laiK Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 786. daal. ISSEL. Woensdag, 8 September. Algemeen Overzicht. r t ie. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. Itwentchool en pvgens zul het, Scholen vol- ilanghebbende mondeling, fnderen wordt Kinderen of I omen aan de igd eene ver- Wjjkmeesters, ndheid ver aderen aan de te zien, wor de bewijzen ontvangen, (m geene be- Scholen op- Iist ter Schole, rel afgeloopen chtig gemaakt deren op de bgelaten vóór kommissie, ii cretaris. Eu verschijnt: Jsniorgen9 6 lis 7 uren. feu 's namiddags deelt ons mede, ,v ippers, dio danr niipflieid van hot /cldon twee of i eenige wnar- Ji'len in het Z, W. op dit gebrek jiu raat. -OOMMISSIE kennisse, dat HER 1869, in- or de Kinderen 6 de Openbare pluche liurger- 'eiejes, de Tus- t>f aan de Stads- s aan de open i ooi, jen op boven- vijf uren in GOUDSCHE COURANT. L)e uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Gouda, 7 September. De vrede sclijjnt thans meer dan ooit ver zekerd. De opkomende onbeduidende qumstien worden in der minne vereffend of rusten, en Frankrijk, dat steeds de meeste zorg inboezemde, kan or volstrekt niet aan denken iemand te bemoeilijken. Al die geweldige wapeningen, die reeds jaren lang bekommering en stilstand veroorzaakten, duren wel voort, maar leiden tot niets, dan tot ijdele vertooningen. Overal speelt men soldaatje en houdt spiegelgevechten, die niets beteekenen en den afkeer wekken van allen, die den vooruitgang liefhebben op hoo- ger gebied. Is het niet treurig als een twee en zeventig jarige koning geen hooger genot kent dan van de oene wapenschouw naar de andere te snellen en daaraan zijne laatste krachten wijdt. Maar de koning van Pruisen is geene uitzonderinghoe hijgt Napoleon om naar Chalons te komen. Het i3 een kostbaar en vernederend spel, de schatten des volks te verspillen aan nuttelooze wapenschouwingen en het krachtigste deel des volks te dwingen tot erger dan slavendienst. Maar wij blijven bewaard voor het verderf van den oorlog, hoe vel ook niet veel racer; ge heel Europa is ontroerd en in agitatie en wat daaruit volgen kan, kunnen wij niet zonder be kommering overwegen. Frankrijk verkeert in een onzekeren toestand. De laatste verkiezingen hebben het bewijs ge leverd van de veranderde gezindheid des lands de onmogelijkheid bleek, dat de willekeur kon volgehouden worden en daarbij kwam vermoe delijk ook de wankelbare gezondheid des kei zers, die begint na te denken over de gevolgen van de algemeene ontevredenheid, als hij eens ontbreken mocht aan de handhaving van zijn persoonlijk regeerstelsci. In beiden, in die blijk bare ontevredenheid des volks en in bet gevoel zijner lichaamszwakte, ligt de genoegzame grond der zelfoverwinning, die den autocraat bewoog zich te buigen voor de noodzakelijkheid, cn vrijzinnige coueessieu aan te kondigen, liet is wel laat, maar niet te laat, als hij krachtig doortast en in den geest van zijn neef den prins Napoleon voortgaai en aan alle billijke uiwjlieu voldoet. Hoewel ineu nu beweert, dat de keizer den stouten uitval van zijn neef goedkeurt, is dit geenszins het geval met de vrienden des kei zers. De minister van binnenlandsche zaken was de eerste om te verklaren, dat bij liever afstond, dan den prins op zijn weg te volgen en oudere leden van den senaat gaven hunne afkeuring bits en beleedigend te kennen. De prins heeft ongetwijfeld gelijkde senatoren begrijpen den toestand niet, achteruitgaan is onmogelijk, eens hot pad der concession opge gaan, kan men niet stilstaan en dan te willen wachten, totdat men door den storm der volks beweging wordt voortgezweept, is een dreigend gevaar. Het wetgevend lichaam zal weldra bij een komen en zal zeker van anderen zin ge tuigen, dan de senatoren, die