It! BUITENLAND. I rar ENGELAND. F R A N K R IJ K. .loon geloovon oil do keisscr, lioo mooiljjk ook, in do tuinon wnudolon om ieder t overtuigen. De zaken staan to Parijs zoo helder niet, daar do omgeving dos keizers togen de ooncessien is en de senaat slechts goedkeuren zal om den wil des vorsten te gehoorzamen, maai overigons alkoerig is van elkon schijn van vrijheid. I)e verwachting, die men koestorde van de departementale raden is bitter teleur gesteld. De door de regeering benoemde presidenten hebben zich beijverd om alle vrijzinnigheid te be dwingen. Hebben enkelen de staatkunde aan geroerd, zij zorgden, dat die niet in discussie kwam; do keizer zal geven wat noodig is, hij heeft geen aanwijzing noch raad van iemand te vragen. In den raad van het dep. du Nord heeft men, ondanks den president gesproken over de dag bladzegelafschaffing, over de benoeming der maires en over de onvervolgbaarlieid der amb tenaren, maar dat is eeue uitzondering. Jam nier dat de terughouding en de weifelachtig heid der regeering de cischen der tegenpartij slechts liooger doet stijgen. Prim is te Parijs en hoezeer dit kan dienen om te doen gelooven aan de rust in Spanje, ware hij beter t'huis gebleven. Zal men züne bedoelingen niet wantrouwen Zoekt hij een koning te Parijs? Men wilde in Spanje Ser rano candidaat stellen, maar hij bedankt voor die oer en dat genoegen. Nu keert men zich weder tot den hertog van Genua of tot den prins August van Portugal, die in het huwe lijk treedt met de dochter van den hertog van Montpensier. Maar ook daar blijft alles onze ker en weet men niet te gissen, welke de uit komst zal zijn. Karei van Rumenie huldigt in de Krim den Russischen keizer; dit kan zijn souverei.-', den sultan niet aangenaam zijn. Deze nieuwbakken vorst schijnt niet zonder heerschzuclitige plan nen te koesteren. Hij koopt veel geschut en wapent zich, lij; wil eene Russische prinses en laat Pruisen los. Als hij zich staande weet te houden tot dat de tjjd van handelen is geko men, zal men waarschijnlijk meer van hem vernemen. In Oostenrijk zal het vooreerst nog niet ont breken aan bedrijvigheid. delegatien zijn ten einde en de Hongaren .m hun invloed doen gelden. Nu volgen IV landdagen, die wel niet allen even rustig zullen afloopen. Bohemen is het woriigste, maar ook in Ti- rol heerscht groote gisting en partijstrijddan de kloostergeschiedenis, de sclioolquaistie en de vjjamdeljjke houding der geestelijkheid. Waarljjk de gewapende rust en de verzekerde uiterlijke vrede verbergt een hevigen strijd van strijdige beginselen, die wij wel vurig hopen, maar niet durven verwachten, dat weldra zullen komen tot duurzame beslissing. Het ie aangenaam, bij den tegenwoordigen ge- drukten toestand van handel en nijverheid, eindelijk eens de aandacht te kunnen vestigen op eene goede tijding. Do oogst schijnt door het warme weder der laatste twee weken zooveel gewonnen te hebben, dat, terwijl vrij lichte nieuwe tarwe, cone week ge leden, 53 sh. per quarter kostte, veel heter en zwaar der tarwe thans voor sluehts 47 shilling per quarter up ilc tngclschc graanmarkt wordt verkocht, liet is cellier niet waarschijnlijk, dat de graanoogst van dit jaar dien van ISG8 zal evenaren, maar de gc- hcele oogst zal oneindig veel overvloediger zijn dan verleden jaar. Wij zullen inii 'er tarwe hebben, maar daarentegen meer gnrst, hnoi, stroo en vee voeder van eiken aard wij hebben heerlijk frisch gras, in plauts van verschroeide weiden, en een rijken oogst van aardvruchten, als aardappelen, rapen enz. in plaats van verdroogde akkers, liet gevolg hier van is, dat de prijs van het brood misschien iets zal rijz.cn, maar dat die van het vleesch moet dalen. Door toevoer van buiten kan men onder gewone omstandigheden de prijzen van graan tegenwoordig altijd op eene redelijke hoogte houden en het is moikwaardig, dat de gemiddelde graanprijs in de laatste 15 jaren G maal beneden 45 sh. per quarter geweest is, voor welken prijs een adellijk protectio nist verzekerde, dat de Britsche landbouwer geen graan kon leveren, zonder van honger omtekouien. Zoolang derhalve nog geen middel ontdekt is, om vleesch even gemakkelijk te vervoeren als graan en om den EngeBchen goedkoop vleesch te bezorgen, door gebruik te maken van den oubegrensden vee stapel van Zuid-Amerika en Australië, moet alles, wat den prijs van