BUITENLAND. BINNENLAND. J F E A N K R IJ K. DUITSCHLAND, OOSTENRIJK. ITALIË. Gouda 2 September Naar wij vernemen, heeft maandag jl. zich hei melijk uit de stad verwijderd een kassiersbediendt G. v. d. G., Wz., met zich nemende liet bedrag van cenige geïncasseerde wissels en daarenboven eenige nog onbetaalde doch geteekende pretentien. li r'-"-"' toonen ami het leger. Men heeft met nlle voorzorg niet kunnen beletten, <lui niet enkele departementale raden wenscheu hebben geuit voor noodige hervormingen. Nu do keizer oen» concession heeft aange kondigd, moet men zich haasten die oprecht en in ruime mate te verleenen, anders heeft men het ongeduld dor menigte te vreezen. In Spanje is nu schijnbare rust; de aanslag van don Carlos is volkomen mislukt, de gees telijkheid heeft* zich onvoorzichtig bloot ge geven. Indien men hiermede tevreden was en zacht moedig handelde met de verraderlijke kerkvoog den, dan zouden zij veel van hun invloed op het volk verliezen, terwijl zjj bij gestrenge behan deling medelijden wekken en als martelaars be klaagd worden. De opstand op Cuba duurt altijd voort en het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat het verlies van het kostbare eiland het einde zal zijn. Het zal of een eigen republiek vestigen of overgaan in den grooten Noord-Amerikaan- schen bond. De volgehouden strijd kost veel aan Spanje met weinig uitzicht op den ein delijk goeden afloop. De Vereenigde Staten beijveren zich om hunne schuld onophoudelijk te verminderen; juist het omgekeerde doet men in Europa. Hetzelfde ontmoet men op andere wijze in Z. Amerika. Jaren lang zet men den oorlog voort zonder beslissend resultaat; Brazilië en Buenos Ayres kunnen slechts met de grootste moeite voorzien in al de behoeften van den oorlog en in Europa bewaart men angstvallig den volkomensten vrede, terwijl men tot aan de tanden gewapend uitgerust is tot een lang- durigen oorlog. In Pruisen dreigen kerkelijke twisten de ge moederen te verontrustenhet aanstaand con cilie zal weinig goeds tot stand brengen en veel fanatismus aanmoedigen. De opening van het kanaal van Suez belooft voor de stoffelijke belangen betere dingen, dan wij voorliet gees telijk leven verwachten mogen van de beraad slagingen eener heerschzuchtige en twistzieke priesterschaar. De Opinion Nationale verklaart, dat in weerwil van alle geruststellende berichten het publiek niet gerust zal zijn, alvorens de keizer te Parijs zal zijn versohenen. Dit is nog een gevolg van het per soonlijk gezag, en de heer St. Marc Girardin zeide reeds tien jaren geleden zeer teregt„Het is niet het keizerrijk, dat den keizer behoudt, maar de kei zer behoudt het keizerrijk De reis des keizers naar het kamp van Cbillona is uitgesteld tot na de terug komst der keizerinzij zal vrijdag te Parijs aanko men zn den keizer naar Chalons vergezellen. liet vertrek der keizerlijke familie zal alsdan den 5" sept. plaats hebben. De keizer heeft eigenhandig aan den generaal Bottrbaki geschreven, dat hij uiterlijk bin nen acht dagen in het kamp van Cbftlons zal ko men. Over de reis der keizerin naar het oosten is nog niets definitiefs vastgesteld; maar een paar da gen geleden is aan den Turkschen gezant de ver zekering gegeven, dat de keizerin van haar oor spronkelijk voornemen niet heeft afgezien. Ofschoon de keizer officieel geheel ann de be tere hand is, daalden de fondsen weder 30 centimes, maar de daiing werd veroorzaakt door het bericht van het springen der befaamde bank van Weenen certe onderneming, die, gelijk men zicli zal berin