EjAND. Gemengde Berichten, 11 t reclit, om hare to regelen en be- tut eeuo godsclien- |i::g nan eonc kcrkc- Ihvongen. Nu moot, |r kerkelijke feeitda- tot do iuuerlijke ke kerken en kerke rt i,an ondcr den in- e zelfstandige voor- rstige genootschap- it burgerlijke leven, feestdagen tot zoo- laartoe niemand kan dus geheel in dc |tandige personen, of of godsdienstige ge vieren. Maar hoe- In overdreven getale lgtu belang der be- Vi rmindereu, acht zij leen rechtslreekschen Jnilering of afschaf- ct aan het inzicht der |om de wnarde van zich te onthouden |pr Oostenrijksche de- Beust heeft medege- Isluiten der delegatie 11 it Z. M. haar dank leid ten opzichte van Is Ten slotte zeide Bt thans afgeloopen Ju niet onopgemerkt lagen tot bevordering a.le zijden gewenscht hrsche delegatie is op jren als zijn collega nemen, eventvel met onbepaald verlof om tot eene korte ver- Iteicher.thal op reis ia de laatste tijden, delegatien, zoo druk Inigeu tijd vrij mag Irc bezigheden zullen plunderen. E. orde van den dag In bet tegen-concilie, lorden 1°. inwijdings lording van het voor- Ier voornaamste brie- ug en inschrijving Jiezitig van het defi- ewijzen van toegang worden uitgereikt, fcnee is, even als aan Ipreid, dat de minis- ■Duitsche bankiers eene |oor eene leening van ondslag der kerke dit opzicht nog niets som, welke van Rat- Ji is, slechts 150 mil- toegestaan. Van de inillioen, heeft Rat- bU aan de bank afge- ins voornemens, om In te uegotiecren. TEMBER baandag jl. zich hei een knssiersbediende fcmeudc het bedrag van Ji daarenboven eenige ■de pretentieu. 7!/a ure is Jan Vec- Imolen van drn lieer |twiel van dc machine eene been geheel nf- verwond. Naar het na een kort lijden lia van der Laan, op- prk te verrichten, acli- vallcn, waardoor hij ni het achterhoofd Onder dc feestelijkheden, welke tc 'sGraven- lingo tor ecro van hot aanstaande statistiek congres worden verwacht, behooren, naar men verneemt, ook een groot diner op dingsdag den 7" september door den minister van biuncnl, zaken, aan te bieden. Het hotel van Uutstgemeidc, vroeger door den graaf Gijsbert Karei .'in IJagendorp bewoond, levert daartoe door zijne ruime zalen en sohoonen tuin, eene zeer geschikte gelegenheid. He vertegenwourdigers der vreemde hoven zullen er de vertegenwoordigers der wetensohap kunnen ontmoeten en verwelkomen. Wij ders wordt er verzekerd dat Z. M. do koning de leden vai, het congres de hooge eer zal aandoen lien ten paleize te ontvangen. Z. M. zal aldaar tot na de opening der staten-generaal vertoeven. In de dinsdag avond gehouden vergadering der afdeeling Amsterdam, van de maatschappij «tot Nut van den Javaan," is door de afdeeling benoemd tot buitengewoon lid van het hoofdbestuur den beer A. C. Joosten. Bij de bespreking der onderwerpen, vermetd in den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van Hi sept. 1869, werd door de afdeeling algemeen geadviseerd, dat de maatschappij zich noch zou in laten met aankoop of irrigatie van woeste gronden in Demak en Grobogan, noch ten aanzien der inge diende suikerwet ceiiigen stap te doen, aangezien naar het oordeel der afdeeling, industrieele onder nemingen en directe politieke bemoeiingen niet kon den geacht woaden op den weg der maatschappij te liggen. Behoudens eenige wenschelijk geachle wijzigingen werden de couclusien van het rapport der commissie aangaande het Iulandsch onderwijs goedgekeurd. Men schrijft uit Sohoterland (oosteinde) dd. 28 Aug.De verandering van het weersgestel verleven digt dc hoop van den landman op zijn oogst. De te veld staande rogge kon in de laatste regenachtige dagen niet ingehaald worden en de boekweit leed door regen en harden wind. Daar menige land bouwer nog gedrukt gaat onder den slechten oogst van verleden jaar, is het te weneoheii dat de natuur hem