vleesch in Engeland zelf doet dalen, bijzondere aandacht verdienen. Over de instelling der jnry heeft de rechter Brnmwell, volgens de Pall Mall Gaz. als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat hjj oneindig meer vertrouwen stelt in het gevoelen van een ontwik keld man, die zjju gekeele leven aan een speciaal vak heeft gewijd, dan aan dat van raenschen, die mogelijk niet zoo ontwikkeld zijn en die zeker niet voldoende voorbereid zijn voor datgene, waartoe zij als bij toeval geroepen worden dat zonder eenigen twijfel aan het vonnis van den rechter de voorkeur moet worden gegevenmaar niettemin neemt hij aan, dat eene jury wel geschikt is om eene wet popu lair tc maken, en levens dut het bij crimineele zaken niet wenschelijk is dat de rechter het schul dig uitspreke. De heer Bramwell verklaart ten slotte, dat hij persoonlijk gedurende zijn rechterlijke loopbaan zich niet over de inmenging der jury heeft te beklagen. De Daily News geeft ook eeltige opmerkingen over goedkoop brood, door de aandacht te vestigen op eene nieuwe uitvinding, die stellig zeer belan grijk is, indien zij de waarde heeft, die meu daar aan toekent. Men beweert namelijk een middel te bebben gevonden, om brood te bakken, zonder vooraf het koren te malen, es prijst dit brood als ver kieslijk boven "brood trit meel, tea eerste omdat het voedzamer is, daar dé stoffen, welke door bet malen verloren gaan, behouden blijvenen ten tweede, omdat het veel goedkooper is; 100 pond graan, tot meel vermalen, toch leveren slechts 112 pond brood, terwijl 100 pond graan, volgens bet nieuwe stelsel, 145 of 150 pond brood zullen bakken, De vrees, dat de staatkunde dtr regeering ten opzichte van de feolortien, om die voor zich zelve te laten zorgen en door zich zelve te laten beheeren, tot verbreking der banden me> het moederland zal leiden, heeft een aantal ingezetenen uit die kolo niën, thans hier aanwezig, doen besluiten eene po ging te doen om dien in hun oog niet wensche- 1 ijken afloop te verhoeden; te dien einde bebben zij de onderscheidene koloniën en hare regeeringen uilgenoodigd afgevaardigden herwaarts te zenden, ten einde tegen den aanvang der volgende parle- mentszilling te beraadslagen over de betrekking der Bntsche koloniën ouderling en met het moederland en voorstellen dienaangaande aan de regeering te doen. Dezer dagen werd te Birmingham het con gres geopend van werkvereenigingeu. Sommigen waren zeer bezorgd over het resultaat van deze bij eenkomst, en ofschoon anderen met dien angst den drank slaken, is het toch zeker dat de president het noodig heeft geacht, om in de openingsrede aan te dringen op kalmte en te vermijden dat het con gres een minder geweuschten invloed op de arbei ders zelven zou uitoefenen. De president herinnerde er voorts aan dat het voorname doel was om te beraadslagen over de middelen, waardoor de arbei dersstand zou kunnen worden verbeterd en in de eerste plaats knum bierbij in aanmerking verbetering van het schoolonderwijs. »De hoop van Engeland', dus sprak hij, «rast op de oplossing van de ouder- wijs-quaestie. De redacteur van de Beehive en pre sident van de Londcnsche arbeiders-vereeniging voerde liet eerst liet woord over de desorganisatie vau den arbeid. Zijne rede wekte al bitter weinig belang stelling. 't Was hoofdzakelijk een betoog dat En geland alle middelen in zich bevat, om de welvaart tot den hoogstcu bloei te brengen en de hulpmid delen van andere staten geenszins behoefde. Dit betoog was ongerijmd, maar toch nog niet zoo zeer als des sprekers aanvallen tegen de kerken, eene instelling, die volgens hem te oud was utu nog langer te bestaan. De kerk, dus beweerde bij, moest met de kroegen verdwijnen, lndieu er geen bier, wijn en gccsrijke dranken meer gewonnen en ver kocht werden, dan zou de maatschappij zoo vol- maakt wezen, dat men liet wel zonder kerken zou kunner doen. W'el verdiend was de terechtwijzing welke die spreker ontving van den heer Wood uit Manchester, die uitging van het denkbeeld dat men op een congres, hetwelk uitsluitend in het belang van den arbeidenden stand was, niet behoorde te spreken van politiek en godsdienst, de quacstie van den verkoop van spirtualia, confessioneel ouderwijs, algemeen stemrecht en de hemel weet welke vraag stukken al meer, die niets gemeen hadden met de zaak welke aan de orde was. Het