neren, donr ceuige onttroonde vorsten, den koning van llannver, den keurvorst van Cassel, den hertog van Modena, en anderen was opgericht met 't doel om hunne wan kelende grootheden staande te houden. In den beginne rendeerde zij prachtig: zij betaalde premien van 12(1 (I.; doch zooveel voorspoed kou niet durenen de goedgeloovigc aandeelhouders mogen den koning van Hanover c. s. danken voor den fraaien tour die hij hun gespeeld heeft. De commissie, belast met het onderzoek van het besluit betreffende het senatus-oonsull, heeft twee nieuwe amendementen in overweging te nemen. Het eerste wil de intrekking van de artikelen van de wet van I860, die aan dagbladen en publiek 't be- oordeelen van de constitutie verbieden, en 't recht van petitie aan banden leggen. Het tweede heeft ten doel om het artikel van de grondwet te dotn schrappen, waarbij het benoemen van maires aan de uitvoerende macht is opgedragen. De minister van financiën houdt zich, naar men beweert, bezig met bet ontwerpen ceuer hervor ming in den omslag der belastingen. Zoo zal het grondbezit aanmerkelijk worden verlicht, de bezoldi gingen der lagere ambtenaren zullen worden verbe terd en, naar men gelooft, zal ook de qumstie der vermindering van den accijns op gedistilleerd tot op de helft voor Parijs eindelijk worden geregeld. Het onderzoek, ingesteld om de verspreiders van de verontrustende geruchten, in de jongste dagen in omloop gebracht, te ontdekken, is gestaakt. Men heeft ingezien, dat de ziekte van den keizer ernstig genoeg was, om bezorgdheid te verwekken, en men geeft thans toe, dat de paniek, welke aan de beurs uitbarstte, niet alleen volkomen gerechtvaardigd was, maar dat dc koersen zich beter hebben gehouden dan men eigenlijk had kunnen verwachten. De algemeenc raad vati het departement der Sarthe heeft, met 25 tegen 5 stemmen, de afschaf fing van het stelsel van officieele cundidaturen wen- schelijk verklaard. De qincstie betreffende de kloosters, zegt deAfay- dcb. Zeituny zal nu bij den Pruisischen landdag ter sprake kouten en men kan wel vooraf verzekerd zijn, dat 'Je kamer van afgevaardigden die zaak uit een rechtskundig en moreel standpunt grondig zal be handelen. Zoo oppervlakkig zou men nu denken, dat de vertegenwoordiging ten deze op geen tegen spraak zou stuiten, daar toch de ultramontaansche partij in haar midden zeer weinig leden telt, terwijl het zich laat verwachten, dat de conservatieven, althans de Protestanten in hun midden, zich in deze zaak met de liberalen zullen vereenigeii. Eu toch is op dit alles nog geen staat te maken. Immers men weel nog niets met zekerheid omtrent de ziens wijze der regeering, aangaande de kloosters. Alleen is het bekend, dut in de vorige zitting van den land dag eeue nauwe coalitie bestond tusscheu den heer vuu Miihler, minister van ceredienst en de ultra- montnueu. Deze eo nog een paar schoolraden stonden hem in alle gewichtige qurestien ter z,ijde. Vandaar de algemeene verwachting, dat hij ook nu van zijn kant de ultrumontanen in de itlooster-qutestie wel zal te gernoet komen. Men verwacht dit te meer na het gebeurde met het Protestantseh verbond en met het gymnasium te Bresluu. Hier komt bij, dat de conservatieve regecringspartij zicli in de verkiezingen telkens bij de ultramontanen heeft aangesloten. De verlaging van het briefport op een gro- schen heeft nati de verwachting volkomen beant woord. De hoofd-adtuinisiratie der pesterij heeft hekend gemaakt, dat de inkomsten aanmerkelijk zijn gestegen. Ook hieruit blijkt weder, dat de vroegere