dit jaar met eenigen overvloed begiftigt. Als men in aanmerking neemt, dat de beste boerderij gemiddeld 600 jaarlijks opbrengt en hiervan af gaat huur, belasting, werkloon, enz., dan komt men tot het resultaat, dat elk jaar goede vruchten moet opleveren. Het Noorden zegt in een nrti' el«Republi- keinsche Geest" o. m. het volgende: Republiek, republi'teinsehe beginselen zijn geen schrikbeeldenmaar edele en lofwaardige pogingen van den menschelijken geest op staatkuudig gebied naar ware vrijheid. Wij hebbcu vooral een echt «nationalen" grond voor deze onze overtuiging. Onze gedichten zijn zuiver „Nederlandsche" ge dachten, die alles voor zich hebben, oudheid, acht baarheid en dankbaarheid. Ons geheugen is zoo kort niet, of wij weten ons opperbest te herinneren, dat het pas 61 jaar ge leden is, dat het koninkrijk der Nederlanden de Batanfsche republiek heette. Wij weteu, dat toen door de hand van woest geweld voor 't eerst een ongehoord iets in Nederland werd ingevoerdeen koning; en daarmede ten grave zonk de republiek, die sedert 1579, na om haar leven met den dood geworsteld te hebben, in Europa het eerst de stuute les uitgevaardigd en in toepassing had gebracht, dat de volken niet om do vorsten waren lloe veel goeds rr ook na sints door en onder d« kouingen tot stand is gekomen: wij kunnen niet anders, dan deze kostelijke Nedcrlandsche woorden, ons eli allen te binnen brengen, woorden, die door den beroemden schrijver der Nederiandsehc historiën aan niemand minder dan nnn prins Wilem I van Oranje zyti in den mond gelegd: «Elk peiuze, wat onze voorouders, mochten zij opzien, zeggen wilden, wat ondank, wat verwijt men nnn de nazaten ver dienen zal: indien wij de vrijheid en de glorie, geerft van de eenen, onder verband vim ze na tc laten aan de anderen, zoo kwalijk te rneile houden, en ons zeiven, en dengene, die de natuur ons op 't hoogst aanbeveelt, het allerkostelijkst ondèr de zon, door vuidigheid, 't onbruik maken. Wee ons, wee onzer faam, komen wy haer en ons zelve zoo verre te vergeten." (P. C. Hooft, boek 15.) Er is in ons Nederlnndsche volksleven niets, althans niets wat de moeite waard is, behouden te blijven, dat niet dngteekent uit den tijd der republiek? Onze taal zelfs heeft zich eerst voor goed van den Hoogduitschcn nicdc-stam losgemaakt, sedert dc hel dendegen van den 80-jnrigep kamp. Die daden ven het voorgeslacht, welke voor ieder volk de geschiedenis van zijn land uitmaken, zijn uit de eeuwen der republiek. Onze schilders, let terkundigen, dichters, staatslieden behooren aan haar. Dc eigenaardige godsdienstige ontwikkeling der natie staat of valt met haar. Neêrlauds heldendaden ter zee, de schoonste en diehtcrlijkstc zijden van ons volksleven, bij wier herinnering men onwillekeurig iets vau trots gevoelt, zijn allen uit die dagen. Zij droegen roem en vrij heid in onzen schoot, en ook do gouden vrucht der zuiderlandenonze koloniën Wie daarom den naam en de zaak van de republiek verdacht maakt, heeft de sympathie van een erken telijk Nederland niet op zijne zijde. Wij zouden ons Bchamen, indien wij niet den naam en het wezen eerden van een regeeringsvorm, die 200 jaren voor ons vaderland het zinnebeeld zijner vrijheid en grootheid was. Kan eene liefde voer den koninklijken regeerings vorm alleen dan echt wezen, als zij uit haat tegen den republikeinsehea geest ontspruit, moet men om genen te loven, dezen vloekendan zijn naar onze meening, op den aangegeven grond, alle Nederlanders ongeschikt voor dien eenzijdigen eerdienst van de kroon, De N. Rolt. Courant zegt o. m. .