den prins be schimpen en den keizer te liberaal vinden. Het is volstrekt onmogelijk te weten, boe het is met des keizers gezondheid. Men heeft te lang gezwegen en den toestand verbloemd, om nu vertrouwen te kunnen eiscben voor de gerust stellende verzekeringen. Men wil den keizer zien, en degeneesheeren verineden hem in de buiten- luclitte kommi; hij moet naar Chalons en zich vertoonen, en hij kan niet rijden. Onrust en onzekerheid beroeren bet volk en dit kan niet voortduren zonder gevaar, de senaat moet zicli haasten en do keizer moet zijne aangevangene taak krachtig volbrengen. En waarlijk de se naat heeft zich gehaast. De discussie is reeds gisteren ten einde gebracht. Het senatus-con sult is, gelijk trouwens ieder verwachtte, door dc gehoorzame dienaren des keizers aangenomen en de drang der omstandigheden bespaarde ons zeker ecu aantal slai. -che huldebetuigingen en kruipende vleierijen. Wij zijn nu genaderd tot het tweede bedrijf der grootmoedigheid van den vredekeizerde bijeenkomst van liet wetgevende lichaam. De keizer van Rusland is ziek en lusteloos, men bidt voor hem in de kerkendoch ook van hem weet men niet, wat hem schort. Keizerlijke kwalen schijnen tot een eigen, weinig bekend soort te belmoren. Het aanstaand concilie 'vekt in verschillende landen vooral oene eigenaardige agitatie. Het is een vreemd verschijnsel in oir eeuw; de paus is nagenoeg beroofd van zijne wereldlijk'1 ïwielit en hij wordt nog slechts door f'ran .che bajonetten te Roino gehandhaafd, en zoo ook schijnt het einde der hieiarchio nabij. De geest der vrijheid wordt steeds verder en verder ge huldigd, het geesmljjk gezag neigt ten val, de staat emancipeert zich, de kerk wordt binnen hare grenden terug gewezen en dan verwacht men de grondige hervorming der maatschappij op hetere grondslagen. Wat zal de vergadering der bisschoppen vermogen als zjj den sterken arm der vorsten missen, het oude ontzag is verdwenen, het verlichter deel der volken hoeft het bijgeloof opgegeven, en wil niet langer loopen aan den leiband der priestersdo laatste steunpilaren zij u dor hiërarchie ontvallen; het te lang gehoorzame Oostenrijk verbreekt het concordaat en het bigotte Spanje ontrukt zich aan de dwinglaudjj der duisterlingcn. Alles wordt bijgezet om de machtelooze poging dei- kerk voor te stellen als een hoogst belangrijk evenement, maar als de vorsten wjjs genoeg zijn om stil toe m zien, dan zal de gelieele beweging als eeue jjdele vertooning voorbijgaan en niet meer beteekenen dan een wapenschouw cn een spiegelgevecht. De Krakausclie kloostcrzaak, die ons toch wel niets nieuws leerde, heeft eene groote be weging doen ontstaan. Niet slechts in Oos tenrijk is men opmerkzaam geworden op de groote misbruiken, waaraan deze instellingen lijden, maar ook in Pruisen is door een onbe duidend voorval de aandacht gevestigd op de buitengewone uitbreiding dier instellingen en de partijdige voorliefde van bot orthodoxe pro testantisme der Pruisische regeering voor niid- deleemvsche kloosters. Vrijzinnige gevoelens worden met angstvallige bekrompen Md tegenge gaan, maar het volk doet zich geiden en het reactionnair bewind zal moeite hebben zijne richting te handhaven. In Ierland begint eene beweging, die bewijst hoe weinig late concessien afdoen. Do katho lieken betoonen zicli hoogst ondankbaar voor de groote weldaad. Even als in ons Vaderland is geschied, wordt de gemengde school eerst als een weldaad begroet, en later als een gruwel verfoeid; de kardinaal Cullen veroordeelt die met bekrompen fanatismus en bedreigt allen met uitsluiting vuil de kerkelijke gemeenschap, die hunne kinderen tor school i aden, waar zij opgevoed worden tot verlichten /..u eu verdraag zame liefde.

Goudsche Courant | 1869 | | pagina 1