bezorgdheid door tie ministers aan den dag gelegd voor een tekort, mag gerangschikt worden onder de hersenschimmen men geeft duidelijk genoeg te kennen, dat de fiuuncieelc toestand der schatkist thans geenc vrees meer inboezemt. Trouwens dat was zelfs in dit voorjaar niet bet geval, toen men zoo sombere tafereelen daarvan ophing. Naar aanleiding van de ontbinding der con gregatie van Maria te Ilegensburg, door de Jezuiten opgericht en onderhouden, en de aanvallen, waaraan de regeering deswege van den kant der clericale partij bloot staat, heeft deze zich verplicht gezien oin officieus te verklaren, dat de Jezuiten door de constitutie uit Beieren worden geweerd en dat deze zelfde constitutie zendingen verbiedt van godsdien stige genootschappen, die in Beieren niet zijn geduld. De minister van binnenl. zaken zegt in ccne ver ordening gericht tot de gouverneurs der financiën „Naar aanleiding van een onlangs voorgekomen ge val en van den meermalen te kennen gegeven wenseh, om eene vermindering te brengen in bet aantal der feestdagen, die vooral in enkele streken onder het landvolk, in overdreven grooten getale worden ge vierd, heb ik de eer in overleg met den minister voor ceredienst en onderwijs, tl het volgende te be- rigten, De wet waarborgt aan iedere wettig erkende kerk, of kerkelijk geitocisi ap liet recht, otn hare innerlijke aangelegenheden zelve te regelen en be sturen, en bepaalt, dut niemand tut ceno godsdien stige handeling of tot deelneming aan eene kerke lijke feestviering kan worden gedwongen. Nu moet, wel is tvaar, de vaststelling der kerkelijke feestda gen worden geacht tc behooren tot de innerlijke aangelegenheden der afzonderlijke kerken en kerke lijke genootschappen, die niet staan ODtler den in vloed van deu staat; maar deze zelfstandige voor schriften der kerken en godsdienstige genootschap pen zijn niet verbindend voor het burgerlijke leven, daar dc viering dezer kerkelijke feestdagen tot zoo danige handelingen behoort, waartoe niemand kan worden gedwongen. Het ligt dus geheel in de keus der afzonderlijke en zelfstandige personen, of zij de feestdagen hunner kerk of godsdienstige ge nootschappen al dan niet willen vieren. Maar hoe wel de regeering verlangt de in overdreven getale bestaande feestdagen, in bet eigen belang der be volking, zoo veel mogelijk te verminderen, acht zij zich echter niet gerechtigd, om een rechtstreekschen invloed te oefenen op de vermindering of afschaf fing tier feestdagen, en het moet nan het inzicht der bevolking worden overgelaten, om de waarde van den arbeid te leereu kennen en zich te onthouden van overtollige feestdagen. Maandag is de zitting der Oostenrijksche de legatie gesloten. Graaf von Beust heeft medege deeld, di.t de keizer aan de besluiten der delegatie zijne sanctie beeft verleend, en dat Z. M. baar dank betuigt voor hare bereidwilligheid ten opzichte van de financieels regeling des rijks. Ten slotte zeide hij, dat het verhandelde in de thans afgeloopen zitting zeker in het buitenland niet onopgemerkt zal blijven en dat het zal bijdragen tot bevordering van deu vrede, waarnaar van alle zijden gewenscht wordt. De zitting der Hongaarsehe delegatie is op gelijke wijze gesloten. Graaf von Beust zal, even als zijn collega Bismarck, een poosje rust gaan nemen, evenwel met dit onderscheid, dat hij niet met onbepaald verlof om redenen van gezondheid, maar tot eene korte ver pozing naar zijne familie te lleichenthal op reis gaat. Trouwens hij heeft het in de laatste tijden, vooral tijdens de zittingen der