- Het epreekt van zelf, dat het cultuurstelsel en zijne gevolgen voor Iudie, nu en dan ook de aan dacht moeten trekken vau vreemden. De exploitatie van den inlander, die de grondslag er van uitmaakt de strijd met alle gezonde denkbeelden van staat huishoudkunde, die liet kenmerktde weinige voor uitgang, zoo niet achteruitgang der productie, die het gevolg er van is; de verwarring, die het ge sticht heeft iu ons besluur, vallen te zeer in het oog, dan dat bet niet aan stnatslieden in andere landen stof tot opmerking zoude geven. Niets is natuur lijker dan dat bij dezen de gedachte opkomt, dat een zoo gezegend land als Java gelukkig zijn kon, als men daar beginselen van besluur volgde, die zelfs eeu verlicht behoudsman iu ons land erkend heeft iu all e hemelstreken voorwaarden van wei vaart te zijn. In de borst dier mannen doet zich dan de mensohlievendbeid gelden, en zij onderdrukken den wenseh niet, dat de kolonie mocht ontvallen aau de handen, welke haar zóó slecht besturen. Zulke redeneringen behooren ons tot nadenken te s jmmen en ons aan tc sporen ons regecrstelsel op Java op belere grondslagen te vestigen zij bewijzen zonneklaar, dat de liberalen, die sedert jaren de wijze van beheer der kolonie afkeuren, geen ongelijk hebben, De kabel van de Iuito-liuropeescbe telegraaf zal, waar zij door de Zwarte Zee gelegd wordt, ver schillen van de gewone, iu zooverre zij uit eeu met koper omwonden ijzerdraud bestaat. Dit koper is daarom aangebracht, omdat al het ijzer iu de Zwarte Zee zeer spoedig roest, en omdat ook in dit water een worm leeft die zelfs het ijzer niet onbeschadigd laat. Men schrijft uitMcppel dd. 30 Augustus: De verwachting op een ruimen oogst van het nagras, waarmede men t=genwoordig overal in onze Noor delijke gewesten druk bezig is, ea die duizende handen van 's morgeus vroeg tot 's avonds laat in beweging houdt, wordt nog overtroffen inzonderheid wordt de deugd van het tweede hooi zeer geroemd. In de Amh. Cl. wordt gemeld da» concessie is aangevraagd voor een spoorweg van Rotterdam, langs Delfshaveu, Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis naar den hoek van Holland, en van daar langs 's-Gravesaude, Munster en Loosduinen naar Scheve- ningen. De aanvragers zijn de heeren Alfred Beestnn te Londen en Godefridus Samuel I'ieters te Rotterdam. De Zandiouio-Courant vestigt de aandacht op de aanstaande veiling van bet Beekberger Woud. Zij stelt in het licht, dat in geen tak van nijver heid de associatie minder zichtbaar is dan in dien van den Vaderlandschen landbouw. Een der oor zaken daarvan is, meent de Landbouw-Courant, deze dat zelden groote stukken grond iu massa verkocht worden, en meestal de eigenaar zijn voordeel vindt in veiling van kleine perceelen. Thans biedt zich eehter, door den verkoop van het Beekberger Woud, een bijzondere gelegenheid aan, oin een groot grond bezit machtig te worden, en de Landbouw-Courant zet de voordeden uileen, welke baars inziens, een exploitatie van dien grond door een vereeuiging van kapitalisten zou kunnen opleveren. Te Rio Janeiro had men van de ongelukken met nitro-glyoerine in Europa gehoord. Een kleinen voorraad, in het arsenaal voorhanden, wilde men, om alle ongelukken te voorkomen, zoo spoedig mo gelijk zien kwijt te raken. Eene boot met zeven man zou zestig pond van die stof ladeu en een paar honderd el vail den wal iu de baai weroen. Eene llesch met 10 pond werd over boord geworpen, doch, liet water rakende, ontplofte zij door den schok, ten gevolge waarvan tie vijftig pond, welke aan boord waren, hetzeiide lot ondergingen en bemanning en boot aan stukken geslagen werden. Parijs, 1 September. De keizerin is gisteren avond zeer vermoeid van de reis, doch welvarend, te Toulon aangekomen. Gevolmachtigden van Brazilië, Denemarken, Frank rijk, Haïti, Italië en Portugal hebben de ratificatien gewisseld van de overeenkomst in 1864 te Parijs geteekeud, omtrent het leggen van een onderzeesehen telegraafkabel tusschen Europa en Zuid-Amerika. De officieuse Constitutionnel