voornaamste dat ter sprake werd gebracht was de wetgeving op de arbeiders-vereenigingen. Een zekere heer Sliorrneks uit Manchester trachtte die vereenigingen vrij tc plicten van de afschuwe lijke feiten, welke men haar, en naar men mag aan nemen op goede gronden, ten laste legt. Volgens dien spreker konden die euveldaden niet op rekening worden gesteld van de vereenigingen, maar kwamen zij ten laste van enkele individuen. En om eene herhaling van dergelijke feiten te voorkomen, was de tegenwoordige wet meer dan voldoende. De heer George Potter, die de zaak waarvoor h|j ijverde meer kwaad dan goed heeft gedaan, verlangde dat alle buitengewone weiten zouden worden afgeschaft, die de arbeiders en bijgevolg den arbeid beteugelden. Arbeiders-vereenigingen vooral behoorden onder geene speciale wet te staan. Natuurlijk werd dit stelsel door tul van sprekers bestreden maar dit belette niet dat er een voorstel werd aangenomen om deze quaestie nader door eene commissie te doen onderzoeken en het oordeel van liet publick uit te lokken. Een warme discussie vond daarna plaats over de werkuren. Het ontbrak daarbij niet aan sprekers, die met klem van redenen de noodzakelijkheid be toogden, dat de dagelijkscbe werkuren eene ver mindering moesten oudergaan. Men ducht, dat als de senaat het ontwerp der hervormingen aangenomen zal hebben, in weerwil van zijne gehechtheid aan bet verleden, waarmede hij noode breekt, het vertrouwen op de toekomst bij het publiek deerlijk geschokt zal zijn door het vooruitzicht op een regceringssysteem dat noch au- tokratisch, noch ccnstitutionueel, noch nationaal is. Het heeft Ook een pijnlpen indruk gemaakt, dat Ledru Rollin, aan wiens schuld niemnhd gelooft, van de amnestic ia uitgesloten. Moge men nl be weren, dat de aanslag op bet leven des keizers geen politieke misdaad was, zijne veroordeeling bij verstek had des te meer een politiek karakter. Het is niet onmogelijk, dat de weifelende stantkunde der regeering een gevolg van de ongesteldheid des teizers is, maar het is zeker, dat de ganstige in druk door de aankondiging van het seuatua-con- suit en de amnestie opgewekt dagelijks meer en meer verzwakt. In sommige Fransche dagbladen worden weder geruchten medegedeeld, volgens welke eeue nieuwe w|jziging vnn het kabinet op hnnden is, en met name de tegenwoordige minister van builenlandsche zaken zou plaats makeu voor den heer Bennedetti, den Frauscheu gezant te Berljjn. Die verandering, zegt men, zou eene vredelievende beteekenis hebben. De bedoelde geruchten zijn echter te onbepaald, om er veel gewigt aan te hechten. Het oordeel der liberale binden over bet rap port des heeren Devienne is bij voortduring vau weinig guustigen aard. Zoo zegt het „Journal des Dcbats" o. a. dat die heer weinig ingenomen schijnt te zijn met de hervormingen, over welke de ver gadering, waarvnn hij lid is, geroepen wordt haar ooi doel te vellen, en dat, indien het ontwerp van het senatus-oonsult niet bestond, hij er geen behoefte aan zou hebben gevoeld, om het in de wereld te brengen. Daarentegen geven de behoudeude en clericale dagbladen luide hunne goedkeuring te ken nen over den arbeid cler commissie. De heer Louis Veuillot zegt, dnt het rapport is helder, met rede nen omkleed en met opregtheid gesteld. Niettegenstaande de geruststellende verklarin gen van bet officieele orgaan nopens den gezond heidstoestand des keizers, heeft de beurs Zaterdagavond slechts 50 centimes herwonnen van de ds'ing van den worigen dag. Hieruit blijkt voldoende dat de gemoederen nog niet gerustgesteld zijn. De regeering wil nu ceu onderzoek instellen, opdat de verspreiders der onrustbarende geruchten ontdekten gestraft worden. Maar de regeering had dit alles zelve kunnen voor komen. Waarom toch hel publick niet dadelijk op de hoogte gehouden van 's keizers toestand, in plaats van thans met eene verklaring voor den dag te komen, nadat reeds gedurende verscheidene dagen allerlei geruchten gecirculeerd hadden? In elk land verschijnt, wanneer de vorst ongesteld is, dagelijks een bulletin in het officieele orgaan. Hier echter wordt, t tecr.-rl nomen. Ecsi gehad h jfi als vreet Je,' u sproken ebbel verklarin vof ring I Set zl waaraan |c kl officieel cel geleden eeft die de t genw de twee peoiJ Men ziet nu 1 heeft uit ewetl uamuMv

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2