delegatien, zoo druk gehad, dut hij nu wel eens eenigeu tijd vrij mag zijn. Andere dan parlementaire bezigheden zullen hem zeker daarin ook niet verhinderen. De Italia deelt de volgende orde van den dag mede voor de eerste zitting v:tn het tegen-concilie, dat te Napels zal gehouden './orden 1°. inwijdings rede; 2°. rekeningen verantwoording van het voor- loopig comité en voorlezing der voornaamste brie ven van adhaesie3°. oproeping en inschrijving van de opgekom'eoeu4°. verkiezing van het defi nitief centraal-comité. De bewijzen van toegang zullen in het begin van nov. worden uitgereikt. Aan de beurs van Florence is, even als aan die te Parijs, hel gerucht verspreid, dat de minis ter met eene vereeniging van Duitsche bankiers eene overeenkomst heeft gesloten voor eene leening vau 300 a 400 millioen, op den grondslag der kerke lijke goederen. Er is echter in dit opzicht nog niets beslist. Overigens bedraagt tie som, welke van Rat- tazzi's operatie nog beschikbaar is, slechts 150 mil lioen, die door de kamer zijn toegestaan. Van de oorspronkelijk toegestane 400 millioen, heeft llnt- t.izzi er 150 uitgegeven en 100 aan de bank afge staan en deze schijnt nog geenszins voornemens, om de bij haar berustende stukken te uegotieeren. Dinsdagavond omstreeks 77a ure is Jan Vee- ttiug, machinist aan den Zaagmolen van den heer Iloogendijk, tusschen liet jachtwiel van de machine geraakt en werd daardoor het eene been geheel af gerukt en het andere zwaar verwond. Naar het gasthuis overgebracht, is hij na een kort lijden bezweken. Gister morgen is Hendrik van der Laan, op perman, bezig zijnde eenig werk te verrichten, ach- tcruitloopcnde, uit. een raam gevallen, waardoor hij erne belangrijke verwonding aan liet achterhoofd heeft bekomen. Onder dc feca liage tor cere van hl worden verwacht, b| een groot diner op den minister van bi| hotel van luatstgem Gijsbert Karei van III door zjjne ruime zqf geschikte gclegeuhcil vreemde hoven zullj wetenschap kunnen ders wordt er verz^ leden van het coug hen ten paleize te tot na de opening In de dinsdag afdeeling Amsterdaij van den Javaan," buitengewoon lid A. C. Joosten. Bij de besprekinl den beschrijviugsbrl van 1 b sept. 1869, geadviseerd, dat da laten met aankoop f in Demak en Grob| diende suikerwet naar het oordeel nemingen en directl den geacht woadert te liggen. Behoul wijzigingen werden! der commissie aaq goedgekeurd. Men schrijft Aug.De verandeij digt de hoop van te veld staande rod dagen niet ingeluid door regen en hal bouwer nog gedrul van verleden jaar, hem dit jaar met men in aanmerkin gemiddeld 600 gaat huur, belastid tot het resultaat, opleveren. Het Noord keinsche Geest" Republiek, repul schrikbeelden, maa van den menschejj naar ware vrijheicf Wij hebben voo voor deze onze ol Onze gedachte: dachten, die alles baarheid en dankq Ons geheugen opperbest te heriJ leden is, dat hd Bataafscbe repuhï door dc hand var ongehoord iets in koning; en daarti die sedert 1579, geworsteld te hel les uitgevaardigd I de volken niet on Hoe veel goedJ de kouingen tot i nietnders, dan dq ons en allen te den beroemden aan niemand n,l Oranje zijn in (lel onze voorouders, f wat ondank, w tl dienen zal; intlia geerft van de el laten aan de amf en ons zeiven, el 't hoogst aanbel zon, door vuidtd wee onzer faam,l verre te vergotel Erisinons Nd niets wat de mo| dat niet dagtctk Onze taal zelfs Hoogduitschen deiningen van dl Die daden vtJ volk de geschiet! uit de eeuwen terkundigen, di I - T"

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 2