zegt, dat de keizer geheel hersteld is, zijne gewone levenswijze weder aangenomen heeft, en waarschijnlijk naar het kamp van Chalous zal gaan. Het blad verzekert, dat het wetgevend lichaam tegen 20 of 27 September zal worden sameugeroepen om de verificatie dergeloofs- c.'ieou 'e eindigen. Madrid, 1 September. De Imparciat weder- sprcekt het gerucht, volgens hetwelk het bedrag der leening, net het huis Frlanger gesloten, reeds ge heel geabsorbeerd zou zyn. Daarvan blijven nog 39'/2 inillioen over, terwijl de betaling der coupons van 15 December verzekerd is. Berlijn, 1 September. De Ptov. Ctrr. maakt het duidelijk, dat het bevel aan de zoogenaamde Frankforter Zwitsers om het Prnisisch grondgebied te zerlaten, geen afbreuk kan doen aau de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Pruisen en Zwit serland, welke vriendschap van beide zijden, op hoo- gen prijs wordt gesteld. Madrid, 1 September. De minister van kolo niën vertegenwoordigt den afwezigen minister van buitenlandsche zaken. London, 1 September. De Times zegt, dat de onderhandelingen tusschen de Turksche regeeringen de Ottomanische bank over het sluiten eeuer leeuing tot geen resultaat hebben geleid. Parijs, 1 September. De Patrit- zegt, dat heden morgen een ministerraad is gehouden, en dat de keizer, wiens gezondheid uitmuntend is, een zeer werkzaam deei heeft genomen aan den arbeid van dien raad. Madrid, 1 September. De Impm-eiat dal de candidatuur van den hertog van Genua d» beter kans krijgt. Het blad geeft den raad, dat de cortes de meerdeijarigheid vaststeile op 16 jaren. In Kcn9ington-muscum i8 op een eigenaardige wijze een inenseh in zijn stoffelijke bestnnddeelcn geexposeerd door een pakje witte lijm, een flesch met phosphorzurc kalk, een pakje beenzwart, een stuk blank ijzer, een stuk zwavel, een flcschje met phosphorus enz. tot do kleinste hoeveelheden der gekristalliseerde afscheidingen van spieren en gal toe. Daarnevens liggen groote teerlingen met opschriften, die aanwijzen, hoeveelmaal het volume waterstofgas, zuurstofgas en stikstofgas, hetgeen een mcuseh bevat, den omvang der teerlingen overtreft. Te Potenza in Zuid-ltalie is eene vrij sterke golvende aardbeving waargenomen en die zich ook to Melfi deed g«- voele Te Jtoine wil men een korps guides uit jongelieden van goeden hnize vormen om te dienen als eerewacht voor den paus, en het concilie. Keizer Alexander is, nnar incn beweert somher en meu- schenschuw ten gevolge van heftige uerveuso prikkelbaarheid. De onderkoning van Egypte zou bij Frankrijk en Enge land sanvegarde gevraagd hebben, zoo hij naar Konstauti- nopel gaat. Op den Yslandscbcn rijksdag te Reikiavik heeft de oppo sitie de meerderheid. De markies d'Aiquebellc, luitenant ter zee in Fransche dienst is benoemd tot admiraal in Cliinecsche dienst. Te Turuk Miklós in Hongarije werd onlangs met inbraak 7001) gulden gestolen bij onderzoek bleek dat de districts- rechter dc dader was. De ond ikoning van Egypte heeft te Aubague in Frankrijk 000,000 bloempotten van 10 centimes het stuk besteld. In de nabijheid van Fiurne is een haai gevangen van 18 voet, die 3000 pond woog. Men verwncht dat de diplomatieke betrekkingen mei Mexico weldra door Frankrijk weder aangeknoopt zullen worden. Men verneemt dat de firma Paul van Vlissingen c. s. met liet oog op den nieuwen waterweg door het kanaal van Suez zes groote stoomschepen op stapel heeft gezet voor de vaart op Indio. Te Madrid is een nieuw dagblad uitgekomen »la Guillo- tina", dut de bloeddorstige deelatnatien van Marat eu het schrikbewind der Frausclie republiek weder opwarmt. Men vcrwuchl Garibaldi eerstdaags tc Genua. Dc katholieke wereld zal voor den paus, ecu leger bekos tigen ter herwinning der verloren provincicu.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 3