, 25 Augustus. De keizer heeft heden morgen den ministerraad gepresideerd. Konstantinopel, 25 Augustus. De raad heeft heden gedelibereerd over het antwoord op de mis sive vu» den onder-koning van Egypte. Men ver zekert, dat de portc hem zou nïtnoodigeo naar hier te komen. Berlijn, 25 Augustus. De Nord-Dentsche AU- geméinc Zeitung verzekert, dat er geen supplemen taire begrooting voor het krijgswezen te verwach ten is. De koning is alhier teruggekomen. Parijs, 13 Augustus, In de zitting van den senaat is voorgelezen het rapport van den heer De- viennc, waarhij werd aangekondigd, dat de com missie uit den senaat verschillende wijzigingen wen- schelijk acht. De commissie heeft o. a. bet amen dement, strekkende om het gouvernement de bevoegd heid te ontnemen om 'de moires té kiezen buiten den gemeenteraad, niét goedgekeurd. Het door den beer Deviënne uit'gebraclite rapport constateert als resultaat van de wetgeving van 1852, dat de rust is bewaard gebleven, het onderwijs en de welvaart zyn ontwikkeld dat de vrede is be houden gebleven en Frankrijk wordt geëerbiedigd, dat 1,400,000 soldaten te zijner beschikking heeft om zioh aan Je grenzen te vertooueu. Het rapport eindigt met een beroep op het geslacht van 1869 om het aangevangen werk te voltooien, waartoe het beter nog in staat is dan dat van 1852, Parijs, 25 Augustus. Het officieele blad ver klaart gemachtigd te zijn de geruchten tegen te spreken, die heden omtrent den gezondheidstoestand, des keizers in omloop waren. De discussie in den senaat zal 1 september aan vangen. Madrid, 25 Augustus. De Imparcial zegt, dat de prelaten wier antwoord op de beschuldiging dat rij hebben deelgenomen aan de ('arlistische woelin gen, niet voldoende is, naar het hoog gerechtshof, en zij, die in het geheel niet hebben geantwoord naar Jen staatsraad ztiileu worden verwezen. Te Palmn is eene Carlistische samenzwering outdekt. Tc Prang is eene petitie iu omloop tot verdrijving der Jezoiten die door zeer velen uit den geringen burgerstand wordt geteekeud. Aan keizer Napoleon wordt liet gezegde toegeschreven, dat het na 17 jaren mouarchule politiek, tijd wordt tot de dy- nasticko over te guan. I.aug8 clo kust tusschen Dibnu en Slock zullen tien zeeiuans- Bcholen der eerste klasse wovdeu opgericht tot opleiding der strandbewoners voor de kustvaart en het stuurinansvnk. I)e veeziekte heeft opgehouden in de Poolsche districten lowiez en ürodzisk. Kei/er N ipolcon heeft in de laatste dagen nog ecus teu aanval van zijne rhuuiatisrho aandoeningen doorgestaan. lie Prnnsc'lic gezant tu Madrid i9 onverwachts van Biur- ritz naar l'-.mjs gekomen ten gevolge van vertoogen van het Spannschc gouvernement. Mm verwacht, dat de Belgische knuiers in november we- der met eene troonrede zullen geopend worden. Ann de Kaap de Goede lloop worden nog altijd diamanten van oarjz.rnlnkii wnardo gevonden. Du vecpcH woedt voort in Oost-Pruisen cu Brandenburg Z.'.tcidig yijii ulieeu to Kustriu flO stuks vcc afgemaakt Do aartsbisschop van Duinberg heeft aan zijne geestelijk heid In t bezoeken van kofliehnizen en andere openbure luctt- leu verboden.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3